1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 776386 inlägg · 7967 ämnen

« · 2100558 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Mattson: Då gör du samma bedömning som jag gör. Det var just därför jag sa "sluta fantisera" om en massa värvningar. Man måste lyckas klippa kontrakt och frigöra pengar först. Men om man lyckas med det är jag inte nån motståndare till värvningar, tvärtom. Däremot är väl risken att man lyckas värva fel igen..

Vi får hoppas att laget hittar ett sätt att ta sig ur detta mörker. Annars har jag svårt att se at Sundlöv & co. kan sitta kvar. Han borde ju avgå självmant om han lyckas bli första sportchef att köra ner Brynäs i HA - Och med den budgeten han hade.

Vill samtidigt understryka att Micke är en sympatisk person och att jag hoppas vi kan undvika en massa personangrepp.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
magr: Håll till godo
Uppladdat:

500x0-a61791e6-ffcd-4323-9df4-b0c980cc6e90.jpeg


Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Hårdare restriktioner har nu även införts i Gävleborg.
Så de eventuella extra småslantar som 300 i publik plus restaurangbesökare är nu nere på max 50 personer även för oss.

Det kommer ju troligen gälla åtminstone över alla de hemmamatcher vi ska spela i december.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{8399}: ”Samtidigt så är Örebro, Växjö, Rögle lag som jag inte ser som självklart bättre än oss, vi kan knäcka nån av dem tror jag samt Oskarshamn.”
-Oktober

”Sen är ju inte säsongsinledningen någon katastrof heller, vi har startat bättre än på år och det är ju Nice 🤗🤗”
-Oktober


Ser du likadant på situationen nu?

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{8399}: Nä framförallt har poängutdelningen varit dålig och vi är i ett prekärt läge tabellmässigt. Tycker ändå att vi spelat rätt bra. Sen har coronan också ställt till det en hel del.
De underliggande siffrorna ser bra ut och borde betyda att vi klättrar om vi fortsätter likadant.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Blå grottan: Med ett bedömt underskott på 35 miljoner ska det mycket till att föreningen överlever bokslutet. Det finns i alla fall inget utrymme att köpa ett gem ens. Det som är surt är att två av bottenkonkurrenterna hittat pengar att värva spets som kan rädda deras säsonger. Gunler är väl främst en bra värvning på längre sikt och det är nog inte ett perspektiv som Brynäs ska prioritera just nu.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
majk: Ja ni kan ju behöva lite förstärkning ni med, det ser inte bra ut.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{8399}: Vi fick in Rhett och Bokk istället för Bulan för en fjärdedel av priset av Bulan.

Kom inte som en jätteöverraskning att det skulle bli billiga spelare nu i höst.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{2064}: NHL kommer att spelas som det verkar, med stängda gränser så får kanadensarna lira mot varandra sen blir det kluster med matcher mellan länderna och lagen får sitta i karantän. Smittspridningen i USA är ungefär som i Sverige så det är bara att blåsa på och det finns ju massor av spelare från AHL att fylla på med vid behov.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Peja: Det bara fortsätter... Frågan är hur NHL skall kunna starta under dessa omständigheter (stängda gränser, ingen publik, galopperande smittspridning, vacklande ekonomi etc.)?

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Blå grottan: Bittert hela skiten, det kändes kul och spännande när det samlades pengar till Berglund och Bertil men det hade varit bättre att gå in i serien med en väldigt tunn trupp och fyndat istället. Nu sitter vi på feta kontrakt över denna och nästa säsong när det knappast lär bli publik i något större antal.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Peja: Jag tycker också att de ska värva om de har råd utan att gå i konkurs. Men Brynäs varumärke är inte i fara som xxx BIF xxx skriver.

