puffe: Det är inte bara pengar, juniorupptagningen skulle nog drabbas. Många från h-sand och kramfors skulle nog välja timrås hg istället för Modos, dessutom skulle löven få ett lag i superelit vilket de inte har nu så fler från områden norröver kanske skulle välja dem. En till ganska simpel anledning är prestige.
Ja, kanske, men ser större problem av att Norrland utarmas på elitlag. Om MoDo fortsätter utveckla spelare så är det väl inte bättre o dom flyttar till Växjö eller Umeå.
Jag tror att konkurrens närifrån stimulerar till stordåd. kanske patetiskt , men
Varför gnälla och måla hin håle på väggen innan man sett vilka som kommer in?! Ett namn hit och ett namn dit och hela HS går bananas och ska lyncha Nubben vid närmsta träd. Kan vi för bövelen lugna oss innan vi sett truppen för 26/27?! Läs mer