Ja det hear med LastLava cavern arena var ju en tokig, men aendock en greppbar ide. Jag skulle dock vilja påstå att den baesta placeringen av en dylik arena skulle vara antingen innuti Oernen - berget daer det aer naera till Timrå centrum alternativt i Skoenviksberget. Kanske skulle Skoenviksberget vara det beasta for alla parter. SCA skulle fa drastiskt minskade fraktkostnader for utfyllnadsmaterialet, samtidigt som de knappast skulle ha fatt igenom detta av miljo haensyn om det inte varit tal om en arena. Samtidigt placerar man arenan narmare Sundsvall vilket aer helt raett. De flesta av publiken på en hemmamatch åker ju faktiskt bil ut från Sundsvall. Men naer det galler byggande av en arena sa aer formodligen sjalva skalet det billigaste av allt. Det aer allt det andra sasom laektare, kylanlaggning, sidorum och resturanger som kostar skjortan. A andra sidan aer det vael ett keant faktum att det ar arbetskostand som aer det dyra i Sverige. Varfoer inte nyttja gratis arbetskraft, fa SCA att sta for tramaterialet till laektare etc .. Dock boer en professionell byggfirma forst sta for grunden i bygget. En kul id'e men tyvarr knappast genomforbar dock. Det aer alldeles for komplicerat och foer dyrt trots allt.
Låt säga att Zäta inte övertygar nog mycket i VM för att Detroit ska vilja plocka över honom. Däremot vill Detroit att han ska spela i en bra omgivning. Då skulle han kanske kunna lira tillsammans med en bunt andra klasslirare följande zuperfemma:
Tom Bisset, Henrik Zetterberg, Tony Virta Niclas Hedberg, Anders Eriksson
Trenyförvärv är allt som behövs... förutom en center till andrafemman förstås där den hära Toni Koivunen verka ligga bra till. Tony Virta och Anders Eriksson lär kosta en slant, men två bra spelare må man väl kunna skrapa ihop pengar till? Timrå har ju sagt att man ska öka omsättningen med 5 miljoner/säsong de närmsta åren... Givetvis ska det vara flerårskontrakt på dessa spelare..
Madde: På Onsdag hoppas jag att det kommer att bli en resa till Leksand, Jag, Andrea och milena SKA dit, och opm det inteblir något så börjar jag att gåredan på Måndag efter matchen. Vet även några till som har pratat med mig och säger att dom är intresserad att åka. Det hade inget med pengar att göra idag att jag intekundeåka till Bofors, utan snarare tid.. och den tiden ville jag lägga på skolan då jag har varit sjuk så mycket.
På Onsdag det bär, då SKA vi krossa Leksand, vi ska ta och visa att Timrås klack är bättre en Leksand, just det !
Per HApps: Lyllos er som får vara med live, själv får man bita naglar på Ivar Kreugers gamla fabrik. Hade han levt nu, skulle Timrå fått en kanonfin ishall.
pettsson:100% klart är det inte ,men ett mål eller två tidigt i matchen och luften går nog ur Bofors. Du såg ju senast mot AIK(1-8)! Nä,jag tror och hoppas på vinst ikväll......! Låt champagnen flöda i alla Timråfans hem ikväll...! Krossa Bofors..! Ta oss tillbaka till Eliserien..!
SMÅLAND: Men om AIK tar tre eller 2 poäng så är fortfarande i riskzonen. Tar de en poäng så kan Timrå och AIK sluta på samma poäng och då får vi hoppas att målskillnaden är på vår sida. Helt klart är det inte, men det kan bli... det kan bli.
Kära spelare och ledare i Timrå IK: Låt oss röka Elitseriecigarr ikväll! Låt oss dricka Elitseriechampagne ikväll! Låt oss skrika oss hesa! Låt oss börja tänka på nästa säsongs Elitserie! Låt oss skjuta kanoner i Bofors Ikväll...! Låt oss få gråta glädjetårar ikväll...! Kom igen och kör över Bofors ikväll i Nobellhallen... Låt oss få vakna upp bakfulla imorgonbitti med lukten utav cigarr och champagne och tänka att vi är tillbaka i Elitserien igen. Kom igen och "VINN" ikväll!