Jag ryggdunkar inte ett smack, tvärtom så vill jag byta ut hela den sportsliga ledningen, ledningen som suttit på en stor budget men presterat uselt. Jag tror ärligt talat att laget åker ur. Vad det innebär vet alla, men jag tror Brynäs har större möjligheter att ta sig tillbaka än många andra klubbar. Om de har råd att värva för att inte åka ur så stödjer jag det.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Blå grottan: Det är klubbarnas marknad nu, finns många spelare tillgängliga ganska billigt. Visst är det en svår ekonomisk situation, men med tanke på läget måste man sätta det i relation till hur mycket det skulle kosta att åka ur SHL.Brynäs har trots allt just förlorat med 7-2 mot en potentiell kvalmotståndare.

Covid-19 gör att kansliet trimmas rejält nu, men om Brynäs åker ur SHL kommer kansliet att trimmas mer än deltagarna i Biggest Loser. Då blir det en helt ny verklighet.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
xxx BIF xxx: Jag ryggdunkar ingenting - Jag säger ju hela tiden att den sportsliga ledningen har misslyckats. Men jag tänker inte hålla på som vissa andra och håna och pissa på Brynäs.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
xxx BIF xxx: Länka gärna så att vi kan ta del av Glaans tweed.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Blå grottan: ” Dessvärre är detta den historiskt sämsta säsongen att åka ur. När kassan är tom räcker inte 6 miljoners fallskärm långt. Men Brynäs är landets starkaste hockey-varumärke så finansiering borde inte vara ett problem i en sån situation.”

Om Campese lovar resultat genom satta mål, får investerande sponsorer, och Bif totaldyker är det varumärket i fara.

”Men vi riktiga fans följer klubben genom ett stålbad i allsvenskan och tillbaka om det är så. Kanske skakar vi av oss lite gnäll på vägen.”

Så de som ser problem och lyfter dem är inga riktiga fans? Det är fans som du som ryggdunkar som tillåter detta ske!
Se Glaans tweed i helgen om ryggdunkar så kanske du förstår. Han summerade det i en mening!

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{9179}: Det är lättare förstås att lösa ut en Lindelöf som sitter på läktaren än någon som har istid. Vem vill liksom bli utköpt i detta läge? Alcén & Solem Till exempel, vad har de att vinna på att bli utköpta i detta läge?

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Blå grottan: sluta håll på mot han nu seriöst ... jag och pettisbif är inte samma person

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Blå grottan:
Lägg av med det där! Jag har mitt konto och inget annat!

Vi borde kunna lösa ut fler spelare. Asklöfs ersättare är Gunler. Lindelöf plus tex Alcén & Solem skulle kunna vara pengar för en sån som Shane Harper.

Hersleys lön ligger på mellan 60 och 80k. Spelarna vill spela NU. Och då tar dom vad dom får.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{9175}: Du formulerar dig väldigt likt Pettisbif.. har du ännu fler konton reggade?

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Om inte AHL kommer igång.
Då kanske NHL till slut måste betala klubbarna i Europa för att inte
de lovande talangerna som inte platsar i NHL ska bli utan matcher
på över ett år.

Så klubbar som är kalla (och har råd att vara det) kanske kan få några
riktiga guldkorn i januari, om och till på köpet få betalt för det.

NHL har ju tagit utbildade spelare för en billig peng från Europa
under många säsonger nu. Så det är väl dags att betala tillbaka
nu, om de inte vill att några av deras potentiellt framtida spelare
ska tappa över ett års matchspelande.

Och i åtminstone USA är de väl vana vid att högre utbildning kostar pengar.
Så de får väl se det som att de betalar för att vissa spelare får komma
till Europa på vidareutbildning.

