Ambroo: Man får sig åtminstone ett gott skratt varje Line-up så länge Pierre är kvar i laget. Måste vara största hånet av alla att han glider in till den musiken.
haggen: värsta är att då var man glad för hans motivering till varför han valde att stanna var ju typ "jag gillar det jag hört och jag gillar hur dom ska bygga och jag gilalr deras ideer"
Då trodde man ju faktiskt att vi skulle bygga smart och få se en 8:e back nu har ju både eldning och tränare ass fuckat oss.
Hahl Bundy: Men Timrå AGERAR!!1 Sparkar sportchef, förlänger med en sopa...nu väntar jag bara på pressreleasen att Vampola bryter kontraktet. Det samt att Perra vaskar om i kedjorna. Nu jävlar händer det saker!!!!!!!!!!11!!!!1!!!
haggen: Matt Murley måste vara den som lämnar klubben,kolla hans kroppsspråk ,sedan ingen vilja,tror att han är en stor stjärna ,att kämpa finns inte i hans värld ,
Nybbe: Ja, det låter rimligt. Att han sedan producerat en poäng mindre än Vampola och har bäst +/- av alla som spelat alla matcher skiter vi i. Det är helt klart han som står på tur att bli kickad.
Bragd-Birger: Yepp . De skiter åtminstone jag fullständigt i .. Han har lyft in några dragskott från blå som stutsat in . Coolt . Behövs betydligt mer än så för att uppta en icke eu plats . Speciellt nu då läget på den europeiska marknaden är ungefär som att leta vatten i sahara . Statistik läsare har ofta en benägenhet att bita sej själv i foten
bobrov: Frölunda var väl tvungna att låna typ 20 mille för att klara säsongen. Deras egna kapital skulle vara slut innan jul. Jag tvivlar att dom skulle jaga Vampola och erbjuda honom ett fett kontrakt med tanke på deras tabellplacering då.
ÖstrandsNisse: Jag tror att det finns mer pengar än know-how i den här föreningen. Det får du tolka som du vill.
Nej, men det är ju fantastiskt hur det kan funka. Vi har i 1,5 års tid haft en sportchef och en tränare som varit helt osynkade. Jag har svårt att tro annat än att Linkan gärna hade sett en ny tränare inför den här säsongen. Perra stannar dock, efter att ha 'fått garantier' (från TJ? CE?). In kommer dessutom Nubben, enligt Jimmy utan att vare sig Linkan eller Perra blivit tillfrågade innan. Han ska sitta på tre stolar (ass sportchef, tredjetränare och 'talangutvecklare'). Han hjälper inledningsvis till med vissa värvningar (Hedman, Hedström, Friberg, Hagos, Bagarn?), förmodligen i någon slags synk med Perra.
Linkan lallar på på sitt håll. Han har kvar att värva en förstecenter och en dito back. Han hittar en svindyr Vampola. Därefter ska resterande pengar (och, antar man, gärna lite extra medel) användas till förstebacken. Då blir det plötsligt 'njet' från TJ. Pengarna är slut. Det bidde inget mer.
Sen drar säsongen igång. Laget spelar som bajs, och Linkan är upprörd. Han tycker inte att laget spelar på rätt sätt, och att Perra inte använder materialet på optimalt. Samtidigt står Nubben i båset (eftersom det visst inte bidde någon 'talangutveckling' eller mer sportchefande) och coachar den backsida som uppträder virrigast i hela serien. Ledningen har krismöte. Linkan avkrävs en handlingsplan. Samtidigt börjar planerna smidas bakom hans rygg. Man har inget förtroende för honom längre, och Perra vill sannolikt inte ha några fler av hans skitspelare.
Linkan kommer tebaks. Presenterar sitt förslag: nya tränare, och en tjeckisk (dyr) back in. Samtidigt går det rykten om Vampola (ogrundade, eller baserade på gnissel mellan honom och Perra? Kan man dra några paralleller till situationen med Corso, där han kickades trots Linkans veto?). Ledningen svarar: hej då, Linkan. Vi gillar inte alls dina förslag. Istället vill vi ta in Nubben igen som sportchef. Han bidde ju ändå ingen talangutvecklare, dessutom var han...tja, rent ut sagt ingen hit som back-coachare. Men sportchefande kan han ju, även om det kanske gick lite grus i maskineriet där i Frölunda.
Så, Perra blir kvar. Linkan får bära hundhuvudet. Nubben kavlar upp ärmarna och visar att han är Perras förlängda arm genom att förlänga med Hedin. En favoritback, av istiden och förtroendet att döma. Klart han ska bli kvar.
Ja, jädrar. En skön klubb detta. Jag var som många andra ingen fan av Linkan, men jag skäms faktiskt å hans vägnar. Så otroligt patetiskt att han offras åt vargarna. Han som, ironiskt nog, förmodligen aldrig varit mer samsynt med oss supportrar än nu.
Perra och Nubben, styrda av TJ och CE. Där har vi teamet som kommer att se till att vi spelar i Elitserien även 2012/13. Frågor på det?
superfalle: Ja, det är fantastiskt. Han har glidit runt och inte gjort ett skit, ändå har han haft sån flyt med studspuckar att han råkat segla upp på 8:e plats i Elitseriens totala poängliga. Som sagt, vad ska vi med honom till?
Edit: men det sades ju redan förra gången jag drog upp hans poäng att 'han skulle dala'. Nu har han spelat 20 matcher. Håller han snittet säsongen ut hamnar han på 44 pinnar. Fan, så glidigt.
Bragd-Birger: Eller hur, varför i satan klagar alla på Murley?!?! Det finns ju ett antal andra vi kan hacka på, som Pärssa, Pikken, etc. Tack vare Murley och Vampola som vi inte ligger totalt jävla blåsist med 20 poäng till närmaste bottenkonkurrent.
Ambroo: Det är nästan lustigt hur denna förening ständigt lyckas överträffa sig själv i bajsighet, såväl på isen som vid sidan om. Just när man tror att the bottom is nådd hittas ytterligare en lönngång nedåt. Om ett år är vi inte ens 1:a i distriktet, kom ihåg var ni läste det först.
vi LÖSER det här utan Hartmann, Forsmark på läktaren och Pääjärvi som extra.
9 poäng ner till kvalserien kolla vårat spelschema jämfört med dem under oss + pauserna mellan. Vore sinnesjukt om vi tappade detta, nej tänker inte jinxa, ... | Läs mer