Tror inte kontrakten måste omförhandlas. Kolla på Leksand när de hade byggt ett lag för HA och gick upp. Dom satt med en mängd HA spelare och vissa som dom hade värvat under serien för nästa år spelade aldrig i klubben utan lånades ut direkt.
Dock gäller väl bara SHL kontrakten i den ligan och bryts när man åker ner.
Rytter: Ja det ska jag låta vara osagt, kan mycket väl vara så också. Hittar inget om det när jag har sökt runt. Tänkte mest logiskt, men allt är ju inte det.
Trodde ni Timrå supportrar vara kunniga, men man måste ju tydligen lära er reglerna och hur det funkar =)
Spelar ju ingen roll om han har kontrakt i HA. SHL lag kan plocka spelare från HA för en ersättning fram till 1 Juli. Det sägs att denna är 600.000 SEK.
Detta är vad vi får för Molin som också hade kontrakt och vad ni får betala för Holm om har gällande kontrakt med en HA klubb.
Tror inte klausulerna är giltiga. AJ påstod ju att Molin mfl hade skrivit avtal utan en SHL out, men det såg vi ju nu hur det gick. Så den håller nog inte, det är nog reglerna mellan ligorna som reglerar detta.
Det man kan ha är ju kanske en en klausul i sitt kontrakt att man förhandlar bort ersättningssumman om en SHL klubb vill ha en, men frågan är ifall någon HA klubb skriver ett sådant avtal. Det enda jag vet är väl Pantern som hade kontrakt där spelare fick gå till SHL för en given summa under säsong. Har ju varit skriverier om detta. Men tror inte att en etablerat klubb som AIK skulle göra detta.
Så jag tror nog att ni åker på en ersättning om ni värvar från HA. Som jag lästa är utgår ju även ersättning för icke kontraktsbundnaspelare, t.ex när Sellgren gick till Luleå från oss.
Rytter: Okej, det låter rimligt. 600.000 är för övrigt 50k/månad om man slår ut det över 12 månader. Ska det vara ett schablonbelopp som motsvarar lön inklusive sociala avgifter? Värvar man en spelare som har hög lön kommer man ju i såna fall "billigt undan" :)
Ragnarok: Lite kluven till Guter. Beror helt på vad prislappen blir i så fall.
Jag är snarare av åsikten att den av KHK:s forwards som är guldkornet som ingen pratar om är Carl Persson även om han var osynlig mot oss. Han är 22 år och var den enda i hela deras lag som hade plusstatistik över serien i SHL (+1) när "stjärnor" som Komarek hade -22, Guter -24, och Paulsson -21, med liknande speltid.
Det är han tillsammans med Kellman som har den stora uppsidan i framtiden och dessutom är han säkert betydligt billigare än Kellman. Han vill jag ha!
Som jag förstår det är det en klumpsumma som HA klubben ska ha som ersättning. Detta + alla omkostnader som är på det nya verksamhetsåret. Har vi en HA spelare med 50.000 i lön och en SHL klubb plockar honom sent i Juli så ska HA klubben ha ersättning för Maj och Juni.
600.000 + Lön och sociala avgifter + bil + lägenhet + alla andra kostnader som man kan tänka ha för spelaren.
Så det blir ganska dyrt för bjuder SHL klubben 100.000 i lön så blir totala kostnaden mist 150.000 i månaden, troligen mer om man tar spelaren så sent som Juli.
Troligen därför att Molin lämnade så fort annars hade det blivit dyrare för hans SHL klubb.
Raggaren Putte: Carl Persson är nog guldkornet om man lyssnat på folk kring SHL, särskilt andra halvan skall han ha varit bra. Dock ska Saik vara ute efter honom.
luffaren: Står ju under rykte, alltså inte att han är klar enligt Eliteproapects.. Finns en länk där du kan klicka på source och då hamnar du ju på Madhawks sida.
