Rip Kirby: ”– Vi har kö på loger och vi vill också ha loger i mindre snitt som vi skulle kunna hyra ut per match. jag hoppas att vi ska få klartecken om någon månad så att vi hinner klart med det här innan nästa säsong startar.”
Det finns snigelfart. Sen finns det Timråfart. Helt otroligt man HOPPAS alltså på att få skiten klar. Många gå ger som man vill ge upp.
”En tanke har varit att smalna av ståplatsektionen och bygga om delar av den till sittplats. Något som inte blir av.
– Det skulle krävas alldeles för mycket arbete för att få till ett 80-tal stolar, säger Innala."”
Förstår verkligen noll. Vad har ni för hantverkare där i byn? Typ det enklaste jobbet någonsin som inte alls är tidskrävande eller så hög kostnad. Lika när dom skulle bygga två toaletter åt bortastå, vad sa dom? Ca 5miljoner? Går allt genom FN och EU eller vad är haken?
Det verkar inte vara någon större prio på att ta bort buren på bortastå och det är väl helt rätt att lägga fokus på saker som i första hand kan ge ökade intäkter till klubben.
"Sammanfattningsvis kan vi konstatera att en överklagan angående tv-hyllan är inlämnad, att ståplats behåller sin nuvarande form och att ”buren” blir kvar i sitt befintliga skick.
Däremot växlas antalet logeplatser upp – om de planerna går att sätta i verket.
Frederik Innala och Timrå IK har idéer för arenans utveckling och har tankar på hur förändringar ska gå att genomföra över tid.
– Vi skulle vilja ta fram en långsiktig plan tillsammans med Timrå kommun så att vi kan bygga något på sikt, det skulle bli enklare att jobba i vardagen."
"Ett projekt det redan finns ritningar klara för är bygget av fler loger.
– Den befintliga matchvärdslogen är tänkt att delas för att bli två mindre, bortanför den ska det byggas en ny matchvärdsloge med två loger av normalstorlek ovanpå den, säger Innala och pekar ut mot arenan.
Världen av loger kommer alltså att växa och ta befintliga sittplatser.
– Vi har kö på loger och vi vill också ha loger i mindre snitt som vi skulle kunna hyra ut per match. jag hoppas att vi ska få klartecken om någon månad så att vi hinner klart med det här innan nästa säsong startar.
I och med de planerade logerna kommer omkring 190 stolar från sittplats att försvinna.
En tanke har varit att smalna av ståplatsektionen och bygga om delar av den till sittplats. Något som inte blir av.
– Det skulle krävas alldeles för mycket arbete för att få till ett 80-tal stolar, säger Innala."
Sen skänkte de också en procent av vinsten på utvalda produkter som de sålde till ALS-forskning
Totalt motsvarade pengarna som Brynäs samlade in till forskningen över 10 miljoner. Utöver det så engagerar sig också Brynäs i samhällsutveckling och jämställdhetsfrågor med en bra start. Vad har Linköping någonsin gjort för någon?
Det där sista vet jag inte ens vad jag ska svara på. Dels finns det ingen dom på det och spelaren friades. Skulle det det ligga sanning i det så är det vad privatpersoner gjort. Jättetragiskt och hemskt isåfall, men det är ju spekulationer eftersom fallet lades ned och att spekulera om sånt ska man passa sig för. En arbetsgivare kan inte stå som ansvarig för vad privatpersoner gör/har gjort på fritiden.
Du gör inte direkt bra rykte för LHC-supportrar på den här sidan. Är det inte Timrå du kommer in och pissar på så är det Modo, Leksand eller Brynäs. Det är liksom de klubbar som har supportrar på den här sidan så du verkar bara vara här för att starta bråk. Det är också klibbar med historier att vara stolt över, till skillnad från din plastklubb med Sveriges mest pinsamma fans
Håll dig på bulletinen eller Flashback som alla andra LHC-fans.
Du menar den insamlingen som Brynäs arrangerade i samband med hyllningen till Börje Salming (game för Börje) där de förutom att samla över 10 miljoner kronor (vilket överlämnades i en check till stiftelsen) också la tid och arbetskraft på att uppmuntra människor att engagera sig i ALS.
Stiftelsen skrev också en text om hur Brynäs arrangerade insamlingen och hyllningen
Jag vet ju LHC-supportrar gjort sig känd sällan källgranskar er avsky mot andra utan hellre står och spottar på läktaren och hånar motståndare helt utan känsla för vad som är under bältet… men jag vill bara säkerställa mig om att vi pratar om samma sak här.
Blake Slåhan: Kort svar Nej. Långt svar så är arenabolaget skiljt från moderföreningen så det är inte så enkelt att bara slänga pengar därimellan eller "skriva upp värdet på arenan". Leksand förresten, sålde inte dom en gatusten till kommunen för 30 mille?
