1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 596815 inlägg · 6213 ämnen

Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04


Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Sune: Då är du antingen linköpingssupporter. Eller supportar någon helt annan förening... Som.Timråit är det helt omöjligt att du kan vara nöjd . 😂

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Lule på lördag, haha o fy faan
Rå torsk

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
roger_sundsvall: Råkallt med -36 idag

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Synct: nä efter en sån här kväll hade de ju varit fint med Hockeykväll på SVT. De hade typ visat skadan på LHC spelaren och Ratties mål innan de raskt skyndat vidare till nästa match.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Laget tyvärr fullt med sopor. Tränarstaben helt skämt.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
kommer ante va kvar säsongen ut??
tveksam, ja tror inte de


Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Dahlén, Lundin, Hartman, Erixon, Eronen och till och med Emil Pettersson.. Dahlén kan lämna redan nu tillsammans med Ante.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
roger_sundsvall: Lule suger Timrå duger

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Chrille: så sant
men timråik mår inte bra nu

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
{9829}: Jag vill ha kvar både Dahlén och EP, för det ska gå att få ut mer. Framförallt från Dahlén. Men, det hade varit intressant att se vad man hade kunnat fått för exempelvis Dahlén, Hanzl, Eronen och Erixons löner.

För Dahléns lön hade man förmodligen fått två st 175tusenkronors backar, då som jag förstått det att Dahlén tjänar minst 350 i månaden.

För Hanzl, Erixon och Eronen hade man fått en toppcenter och en spetsforward.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
söder över: Vi är tillsammans med Rögle sämst i hela SHL nu som det ser ut. Det blir två rysarmatcher back to back mot Rögle nästa vecka efter den förmodade förlusten mot Luleå

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
roger_sundsvall: jag tror på allvar att dahlen, ep med mera skulle lyfta sig av att ha en ordentlig coach, kolla bara hur skillnaden blivit i leksand eller bara idag då vi äntligen fick se dahlen med lundin och barre....

I slutändan tror jag bara det krävs mer tydlighet från ledningen för bra spelare för att vara bra

Ut med Ante och låt grabbarna få en chans med en coach som har lite pondus och vågar ändra när det inte funkar innan vi totalt sågar våra hemvändare.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Luleå borta , 2 x Rögle , sen Färjestad o Frölunda . Inte jättebra spelschema heller . Steppa upp !

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Oavsett vad är Timrå laget i mitt hjärta.

Jag vill se förändringar.

Jag skiter i om någon blir kränkt av dem.

Obekväma beslut behöver fattas.

Det jag vill se är en nystart.

Jag vill uppleva att spelarna bryr sig om föreningen och dess supportrar/sponsorer.

Jag vill se ödmjukhet. Jag vill inte höra orden i intervjuer.
Jag vill se att spelare är redo att ta blåmärken och lösa tänder för att föreningen ska få in segrar på kontot.

Jag vill se fungerande försvarspel som grunden till fortsättningen.

Ödmjukhet!

Först håller vi rent sedan straffar vi misstag.

Jag vill inte ha mer nonchalanta pucktapp och chanspuckar som vänder spel!

75% hemjobb.

Försvarspel med klubbor istället för kroppar måste skifta.

Klubban får användas till två saker i hemjobbet.
Täcka skott/passningar och låsa/lyfta motståndarklubbor i slottet. Nu spelar vi med klubborna centrala i alla närkamper.

Det här laget behöver dra på sig arbetskläderna och hålla sig till en jävla plan!

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
{9829}: Du får jättegärna också dra så snabbt som möjligt.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Andersson: Gör inget skillnad. Man förlorar mot HV, Modo, Malmö, Örebro etc. Vem vill man spela mot då? Korpen?

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
{9829}: Hoppas Ante ryker redan imorgon.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Knass: Visst kan Dahlén blixtra till, precis som Lander, Hållander osv. Men den stora skillnaden mellan en Olli Palola och en stjärnspelare är att stjärnspelaren går till jobbet VARJE dag, han snittar en poäng per match, han är tungan på vågen i tajta matcher.

En Palola drar ett slagga i krysset var tionde match och sen cashar han in lönen dom andra nio dagarna. Precis som Dahlén, Lander och Hållander.