Sputnik: Så är det och Nubben har sagt att han inte saknar alternativ. Men det är ryktet om oss som nämns och jag har förutom AIK inte sett nåt konkret om någon annan klubb. Och vad gäller AIK är det "enda" de slår oss på fingrarna med det faktum att det är Sthlm och att han är stockholmare. Fast det tror jag är en baggis, tror mest han ville ifrån Khk. När vi dök upp är vi säkert attraktivare än gnaget i nuläget. Tror snart vi kan räkna in Guter. Det är känslan.
Olli Nomadinen : Rent karaktärsmässigt är det isf en legoknekt vi får in. Inget Dahlen/Eliashjärta om man säger så. Men ett proffs. En som kan prestera om åtagandena gentemot honom uppfylls till fullo. Och visst, fair enough, vi kommer behöva såna också och då tycker jag han är ett bra alternativ. Vi kan inte bygga hela laget på talang och hjärta och vi kan heller inte förvänta oss att vi ska få med Timråhjärta hos fullblodsproffs utan tidigare anknytning till klubben. Det är det vi måste bidra med, ge dem ett Timråhjärta.
Puckat: Legoknekt som sagt. Ge han pröjs som utlovat så tror jag han levererar. Fast visst, han är nog inte klippan att luta sig mot om det blåser snålt. Visst finns det tveksamheter känner jag med, kan t.ex få "dåligt kroppsspråk" - vibbar. Men eftersom jag vet att Nubben lägger stor vikt vid att spelare ska passa in såväl hockey som karaktärsmässigt så litar jag på honom OM Guter nu skulle bli aktuell. Då tänker åtminstone jag känna tillförsikt eftersom stjärnmässigt är han nog ungefär på den nivå vi kan hoppas.
Olli Nomadinen : även legoknektar kan ju gilla sitt jobb emellanåt. Är det ett härligt gäng runtom kanske han rycks med i stämningen. Det är inga androider vi pratar om:-)
Kattgubben: Ja nog faan tyckte jag han gjorde sitt bästa i kvalet mot oss i a f. Har producerat skapligt bra i alla klubbar han spelat i hittills. Tror han skulle passa hos oss faktiskt.
Olli Nomadinen : Vet inte riktigt om jag helt vill instämma i det där med legoknekt. Tycker han har verkat väldigt gedigen ändå. Förlängde väl med KHK trots att de slutade dyngsist första året. Sen kommer han nog aldrig bli en toppspelare i ett topplag i SHL, men min bild är att han alltid jobbat stenhårt. Uppträtt proffsigt i intervjuer osv. Var väl väldigt framträdande i DIF det året de gick upp.
DIF har ju för övrigt gått igenom en utveckling vi gärna vill göra också. Nu är de i ett läge där de lär ruska av sig lite spelare som varit med på den resan. Micke Ahlén står utan kontrakt, exempelvis. I honom och Galló skulle vi nog få seriens i särklass grisigaste duo.
Bra exempel där med djurgården. Dom kan vi ta lite rygg på. Ett jämnt, hårt jobbande lag med poängproduktionen spridd på flera femmor. Lite skilda världar mot exvis semimotståndarna SAIK, som satsar på en dyngstark förstafemma. Gick ju hyfsat för DIF i serien, även om det ser ut att ta stopp nu.
Legoknektar skulle man egentligen kunna kalla alla importer. Killar som Martin Sonnenberg, Valeri Krykov, Kimmo Kapanen, Kalle Koskinen vid första anblicken. Skillnaden är att de blev en del av laget, de utvecklade Timråhjärta och det är sådana killar Nubben måste hitta för Freddan att jobba med. Nu är ju som tur är Nubben rätt bra på det och jag tror att Freddan är det också.
Kattgubben: En legoknekt eller två funkar rätt ok, särskilt om de kommer till en fungerande grupp. Generellt tror jag även någon/några utländska spelare kan tillföra lite dynamik till en grupp.
Har ju Daniel Brodin med som har utgående kontrakt. 13e FW just nu i slutspelet. Varit skadad mkt den här säsongen och endast spelat 8 matcher i grundserien. Skulle kunna ersätta JP.
