erathoo: Tycker att det finns några potentielle målskyttar i laget - de som iallafall skall upp och nosa på tvåsiffrigt: Vampola, Murley, Röymark, Pärssinen, Pikkarainen och Gnagarn. Sprid då inte ut dom på fyra kedjor, utan sätt ihop dessa med varan, och låt de andra två kedjorna gnugga på och spela 0-0. Vad vinner man på att spela Jonte med Vampola? Lagets i särklass smartase spelare, han skall ju servera passen till de två vassaste målskyttarna i laget!...är det Jonte och Friberg? Nä - jag trodde väl det!
Kevin O Shea: håller med - det är inte nån jäkla socialism-sport det här, "sprid ut skyttarna så att alla får vara med".....I don't think so....hmpff och Bah!
Tallnäs: Härligt att läsa. Det har ju spekulerats att eftersom EP40 har hus i/vill bo i Sthlm så skulle han hellre spela för något lag där om han avslutar i SHL....Detta dementerar ju det hela. Finns bara ett svenskt lag för Elias :-)
Sprid då inte ut dom på fyra kedjor, utan sätt ihop dessa med varan, och låt de andra två kedjorna gnugga på och spela 0-0.
Vad vinner man på att spela Jonte med Vampola? Lagets i särklass smartase spelare, han skall ju servera passen till de två vassaste målskyttarna i laget!...är det Jonte och Friberg? Nä - jag trodde väl det!