Vi har inga stjärnspelare, vi måste få lagmaskinen att börja fungera igen. Som många redan varit inne på är det nog bäst att börja med att sparka coachteamet om det finns chans att lösa det under säsong. Oavsett om ante är bra eller dålig så är nuvarande situation inte hållbar och det är också ett ypperligt läge att få ett break och börja på något nytt.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
{10473}: Som det ser ut nu får Dahlen får gärna dra kommande säsong.eller kanske redan nu.. Fast vem vet .. han kan ju börja jobba och spela på acceptabel nivå resten av säsongen så då kanske jag ändrar mig ang han. . Just nu och de senaste månadens matcher så har jag ytterst svårt att se vad karln egentligen bidrar med.. annat än att lyfta en oförsvarligt stor del av löneposten...
Sen är det en handfull spelare i övrigt som jag gärna ser lämna .. Didrik är en... Eronen.. Rindell ...Erixon.. lyytinen Hanzel för att han passerat bäst före . Här får man nog väga mot lön.. och vad man kan få ist ..
Backsidan är iaf den sida kapanen måste lägga något krut på nästa säsong .. den är på tok för svag .. även utan skador..
Målvakterna är den lagdel jag är mest tillfreds med till kommande säsong .

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
{297}: Kan inte Ante ta över Jukurit? Ett byte rakt av. Troligt? Nä. På tal om nytt jobb för Ante, jag har en spaning om att han skulle kunna hamna i Löven. Dom har kört fast med stråle och skulle förmodligen behöva börja om med någon ny. Dom har pengarna för att erbjuda en bra lön och har höga ambitioner. ”Hyfsat” nära hem. Ser inte Ante landa något jobb som huvudtränare i SHL heller. Dom flesta har spikat sina bås. Leksand lär vilja fortsätta med nuvarande konstellation, och Rögle ser nog inte Ante som någon tränare man går och vinner guld med. Oskarshamn? Nä. Utomlands känns inte speciellt troligt heller, då hans engelska känns rätt svag.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
{297}: Menar du att du på fullaste allvar tycker att #29 är lika dålig på isen som #54?

Då får du nog ta och kolla om matcherna. #29 är väl en av dem i laget som åker mest skridskor och försöker absolut mest. Av våra hemvändare upplever jag honom som absolut bäst.

Jag önskar att den gamla Dahlén med lite mer jävlar anama och kämparglöd kom tillbaka.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Cobbel: Hållander och Lander, 11 poäng på 30 matcher. Sämre än Walterholm och Bernhardt som vi hånat här inne. Sämre än strålman som vi tyckte HV71 lika gärna kunde ta, han var ju en föredetting. Bra mycket sämre än Hardegård som Luleå lika gärna kunde ta, vi klarar oss utan honom.

Vi visste ju att Hållander och Lander inte skulle ösa in poäng men plats 114 och 120 i poängligan, det är så dåligt. Viktor Lodin som vi spottat så mycket på, han levererar som Hållander och Lander tillsammans 😂.

Tack och lov finns det väl inga fler hemvändare att värva, vi har inte råd med dom varken sportsligt eller ekonomiskt.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Karlsson74: Du måste skoja när du vill att vår bästa back Lyytinen ska lämna.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
lyytinen bästa finnen. han ska va kvar
klockrent byte av kapanen, lallegia ut
övriga finnar mellanmjölk

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
{297}: Sanningen är att vi skulle behöva spelare som Lodin och Rattie. Oavsett vad de har gjort mot oss. Och Paigin. Dock kommer inga av dessa spelare att bli aktuella. Men vi skulle behöva såna spelartyper ville bara säga det.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
{297}: Jag får känslan att du tror att alla spelare ska göra 100 mål per säsong oavsett vilken roll den spelaren har.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
tränartrojkan med ante i spetsen
har vi de stora problemet där?? hm
kapanen vet nog

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
jhnd91: Lander låg väl runt 40 poäng i KHL och Schweiz, nu taktar han på 19 poäng på hela säsongen. Hållander snittade runt 0,7 poäng per match i AHL, hos oss snittar han 0,3

Finns det nån ”grannens grabb”-rabatt du räknar av eller?

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
{297}: nej tack och lov får vi väl säga...det håller inte att fuska lite i hemjobbet och såsa lite bara för att man tror att man är byns stjärna och en sköna snubben i timrådress .. i Timrå är det hårt jobb som gäller . Precis som i vilken annan jävla förening som helst med lite självrespekt ....
.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Zäta75: att du ser lyytinen som vår bästa back...däri har du en del av vad jag menar med att backarna är vår absolut sämsta lagdel....väldigt få av våra backar skulle för övrigt ta en plats i något annat shl lag.. iaf i två första backpar.. tror inte det är huggsexa om lyytinen direkt. 😂Fast du kanske sett nånting fantastiskt i den backen?...ytterst begränsad spelare om du frågar mig .