Montén Python: Eriksson lär ju garanterat bli uttagen till JVM. Kanske även Freij å Genborg men i s f betyder det nog att de spelat bra i Timrå under hösten, så det kan jag leva med.
”Är det bara jag som finner det intressant att Dif lyckas få behålla både Eklund och Frondell och DESSUTOM lyckas få dessa att avstå NHL camperna (som skulle göra att de missar matcher)? ”
Lyssnar man på Wikegård i denna podd så är det inte så konstigt men det är intressant att hans ord blir till handling. Han har satt ner foten och arbetar aktivt för att inte sälja ut klubben för kaffepengar. Det är ”klubben, A-laget, spelare” i den ordningen. Utan undantag. Ingen är större än klubben, den förvaltas bara av vissa innan andra kommer och ”är” klubben.
Jadu: Ja och vi lär med stor sannolikhet tappa dom till JVM. Så hoppas innerligt inte att vi blir för skadedrabbade i övrigt. Speciellt på forwardssidan.
Är det bara jag som finner det intressant att Dif lyckas få behålla både Eklund och Frondell och DESSUTOM lyckas få dessa att avstå NHL camperna (som skulle göra att de missar matcher)? När vi ändå är inne på HA löner i SHL tänkte jag. Detta kan ju vara skillnaden om Dif blir kvar i SHL eller ej.
Händer så lite kring Timrå att jag svamlar om detta istället. Vi blir nog tvungna att veva arena flytt frågan lite igen om det inte händer nåt intressant snart
Karlsson74: En stor del i att Brynäs hade ett billigt lag var att man hade ett ganska litet antal spelare i truppen. Det funkade eftersom man inte råkade ut för skador förrän i säsongens absoluta slutfas. Om du lägger på 3-4 spelare i en trupp så stegrar totalen ganska mycket, även om de bara har SHL-medellön.
Nästa säsong kommer Brynäs att ha bredare och dyrare trupp.
Berge: Hadde timrå och Brynäs ungefär samma lönebydgetar så finns det nog en ganska rimlig förklaring. Anledningarna är antagligen att Brynäs hadde stora delar av laget spelandes på HA kontrakt förra året? Jag menar.Det är ju ändå allmänt känt i hockeykretsar att I princip alla kontrakt rivs när ett lag trillar ut..men inte om man går upp. Som jag förstått så fungerar det så än i dag.
Timrå IK Support : Jag tycker det är trevligt att diskuera med andra supporar. Brynäs supportrarna som hänger hos oss är vettiga och trevliga, åsså Mattias-74 som är Leksing är vettig. Sedan finns det några Nolaskogare som har väldigt otur när dom tänker. Länkar in en sång om landet där M0d0 supportrarna bor.:)
Ja, bonusar går det bara att spekulera i. Kan lika gärna ha funnits i Timrås kontrakt.
Men jag håller med om att Timrå får ut mycket av en förhållandevis låg budget. Men det är ju för att ni har nyckelspelare som brys sig om Timrå (Dahlén, Pettersson, Hållander) och även utfyllnadsspelare som blir bättre av att spela i ett lag de brinner för (Svensson, Boyce, Walterholm)
Jämför med Modos legoknektbygge där stjärnorna hette Woods, Aagard, Lehtinen, Ranta och Niederbach… ingen av dem bryr sig om Modo så länge de får lön. Även nu i allsvenskan värvar de kortsiktigt med många legoknektar. Svårt att etablera sig i SHL med den strategin.
I SHL är ju Linköping och HV kända för att vaska pengar omkring sig utan att lyckas. Finns ingen som bryr sig så länge lönen kommer in på kontot.
Berge: Dom värvades iofs för att Strömberg och Erixons kontrakt togs över av försäkringskassan. Men, jag hajar vad du menar, men kan tänka mig att Brynäs har en del inbakade bonusar jämfört med Timrås ditto. Min poäng var att det hade varit intressant att se vad vi hade uträttat med en rejäl budget.
”Fan tänk om vi en dag får en riktigt bra ekonomi, då är ju dom andra lagen chanslösa, vi är ju ändå med och bråkar rätt bra med ”storlagen” med en usel ekonomi i dagsläget, tänk då en kassa likt Brynäs, Färjestad, HV osv. Hade ju blivit orättvist”
Förra året låg Brynäs och Timrå på ungefär samma lönebudget (den här listan är innan Timrå värvade in Koivisto och Näkyvä på uppskattningsvis dyra kontrakt så det är inte omöjligt att Timrå till och med hade högre lönebudget än Brynäs)
Nu gick ju Brynäs 30 miljoner i vinst så antagligen höjs budgeten för i år.
