Knylan: Så när Timrå blir ett SHL lag släpps den tanken , så lovande spelare skall hjälpa Timrå i HA att komma till SHL . Men sedan då ? En lovande spelare blir inte med automatik en bra och bärande spelare i HA , det är en jäkla chansning .
{8839}: det är tyvärr så det är för de flesta i hockeyallsvenskan. Pengar finns sällan till erfarna, högklassiga spelare. Då får man chansa lite mer på yngre förmågor med kortare CV. De lag som har gått upp har ju varit de lag som fått det att klaffa jäkligt bra.
Nu från nästa säsong blir ju lite skillnad då man inte behöver slå ut ett lag med dubbla spelarbudgeten.
Blake Slåhan: Mycket man vill ha. Vart tror du pengarna ska komma ifrån? Är det rimligt att förvänta sig ett bättre lag än ifjol? När spelare som Hållander och Kapanen spelade på väldigt rabatterade löner.
Men sedan då ?
En lovande spelare blir inte med automatik en bra och bärande spelare i HA , det är en jäkla chansning .