1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 602111 inlägg · 6213 ämnen

Silly Season 2020-2021


Sv: Silly Season 2020-2021
roger_sundsvall: Välkommen i gänget. Ditt är iallafall tidsbestämt. Min blockering verkar vara för gott.

Sv: Silly Season 2020-2021
EXPLORERSMÅLAND: Nu blir det Plan A för Nubben!

Sv: Silly Season 2020-2021
Charlie2: inte ropa hej än, kan vara Kumla han går till.
Uppladdat:

500x0-screenshot20200521162919.jpg


Sv: Silly Season 2020-2021
Charlie2: Hur många blev religiösa idag ?
För nu tror vi på Gud .. Gud vår Allsmäktige för nu är det bevisat att han finns i vårt lag .
För alla experter kan inte ha fel .

Sv: Silly Season 2020-2021
Du är blockerad i detta modo forum till
2020-10-12 10:46.
Anledning:
Vill inte delta på ett vettigt sätt
😁😁...haha sikket skämt

Sv: Silly Season 2020-2021
dahlen klar?
hoppas de stämmer 🔥🔥🔥

Sv: Silly Season 2020-2021
Madison: Jag tror inte MrMadhawk skriver en sån grej om han inte är helt säker

Sv: Silly Season 2020-2021
Charlie2: Nu jävlar går vi upp till SHL. FACK YAA Löven och Modo

Sv: Silly Season 2020-2021
HALLELUJA 🙏🙏🙏🙏
Ida rinn dä lätt i strupusligen 😍😍😍😍
Uppladdat:

500x0-jonathan-dahlen1200x1200b_6.jpg


Sv: Silly Season 2020-2021
Charlie2: Det är bara att hoppas på att det stämmer! 🙏

Sv: Silly Season 2020-2021
Dahlén är klar!


Sv: Silly Season 2020-2021
Regelförändringar inför nästa säsong.

Ändring: Den extra icke ombytta tredjemålvakten får vistas i spelarbåset som ledare (ej
ombytt i målvaktsutrustning).

Ändring: Justera regelverket kring felaktig utrustning avseende specifikt halsskydd och tandskydd.

Ändring: Återinförande av att ett straffslag ska avvaktas till dess att felande lag har kontroll på
pucken.

Ändring: Addera möjligheten att utdöma 5+GM samt MP för förseelser som faller under
goaltender interference.

Ändring: Nedsläpp på mittpunkten ska enbart ske vid följande tillfällen;

- Periodstart

- Efter mål

- Vid felaktig icingavblåsning

- Vid för tidigt målvaktsbyte

Övriga situationer ska nedsläpp ske på övriga punkter.

Ändring: Återinföra att vid 50/50 situationer i samband med aktiv icing så ska spelet stoppas.


www.swehockey.se/Nyheter/nyheterfransvenskaishockeyforbundet/2020/Maj2020/fokuspaspelarnassakerhetinyaregelboken/

Sv: Silly Season 2020-2021
Puckat: Är det ens givet att WW kommer att spela i Universums bästa lag nästa år? Han kanske inte får plats om vi ska lasta in massa ex-brynäsare.

När Universums bästa lag gick upp vid millennieskiftet så hade vi ju förvisso några ex-brynäsare då också [Micke Lind + materialförvaltaren] . Så det kanske är grejen för att gå upp och stanna kvar.

Sv: Silly Season 2020-2021
Håkkybåkky:
Byt plats på V.Lodin och E.Walli-Walterholm så är jag med dig. Tror V.Lodin är en fullgod ersättare för S.Ohlsson, kanske inte poängmässigt men iallafall vad dom uträttar på isen. Båda grym på skridskorna.

J.Dahlén - A.Lundin - J.Lööke
C.Liljewall - J.Blomqvist - E.Walli Walterholm
V.Lodin - M.Madsen - S.Hartmann
S.Kaijser - H.Reinhardt - J.Boyce
J.Lindholm

Sv: Silly Season 2020-2021
Jensen_12: Liljewall hängde inte med i SHL-tempot när han var i Brynäs, för dålig skridskoåkning. Blomqvist är en spelare av en helt annan kaliber än Liljewall, i alla fall i SHL. Sen är jag medveten om att Liljewall är en riktigt bra allsvensk spelare men han är i närheten av lika bra som Blomqvist.

Sv: Silly Season 2020-2021
Om vi leker med tanken att de som figurerat i media (liljewall, blomqwist, lodin och JD) är klara, samt att det blir en resign på typ Kaijser/Lindholm så föreslår jag följande line-up på forwardssidan.

