TIK-Lund: Så är det säkert, jag spekulerade bara utifrån vad Helber sa i CMORE angående Hockeyallsvenskan och deras sociala avgifter. Han påstod 31,5%, precis som lagen säger.
Hade på något sätt varit skönt att sitta med faktan, men det är såklart inget man kan begära att spelarna ska gå med på.
RasmusVS: låter förvisso lite väldigt lite. Mycket mindre än vad jag kostar exempelvis. Men hursom så hamnar de sociala utgifterna utöver den lagstadgade arbetsgivareavgiften, Vilket skulle bli då typ 63ish% på bruttolönen i HA. Dvs en spelare som har 10.000kr i lön kostar arbetsgivaren 16.300kr/mån.
Cobbel: Vi har nuvarande restaurangavtal. Men vi ser över att öka ytorna. Vår förhoppning är att detta sker redan nästa säsong. Målsättningen är just det att folk ska åka till arenan tidigare och käka/dricka.
Hade på något sätt varit skönt att sitta med faktan, men det är såklart inget man kan begära att spelarna ska gå med på.