bar mofftak: Mja, bistra tider som är lite halvkluriga att budgetera. Nu vet inte jag hur föreningens lånebild ser ut men säg att man tagit några rörliga lån för byggnad av Z-loge, renovering av mediakub samt tillbyggnad av kontor. Bara ränteökningar på detta kan uppgå till flera 100.000k. Vet inte när de sätter kommande års budget men bör ju vara någon gång under våren. Styrräntan började väl sin klättring april 2022.
Lägg därtill ökade inflationskostnader på iprincip allt. Visst kan jag känna att jag trodde vi skulle visa gröna siffror i år, men detta behöver inte betyda att något är fundamentalt fel.
{9908}: "gröna siffror"? fan ä du centerpartist eller? det lilla jag kan om bokföring är väl ändå att det heter röda siffor om det är negativt och svarta siffror när det är postivt resultat. Hjärtliga hälsningar Mr Messersmith
Peja: Allt kring det önskemålet handlar ju om logistik och närheten till faciliteter. I en perfekt värld vore Timrå huvudorten med allt vad det innebär i form av nöjesliv, hotell och kommunikationer inom gångavstånd från arenan och ... | Läs mer
Vet inte när de sätter kommande års budget men bör ju vara någon gång under våren.
Styrräntan började väl sin klättring april 2022.
Lägg därtill ökade inflationskostnader på iprincip allt.
Visst kan jag känna att jag trodde vi skulle visa gröna siffror i år, men detta behöver inte betyda att något är fundamentalt fel.