{9829}: Timrå är absolut inte sämre än andra klubbar på att ge sina juniorer chansen att spela A-lagsmatcher. Det är snarare så att juniorer ibland inte har tålamodet att krypa sig upp i hierarkin. Speltid förtjänar man. Sen är det också så att vi inte har speciellt många talanger som rakt kan hoppa in i SHL heller.
DenRöda: inte ens Lucas Raymond gick rakt in i frölunda. Första åren var strömatcher och begränsad speltid även fast experter hyllade honom som en av sveriges just då största talanger.
Gooode: Går att säga mycket om nyförvärven. Men ännu mer om ”stomme” spelarna Pääjärvi, Walli och Hartmann. Dom har blivit sämre. Där alla har kontrakt över nästa säsong. Vilket är katastrof. Sen saknar vi en 1a center. EP är tyvärr ... | Läs mer