1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 603479 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 2922439

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2025-10-18
Montén Python: Det gör jag också, men så nattsvarta färger du målar med kan jag inte hålla med om.

Svarskommentarer

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2025-10-18
RunarUp: Nej alltså, nattsvart är det ju inte givetvis. Det finns ju självklart positiva saker. Vårt BP till exempel. Frölunda fick iväg ett skott i ett förvisso 30 sekunders 5 mot 3 och sedan 5 mot 4 spel.

Vi är givetvis bra defensivt, men jag tror det finns en risk sliter mentalt i det långa loppet att behöva kämpa så dant för varje mål. Skulle vara trevligt om vi fick en hyffsad islossning nån match, där vissa spelare som har lite torka får lite boostat självförtroende offensivt sett.

Det som är positivt är ju att, om vi kan behålla den defensiva strukturen. Så är väl chansen rätt god att få landa en play in plats i allafall. Vilket vore bra ekonomiskt sett.

Sv: Frölunda HC - Timrå IK 2025-10-18
RunarUp: Du vet väl att man måste ligga först med marginal annars får det fan vara. Ett bra hockeylag förlorar ju faktiskt inte en match på en säsong. Enda sättet att ta SM-guld.