Gick för skojs skull in på Kvartsfinal-tråden 2007 mellan Timrå - Modo och kikade lite vad som skrevs då, man kan lugnt säga att hetsen/hatet mellan supportrarna har svalnat en hel del sedan dess ;)
{8179}: Det han säger är ju att han inte pallar med detta så länge vi inte är helt etablerade, trots att han ändå tänker spela i samma liga som oss. Tobias Åblad har större TIK-hjärta, om man ska vara sån.
Knylan: Alltså vi behöver lite spets i värvningarna också. De flesta ryktena är ju bra utifrån allsvenskt perspektiv. Men ska vi klara oss hyfsat i SHL så krävs det åtminstone en första line av SHL klass.
KulltorpsOlli: Bara inte truppen liknar dem från 11/12 & 12/13, att värva spelare från ställen lite här och där blir helt fel, det klubben behöver är hjärta, spelare runtom Timrå, hoppas det bara blir svenskt så är jag nöjd :)
{8179}: går väl inte att bli mer tydlig än vad han är i den intervjun? Nä hellre en legoknekt idag som presterar för pengar än en hemvändare med ”hjärta” om några år som bara kan spela hos oss om vi har ett skott på SM-guld.
{8179}: inte riktigt från ditt första inlägg, jag kanske är lite seg. Ville ändå betona att ”hemvändare” som bara vill spela om vi är ett topplag, dom kan dra åt h*******.
KulltorpsOlli: Håller med! en stark första line är ju ett måste, går ju inte att ta in spelare som ligger på 10 poäng/säsong i ligor som är lite bättre än Allsvenskan, vi behöver ta in någon som kan komma upp i 30 poäng iaf så vi inte blir ett strykgäng. En stark första kedja och sen kan man ta in spelare med utvecklingpotential till dom andra. Sen ligger vi jävligt långt efter dom andra klubbarna så förstår om det kommer bli tufft. Ett kval första året skulle kännas förjävligt, Behöver ha ett lag som kan ta oss till ingenmansland.
{297}: Sen ska man ha respekt för att det är en intervju i textform också, men visst låter det lite som att ”visst, kan tänka mig att bli tillsammans med dig om något år men då får du skaffa dig ett par sillisar och lite rikare vänner först”. Han menar säkert inget illa, men väljer han Luleå så vore det ju, likt när Fagemo valde Luleå, oerhört vackert att landa före dem i tabellen till vintern. Det är ju inte direkt Växjö han ryktas till. Luleå är ju ett osäkert kort också, även om chansen att få spela det där för-playoff är större hos dem.
Knylan: Ja jag reagerade direkt när jag läste ryktet om Luleå för ett hyffsat tag sen. Vill man gå till ett vinnande lag så väljer man inte Luleå direkt. Han väljer pengarna före annat, sen paketerar han in det snyggt i nått dravel om vinnande klubb bla bla bla... Så vidare ärlig som det påstås vill jag nog ändå ibte hålla med om att han är.
Knylan: sant, man får lämna visst utrymme för ”feltolkning” av journalisten. Jag hade dock inte haft något problem med intervjun om han bara utelämnat det där om tabellen och chansen att vinna något. En hyfsat mediatränad och välvilligt inställd spelare hade inte beträtt det verbala minfältet.
Sputnik: haha! Skapligt murvlande av dig, bra jobbat. Någon borde maila denna artikel till honom. Man kan väl lugnt säga att Timrå IK ”höll sin del av avtalet”?
Tror inte kontrakten måste omförhandlas. Kolla på Leksand när de hade byggt ett lag för HA och gick upp. Dom satt med en mängd HA spelare och vissa som dom hade värvat under serien för nästa år spelade aldrig i klubben utan lånades ut direkt.
Dock gäller väl bara SHL kontrakten i den ligan och bryts när man åker ner.
Så har jag fattat det iaf.