Dahlén - Lundin - Lööken
Lodin - Blomqvist- Liljewall
Walli Walli - Madsen - Hartmann
Boyce - Rehinhardt - Kaijser
Extra lindholm

1:a - Självskriven.

2:a - Två rutinerade rävar som håller hög allsvensk nivå tillsammans med en skillad ungtupp. Lodin har mycket talang i sig, men har haft svårt att ta klivet in i en shl-trupp. Tror att han kan få en ordentlig utväxling tillsammans med gamlingarna. Finns dock viss risk för kaka-på-kaka här med Liljewall/Blomman, men om inte annat så blir det en jobbig och svår line att möta.

3:e - Madsen och Hartmann var så äckligt heta tillsammans i slutet av förra sässen så jag skulle verkligen vilja se dem fortsätta tillsammans. Komplementet här blir WalliW som blev bättre ju längre säsongen led. Känns som en oerhört jobbig lina att möta, precis som föregående.

4:e - Lite beroende på sanningshalten i scotingrapporten så kan detta lika gärna vara en förstaline så guden rheinhardt kan bära den på sina hercules/kalleskaviar axlar.
Nä men detta känns som ännu en jobbig line att möta, dock med en mindre offensiv framsida än de övriga.
Känns som epitetet av en cheklingline. Kan inte vara kul med Kaijser/Rheinhardt i bakhasorna...

Sammantaget: 3 producerarnde linor varav en är ligans bästa, och två av dem även kan hålla tätt bakåt. Komplement i form av en fjärde som gnuggar på och är allmänt röviga.


Tack och bock

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: Lite självinsikt tack ;)

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: fast i nuläget hade vi lätt kunnat mäta oss med Oskarshamn. :)

Sv: Silly Season 2020-2021
OlliJanne: Denna säsong behöver vi ju inte mäta oss med Oskars. "Räcker" ju med att slå HA lagen i slutspelet för avancemang. 😊

Sv: Silly Season 2020-2021
OlliJanne: kan man tycka. Samtidigt så har ju faktiskt Liljewall och Blomqvist även producerat en del på SHL nivå. Kan dom få lite nytändning med miljöombyte så kan dom bli värdefulla både som producerande spelare OCH pådrivare.

De kanske har sina styrkor i det defensiva men är inte på något sätt dåliga offensivt. Blomqvist går ju dessutom i så fall ner en division, blir intressant att se hur han skulle stå sig.

Sedan vet inte jag hur dessa spelare står sig i tekningscirkeln heller. Är dom bra där så är ju även det en värdefull egenskap.

Och Reinhardt är väl inte uttalat tänkt som center som jag förstått det, utan KAN spela center. Bra vid tex skador etc.

Sv: Silly Season 2020-2021
Olli Hahl: nej lyssna inte på en spelare som vet vad som gäller, Modofans(och andra avundsjuka fans) vet ju uppenbarligen bäst..

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: Madsen hade jag glömt. Vi ska alltså ha en centeruppsättning bestående av Lundin, Madsen, Reinhardt, Boyce, Liljewall och Blomman. Undrar hur detta står sig mot SHL laget IKO?

Sv: Silly Season 2020-2021
Hassan: Hört nåt mer om Per Svensson-ryktet?

Sv: Silly Season 2020-2021
Jensen_12: känns det inte som att både Liljewall och Blomman blir lite kaka på kaka? Om vi leker med tanken att Reinhardt är tilltänkt i 4e kedjan och att Blomman lär kräva en topp 6 roll då ska alltså Liljewall centra i 3e. Köper han den rollen eller?

Sv: Silly Season 2020-2021
Olli Hahl: Synd om alla modoiter som är så måna om att Dahléns karriär och tycker att han ska lämna för något annat. De kanske tycker att Söderberg också pissat bort sin karriär. Eller luktar det bittermandel?

Sv: Silly Season 2020-2021
Tom Topp:
Vi sitter ju i den för ett HA-lag tämligen unika lyxpositionen att vi inte behöver värva in spets. Vi har hockey-Sveriges mest jagade forward i laget samt ytterligare spets av bra SHL-klass.

Nu behöver vi få in stabila pjäser, pådrivare, erfarna killar som går till jobbet varje dag och har varit med länge på hög nivå.

Liljewall och Blomman känns perfekta. Inga EP-scoutade transantlanter med personligheter ingen riktigt har koll på 👍


Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: desto mer jag läser om Liljewall, Blomqvist och Reinhardt tycker jag det är helt rätt spelare. Alla verkar vara riktiga pådrivare, vinnarskallar. Inget vi saknat så tidigare, men mer rutin och driv i laget är nog inte fel. Var ju ganska många matcher i fjol där gnistan verkade saknas helt. Som om ingen riktigt brydde sig om att vinna vissa matcher.

