KulltorpsOlli: Klubbkänsla och sammanhållning kan inte köpas för pengar. Tror det är därför många modoiter är förvånade/förargade över att Jonte stannade, det har försvunnit ur deras begreppsvärld. De har haft spelare som Jonte men de är alla i 50-årsåldern nu. Sedan deras snubbelguld har det mest handlat om legoknektar och pengar. Klubbkänsla och sammanhållning har varit sekundärt. Nu skördar de frukterna av den filosofin.
Hassan: Nja. För betraktare utifrån är Dahlén 33% klubbhjärta, 33% feghet och 34% saft och bullar. Skulle han åka på en riktig feting kommer han nog längta hem till lugnet och tryggheten i Östersund. Men att pojken har stor talang råder det inga tvivel om.
Jag tror Timrå hade haft många mer poäng om det inte hade varit så jädrans många bortamatcher dessa första 13 matcher. 5 matcher hemma gett 12 poäng. 8 bortamatcher gett 8 poäng. Men Timrå har gjort det bra med alla dessa bortamatcher trots allt.