1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 599827 inlägg · 6212 ämnen

Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05


Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Ambroo: "en hjulbent sjöelefant därbak kostar oss återigen poäng"

Du hittar orden så jävla perfekt! Fan avd less jag är!"

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Rooster23: vette fan om corso är så mycket ättre än lander.... hur många mackor fick inte hans spelare på bladet som dom inte tog vara på?

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Förstår inte varför det blir såhär, Timrå var helt klart det bättre laget.. Skotten vann vi överlägset men när ska vi få mera utdelning?

Kul att se Björn svensson och Axelsson ikväll! Det är ett jäkla driv på dom två.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Är inte alls förvånad. Att se Timrå så här långt in i serien har varit att bevittna en dans på slak lina. Finns inga strukturer, ingen defensiv. Allt går på chans och talang. Och det sistnämnda finns det drivor av.

Men: herregud. Jag kan inte finna något nöje i att bevittna ett sånt här lag. Då kapar jag hellre lönekostnaderna med sisådär 5-8 millar till och bygger ett lag av brunkare. Då får man åtminstone se ett rejält spel, talanglöst men med någon form av konsekvens i sitt spel.

Nu kommer säkert Challe att prata om att 'vi ägde matchen men satte inte puckarna'. Och visst, så kan man ju se det. Man kan också se det som att man - trots spelmässigt övertag - inte kontrollerade matchen i en enda sekund. Återigen: dans på slak lina.

Snart sällar jag mig till 'sparka Challe'-kören. Detta är bedrövligt att se.

Hockey är en skitsport!

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
C. Abbott har gjort fyra på Köplunda.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Bedrövlig effektivitet. Sen måste jag säga att Lindbäcks säsongsinledning varit minst sagt diskutabel.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Att det redan pratas kvalserien förvånar mig.... det är 49 matcher kvar för tusan!!! sedan ställer jag mig frågande till beslutet att ställa Lindbäck i mål idag. Trodde faktiskt inför denna säsongen skulle det bli någon 50/50 lösning mellan åke och lindbäck. men ja.... 49 matcher kvar som sagt. kanske så att Åke står största delen av dom.

Hur som helst hade vi trots allt nästan dubbelt så mycket skott på mål denna match, ett bordömd osv. jag är inte orolig. inte än så länge i alla fall.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Laken: "Loggade på nu...

Så oerhört SKÖNT att jag beslutat mig för att inte se bortamatcherna längre!

Timrå IK kan/vågar inte vinna på bortaplan. Det är mentalt!
"

Hur vet du att vi inte vågade det idag då? Du kollade ju inte ens!!!

VI SPELADE BRA KAN NI FÖRSTÅ DET!! MEN VI HAR OTROLIGT OFLYT OCH EN DOWN MÅLIS KASS 2 MATCHER IRAD!

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Laken:

Klockrent med en analys när du inte sett en minut av matchen... Jag tycker spelarna visade att man ville vinna idag, men det räckte inte. Det håller inte att inte ta poäng på bortaplan. Nu blir det halvkrisderby mot Modo på torsdag!

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Hmmm... det borde ju bli islossning snart. Det brukar/borde bli det när man haft marginalerna mot sig ett flertal gånger men ändå varit det bättre laget. Det kommer *försöker intala mig själv åtminstone*

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Den absolut största besvikelsen i dagens Timrå är Anders Lindbäck. Det här är totalt underkänt av honom. Nu vill jag att Challe matchar Åkerlund kommande 10 matcher.

Anger och Hynning är överbetalda halvdivor som vi bör göra oss av med efter säsongen. Producerar dem inte poäng är dem totalt värdelösa.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Bragd-Birger: Sluta kolla på bortamatcherna du också, det är jätteskönt!
Jag kommer inte se en bortamatch till innan de vunnit minst tre m.a.o. kanske inte en till på hela säsongen...

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Lander har spelat till sig en centerplats. Riktigt bra idag. Frågan är bara vilken han ska peta?, fransmannen ligger väl närmast till hands...

