Svartvik: Eller, vad det verkade, som för Hanzl. Men sånt här är ju livsomvälvande händelser i livet och helt individuellt hur man påverkas och hanterar det. Alltifrån vad det innebär för relationen till hur vardagslivet påverkas. I t.ex Hanzl:s fall vill jag minnas att förlossningen drog ut på tiden och kanske inte var friktionsfri och rosa moln. Lyytinen har ju redan blivit pappa och allt verkar ha gått bra. Han utstrålar harmoni i artikeln iaf så det blir säkert bra
{9566}: Ja HV är det naturliga valet för honom iom att de bor i Skövde som sagt. HV är dessutom det lag han är uppvuxen med, som han gick och såg som barn med sin pappa. Men Nubben som person har ändå säkerligen den avgörande betydelsen, Strålman håller ju inte tillbaka när han berättar hur mkt Nubben och deras kontakt betytt i det här. Strålman vittnar om en rätt tuff tillvaro i NHL med mycket falskhet så jag tror att den personliga relationen till ledare i föreningen är ovärderlig för honom
Vad jag förstår så kommer Strålman att betyda mycket för HV71, inte bara som hockeyspelare utan även hans blotta närvaro kommer att göra sitt till. Så många år i NHL inger respekt. Nubben kan nog tacka sin "familjekänsla" för den värvningen.
Går alldeles utmärkt att kombinera även när man spenderar istid. Får mer fart på rören och ett bättre sikte efter några öl. Precis som alla andra jobb också blir bättre utförda med ett par stänkare i ryggen 🍺
Ma69us: Jag hoppas vi inte blir allt för lidande av att vi endast har Hartmann som högerskjutande forward i PP etc. Jag tror Kapanen lär ut på marknaden rätt snabbt efter en till Rightare i så fall.
Meduza: Har varit inne på två backar i PP tidigare! Vi har ju troligtvis två uppställningar i PP, kör ena med två backar och den andra med en pointback. Om inte annat så blir vi svårlästa med två olika uppställningar!?
{7043}: undrar vad fan Kasatonov hade sagt om Tichonov sagt att "vi ska testa att köra med bara Fetisov och 4 forwards". Troligen inte ett skit då han var rätt trogen mot ledningen men rätt otänkbart att Tichonov eller nån annan coach på den tiden ens skulle leka med tanken
Meduza: Var mest en fundering från mig, testa går det säkert. Men idag ställer nog 99% av lagen upp med en spelare på blå (oftast back) två spelare på varsin kant, en i slottet och en framför/bakom mål. Blir svårt att ha två backar på blå samtidigt som du har två forwards på varsin kant.
{7043}: jag är tyvärr ingen expert på hockey, men tror att man kanske kunde testa iallafall? 2 offensiva backar och tre vassa forwards. Rindell, Eronen, Dahlén, Wedin och Hållander. Hållander som skymmer och brunkar framför målisen, Dahlén som lägger smörpass till Wedin som hittar "kryllan" alternativt bakåt pass till Eronen/ Rindell som "bombar" in "puckuslingen". Ni får gärna kalla mig idiot om ni vill, men tror att det skulle kunna va värt att testa?
Gorkyman: Nu känner jag inte till skadehistoriken för hans del i NHL, men drygt 900 matcher talar väl ändå för att kroppen håller. En bra grundträning i kombination med en spelstil som är skonsam mot den egna kroppen. Men vi är inte där än. Niklas Hjalmarsson kom ju från Arizona som det "stora" namnet på baksidan. På förhand, absolut, men se hur bra det gick?
Meduza: Brukar vi spela med två backar i samma PP? Känns inte som att det kommer ske när våra kantspelare i PP heter Dahlén, Pettersson, Wedin, Hanzl osv
Meduza: Ja, det återstår väl en del frågetecken innan HV kan stoltsera med Strålman som en håll käften-värvning eller inte. Han är 36 år gammal, då vet man att skaderisken ökar. Men spelförståelse kommer man långt med.
Rip Kirby: okej, spännande att se om han har något positivt kvar i sig? Men han har säkert värdefulla ledaregenskaper iallafall! Angående Timrås iskalla silly, så tycker jag att det ser mycket positivt ut. När nu Rindell och Lyytinen får vara med från start samt även Hållander in och en skadefri Wedin. Hur kan backsidan vara tunn när vi släppte in 3:e minst mål av alla? Tror och hoppas att backsidan kommer att vara ännu bättre kommande till hösten. Det jag tycker fattas är en riktig sniper, men får Wedin vara hel och spela med Jonte så kan det bli magi. Rindell måste också få förtroende i pp, gärna tillsammans med Eronen.
Olli Nomadinen : Jonte H får gå på tillväxt och mogna som ledare i Huddinge, så plockar vi in honom om nått år istället. Kanske planen från Kapanens sida med.
Zäta75: Kanske lite svårt att definiera exakt till vilken roll Jonte H skulle rekryteras. "Pådrivare och peppare" är nog ingen tjänst som väntar på att tillsättas och jag räknar med att dagens Timrå IK håller i slantarna och har full koll på vart lönekostnaderna skall gå. För jag antar att han inte skulle vara här på ideell basis
Montén Python: Lilja har skjutit totalt 8 (åtta) skott på mål. På 26 matcher. Dvs, nästan ett skott på mål var tredje match. Att han fortfarande är kvar är pinsamt. Det där treårskontraktet måste avslutas igår.