1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 607488 inlägg · 6215 ämnen

Inlägg: 3003074

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Det finns bara ett sätt för Timrå att kunna utmana på riktigt över tid, och det är att folk sluter upp och fyller ladan, sponsorintäkterna måste öka, har sagt det tidigare. Slappare säljare får man leta efter... skulle kunna skriva bra många rader om det, men det orkar jag inte :) utbudet i arenan och upplevelsen måste öka.
Vi har väl runt 8 milj i eget kapital? Lägst i ligan tror ja.

Färjestad runt 160... och många där emellan med 2 å 3 siffrigt.

Kritiken mot Nubben håller ja delvis med om, men absolut inte allt. Speciellt inte när det kommit fram hur mycket Z påverkar. Då borde väl också kritiken lyftas mot honom?

Man ska alltid drömma, hålla huvudet högt och sätta höga mål. Men ska alltid sikta på toppen!

Men folk måste ju också fatta att när vi väljer spelare många ggr, så är det dom 3 sista i brännbollen på skolan som ingen ville ha, vi måste chansa på en av dom 3 och hoppas att han träffar nått slag ibland.

Vad ska vi locka alla superspelare med?
Sundsvall som stad?🙄
Våra otroliga faciliteter?
B-Hallen?

Hoppas att Gath kommer in med pondus, kan hålla med om det där familjära, men samtidigt så kan det ju också kanske vara exakt just det som också gjort att vi lyckats vara kvar och hålla oss där vi är idag.

Det finns alltid 2 sidor av myntet.

Svarskommentarer

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Gooode: Hur lockade Timrå hit Robin Hanzl? Ty Rattie? Joey Laleggia? Olli Jokinen?

Hur lockade Leksand till sig deras stjärnspelare genom åren osv.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Gooode: Där tror jag du sätter fingret på det.
Sparka tränare/spelare till höger och vänster med SHLs (förmodat lägsta?) intäkter är rimligen en jävla utmaning.

Har själv inte läst Nubbens uttalanden, men om han försökte släta över den katastrofala avslutningen så förstår jag att folk lackar med tanke på hur det sett ut stora delar av sista säsongshalvan.
Men vad var egentligen rimlig sportslig framgång efter Olli/Kimmo-turbulensen och tappet av Hållander o Kapanen? Ungefär 70-75p och nånstans och i trakten av Djurgården o Malmö i tabellen kanske?
Att vi skulle få kriga runt play-in sträcket var ju inte ett helt osannolikt scenario innan säsong. Så att vi skulle kunna taxa in i ingenmansland är för mig inget fiasko på förhand.
Det som irriterar mig och det som har fiaskotendenser är på sättet vi hamnade på 12e plats.
Där vilar för mig stor besvikelse på spelarnas karaktärer men en ännu större besvikelse på ledar-fyrlingen som inte lyckas bättre med att motivera gruppen sista halvan av säsongen.

Nu väntas antagligen större omsättning i spelartruppen än på många år.
Många med mig, kanske de flesta här på HS, räknar stensäkert in play-out plats nästa säsong.
På så sett får bandet "Nubben&The sportråd" verkligen slå ur underläge. Om ca ett år vi summera hur det slår ut.

På förhand låter Gath intressant och det verkar en majoritet också tycka. Det är ju en bra start på förhållandet mellan fans o tränare. Det vore en psykologisk käftsmäll mot alla om någon av de på botten av tränarönskelistan skulle droppa in.

MEN.... kanske viktigast av allt är att vi inte har en ledargrupp som checkar ur strax efter jul igen.
Det mina vänner kommer vi inte fixa en fjärde säsong i rad utan att ryka.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Gooode: Du har så rätt i det du skriver.

I dag handlar mycket, om inte nästan allt, om att marknadsföra och bjuda på en jävla upplevelse.

Var man än befinner sig i näringskedjan.

En total upplevelse! Att sticka ut. Att skapa intresse. Att skapa nyfikenhet. Att höras och synas i bruset. Att beröra.

Allt från att trigga tänkbara sponsorer, sociala medier, vanlig media, medgångspublik, hardcore-supportrar, kratta för kommande supportrar. Se till att nuvarande sponsorer och partners känner sig nöjda och gillar läget. Den som är bäst på det skapar dynamit!

Att få spelare och ledare att ingå i ett kollektiv som fattar att ovanstående punkter är a och o och att alla jobbar för klubbmärkets värderingar när man sätter på sig klubbmärket.


Är Timrå IK bra på det?

Jag lämnar den frågan ödmjukt öppen.

Det är ju inte omöjligt att jag är en idiot som inte begriper storheten i klubbens tänk och agerande.

Hanteringen av klubbikonen Boyce förvirrade avslut känns i alla fall fan som det sämsta jag varit med om under hela min tid som supporter till Timrå IK.

Får vi kanske se någon krystad förklaring och efterhandskonstruktion från ledningen i Timrå IK?

Eller så är det något som jag kanske inte heller begriper.

Ser också att hundratals supportrar reagerar på olika sociala medier över Boyce och hans tårar efter slutsignalen.

Vi kanske är många fler som inte begriper hur ledningen tänkte runt informarion med mera där...

Vad vet jag. Jag är ju bara en enkel supporter.

Lall on.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Gooode:

Zäta har ju inte jobbat hårt i klubben så länge så det mesta faller på Nubben hittills. Jag tror på Zäta nu med ökat ansvar kan han nog lyckas styra upp en del förhoppningsvis. Tror dock inte att han kommer att gå in med mycket pengar i klubben även om han har råd och t.ex finansiera att vissa kontrakt bryts, men det är en annan femma :) Ingen kan kräva det av honom.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2026-03-14
Gooode:

Och ska man fylla ladan och få med sponsorer på tåget så kan man inte ständigt gå ut och be om ursäkt för sin existens från ledningen. Framförallt kan man inte säga att man är nöjd med säsongen när man avslutar med 0 av 21 poäng och missar slutspel.

Vem vill köpa säsongskort då om man är nöjd med att missa slutspel?
Nä, nubben o co måste tänka mer på vad man sänder för signaler utåt.