Bara några timmar kvar och snart kanske vi är tillbaka i Svensk hockeys finrum.Vinst mot Bofors och saken klar...fyfan vad skönt det vore.Här har man gått och väntat sedan efter jul på att kvalserien ska börja och jag var ruskigt rädd för att det skulle gå dåligt,men det har gått över alla förväntningar och med en vinst i kvällens match så är vi tillbaka och kan redan börja tänka på nästa säsong.....så kom igen Timrå och Leksand så sparkar vi AIK ner till Allsvenskan....Lycka till!!!!!! Och till alla lallande fånar nu tar vi kraft och rekryterar mer folk till vår härliga församling inför ev elitseriespel. Inte för att jag tar ut någon seger i förskott,men jag känner redan på mig att om vi bara får ett tidigt mål så blir nog matchen som mot Boden och då ni då är det klart.....! Kom igen Timrå kom igen.....! Vi lallar och trallar alla vi i Lallandens fånars gäng och vi är på väg tillbaka till Elitserien nästa säsong....! Lall on Lall on...!
Namnidé - Om området är intill Deltavägen så var det där ryssarna gick upp mot Lögdö Bruk 1721. Tidigare fanns där ett skeppsvarv där den största svenska någonsin träbåten byggts och som deltog i det nordiska sjuårskriget. Kan dessa info ge någon några vibbar? Varför inte spinna på tråden The hall of fame? eller Red Eagles Mount Arena?
Per HApps: Jag tror inte på din restaurang. För att betjäna en serveringsyta om 620 kvm går det uppskattningsvis åt femton servitörer och tjugo köksanställda (i braschen talar man om 3/4-kvoten. En matchdag kan restaurangen tänkas ha öppet i fem timmar men förberedelser och efterarbete ger en tio timmars arbetsdag för alla inblandade. En genomsnittlig timlön ligger på hundra kronor, minst. Det ger en total lönekostnad om 35000 för en matchdag. Då man dessutom måste betala sociala avgifter (33,32 %) blir enbart personalkostnaden EN DAG närmare 50 000
westerlind: Isytan är nersänkt 10 m från marknivån Kapaciteten ligger mellan 7500 - 8000 sittande 36 loger på ca 36 kvadratmeter. En resturang i 3 etage på ca 620 kvadratmeter.
Håller nu på att fundera ut hur entren skall kunna se ut.!! Men det blir till helgen för snart är det avfärd till Bofors.
I morgon dansar vi alla i lycka och spiller öl kring våra munnar! I morgon förstör vi rösten, bara för att åter skrika ut vår lycka på måndag! I morgon vinner våra soldater och bevisar för hela hockeysverige att dom hör hemma i elitserien! I morgon fortsätter krossen och efter det tar örnarna Björklöven och Leksand av bara farten. I morgon anfaller de stolta örnarna och sätter sina klor i Bofors och Elitserien! Vi vinner i morgon och Leksand tar Aik... Tro mig!
DJ Hemp: Ja, kanske Klippanpunk passar som soundtrack till ÅBK. Geografiskt rätt iallafall. swen får förklara geografin närmare. Punk från Klippan är kanske någon annans kapitel, men de var tidiga där med svensk punk. Åshöjdenböckerna kanske inte är nå't att hålla i nu...i kvalets stund? Knappast dansbandsmusik heller, det är inget soundtrack till en nervig kvalserie.(tycker jag). Haschpulkemusik, skatepunk kanske är bättre, (h-pulka=snowboard) men inget man skulle stå ut med på en lång resa.
DJ Hemp: Var både far & son som var med åtminstone på Nivrenaskolan där jag gjorde min tjänstgöring.
Iaf så har vi haft stor nytta av vad farbror Rune lärde oss, och i morgon kväll får vi hoppas att man sprättar en gammal lagrad Tuborg från 1971 med gamle Perikles sittandes stirrandes på en!
Attans jävlar... Nej, den läser vi inte nu! Minns med fasa King Edwards straffmiss mot ÖIS i sista matchen (halvmetern utanför)... Torsk med 0-2 och Bajen gick upp istället!