Tror verkligen att dessa spelare kan lyfta laget i den bemärkelsen, och skulle man ponera att man haft lite mer driv vissa matcher den gångna säsongen så vet ingen hur det gått. Dom kanske inte där några poängkungar själva, men kan lyfta andra.

Jag tycker det är rätt väg för oss just nu. Och rent på förhand så är ju Liljewall tex en spelare att bygga på om vi skulle gå upp också, så vi får en bra kontinuitet vid eventuellt avancemang. Något jag tycker vi saknade sist vi gick upp.

Sedan är ju tyvärr risken att man lägger en stor summa på tex Blomqvist om man ska läsa länken nedan, men vi vet ju inte vad han kan bidra med.

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: Jag förstår hur han tänker, Nubbs vill ha starka personligheter som inte viker ner sig när det hettar till, utan istället lyfter våra lite yngre och kreativa killar! Jag tror att det är plan A, planB och plan C. Vilka dom blir är däremot inte skrivit i sten.

Sv: Silly Season 2020-2021
Silly: Du tycker det ser seriöst ut på den sidan?


Sv: Silly Season 2020-2021
hockey_21: precis, modo blev ägda av Kovland 😂

Sv: Silly Season 2020-2021
Sen tycker jag vi redan har en center med samma egenskaper i Madsen? Nej denna värvning stärker inte Nubbens optimism om att vi skall gå för det precis?

Sv: Silly Season 2020-2021
{9037}: Frågan är varför han dissade Sundsvall hockey. Han har ju spelat där flera gånger tidigare?

Sv: Silly Season 2020-2021
Kollade lite på statistiken... Liljewall gjorde 22 och 19p i SHL 2015-2017. Har för mig att han fick spela i huvudsak i 4:e kedjan, ev 3:e... så helt klart bra och värt en förlängning enligt mig den säsongen...

Sv: Silly Season 2020-2021
Spock: Kommer ihåg att Liljewall visade mest hjärta av alla i RBK. Han gjorde dessutom ett par bra säsonger med god produktion både i SHL och Allsvenskan. Sista RBK säsongen hade han inte bra produktion och blev sedan inte erbjuden nytt kontrakt vilket måste ha tagit på självförtroendet. Att gå till BIF var kanske inte rätt i det läget med bristande självförtroende. Men hade Liljewall varit kvar i RBK är jag övertygad om att han hade producerat bättre, särskilt med nuvarande team Abbott. Liljewall är en fighter på isen som kämpar och en spelare som lyfter omklädningsrummet. Precis den typ av spelare som Abbots gillar och som jag tror TIK kommer uppskatta.

Sv: Silly Season 2020-2021
Sputnik: Trodde att han skulle komma till oss och lira i 4 kedjan istället föt Berglund .

Sv: Silly Season 2020-2021
Puckat: Blomqvist som toppspelare, njae ursäkta att jag tvivlar lite. Men visst han får gärna bli en Hilding för oss. Han trodde jag inte heller skulle va så bra som han var i Oskarshamn.

Sv: Silly Season 2020-2021
hockey_21: När inte ens era pengar kan konkurrera ut ett lag som Kovland, ja då är det nog dags att omvärdera er självbild. 😉😅

Sv: Silly Season 2020-2021
{9037}: Hur tror du att vi skulle konkurrera ut kovland?😂

Sv: Silly Season 2020-2021
{9037}: När Kovland öppnar plånboken kan inte ens Glader matcha.

Sv: Silly Season 2020-2021
Puckat: Då kan vi stryka Blomstrand och TVO i alla fall.

Sv: Silly Season 2020-2021
Nubben verkar vilja satsa lite på rutin i år och på spelare som vet vad som krävs för att ta ett lag till SHL

Sv: Silly Season 2020-2021
Grattis Kovland till en kanonvärvning! Han nämndes som tänkbart alternativ i Modo men tydligen lockade Kovland mer.

Sv: Silly Season 2020-2021
roger_sundsvall: Näe, han har befläckat sin karriär genom att ha spelat i MoDo

Sv: Silly Season 2020-2021
Blomqvist
nåt o ha???
😯


Sv: Silly Season 2020-2021
240327:- just nu, plus en förlängning av kampanjen en vecka till.

Sv: Silly Season 2020-2021
RasmusVS: Hoppas att våra hjältar Z-a, Lander mfl, kommer att stötta "Nubben" kampanjen. Dom kan verkligen göra skillnad. Men snart löning, då blir det ett nytt bidrag.

« · 2063230 · »