1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 605411 inlägg · 6213 ämnen
2950947 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2026-27
solbacken:
Finns det någonstans där man kan följa hur mycket man swishat in.
Vore roligt att se.

Sv: Silly Season 2026-27
Herminator:
Swishat
Bor för långt bort så vi kan inte gå på så många matcher och då kan man se till att vara medlem samt ställa upp på detta.
Allt för TIK.

Sv: Silly Season 2026-27
Tom Topp: Tycker att det kändes helt rätt i läget vi befinner oss i.
Nu swishat och klart!

Sv: Silly Season 2026-27
Tom Topp: En fråga som uppstår dock, vad händer om vi inte når 300k, swishar klubben tillbaka alla pengar då? 😅 Eller behåller man dem till framtiden?

Sen måste man väl få uttrycka lite frågor kring om vi verkligen ska behöva swisha ihop för en 3/4 linegubbe, det är ju inte Anton som person vi pratar om, i vart fall inte jag. Är det verkligen så illa ställt med det ekonomiska i klubben?

Sv: Silly Season 2026-27
Eugen Sandberg: precis! Tycker man att det är fel att swisha pengar på Lundmark, så låt bli! Jag respekterar det! Men sluta gnäll! Det känns bara patetiskt!

Sv: Silly Season 2026-27
Villervalla: Ja alltså jag säger absolut inget för denna säsong. Med tanke på läget på marknaden etc. Vi behöver en kropp och får ändå in lite SHL rutin! Lundmark är mer än välkommen.

Min oro är för nästa säsong. Att vi strör massa pengar som vi egentligen har behov av att fylla upp på spets och åter spets. Det är inte Lundmark för mig.
Vi kan verkligen inte norpa på pengar som måste vara öronmärkta för att ersätta Dahlén. Nubben måste förstå allvaret i att hitta produktion.

Vill verkligen inte höra nått om bredd nästa säsong nu. Ja om det inte handlar om bredd som att hitta mer spets för att bredda ut produktion.

Annars kan jag inte se annat än att en sån som Lilja måste röra på sig. Särskillt om Boyce skall in i löne ekvationen med som sagt.

Jag är inte lika lyrisk som en del över ett långt kontrakt med Lundmark, som kan äventyra vår förmåga att värva spets som sagt.

Sv: Silly Season 2026-27
Villervalla: Vi får in en lite snällare Walli, typ. Bra att vi får en till kropp, med Wedins skada och bortfallet under JVM, men kan inte förstå att folk är helt lyriska, man kan tro att Hållander kommer hem.

Sv: Silly Season 2026-27
Montén Python: Vad kommer Lundmark att tillföra till laget som redan inte finns, energi och hockeyvärldens största leende? Förhoppningsvis har han utvecklats over there lite grann så han kan sätta ett par baljor för det är målskyttet som har skitit sig.

Sv: Silly Season 2026-27
Montén Python: boyce får för längt!!

Sv: Silly Season 2026-27
Eugen Sandberg: Skulle inte förvåna mig om Lundmark kommer ha samlat ihop mer poäng av den kvarvarande säsongen än vad Lilja och Päjäärvi gjort tillsammans på hela säsongen.

Sv: Silly Season 2026-27
Per HApps: Får lite frågor kring värvningen av Lundmark bara. Får Boyce förlängt? Skall vi då ha 16 forwards på kontrakt. I och med att flertal rykten varit att 2 spelare skall in för Dahlén?

Vad kostar Lundmark i lön framöver egentligen? Hoppas max 100k. Annars är det ju stor risk att detta indirekt påverkar vår förmåga att värva rejält spets till nästa säsong.

Ja om det inte är så att Nubben meddelat Boyce att det inte blir nån förlängning och att Lundmarks lön går jämnt ut?

Annars är risken väldigt stor att återigen det snackas om hur otroligt bra bredd vi har i laget..

Sv: Silly Season 2026-27
Som Stockholmsbo m familj har man svårt att stötta genom att gå på hemmamatcher särskilt ofta, så då kan man väl ställa upp, och i 1a hand bli medlem, och sen swisha en liten slant för ett vackert ändamål när tillfälle ges eller?

Utmanar härmed alla TIK:are i Huvvestan' och göra detsamma!

Sv: Silly Season 2026-27
X-Län: en liten detalj är att bl.a. SIDA använder 50 miljarder + av skattepengar per år för bl.a. gomspaltbarn i Afrika.

Sv: Silly Season 2026-27
Tom Topp: Swishade för någon timme sedan.

Sv: Silly Season 2026-27
X-Län: Märklig iakttagelse, det ena utesluter det andra alltså? Mycket svart o vitt nu.

Sv: Silly Season 2026-27
Tom Topp: förstår inte vad folk hakar upp sig på, det är väl skitbra att vi inte riskerar ekonomin? Lundmark var kanske ingen poängkung förra sässen, men kung var han.

Bra jobbat Nubbs!