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Ambroo:
Varför spelar M-Karlsson mest av alla backar? Han orkar ju inte! Klart underkänd i alla matcher hitills......
Moineur- åker o åker men är mest ivägen!

Vinner man inte mot ett Rögle som faktiskt är riktigt dåliga i dag, då vet jag inte vilka vi ska vinna mot! (Rögle hade ett powerplay o boxplay, det hade inte vi.....I DAG HELLER!

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05

The great one: Vi har 4poäng på 6 matcher? det säger ju en hel del,

Vi möter ett givet bottenlag och är nästan piskad att vinna, Vi vinner skotten i de 2 sista perioderna med typ 30-10, ändå torskar vi snyggt, eller som Styf sa spelar inge roll hur det er ut, poängen räknas.

Är helt ärlig när jag säger att Timrå har spelat på toppen av sin förmåga i samtliga bortamatcher , ändå fet noll poäng på bortaplan, Undra hur det kommer ser ut när vi spelar dåligt.

Starkov, Jepe måste skickas snarast. Dessa tillför NADA, Karlsson är ju helt jäkla under isen, och fransosen har fler problem än Tempot.


Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Fransmannen har jag hela tiden trott på men nu är jag rätt säker på att killen är årets Mäkiaho, bra i nån match i början sedan ingenting alls.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
The great one: TYyvärr så kommer inte Lander "Bäste spelare idag igen" inte få fortsatt förtroende av Challe, det garanterar jag.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Blizzard & The great one: Analysen är ju att de inte tog poäng borta - som vanligt.
Spelar ingen roll hur själva matchen ser ut, på något sätt lyckas de alltid förlora ändå!
Lika bra att Challe erkänner detta.

Nu har vi fått den usla start jag befarade (efter att ha sett matchprogrammet) och det är halvkris redan!

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
(10, 5, 6) 21 Skott 39 (12, 14, 13) Har det inte sett ut såhär i alla matcher?

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Hur länge till sitter Challe säkert om det fortsätter så här? :S

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Challe är den som inte borde få fortsatt förtroende.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
RTS: "Är helt ärlig när jag säger att Timrå har spelat på toppen av sin förmåga i samtliga bortamatcher , ändå fet noll poäng på bortaplan, Undra hur det kommer ser ut när vi spelar dåligt."

Bortaplanrädslan sitter i psyket/det mentala och kommer bli oerhört svårt att få bort!

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
RTS:

Håller med att Karlsson ser trött ut, har han verkligen en bra sommarträning bakom sig? Eller är det bara för att han spelar mest av alla? Erixon är ju klasser bättre än Karlsson, som det sett ut hitills.

Toppen av sin förmåga i samtliga bortamatcher? Såg du FBK borta överhuvudtaget? Är det toppen av vår förmåga så kan vi säga hej till Allsvenskan...

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
RTS: Jag har skrivit det förut och jag skriver det igen: Det här börjar mer och mer likna säsongen 05/06. Skillnaden mot för den lär väl i slutändan bli den att nu har vi inte råd att värva oss kvar.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Bigthelin: Men herregud, även om Lindbäck gjort två dåliga matcher kan vi väl inte tro att planket Åkerlund kan rädda oss. Håller inte Lindbäck måste en ny målvakt skaffas, så är det bara. Det här snacket om att det är 50/50 mellan målvakterna har bara varit snack utåt.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Laken: Du framför en logik som inte håller ens i mellanstadiet för ett stort gäng uppretade supportrar just nu.

Jag ber dig genast att sluta.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05

RocknRolf2: Lindbäck har sett darrig ut på slutet.

Finns inte en chans att vi vinner på Torsdag. Motståndarnas dålig trender bryts alltid mot TIK.


Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Om vi haft en målvakt i kassen ikväll hade vi vunnit.

Måste kännas skönt för Åke att åtminstone få stå en match..........i rad gång på gång.

Vi får inte med oss någonting.

Hjälp.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
RocknRolf2: Kommer kolan igång på torsdag? När vaknar han så att säga?

