1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 753476 inlägg · 7967 ämnen

« · 2527392 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Silfver: En konst i sig att försöka hitta problemet på alla andra platser än det mest uppenbara. Nästa gång kanske någon skyller allting på materialaren, massören, vaktmästaren, sekretariatet eller det faktum att man tog bort cheerleaders på matcherna.

Sv: A proposito de nada
Peja: Visst hade Brynäs något likande upplägg tidigare när Sundlöv var sportchef? Vill minnas att både Masken och Bäckström var med där, har för mig att även Tommy Westlund har varit med..

Då det nya rådet verkar begränsat till att bestå av gamla Brynäsare borde man kunna hittat plats för Janne Larsson och även Tommy Jonsson. Framför allt då det förutom att stötta i rekryteringar ska ansvara för kontinuitet gällande spelidé, spelarutvecking etc. Känslan är att det finns några i rådet som kanske är aningen daterade när det kommer till de frågorna..

Sv: A proposito de nada
Silfver: Det absolut största problemet tycker jag dock är att Brynäs inte haft en smart, kunnig och stark visionär på årtionden som styrt föreningen framför allt sportsligt. (”gett klubben en identitet”, ”en röd tråd” o s v).

Sedan är vi en stor otålig fan-base som tvingar fram panikbeslut gång på gång i dåliga tider - d v s sedan länge - numera. Som tyvärr därmed sänker klubben ytterligare.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: håller med fullt ut!
Finns tyvärr inget tålamod över huvudtaget.
Han knappt gå några timmar innan utgången från shl att all skulle sparkas osv osv.
Att ingen i laget visar Brynäs hjärta osv.
Och nu när det har skrivits med alla ledande Brynäs spelare då är det fel.
Tro fan ingen vill jobba i Brynäs när man löper stor risk att sparkas.
Och det gnälls om att Janne Larsson inte blivit tränare.
Men han fick sparken för några år sen tro fan han inte vill träna Brynäs med risk att smutsa ner sig och få sparken igen.
Sist det togs in en konsult firma fick det helt galet mycket kritik speciellt kostnaden för det.
Det gnälls på allt.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Det ena ger det andra, iom att Brynäs ledning misslyckats så kapitalt de senaste åren så bär man med sig ett trovärdighetsproblem som kommer ta lång tid att reparera.
Missade medlemsmötet men läser man här så verkar det som om den sportsliga ledningen tycker allt är finfint och förra säsongen var mer att man inte fick ut max av truppen dvs det var tränarens fel…igen. Vad är mest sannolikt, att den sportsliga ledningen (eller bristen på den) har misslyckats med trupperna eller att de senaste 7-8 tränarna (som ofta värvats av samma personer) alla har varit odugliga?

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Fans utan tålamod som kräver fram paniklösningar - också hamnar vi vid typ sådana rekryteringar du nämnde.

Det var ju ett jävla liv och hat mot Bengtzen här - och nu ses han som en förebild som vi aldrig skulle ha släppt. Skulle inte förvåna mig om det är samma ”fans” som tyckte bägge sakerna.
”Fan, man är väl inte sämre än man kan ändra sig - he he…”

Vi har bytt folk så in i h-vete inkl tagit in folk utifrån de senaste åren. Börjar landa i att det är en jävligt tung gnällmaffia bland fansen som bidragit starkt till alla dessa förödande panikbeslut som fått oss att sjunka. Vi har ju bytt ledning på löpande band så något annnat är orsaken.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs:
❤️

Sv: A proposito de nada
Svensson_62:
"Jag börjar banne mig tro att det stora problemet med Brynäs sitter i en mycket stor och gnällig fan-base som inte tillåter tillfälliga nedgångar utan att kräva att tränare, SC o s v avgår genast."

Fan, jag trodde det hängde på kassa resultat och felrekryteringar. Dacke som sportdirektör, Campese, PA... som exempel.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Problemet är väl egentligen inte att det gnälls just den här säsongen. Problemet är väl snarare att det har gnällts för länge om vad felet i föreningen är (för mycket "hjärta för klubben") och inte en jävel i föreningen, främst dom i toppen, har självinsikt eller innovativt tänkande (kompetent, hungrigt folk utifrån) för fem öre.

