Dubbeld: den samlade truppen och tränarna är naturligtvis överens om att V. Lodin inte sks spela i Timrå. Finns ingen schism i klubben. Vilka andra massa rykten har det surrats om?...källor?
Det intressanta vad gäller V. Lodin är väl hur Oskars resonerar med sitt 2årskontrakt. De torde ju tagit referenser både här och där, och måste vara fullt medvetna om problematiken. Om det fortfarande är ett problem. De har väl som alla andra hört bakgrunden, sett att Lodin "bara kan tänka sig Timrå om det blir spel i Sverige" och att Timrå tackst nej till Lodins tjänster.
Hoppas Westfält har det bästa i sig framför sig nu, verkar förövrigt vara en vettig och lösningsorienterad herre som snabbt rättar till något när han märker att han gjort ett katastrofalt misstag.
"Marcus Westfält lämnar MoDo för spel i Färjestad. Detta utan att ha spelat en enda match för klubben."