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
{297}: Och du har 0,0p i snitt i att förstå vad jag menar. Det jag syftar på är, att en spelare behöver ju användas rätt för att producera mest.

Exempel nedan:
Dahlén, vår SNIPER på högerkanten i PP. Han mäktar egentligen bara med två-tre horribla felpass varje gång vi får PP. Något skott mitt i magen ska jag absolut ge honom. Är han rätt man för den positionen? Nej.

Lander, FRI ROLL i PP. Varför? Är han en helt gudomlig smörpassare á la Bremberg? Nej.

Jag säger inte att dessa herrar är inkompetenta hockeyspelare, men jag tycker att dom används på helt fel sätt, vilket också resultaten visar.

I övrigt. Hur många intränade varianter tycks man se i PP? Varianter på tek? Idé i uppspelen? Sätt att ta sig förbi lag med hög press? Krav på backcheck? Fysiskt spel? Etc etc etc…..

Nä. Det står ett gäng dinosaurier i båset som missat det fundamentala, och det är tydligt att dessa inte kan LEDA spelarna till att utvecklas och bli bättre hockeyspelare.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
jhnd91: Du skrev att man inte kan förvänta sig 100 poäng från alla spelare eftersom dom har olika roller, visst men varken Dahlén, Lander eller Hållander är några renodlade boxplayspelare, det förväntas produktion från dom alla tre, inte minst eftersom dom producerat tidigare och får väldigt bra betalt.

Du räknar upp några problem men inga förslag. Vilken roll ska Lander ha för att få igång produktionen? Hållander? Dahlén?

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Fan vad svårt det är att navigera ämnen sedan uppdateringen av HS…

Den här kommentaren ska nog vara i ”vanliga” tråden inte matchtråden.

Det värmer hårt i hjärtat att Daniel Eriksson och Björk lyckades skämma ut svenska domare i JVM!

Hockeyförbundet: GOOD JOB!

Den kravlösa kärleken slår till igen! Hehe!

Det enda som gjorde det lite trevligare att se var att Finland (Ssshyyyyysh) drabbades av dom pretentiösa svenska soporna till domare.

Tråkigt att ge USA en lättare väg mot guldet men vaffan thats life!

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
{9829}: Vem vill man spela mot om man vinner mot FBK, Växjö, Skellefteå?

Mycket gnäll på Dahlén & Ante här inne. Vad gör han som är ytterst ansvarig för det sportsliga åt denna kräftgång?

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
{297}: Hemvändar festen som ser ut att bli ett fiasko. Jag trodde att man skulle få se ett gäng spelare som skulle ge 110% för moderklubben och supportrarna. Undrar hur det känns när lönekuvertet ramlar in varje månad när prestationen är så grönjävligt dålig. Klubbens existens står på spel och ingen verkar bry sig.
Dahlen,Lander,Wedin,EP, Didde.......Fattar ni vad ni ställer till med??????

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Nisse1: Som sagt, kanske var förväntningarna alldeles för höga? Vi trodde vi köpte toppspelare men fick breddspelare.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
{297}: Inga renodlade boxplayspelare? Har du sett Hållander och Landers defensiv? Dom är ju given i boxplay.

Det är inte upp till mig att lösa det, men förslagsvis Dahlén som playmaker istället för avslutare. Lander på bänken i PP och Hållander kvar framför mål.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Det är väl självklart att saker inte funkar optimalt när Kapanen så tidigt bestämt ett tränarbyte. Det spelar ingen roll hur "skön" Ante m team är, men om vi ska vara ett SHL- lag, så anser han att dom inte räcker till.... punkt!

Minns säsongen efter Zäta drog till Nhl och Kapanen var med i truppen, det värvades ett gäng relativt okända snubbar från när och fjärran, men största avtrycket gjordes ju av tränaren som kom in, Lill-kenta, han lyckades slipa många kolbitar till diamanter, och han minns av många som en av de bästa tränarna vi haft i Timrå.
Man behöver alltid en "bra" ledare, Ante har varit jättebra, men i en lagsport där lagdelar förändras, kommer det en tid då man måste gå vidare, och även ledare/tränare måste bytas ut.
Jag vägrar att tro att det vi ser nu hos våra hemvändare är deras maxprestation, det måste finnas mer, men det nuvarande tränarteamet verkar inte all lyckas locka fram det för närvarande.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
denna säsong är att överleva
spännande o se vad kapanen gör nästa år

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
jhnd91: tycker Lander och Andersson skulle byta plats. Mer fart och tryck i den kedjan då kanske. Låt de som sliter och kämpar få byta plats med de som inte presterar just nu
Fast då blir ju de andra kedjorna påverkade kanske. Bökarkedjorna blir ju svagare kanske. Vad fasen ska dom hitta på??

