0-3 efter två perioder borta mot Mora är mycket bra. Sedan får Morahästarna in en rättvis reducering i början av tredje och det sprids en viss oro i laget. Mentalt framförallt och kanske inte så konstigt med det efter det som hänt. Deras 2-3 kommer som så många gånger förr nära inpå. Ändå lyckades vi knyta åt säcken och vinna med komfortabla 5-2 efter att i de två senaste matcherna spelat uselt på många sätt. Starkt, Timrå!
Tyvärr måste jag dela ut kritik också. Och som många redan är inne på gäller det Sanny Lindström. Det är nästan så att jag skäms över att han får representera Tre Kronor, vårt land. Han har ett backspel som är på tok för ojämnt på den här nivån och går bort sig och gör misstag alldeles för ofta. Folk som öser beröm över honom är antingen blind, eller så ser dom Timrå för sällan. Det sistnämda gäller ju de flesta experter. Man uttalar sig på gamla meriter helt enkelt.
Jag hatar att kritisera så här, men jag kan inte hålla mig. Jag börjar bli trött. Men jag önskar inget annat än att han kommer upp i nivå och börjar visa upp ett tryggt, stabilt, tufft och säkert backspel match efter match efter match. Det kräver jag av vår lagkapten och landslagsback. Jag vet inte vad ni andra kräver.
Skönt och grymt viktigt med en vinst. 26 poäng och en andra plats. Starkt, Challe!
Snoop: Men det är inte många som visar upp en sådan vilja och hjärta som Sanny gör. Dessa ingredienser kanske räcker. Vad vet jag.
Wesse1: Du behöver inte titta. Kolla på text-tv efter matchen ;) Nej men visst behöver vi längre anfall och mer kombinationer. Men det här med effektiviteten är ack så viktig. Ifjol snurrades det i hörnen, men inte så mycket hände mer än att energin försvann mer och mer ju längre matchen led.
Skarin: Jag håller inte med om Sanny Lindström. Han är defensivt landslagsmässig och har ju många gånger visat att han håller i Tre Kronor. Han har inte varit sämre den här säsongen än vid någon annan säsong tycker jag.
Skarin: ser vi samma matcher? jag tycker vi snurrar i HÖRNEN hela j*vla tiden nu också, se bara i PP vi är i hörnen hela tiden och ingen framför mål, det bli inge mål så länge man är och "jobbar" i hörnen. vi är ju där hela tiden hur farligt är de för motståndarna då? dom behöver inte tänka att hålla fritt framför mål för där är ingen dom behöver bara ställa sig id sargerna och hörnaen för dör 2lirar" timrå.
adde_1337: Nu handlade det om längre anfall. Att vi måste spela enklare, gå rakare på mål och framförallt ha folk framför mål har vi varit inne på tidigare här inne. Förhopnningsvis kommer det så småningom. Då ser det ju onekligen bra ut. Effektivt, rakt, enkelt.
Skarin: a, dom gånger timrå gör det enkelt för sig, och står framför mål då lyser det värkligen topp lag om dom, men tyvär gör vi det alldeles för svårt för oss just nu.
JimmyH: Svår fråga. Visst har han förtjänat att få dra på sig Tre Kronor-tröjan vid några tillfällen. Men....
Sanny är en defensiv back. Jag gillar ett tryggt och säkert och fysiskt försvarsspel som gör få misstag och sällan går bort sig. Tyvärr passar inte Sanny in här i mina kriterier. Han har en enorm vilja med ett enormt stort hjärta till det här. Spelar också fysiskt bra stundtals.
RocknRolf2: Hockeyligan har Hahl som assistmakare och de samarbetar ju så det borde vara en miss att Hahls assist inte blev i fylld swehockeys program.
Den dagen Timrås backar är så bra offensivt att vi kan toppa med att ha tre stycken i pp lär inte ses på ett bra tag.
* Tenkrat är inte bara en målskytt utan helt enkelt en bra spelare, ett väldigt bra nyförvärv verkar det som.
* Challe måste lära grabbarna hur man spelar av en match, varje gång man försöker blir det panik och man hamnar nästan alltid i trubbel. TIK går inte långt i slutspelet om man inte fixar till defensiven.
Jensen_12: Knappt hade råd till att köpa loss Tenkrat? Vart har du hört de? Dom betala ju Bern.. Eller slapp dom.. Som dom skrev tidigare.. In med en kanon back till så ordnar detta sig..
Uddan: Det var TJ som sagt i tidningen att dom förmodligen inte hade medel till att lösa Tenkrat, men detta är ju självklart något man säger för att få betala så lite som möjligt.
JonteD: Även om det är försäsong och tidigt tycker jag man kan se redan nu att Genborg kommer att ta en ordinarieplats i SHL från start. Vi får avvakta fler matcher men han gör en mycket fin debutmatch. Roligt att se!
Tyvärr måste jag dela ut kritik också. Och som många redan är inne på gäller det Sanny Lindström. Det är nästan så att jag skäms över att han får representera Tre Kronor, vårt land.
Han har ett backspel som är på tok för ojämnt på den här nivån och går bort sig och gör misstag alldeles för ofta. Folk som öser beröm över honom är antingen blind, eller så ser dom Timrå för sällan. Det sistnämda gäller ju de flesta experter. Man uttalar sig på gamla meriter helt enkelt.
Jag hatar att kritisera så här, men jag kan inte hålla mig. Jag börjar bli trött. Men jag önskar inget annat än att han kommer upp i nivå och börjar visa upp ett tryggt, stabilt, tufft och säkert backspel match efter match efter match. Det kräver jag av vår lagkapten och landslagsback. Jag vet inte vad ni andra kräver.
Skönt och grymt viktigt med en vinst. 26 poäng och en andra plats. Starkt, Challe!