FH - avdammad: Örebro har alltså 6% i PP i slutspelet och 75% i boxplay. Att vi inte leder matchserien med 3-0 i matcher redan, det säger en del om våra problem i spel 5-5.
{297}: Underbart Hartmann och snygg framspelning och framgrävt av Lander/Pettersson. EP ska för övrigt ha fett med beröm för inställning och fysiskt spel nu.
Undrar om inte Lundin har bäst(minst dålig) tekningsstatistik av de våra just nu. Någon med statistikunderlag får kontakta ledartrojkan och styra upp tekningarna, "vem tar tek var". Vi har inte råd att släppa in fler på fasta.
Mastomäki ser ut dom Walli gjorde när han var i form i jan/feb.
Woody Jokinen: alla timråbackarna förutom Lyytinen stod ju helt still och spelade pucken. Jag tycker det är för långt in på säsongen för sån skit. Där är Rindell saknad. Nu är jag nästan säker på att Timrå kommer att komma ut bättre i andra och det fysiska spelet efterlyser jag också men man blir ju bedrövad över vilken attityd Timrå går ut med, speciellt med en magisk publik som lyfter fram laget.
Sämsta slutsspelsperren sedan 1a i match 1. Man kom helt jävla snett in i det från start. Sega, omständiga och oprecisa. Ingen jävel verkade kunna sätta en passning, än mindre ta emot den. Märkligt att det kan se ut så i match 4.
Förhoppningsvis blir det uppshejpning i 2a. Kukviktigt mål av Hartmann. Trampar vi på ordentligt kanske vi kan få några utvisningar med oss. I den formen är vi, peppar peppar, klart bättre än öret.
Hualigen. Det här blir snortufft. Hoppas Timrå kan bryta tillbaka initiativet.
{297}: Vi hade ändå bra press några minuter där. Det är de dr sista procenten som måste till i varje byte, som är hela skillnaden mellan att vinna en duell eller att förlora den, det och att sätta chanserna vi får. Tackla mer, trötta ut dem, de såg sjukt sega ut i sista perioden sist, så maskiner de är.
Hardegård har alltså i kvartsfinalen 22/23 mäktat med 3 mål mot oss i Öreplasttröja, samt en filmning han fick med sig ett PP på.
Mackan är ju såklart bra folk, men han är inte jätteälskvärd hos mig just nu. Typ på nivån att jag hoppas hans tid i Timråtröjan förfalltid är förbi. Inte för att han gjort speciellt mycket fel, utan för att detta är vad jag kommer minnas när jag tänker på honom.
Sputnik: Vi måste börja hålla i pucken mer och åka in med den i zon. Inte bara dumpa. Och börjq vinn tekningar! Örebro är bra på det momentet men har fått många "gratismål" på det
Smokey: Viktigt att det är Hartmann som får göra mål också, han har kämpat hårt i matcherna men bränt hur många lägen som helst.
Tycker det är en ganska bedrövlig period av Timrå. Vi blir nästan överkörda på hemmaplan, förlorar alla närkamper, slår bort puckar i panik för vi klarar inte Örebros press. Nåja, nu har vi givit motståndaren handikapp i vanlig ordning, det kan vara bli bättre härifrån och framåt.
Sputnik: Största skillnaden denna period är att Örebro är mer rejäla. Vi måste sluta dutta och lägga massa chansdrop för att vara lite skön, som vi gör både i mittzon och offensiv zon. En av dutten från Erixon i mittzon ledde till att Örebro kunde vända och trycka ner oss för 1-0 målet till exempel.