{297}: Rautio bryter säkert mest pga pengarna skulle jag tro. Fått ett bra förslag från Schweiz som han inte kan tacka nej till. Han skiter fullständigt i att Timrå är i behov av en bra backup. Lågt kan man tycka.
Zäta75: Vore jag i hans ålder och sett slutet på min karriär och fått mycket bättre betalt hos en annan klubb, och Schweiz dessutom skulle jag skitit fullständigt i klubben jag fått suttit på bänken 90 procent av tiden.
Zäta75: Liite skumt att bryta ett kontraktet kan jag tycka. Han kom ju inte in som uttalad etta och tror inte de snackat om det heller. JJ gjorde ett bra jobb även förra säsongen särskilt i kvaltet så de lär ju ha sagt till Rautio att han kommer få stå, men att han får konkurrera med JJ. Eller fick han löfte om mer speltid än i Linköping? Han gjorde 13 matcher där förra säsongen, inte vansinnigt mycket det heller. Om det inte blivit en konflikt nu så tror jag kanske han stått kanske 8-10 matcher vid det här laget och mycket väl matchat tiden han fick i Linköping när säsongen är slut. Men nu verkar det ju inte bli så..
Möjligen blev han less när han fick höra om Juel nästa säsong och hade tänkt sig en förlängning i Timrå.
Nisse1: Det är väl för fan inget konstigt med att han skrattar till, han lär nog ha tänkt att fan så kass jag är och istället för brinna av fullständigt så döljer han det i form av ett flin.
Nä fan, jag tycker Emil ska ringa dig och ... | Läs mer