Inte mycket musiksnack överhuvudtaget i ÅBK-böckerna väl? Har svårt att föreställa mig något slags soundtrack, möjligen kunde lite Klippan-punk passa in...?
Jag minns inte vad Bagarn sa i "den stora matchen "avsnittet av filmatiseringen av Max Lundgrens Åshöjdens BK. Känns som man måste sträckläsa boken "Åshöjden i kvalet" för att finna en förklaring på vart vi är på väg. Resfeber, kvalseriesjuka ok men dansbandsfrossa..Bagarn sa aldrig nå't om dansbandsmusik..
Will the real Perikles please stand up! -När är Timrå IK bäst? -Hver gang!
Två på "kommunala" eller två hos Rune "The Man" Bergström? Hmmm... Har för mig att gamm-Rune var rätt avslappnad och lite gaggig, men visst var det sonen som förde Bergströms-traditionen vidare eller har jag fel? Minns bl a Runes "kluckande" med tungan...
actionleif: Skitsnack. Bangar ni nu? Vi har ordnat allt och vi gjorde klart allt för några timmar sedan. Har pratat med alla och vi var överens om allt. Har hört om ditt sms och det är tråkigt att din ekonomi sätter hinder. Olle har vi inte hört ett pip ifrån! Han får ta sitt ansvar och själv höra av sig! Kan ni inte säga detta lite tidigare? Om vi nu inte kollat in HSså hade vi fått stå inne i staden och väntat förgäves. Dålig stil!
Alla ni som stannar hemma imorgon: Hoppas att ni ångrar Er! Jag trodde verkligen mer om Timrå-supportrarna. Elitserien verkar inte vara ett mål för vissa.
Jag antar att det inte blir någon resa till Leksand heller på onsdag. Kanske dags att hyra en minibuss redan nu..
DJ Hemp: Då är vi två, storpojken! Rune var inte en av mina absoluta favoriter, han var en av de få som verkligen kunde få handsvetten att flöda på en!
El Maco: Berglund höll till i Skönsberg och var tondöv!
250kg: Förlåt då om jag inte visste vilka Perikles var!
El Maco: Nu blir jag osäker. Tror att "gubben" kallade sig för Bergström. Men jag är inte säker.
Han hette Leif i förnamn i alla fall och bodde invid grusgropen i Stavreviken. Känns jävulskt hett mellan oss. Kommer också ihåg att det saknades partners när man var aktiv, varför man dansade även med manliga gentlemans. Säg inte att jag dansat med dig?
Några här inne verkar vara mer upprörda över Stadins situation än vad Stadin själv är. Utgår man från vad han säger i ST idag lägger han ingen skuld på klubben (förutsatt att citatet är korrekt):
"– Det är inte så mycket man kan göra. ... | Läs mer
Jag skulle dock vilja påstå att den baesta placeringen av en dylik arena skulle vara antingen innuti Oernen - berget daer det aer naera till Timrå centrum alternativt i Skoenviksberget. Kanske skulle Skoenviksberget vara det beasta for alla parter. SCA skulle fa drastiskt minskade fraktkostnader for utfyllnadsmaterialet, samtidigt som de knappast skulle ha fatt igenom detta av miljo haensyn om det inte varit tal om en arena. Samtidigt placerar man arenan narmare Sundsvall vilket aer helt raett. De flesta av publiken på en hemmamatch åker ju faktiskt bil ut från Sundsvall. Men naer det galler byggande av en arena sa aer formodligen sjalva skalet det billigaste av allt. Det aer allt det andra sasom laektare, kylanlaggning, sidorum och resturanger som kostar skjortan. A andra sidan aer det vael ett keant faktum att det ar arbetskostand som aer det dyra i Sverige. Varfoer inte nyttja gratis arbetskraft, fa SCA att sta for tramaterialet till laektare etc .. Dock boer en professionell byggfirma forst sta for grunden i bygget. En kul id'e men tyvarr knappast genomforbar dock. Det aer alldeles for komplicerat och foer dyrt trots allt.