Trump och hans lallare lär ju inte få ordning på smittspridningen i USA
tills i januari. Så jag har ju väldigt svårt att se att ens NHL ska kunna
starta då, hur mycket de än hoppas på det. Om sen den nya administrationen
börjar få mer ordning på smittspridningen. Så lär det ju dröja till åtminstone
februari/mars innan NHL kan starta en förkortad säsong. Då kommer kanske
inte AHL ha högsta prioritet.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Alfred : haha Alfred den var bra mystiska det kanske jag har;) därför jag inte håller med han

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Blå grottan: dyra spela köp? Nu förstår jag inte dig riktigt pågrund av denna pandemi som är just nu går det att lösa väldigt billiga och bra kontrakt kolla bara calof i Växjö han är jävligt billig just nu för Växjö .. samma med Luleå desoussa som en rookie lön så det du yrar om förstår jag inte .. blir Patrik Berglund skadad så är det ett krav att sundlöv ska värva blir för dyrt att åka ur shl

Sv: A proposito de nada
Kanske bottenlagen i SHL ska vara tacksamma för att två av dem ska möta varandra om en plats i SHL säsongen 21/22. Timrå/Björklöven blir nog inte lättare morstånd direkt...

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{8399}: Håller med dig Axle - Folk borde sluta fantisera om dyra spelarköp och värvningar från AHL. Micke och ledningen har försatt Brynäs här, pengarna är slut, nu är det bara löpa linan ut.

Dessvärre är detta den historiskt sämsta säsongen att åka ur. När kassan är tom räcker inte 6 miljoners fallskärm långt. Men Brynäs är landets starkaste hockey-varumärke så finansiering borde inte vara ett problem i en sån situation.

Men vi riktiga fans följer klubben genom ett stålbad i allsvenskan och tillbaka om det är så. Kanske skakar vi av oss lite gnäll på vägen. Kämpa Brynäs!

Sv: A proposito de nada
Huge: det som gäller är väl att spelarna förstår...gör dom det?

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{9175}: Låter som att du har mer information, mystiska Brynäs21 ;)

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{8399}: precis

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{9175}: Ingenting är förstås skrivet i sten.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{8399}: vi får se när du har fel

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{8846}: Jo jag hörde också vad Campese sa på mötet, men som du säger värvades ändå Gunler... och när Campese sa det hade inte Brynäs förlorat med 7-2 mot ligans näst sämsta lag. Jag tror inte att man blundar inför nedflyttningshotet nu.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{8399}: Brynäs har många dyra spelare som inte hänger med överhuvudtaget. Om en spelare på 150k/månaden går med på att bli utköpt för 130k/månaden så kan Brynäs ersätta med ett rookiekontrakt. Spelaren förlorar heller inte på det om han skriver på för annan klubb för 20k/månaden. Det går att bli av med spelare, det handlar bara om hur långt man vill gå.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Peja: Absolut men i teorin ja, det kan förstås vara möjligt men det som gjorde det möjligt i Lindelövs fall var ju att han stod utanför truppen och att Gunler spelar för rookielön.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{8399}: Brynäs skulle kunna bryta fler kontrakt för att finansiera andra nyförvärv.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{9175}: Ja jag vet det.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{8399}: Låter rimligt. Är mycket kvar av säsongen och processen är i gång.
Förra matchen såg ju ändå rätt bra ut i spelet 5 vs 5

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{8399}: jasså det vet du ?? Vi får väl se

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Peja: Brynäs kommer inte att ta in nån spelare, så är det bara. Gunler finansierades av Lindelövs brutna kontrakt, krona för krona i princip.
Bara att konstatera att vi har det vi har.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Morgan frost skulle vara en spännande spelare att få in just nu verkligen

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
xxx BIF xxx: Jag tror att Niederbach skulle kunna tillföra mycket redan den här säsongen. Inser också att det finns många klasspelare i AHL, men tänker inte föreslå spelare som jag aldrig sett spela.

Om det stämmer att Morgan Frost är aktuell för Europa, så vore han definitivt ett hett spår för Brynäs. Syntes i JVM att han är en grym spelare.

Angående utgifterna: samtidigt vet vi inte om ligan kommer att stängas, eller hur eventuellt statligt stöd kan påverkas av värvningar, men jag håller med dig om att Brynäs antagligen måste värva ändå. Och så måste man försöka sparka några spelare som inte håller måttet.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Peja:
Du besvarade ju din fråga själv.

