Olli Nomadinen : Ditt lag lyfter inte direkt hockeyunderhållningen i Sverige, så låtsas inte. Du satt och grinade rejält på forumet när ni var värdelösa, så kanske dags att knipa igen...
roger_sundsvall: Daniel Corso och Vampola…eller nån som helst som håller SHL-klass som inte spelade för Timrå för sjuttioelva år sedan och inte hörts av sedan dess.
{9829}: Hon har säkert läst tidningen som alla andra.. 😅 Strålman är ett långskott och kommer enligt honom ju gå för ett NHL kontrakt först och främst. Bara glömma honom
{9829}: jag svarade på en frågan vilka nyförvärv viken man vill se i Timrå ik .. Men vill du ta ner diskutioner på ett barns nivå så är det upp till dig. 😏
{7043}: Ok låter bra för alla andra lag. Medelmåttiga centrar som typ bara levererat var sin säsong. En vinge som inte är uttalad vinge. En annan vinge som bara håller typ 30 matcher. Vi har bara max två backar som håller lite högre nivå och 2 andra målvakter. Jag tippar oss på plats 8-12 som läget är nu. Så får vi se vad som kommer in mer.
Modano: Dahlén vann Rookie of The Year hos SJ igår. Hittar inte anledningen varför han är borta från match dock, men Dahlén var utanför San Francisco igår på Alcatraz enligt hans instagram. Kan vara skada eller så petas han i förmån för enligt Boughner (coachen) bättre spelare..
roger_sundsvall: Akut vill jag veta lite om hur det ö h t går till just nu. Är det Ante som har kontakt med potentiella förvärv? Tyvärr togs inte saken upp i dagens ST-intervju med ordförande om rekrytering av sportchef. En sådan kan uppenbarligen dröja till augusti.
Sputnik: man kan tro att vi är extremt svältfödd på silly när man tolkar in ett ”Timrå är kul” från Strålman som att han skulle kunna vara aktuell för oss. Strålman kommer så klart aldrig hända, han är ju dessutom pensionsduglig. Vår silly i största allmänhet är väl dock en av dom mer spännande sedan lockoutsäsongen?
{297}: jag vill ha in en duktig kunnig sportchef. Ingen Linkan typ som sänker skeppet som sist. Hoppas föreningen lärt sig av det misstaget att ta mediokra namn och ge monsteravtal ( Hagos 300.000 mån på 3 år)
{297}: Som person är Strålman oerhört sympatisk är känslan. Dock fick jag väl funderingar på viljan att tävla när jag läste artikeln, var inte särskilt resultatinriktat utan mer fokus på välmående och livskvalitet. Uttryckte inga större sorger eller revanchlusta över att husera i ligans absolut sämsta lag. Nu har de dessutom ordnat framtiden i Sverige hemma i Skövde så hur hans ambitioner att offra sig och täcka skott i Timrå skulle se ut har åtminstone jag frågetecken inför
{297}: Ja, minnet är kort hos vissa. När Lander, Hanzl, EP och Wedin blev klara var det fest och framtidstro. Nu när Rattie lämnat kan man nästan tro på vissa att Timrå inte ens kommer kunna ställa ett lag på isen. Det är fascinerande hur fort det kan svänga.
Olli Nomadinen : Det har du helt rätt i. Nu när du säger det fick jag den känslan också. Men man vet ju aldrig heller hur han hanterar det om han nu kommer. Resten av lagets vinnarmentalitet kanske smittar av sig på honom. Är väl skillnad på att spela NHL kontra SHL när det kommer till supporterkulturen. Strålman kanske får gåshud när han kommer hem till ett glödande NHC..
Tom Topp: skulle inte Robban Carlsson kunna gå in som sportchef, tillsammans med boys om han inte får nytt kontrakt.? Vill absolut ha kvar Boyan på ett eller annat vis i klubben.
Andersson: Ja och utan att pudla på mitt förra inlägg som endast bygger på mina funderingar så kan jag väl lägga till att förutom sympatisk så framstår han som väldigt seriös vilket skulle tala för att han inte åtar sig en uppgift om han inte känner att viljan och suget att ge 💯 finns där
Ny spetsig rightare-Lander-Pettersson
Hartmann-Hanzl-Wedda
Blomman-Lundin-ny
Alvarez-Andersson-Walli
Boyce
Liljegren lämnar och Oliver Johansson lånas ut
Didde-LaLeggia
Svensson-Eronen
Ny-Erixon
Carlson och Edfeldt extra