Smörgåsen : Hugade va hemskt. Visst är det bra med stadig ekonomi, men risken är som flera andra lag, att man värvar såkallade toppspelare som endast spelar för pengar. Då har vi inte spelare som har hjärta för klubben
Stridhsyxa: Fan tänk om vi en dag får en riktigt bra ekonomi, då är ju dom andra lagen chanslösa, vi är ju ändå med och bråkar rätt bra med ”storlagen” med en usel ekonomi i dagsläget, tänk då en kassa likt Brynäs, Färjestad, HV osv. Hade ju blivit orättvist.
JanneH: tips hit och tips dit. Är mer irriterad över själva djupet på analyser än placering. Nu ska ni få lära er något hur man farmar intresse. Lag med stora följen = tippa högt och beröm, mycket delningar och du ligger på plus. Lag med mindre följe = tippa lågt, du får arga delningar men inte mycket till storm.
Sen när säsongen drar igång och någon storklubb startar dåligt = kaos, fiasko eftersom dom var högt tippade (det säljer)
Mindre lagen som tippades lågt och råkar göra det bra = succésäsong, humlan som flyger (det säljer)
Bobby Hahl: inte direkt svårt eftersom vi aldrig någonsin i världshistorien lyckats få till en stabil ekonomi över tid. Men låt oss behålla ledningen några år till, snart vänder det!
steveroper: det är väl den mest uppenbara av våra sanningar. Vi behöver titta på klubbar som HV, BIF, FBK etc. och försöka ta efter deras ekonomiska arbete. Vi ligger för långt efter för att det ska vara hållbart över tid.
Jag vill först och främst uppmuntra alla att teckna medlemskap, men kanske också fundera över vad som skulle kunna få oss att lägga några extra kronor på Sveriges finaste förening.
För egen del handlar det framförallt om rent egoistiska saker. Jag vill ha bättre merch. Kan tänka mig en prenumeration av merch. Jag ger 250kr per mån och får en present varje månad till ett värde av 200-400kr. Sen vill jag ha en arena i Sundsvall på sikt ( vet att det är minerad mark men det är tror jag ett måste). Det skulle få mig att resa till 4 istället för 2 matcher per säsong (har ungefär 100mil enkel resa).
SKRIDSKOSKENAN: ja som du säger blir man ju alltid provocerad av dessa lama idiottips. Här kommer mitt topp 6 tips (åter kommer med 7-14 senare) 1 Luleå 2 FBK 3 Brynäs 4 Frölunda 5 SAIK 6 Timrå
Kanske är lika mkt idiottips det men precis som idioterna så räknar jag kallt med att alla glömt bort det framåt vårkanten
Jugge: Ja vi gick inga 33 miljoner plus direkt.... Däremot, om nyckelspelare blir långtidsskadade, så tror jag nog det kan grävas upp en eller annan gatsten att sälja
Bobby Hahl: ”Jag blir imponerad av alla supportrar från andra lag som verkar ha stenkoll på Timrås ekonomi.”
Du vet att det inte är någon hemlighet va?.. Ni gick väl en dryg miljon back senaste säsongen och har c:a 8 miljoner i eget kapital. Det är ju tur att de lättat på kravet för licensreglerna…
Jugge: jo jonte hedström har sagt att han vid exakt ett sådant läge kommer o spelar för samma summa som caféerna drar in på kaffe på en månad, + att han får dubbla värdet av första målgörar-checken från bite line.
Berge: Tror inte nånstans att vår offensiv faller som ett korthus ifall det blir (kortare) skador på dessa två. Ser man på de senaste säsongerna kan man t.o.m. säga att så länge det inte blir långvarigt så svarade laget positivt på Dahléns frånvaro. Är ju mycket spekulationer men det finns tendenser att spelare faller undan lite när Dahlén är med och sedan lyfter sig rejält vid hans frånvaro. Men med det sagt så tror jag absolut inte att det är nåt som på nåt vis är positivt över tid. Bara att det kortvarigt inte behöver innebära kris och katastrof
Får Brynäs Silfverberg och Bäckström skadade så blir laget svagare. Men kvar finns fortfarande Bellows, Rödin, Lindblom, Kopacka, Trivigno och Fjällby och Larsson.
Vilka har Timrå kvar om Dahlén och Pettersson blir skadade? Wedin och Heikkinen…
Lander och Hartmann var väl under 20 poäng ifjol.
Timrå har en vass spets… Dahlén, Pettersson, Heikkinen och Wedin är toppspelare i ligan. Men bakom dem ser det tunt ut.
Berge: håller me om att bredden kan vara ett oros tecken men man ska komma ihåg att både näkyvä o koivisto kom in under säsong förra året .
glömde nämna att två av våra ny förvärv är regerande sm-guld vinnare med vilket experter brukar älska att hylla att man värvar från mästarna men för timrå är de väl desperata skit värvningar 😆