Bragd-Birger:
Tydligen har dock MODO vänt trenden det här året. Siffror (obekräftade) säger 300 000:- på plussidan det här året. Vilket är helt okej trots ett rejält tapp på åskådarsidan (det är förresten pinsamt att det är fler förbokade stolar till nya arenan än det var i snitt i Kempis den här säsongen).
Hur ser det ut hos er? Ni borde gjort en vinst också, va? Gunnos och Jontes löner försvann väl till viss del i Rosas plånbok, men ändå. Några siffror som sipprat ut än?
250kg kärlek: I ST kommenterade Thomas Johansson resultatet så här:
Dream Team:
Hur stor var vinsten ifjol? Såg att han refererade till att vinsten inte blir lika stor som då.
Sen fick det gå undan minsann. Att bygga på den redan befintliga grunden var ett villkor för att ens realisera tanken på en ombyggnad. Att bygga helt nytt var omöjligt ur ekonomisk synvinkel. Så, vi är där vi är just nu, med en mycket väl fungerande hockeyarena, där kanske inte allt är av överlägset bästa snitt, men det är å andra sidan hockeyn man går dit för (ja, inte jag så ofta numer, då jag bor där jag bor), och då är i vilket fall jag beredd att ge avkall på en del saker.