Silly Season 13/14
hubbenorlen: Jo kollade upp EP, tänkte inte på att han var så gammal faktiskt. Visste inte att han avslutade säsongen i NLB heller.
Gör ryktet mer rimligt helt klart men frågan är om han är villig att gå ner i lön så pass mycket som han troligtvis måste göra för att Timrå ska ha råd med honom.
Att Corso levererar på plan är det nog ingen som tvekar på.
Men att chansa, läs: ta hit en helt obeprövad collegespelare i vårt ekonomiska läge, känns däremot betydligt mer tveksamt.
mikenomad: enligt mrmadhawk.se så har vi värvat Jens Westin
Det har vi visst gjort också :)
Redigerad kommentar
Hursom: första värvningen utifrån som jag spontant tror på. Nice!
Eller en med ett Timråhjärta på 15kg.
Fasen det här firar vi med en G&T i värmen!
Bragd-Birger:
Tyngd lär ju behövas ja , en ! enda spelare i laget väger över 90 , men vi kanske värvar enorma målvakter istället ?
Då har vi fixat både medelvikt och medellängd.
Men inte ekonomin.....
Spelare som jag skulle villa att Timrå plockade in
http://www.eliteprospects.com/player.php?player=12527
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
jå1: jodå, till alla som tycker jag var lite neg så kanske jag var det.
det var inget personligt mot Jens...
jag hade dock hoppats på en back med lite offensiva tag och som kan stänka in en å annan från blå.....men dom drömmarna får väl fyllas av Eric Moe, ?
...vilket han nog ändå är kapabel till om han bara får vara skadefri och tränar bra...
Välkommen Jens!
Men: Persson var den back (efter Robban dårå) man helst ville behålla ur föregående trupp.
Trea på den listan var nog i min bok ändå Dallas. Jag vet att många starkt ogillat honom, och sett honom som en säkerhetsrisk. Jag väljer dock att se hans kyla och vilja att hela tiden vara konstruktiv. Min gissning är att han kommer bli riktigt bra om ett, två år - förutsatt att han får chansen och förtroendet att utvecklas. Framtiden lär utvisa hur det blir med den saken.
El Maco:
Jaji, det har jag länge misstänkt. Man kan fan inte se så där konstig ut när man är så gammal. Karln är ju typ 55 bast och ser likadan ut som han gjorde 1978!
DJ Hemp: Blir lite förvånad faktiskt. Själv trodde jag att Robin Persson var så gott som förlorad, men enligt artikeln så verkar det inte finnas något större intresse för honom bland elitserielagen. Märkligt, i mina ögon, med tanke på att han tillhörde Timrås bästa backar förra säsongen.
Nästan lika märkligt är det att Dahlroth verkar spela i Elitserien även nästa säsong. Jag tycker personligen inte att han har lyckats etablera sig där ännu, men å andra sidan finns det väl en och annan back som har blommat ut efter att ha lämnat Timrå, så vad vet man...
Vargher85: Jag lirar i samma lag som Birger när det gäller Dahlroth, har alltid gillat honom med hans låga tyngdpunkt och förmåga att ofta kunna leverera bra förstapass och sin kylighet. Det finns potential för att han ska kunna bli en hyfsad allt-i-allo-back vad det lider, framförallt då i offensivt hänseende. Dock är jag lika förvånade som alla andra över att han är inriktad på ES-spel, jag trodde ärligt talat att om inte TIK ville ha honom så var det HA, alternativt division ett som gällde för honom. Men roligt om han lyckas, jag ser dock ingen riktig plats för honom i årets TIK, inte när backsidan ser ut som den gör nu.
Och precis som alla andra säger så jublar man storligen om vi får behålla Robin Persson, jag tänker mig även att det skulle göra hans karriär väldigt gott att få leda en hel backbesättning i ett hyfsat allsvenskt gäng. Förutsatt att han håller sig skadefri. Det tyder inte på annat än brist på scouting från ES-sportchefernas sida om han blir kvar här. Han är stenhård i egen zon, precis vad vi kommer behöva. Offensiva prospect på backsidan finns, något av de kommer överraska. Förslagsvis Stenqvist om han någonsin får lira en hel säsong.
TRL: Haha..det tog ett tag innan jag fattade att det var en testprofil.
Tänkte hur i helvete kan nån skriva ett 44-årigt kontrakt.
Lundström lämnar ? nu jagar Timrå finsk målvakt - Nyheter - HockeypulsEliteprospects.com - Mika Norja
Knylan: Perfekt! Lång och stor! Lite kul lag han varit utlånad till; KooKoo hahaha
Lundström kändes tidigt som rökt för oss :-(
Redigerad kommentar
Med nya kan man chansa men de dom varit här förut har man ju lite mer koll på.
Jag litar till 238% på att Nubben tar rätt beslut i frågan gällande gamla spelare som varit här.