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Laken:

Problemet var ju att du skrev att dom "inte vågade vinna". Ikväll såg det ut som om dom vågade, men det räckte inte. Skit samma, 0 poäng är 0 poäng.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
RTS: Av alla värvningar så är det bara Corso och Sonntag som kan få godkänt. Resten har varit praktfiasko. Vi kanske inte har en så jättesmart sportchef efter allt...

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05

The great one: Ja den var klasser bättre än mot BIF o SSK hemma iallafall.

Det är tufft för grabbarna nu, den saken är klar.


Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Skarin: aldrig? Jag vet inte riktigt vad han hade för roll i AHL, än så länge är han inte bättre än Lotvonen.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Eskas: Åke är bra, låt han stå på torsdag.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Hockey är svårt!

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
RTS:

Du skrev:

"Tyvärr så kommer inte Lander "Bäste spelare idag igen" inte få fortsatt förtroende av Challe, det garanterar jag"



Är det så, så är det tjänstefel hos Challe. Om man nu kan göra tjänstefel som coach... Lander ska spela center!

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Lindbäck behöver en karta på sin kropp så han vet vart fan han har kroppsdelarna jävla bambi på hal is tamefan! benen går ju hur som helst!

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Blizzard:

När kommer sonnenberg och caslava?

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Majkii: 26e är det sagt, eftersom att då kan dom precis vara kvar till en sjunde SM Final.(!!???) Det känns som att vi kan kalla in dessa herrar nu..

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Majkii: 26262626262626262626262626262626262626262626262626262626:e!!!!!!!!!!!111111111!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05

The great one: Själklart även tjänstefel av mig att skriva att jag "garanterar".För det har jag ingen aning om.

Men jag har blivt  besviken så många ggr när man plockat bort honom även fast han varit bra i förmån för någon annan.


Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Ambroo: Ja det lutar starkt åt 05/06-scenariot.

Jag är dock inte ett dugg förvånad. Har varnat för att det här kommer bli en grisigt tuff säsong. Och det mesta talar ju för att så blir fallet. Om man säger så.

Vi räcker inte till. Vi är för artiga. Vi behöver tyngd/målgörare.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Lindbäck: vila
Styf: vakna
Karlsson: banta
Skogs: bli sjuk
Starkov: Kovland
Anger: Töva Tigers
Meunier: Sundsvall
Hynning: Suck.....

Åke: nuuuuuuu
Lander, Svensson, Axelsson, Pärssinen och Pääjärvi de ända som är nått hot för motståndarna.
Moe och Sebbe bäst bakåt.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Blizzard: Han är fortfarande jäkligt ung, och pressen på han är jäkligt Hög, Det skall man komma ihåg, tycker kanske Challe borde låta den lite mer erfarne Åke stå ett par matcher nu.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
actionleif: "26e är det sagt, eftersom att då kan dom precis vara kvar till en sjunde SM Final.(!!???)"

Den 11 April går sista matchen i kvalserien. De borde alltså komma hit på söndag kväll.

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
JimmyH: tack för det!!

det är tufft nu men timrå har väl inte massa jävla medgångs supportrar som hv?

nu börjar det bli riktigt viktigt med stöd ju! vi lär väl fortsätta brinna för timrå även om lindbäck å challe inte är på topp!

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Manderville: Du vet väl att Tigers spelar i tvåan nu?

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
actionleif: Haha =) Exakt.

Jag skrattar fortfarande åt Linkans kommentar i DB angående Sonnie och Caslava. Tanken var ju att ta hit dem i mitten på oktober. Men då får TIK för sig att ändra detta till 26:e istället. Haha.

Nej men det blir säkert en SJUNDE finalmatch till våren ska ni se ;)

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
T T: 13:e forward

Sv: Rögle BK - Timrå IK 2009-10-05
Skarin: Det där är ordet jag letat efter. Artig. Vi är för artiga. Jag hatar artiga människor, framförallt när dessa människor representerar Timrå IK. Vi ska vara den där ouppfostrade idioten som började röka i sexan. Punkt på det.

« · 1183085 · »