Silly season 08/09
Anser att han skulle vara en bra värving, men tror inte det kommer hända.
Om klippen de senaste 10-15 åren hade varit av de mer bra sakerna som han faktiskt har gjort. Hur hade det låtit då?
Du brukar alltså inte kolla på Timrås matcher. ;)
Apropå dåligt försvarsspel så kan nog Niinimaa leverera ett bra mycket bättre försvarspel än tex Persson där dom flesta inte ens tycker att han håller allsvensk klass, med tanke på inläggen under hösten.
Dessvärre skulle man för de flesta av Timrås nuvarande backar kunna klippa ihop en sån där video av enbart material från EN säsong.
Som sagt jag tar Niinimaa alla dar i veckan jämfört med vissa backar i dagens Timrå.
"Shiiiiiit, trodde ja hade bättre koll på Janne"
"Jag har inte sett Janne så mycket mer än den suveräna videon"
För övrigt vore det en häftig värvning.
Nu var det inte ekonomiskt utan de defensiva kvaliteterna...men om vi ska prata ekonomi så kanske Kenny kan riva sitt kontrakt och komma hit för samma pengar?
Det är bara en känsla.
Är det inte bättre med en stenhård back som blir helt galen så fort motståndarna passerar blå!`
På tal om det, de blå bör ju ha en-två backar som kan provspela för TIK, dessutom gratis.
Vart tog det samarbetet vägen, blev de sur när vi började forsla iväg dem till Björklöven?
http://www.hockeyexpressen.se/elitserien/1.1361791/flera-ryska-klubbar-vill-ha-kenta-johansson
Förövrigt satt jag idag och såg småkronorna brevid en scout från Florida Panters och nån rysk klubb (?).. Ryssen kluddade hur mycket som helst om Pääjärvi (på ryska dock) han var dock fåordig om Erixon. Panterssnubben skrev inte så mycket om nån alls, var typ mest kryptiska förkortningar jag inte förstod mig på. Men Pääjärvi är absolut het iaf. Han låg bakom dagens vädning helt klart.
Misstagen som gjorts tar ni upp som en belastning när man har mött världens bästa spelare. Vem är felfri då?
Nog har den killen nåt att tillföra Timrå att säga nåt annat är ju skrattretande.
Så fort en spelare är aktuell så börjar folk omgående att leta efter dolda fel.
Det måste väl vara mycket roligare att disskutera personens fördelar hellre än dennes nackdelar. Men tyvär så är vi så i dagens Sverige. Vi dömer folk och söker nackdelar för glatta livet medan fördelarna kommer i andra hand, eller att vi helt enkelt skiter i dom.
Tyvär är det så :-/.
Men när jag ser på en eventuell värvning av Niinimaa så ser jag rutin.
En jävla massa rutin och kanske även bra ledarskap? (vet ej hur han är som ledartyp) som kan komma att vara guld värd för vårt Timrå. Detta med mycke tanke på det unga blodet bl.a. Det behövs en "pappa" i laget, som styr och ställer lite.
Jag tror att samma sak kommer att hända för Bogg.
Så jag är verkligen inte expert, jag tror bara att samma kommer hända för Bogg som de gjort för dessa två. Men visst kan jag ge karln en chans, men jag tror dessvärre inte att han kommer lyckas. Rutin har han i massor, vilket är bra men kan han omvandla de till att bli en bra Center i Timrå, Tveksamt.
Jag ställer mig ytterst frågande i denna värning.
Känns som Timrå börjar bli en aning desperata nu.
Och vad händer när alla dessa försvinner? Ska koskinen och spelarna från Kärpät locka finländare till Timrå? Nej det måste vara någon som spelar i Timrå som de måste lockas av till viss del också. Men som det ser ut nu så finns det inte så mkt finländsk framtid i Timrå.
Men förhoppningsvis så vänder även den trenden lixom tabellägestrenden också vänder :)
Harryhaffa: Nu tänkte jag skriva någonting dumt. Men jag avstår ifrån detta. Jag kommer att summera helgen när jag kommit hem. Var så säker. Och vad du tycker om mig skiter jag fullkomligt blanka fan i. Sopa rent framför din egen dörr så blir det här nog bra i slutändan skall du se.
RED DEVILS: Bandplatta? Kan du utveckla det där lite närmare för de har jag aldrig hört förut. Det är väl en jävla skillnad på att SÅGA en värvning och att förutspå en jävla massa skador. Jag går på matcherna när jag inte har influensa. Och skall på matchen mot Tälje. Det är inte Håkan Bogg i sig jag är förbannad på. Det är ledningen. För jag tycker att Håkan är en jävligt begränsad spelare. Och har man gått ut och sagt från en tid till en annan att man skall bli bättre och siktar på Topp 4 så får man väl för i helvete stå för detta också.
Ser vi ut som några SM-finalister i dagläget tycker du? Alltså har föreningen vilselett supportrarna och fört dem bakom ljuset. Man har sålt en produkt på helt felaktiga grunder och då får man väl ta konsekvenserna utav att missnöjet pyr också. men jag skall inte gå riktigt så långt som den där Gnagaren som JO-anmälde sitt eget lag på just de premisserna jag räknade upp. Jag skall fortsätta stödja laget och skrika mig hes. Men jag är en kritiker också och det skäms jag absolut inte för!