Jag har abstinens. Jag vill ha hockey nu! Åtminstone något hockeyrelaterat att prata om, så jag satt och tittade över lite på Eliteprospects och hittade ett par intressanta supertalanger som kan krydda både vårat j20-lag och A-lag. Om dom kan värvas hit vet jag inte, men helt omöjligt lär det väl inte vara?
Oliver Green 16 år, Danmark. Redan spelat en säsong i danska högstaligan och är Morten Greens avkomma.
William Bundgaard 17 år. Danmark. 2 säsonger på a-lagsnivå. Storväxt. Spelat mycket i u16 och u18 landslaget.
Kasper Pikkarainen. 17 år. Finland. Våran Ilkkas grabb. Såg 2 matcher han fick lite speltid i med TPS. Han tar för sig. Inte rädd för någonting. Han bara kör! Kommer att draftas i år redan. Om det går och alla parter vill, så vill jag ha hit honom.
Tänker lite att vi måste spetsa juniorlagen med mer internationell konkurrens.
Freij till Sportbladet; "Det är Timrå som gäller i år, sedan vet vi inte hur det blir nästa år. Det blir väl möten efter JVM och efter säsongen. Jag trivs jättebra i Timrå och mitt hjärta är i Timrå. Det hade varit kul att stanna där i ett år till."