Läktarproffset: jag känner mig lite lost nu.... Om jag åker över offensiv blå och får pucken på ryggen, borde det då inte vara offside eller förstår jag inte offsideregeln längre?
Erre92: Du kan vara över blå före pucken utan offside. Det krävs att man har kontroll på pucken. Puck i ryggen från egen zon är per definition "kontroll på pucken".
Pissdåligt pp. Knappt ens värt att slösa två minuter på sånt här spel.
Tallnäs: Härligt att läsa. Det har ju spekulerats att eftersom EP40 har hus i/vill bo i Sthlm så skulle han hellre spela för något lag där om han avslutar i SHL....Detta dementerar ju det hela. Finns bara ett svenskt lag för Elias :-)
Om jag åker över offensiv blå och får pucken på ryggen, borde det då inte vara offside eller förstår jag inte offsideregeln längre?