Var senaste swishkampanjen Näkyvä?

Kommer någon större stjärna på tal är det väl större belopp som måste in. Återigen, är problemet annat än att det är skönt att gnälla? Kan man bara ha insamling för en ”stjärna”?

Sv: Silly Season 2026-27
Jag har swishat iallafall. Men det är ju ett fritt val. Man behöver inte om man inte vill!

Sv: Silly Season 2026-27
Smörgåsen : Lundmark ja tack... swish kampanj för en 3e eller 4e lina spelare? Tror fan det får bli gomspaltsbarnen denna gången

Sv: Apropå nånting...
Sanyet: För en klubb som vår där vi konstant lever med känslan av att vi kvalar ganska snabbt när det värvas Liljor och Heikar som inte levererar, är det knappast bra att det är svårt att säkra inkomster till Ligan vi hamnar i om det vill sig illa…

Sv: Silly Season 2026-27
Per HApps: haha ja det är ju bra. Själv nöjer jag mig med att betala för Lundmark så hans barn får det bra.

Sv: Silly Season 2026-27
Cobbel: klubben kunds kanske sagt: Vi behöver medel för att betala omkostnader som uppstått.

En stjärna som sätter pucken i nätmaskorna när chansen kommer lär klubben behöva en svishkampang i veckan för…

Det låter ju inte svintrevligt…

Man behöver sannolikt möta en grupp sponsorer för att säkra upp en sådan sak.

Har man räknat på det och kommit fram till att 300000 säkrar kostnaderna för att få hem Lundmark på kontraktet han hade säsongen ut så är det helt klart lämpligt för en kampanj likt denna då målet sannolikt går att nå.

Kan man så bidrar man kan man inte så är det så.

Jag tror att Lundmark är oerhört nyttig i det där spelet som statistiken inte kan bedöma.

Motståndares fokus, snabba vändningar som kräver max åkning, ja och så vidare kring typiska 3-4 kedje kämpar som passar rollen.

När man har sådana så kan de som har en annan potential även få utrymme att fila på det.

Så varmt jäkla välkommen hem engelskaoraklet från västgötaslätten!

Sv: Silly Season 2026-27
X-Län:
Eller så har man två tankar i skallen samtidigt och skickar en slant till TIK, Rädda Barnen, Smile.

Jag gör det och samtidigt skjuter jag in en tanke till och skickar en slant till tifogruppen.

Tänka sig. Hela flera tankar på en och samma gång.

Sv: Silly Season 2026-27
Synct: det är märkligt. Man swishar gärna till detta man mer sällan när det gäller gomspalts barnen i Afrika. Hockey berör

Sv: Apropå nånting...
Nu kör vi rabbuslingar 🥳🥳🥳
Låt dä rinna lätt ikväll 💪💪💪
HALLELUJA 🙏🙏🙏
Uppladdat:

500x0-fbimg1765224759124.jpg


Sv: Silly Season 2026-27
Smörgåsen : ah ok missförstod de du skrev.

ja tror att denna summa är i paritet med va lundmark kostar resten av säsongen o att man ev vill ha kvar eventuella reserver för ytterligare ett nyförvärv vid behov i vår

Sv: Silly Season 2026-27
SKRIDSKOSKENAN: Vad menar du nu? Var nånstans har jag sagt att vi inte behöver förstärkning? Enda jag tjatat om. Påpekade bara att folk tycker det är märkligt med en kampanjj för en 3/4e spelare. Och skulle Timrå bara fått in 1000kr så hade Lundmark stått på isen den 18e ändå.

Sv: Silly Season 2026-27
Smörgåsen : du tycker inte vi behöver förstärkning ? va ska vi annars plocka in som är bättre o tillgängligt?

Sv: Apropå nånting...
Läsvärt! Finns INGEN attraktiv klubb i HA!

Sv: Silly Season 2026-27
Smörgåsen : Det beror inte på att ekonomin är ansträngd då? Han ska ha lön och bostad m.m. Och Wedin kostar . Och inte en utgift som var tänkt?

Sv: Silly Season 2026-27
Nisse på Mon or: klickar du på länken i inlägget skriver de ju mer om det.
ja tycker inte att man ska informera allt för detaljrikt heller. ’pengar behövs, de är till de här ändamålet. vi behöver ansvara för att budget håller’ räcker.

blir konstigt om man ska gå in på kontrakts detaljer eller framtida planer där pengar kan behövas

Sv: Silly Season 2026-27
SKRIDSKOSKENAN: jag har inga problem med swishkampanjer, och historiskt har jag bidragit mer än de flesta. Men just denna är lite underlig.
Borde nog informeras lite bättre om syftet.

Sv: Silly Season 2026-27
jk: Absolut, jag håller med dig till viss del. Men Djurgården har samtidigt kört fler än 1 swishinsamlingar sedan Timrå gjorde det senast också. (Minns inte exakt hur många)

Min personliga åsikt är att gör man det för ofta (typ 1 gång per säsong) så kanske man måste förklara saker och ting mer ingående.

