KulltorpsOlli: samtidigt får man väl vara konsekvent. Malmöspelaren går in som tredje gubbe i en situation och sätter en axel i huvudet på motståndaren. Det är inte bara ett fel han gör i situationen. Dessutom blir motståndaren skadad av en huvudtackling, något som ligan uttryckligen vill ha bort. Tycker det är solklar avstängning. +3 matcher.
{297}: Håller med. Det är skador och ett beteende hockeyn vill ha bort och då borde man visa att man menar allvar också. Antalet hjärnskakningar med allvarliga men är skrämmande. Uppsåt är ointressant, han är vårdslös. Det där är en situation där DNA hos många hockeyspelare måste förändras, det ska vara självklart för tredjekillen att inte gå 110% för tackling där. Man stänger alltså av en spelare som föser undan en domare lite lätt för att han blir visad till fel bås men släpper en vårdslös huvudtackling som orsakar hjärnskakning. Det sänder jävligt konstiga signaler
Först blir man deprimerad när man får läsa om årets siffror. Fast när jag tänker på vart föreningen var för tio år sedan så tycker jag nog att det har gjorts en jäkla resa! Så lite glad kan man nog vara ändå.