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Bara inse truppen är så jävla överskattat sämst backarna i SHL och Forwards där bäst före datum gått ut på MÅNGA. Slutspel bara att glömma nöjd med ingenmansland jag för det här laget klara inte ett negativt sådant. Sen så jävla många som tror Kapanen är någon Gud som gör allt så bra ser endast Lyytinen och i visa stunder Rindell som lyckade värvningar resten bedrövligt dåliga BARA pengar inte klubben de offra sig för han har mycket ATT bevisa Kapanen än. Bla hur jävla lång tid ska det ta att få in en back på lån åtminstone tills vidare som de flesta lag agera direkt på upp till bevis för helvete stoppa blödningen NU

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
roger_sundsvall: Tror nog att vi inte behöver vänta redan till nästa år på vad Kapanen ska göra. Tror att det kommer att hända saker rätt snart. Målsättningen är slutspel, topp 6. Då måste man göra det som krävs. Vi har förstärkt laget och borde kunna vara minst lika bra som ifjol.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Modano: Det anmärkningsvärda igår var Dahléns kroppsspråk i slutet av matchen. Främst när Ante gav instruktioner innan Juel skulle ut. Det verkar vara något som gnager där.
Ändå blev han klart bättre i 3e kedjan.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
DenRöda: Ja Dahlen och Ante verkar inte dra helt jämnt, det har jag märkt sedan ett bra tag tillbaka. Något skaver där verkar det som. Om det har med Lander att göra eller fler saker låter jag vara osagt.

Det som ändå glädjer mig igår är aktioner från EA och OJ som tar initiativ. EAs mål var mycket snyggt. Men vi behöver få upp alla på den nivån. Det verkar saknas gnista hos många som spelar halvhjärtat. Jävlaranamma saknas det märks tydligt. Måste till förändringar annars kommer vi inte att vinna många matcher resten av säsongen.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Zäta75: Men hur kan Lander blivit så jäkla dålig över en sommar bara? Han känns ju inte som en kapten längre när man ser honom på isen.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
DenRöda: Mmm, det är 10000 kr frågan för mig också

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
DenRöda: Ja, många skulle vilja ha svar på det. Han lär knappast ha misskött träningen så måste vara något som stör honom privat mentalt. Lander är nyckeln. Får vi igång vår kapten drar han med sig övriga också. Frågan är om vi får igång Lander i år. Det är tveksamt tyvärr då det inte har skett än mer än tillfälligt vissa matcher då han har gjort bra aktioner.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
Det hackar betydligt i maskineriet just nu, huvva.Det finns så mycket negativt att skriva om våra sk ledande spelare så jag väljer att passa på det, tillräckligt många här inne har redan uttryckt vad jag känner.

De spelare som just nu bidrar i positiv riktning i varje match den senaste tiden anser jag vara:
* Wedin - Jobbar hårt, utmanar offensivt, söker passningar, tar skott. Tillför energi och driv.
* Mieho - Tacklar, bryter uppspel och är allmänt jobbig att möta. Tillför energi och driv.
* EA - Åker skridskor med bra fart, hela tiden, spelar fysiskt. Tillför energi och driv.
* OJ - Åker skridskor med bra fart, utmanar, forecheckar högt, tar skott. Tillför energi och driv.
* Boyce - River, sliter, jobbig att möta, tar egna initiativ. Tillför energi och driv.
* Rindell - Alltid ett offensivt hot. Jobbar hårt i båda riktningarna. Tar skott. Tillför energi och driv.

EP, Forsmark och Hållander bör också nämnas i detta sammanhang men jag tycker de tappat något av stinget de hade tidigare jämfört med de ovan nämnda.

Sv: Timrå IK - Linköping HC 2024-01-04
DenRöda: Skulle tro att det är på grund av att spelartruppen inte går jämnt med farsan. Tror det är ganska jobbigt i längden. Hur lätt är det för spelarna att lyfta kritik mot tränaren, när sonen är kapten? Det funkar ju inte såklart.

« · 2623942 · »