Sv: Silly Season 2026-27
Nisse på Mon or: jo, o skulle väll säga att vi har gjort ett helt ok trupp bygge sett till att vi har en av de lägsta budgetana, vi är just nu en bra bit från bottenstriden o närmare topp 6 än ingenmansland 👍🏻 att lundmark skulle komma hem va väll inget man räkna med o kan finnas massa anledningar att man behöver injicera kassan för att lösa allt.

en anledning är kanske att vi knappt fyllt arenan en enda gång hittills o har ett rätt dåligt publik snitt

Sv: Silly Season 2026-27
Peacedog: Vi kör en Leksandsfans, har ni tänkt swisha musikhjälpen, skit i det, ungarna i Afrika får gott om hjälp ändå, Lundmark ska hem!



🤣🤣🤣

Sv: Silly Season 2026-27
Ja, det ska då gnällas på allting hela tiden. In med degen nu!

Sv: Silly Season 2026-27
Annaaa: Ingen som ifrågasätter att man plockar in Lundmark, man ifrågasätter att man startar en swishkampanj för honom.

Sv: Silly Season 2026-27
SKRIDSKOSKENAN: då infinner sig tanken att man bör vara nogrann med truppbyggandet på våren innan säsongsstart, ocj slippa få panik vid juletid.

Sv: Silly Season 2026-27
Cobbel: ja tänkte mest på att de inte är dubbla budskap. Dåligt exempel med just Lilja. Haha

Sv: Silly Season 2026-27
Niikeliito: fast då borde man ju verkligen göra en Wikegård grej över det hela. Kan ju gå riktigt illa ifall det kom fram att Swishkampanjspemgarna för Lundmark egentligen gick till att ta in en t.ex Lilja.

Man får passa sig med supportrars goodwill.

Sv: Silly Season 2026-27
Cobbel: va fan,,, det ä klart LUNDMARK ska komma hem!!vaRit ”””over there””” och kommer hem igjen som en MKT STArkare och bättre samt säkrare spelare… måste ””lätta””” på lädret om man ska ha KVALITE på isen… är man en TIKARE så swischar man över!!! Min hjärte klubb får peningar när dom behöver,,, skickat 700 KR redan,,, kanske mera imon om min BETT går in,,, hehe

Sv: Silly Season 2026-27
Cobbel: sen ser det väl extra lustigt ut eftersom han har kontrakt med oss. Men det kanske ligger något i att Florida krävde en slant för att släppa honom tidigt? Även om jag tror att de bara hellre inte ville fortsätta pröjsa för någon som aldrig kommer ta steget till NHL.

Sv: Silly Season 2026-27
Cobbel: Jag tror att han redan är klar, över fler säsonger än bara den här.

Men jag tror samtidigt att det är (från klubbens sida) ett ypperligt tillfälle för att köra en insamling för en till spelare (antingen nu eller lite längre in på säsongen)

Sv: Silly Season 2026-27
X-Län: känns som boken här skulle skrapa ihop en gedigen summa med Swishkampanj på utköp av Lilja ;)

Sv: Silly Season 2026-27
Synct: Så kan de säkert vara. Men då måste han vara tänkt för att växla av någon av de äldre.

jk: 100% det är lite så jag tänker också.

Sv: Silly Season 2026-27
Vargen: Ja jag är rätt nöjd med den faktiskt. =D

Sv: Silly Season 2026-27
Synct: jag tänker ,3 spelare till Jwm,wedin skadad. Då är Lundmark ett bra alternativ. Blir fler skadade ,står vi där. Vad finns på marknaden då ? Tror han fortfarande förhoppningsvis är utvecklingsbar. Tror det är ett bra alternativ just nu

Sv: Silly Season 2026-27
NDR: det hade dock som några varit inne på tidigare, varit klädsamt att.
Göra som Djurgården, Wikegård gör en video där han förklarar läget och ber om hjälp ekonomiskt.
Här kommer det en bild ut och till vilken spelare de gäller.

Jaja vi får vara glad att Lars Backlund inte skickar en tweet att det gäller utköp av Lilja

Sv: Silly Season 2026-27
Rico01: Wow, vilket motargument! Pengarna går till klubben och sedan genom klubben till spelarens lönekonto. Hope that helps.

Sv: Silly Season 2026-27
Cobbel: hade ju varit en helt annan diskussion ifall det var t.ex Rattie man vill hämta från Linköping. Är ju en mer förståelig Swishkampanjsgrej.

(nu säger jag inte att Rattie är rätt gubbe, tror han har sett sina bästa dagar, men profilmässigt är den lättare att svälja)

Sv: Silly Season 2026-27
Cobbel: Jag får en dålig känsla av att Nubben vill skriva långt kontrakt med, vi har nog med breddspelare på dyra, långa kontrakt. Jättebra att få in Lundmark, men till rätt pris.

2950947 · »