Niederbach hade varit intressant om vi haft ett lag som fungerar och som inte riskerar åka ur HA. Nu behöver vi bättre redan utvecklad spets.

Brynäs med flera kommer att gå mot en förlustsäsong ändå.
Lägger du på risken att vi åker ur shl kan du räkna på vad vi då har att klara framtiden med. Och utifrån det för att sedan gå upp på nytt.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Peja
Ja, så trötta på skridskorna som i år har man nog aldrig sett tidigare!? Sen har vi för få som kan hålla i pucken med självförtroende. Slappna av och inte bara lägga ut/ kasta iväg pucken. När vi inte har den typen av spelare heller, så måste vi nog överväga att spela en annan ishockey!
Men vi är även klena och vinner för få närkamper. Visst! Björk är långsam, men han vill nånting och driver upp och tar tag i pucken! Det gör inte flera av de andra backarna.
De är passiva och lägger oftast bara ut pucken.
Hedberg undantagen!


,

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Peja: Ja det är ju ekonomin som är minst sagt ansträngd.
Efter att ha sett privatpartner-videomötet med Campese då han sa att det vore oansvarigt att värva i dessa tider så trodde jag att det var totalt värvningsstopp, men blev positivt överraskad när man ändå presenterade
Gunler (billig och potential)

Så om det går att lyckas göra en till liknande värvning med Niederbach så skulle det ju vara awesome. Ska dock erkänna att jag har dålig koll på honom. Men säger du att det vore något för Brynäs så tror jag dig ✌️

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{8975}: Ja, vi kan omöjligt sparka en tränare till! Vi skulle bli till åtlöje och inga skulle vilja komma till Bif i framtiden.

Men kolla på Malmömatchen:
Vid 2 av deras mål får Mifspelaren stå och raka in returerna när pucken glider fram under/ bredvid Ersson.
Där måste våran spelare ta bort deras.
Bertilsson står gärna och petar med klubban. Tar inte ett skridskoskären i onödan!!
Vart är energin?? Passivt är bara förnamnet. Och varför lägger sig inte Ersson ner på rygg? Då kan inte pucken glida fram mellan benen när ingen vet riktigt var den är.
Och slänger toll flera frilägen varje match.
Vrid på skallarna, och håll ihop laget bättre i mittzonen!
Jaja, lite gnälligt, men så här dåligt ska det inte behöva vara!

Mvh
Vedevåg

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{8846}: Det finns massvis med klasspelare tillgängliga nu. Kanske fler än någonsin. Det är ytterst oklart om AHL kommer spela överhuvudtaget den här säsongen och många spelare därifrån är högaktuella för Europa. Kruxet är att Brynäs med flera inte har pengar att värva för. Jag tycker fortfarande att Brynäs ska försöka sno Niederbach från Frölunda och ta in honom på samma sätt som Gunler.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
xxx BIF xxx: Är Justin Bailey på väg till Europa eller varför nämner du just honom?

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: han är 13de och får peta ner spelare i hierarkin ju bättre han blir..

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
{9175}:
visst är Harper spännande, men jag tar hellre Stoa då vi behöver en andracenter vilket han kan gå som,
Vi har behov av båda, vi måste ju ha 6 spetsforwards.
Justin Bailey skulle också smaka mumma.

Att vi måste få lite eld i brasan, en progress i ”processen”, är tydligt.
Vi behöver poäng nu för att hamna på säker mark. Det måste få kosta.

Kicka dackell, bara där ligger säkert drygt en halv månadslön till en spets.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Peja: Sad but true.

Fan vad jag saknar en spelare som Bill Sweatt i sin prime.
Väcker gamla minnen.
Svårt att hitta/lägga rabarber på sådana spelare, men drömma går ju.

Sv: Malmö IF - Brynäs IF 2020-11-14
Rödin - scott - Harper väldigt spännande kedja

« · 2100558 · »