Brynäs är alldeles för toppstyrt och personer i ledande positioner är uppväxta med Brynäs framgångar genom historien och tror att allt går att lösa internt, för vi var ju bra förut när vi hade spelare med klubbhjärta.

Föreningen måste släppa det som har varit och börja tänka och jobba som en modern idrottsförining. Hämta lite inspiration utifrån, titta på andra sporter!

Vad är det som gör Malmö FF till en dominant i svensk fotboll? Hur styrs dom? Hur fungerar den dagliga verksamheten? Varför har Frölunda varit ett topplag i över 20 år? Vad gör Frölunda som inte vi gör? Titta på framgångsrika föreningar, det behöver inte vara just ishockey man kan jämföra med.

Man måste lyfta blicken utanför Gästrikland någon jävla gång och våga förändra, på riktigt. Inte med några avdankade lirare varenda jävla gång. Det har provats med konsulter en gång och det sket sig rejält, vad säger att ett par nya konsulter inte kan lyckas?

Brynäs fanbase är nog gnälligast i landet, men det är ju för att vi blir galna på att dom inte får ordning på föreningen någon gång. Gör man ett ordentligt jobb från början så kommer den negativa spiralen så småningom vändas till en positiv spiral. Sen att vissa supportrar skriker på avgångar efter varje förlust kommer man aldrig ifrån, vissa är funtade på ett visst vis bara.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Det är inte omöjligt att Grahm har rätt i sitt svingande mot supportrarna, men jag eftersträvar bättre fingertoppkänsla. Första medlemsträffen efter den första degraderingen någonsin i SHL borde man som en av de sportsligt ansvariga vara ödmjuk och självkritisk istället för att svinga mot de egna supportrarna. Hon gör det inte lätt att sympatisera med henne.

Sen borde man nog stänga kommentarsfunktionen om man överlag ser kommentarerna som belastningar snarare än tillgångar.

Sv: A proposito de nada
lapad:
Ok.
Fortsatt vi och dem-mentalitet i det här utsatta läget (sportsligt och ekonomiskt) är inte vad Brynäs behöver.

Sv: A proposito de nada
J-S: Förstår inte vad Sundlöv har med det här att göra, men han är någon som jag har gett både mycket ris och ros under åren. Tyckte det var helt rätt att inte behålla honom senast, däremot borde man naturligtvis ha ersatt honom med någon annan än Alcén.

Inge H har väl ingått i en liknande sportgrupp förut inom Brynäs. Det var några år sedan nu, men med tanke på att den nya gruppen nästan bara består av Brynäslegender, så hade det varit naturligt om han också hade ingått. Inte minst eftersom han alltid verkar vara ivrig att ge sina inputs.

Framtiden får väl utvisa vad Janne Larssons planer är. Jag tror att han är alldeles för attraktiv på tränararbetsmarknaden för att inte erbjudas ett nytt attraktivt jobb.

Ingen aning om vad Nisse Ekman pysslar med om dagarna. Han verkade vara en skön snubbe som passade bra som assisterande tränare, men är han en person som ser massa matcher och därmed kan ge inputs om massa spelare?

Boumedienne har flera andra jobb som antagligen går före att hjälpa Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Peja: ”
Nu lät det som att Grahm skyllde bommade damrekryteringar på supportrarnas tongångar på sociala medier.”

1) Titta bara på de senaste timmarnas gnälliga kommentarer här på HS.
2) Kommer ihåg det allmäna gnället härinne mot Bengtzen - tror 75% härinne gnällde och några hatade.
3) Vi har bytt tränare, spelare, ledare och styrelse i tid och otid en längre tid nu - utan förbättring.

Jag börjar banne mig tro att det stora problemet med Brynäs sitter i en mycket stor och gnällig fan-base som inte tillåter tillfälliga nedgångar utan att kräva att tränare, SC o s v avgår genast.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Ja, jag tror inte att Alcén har några illusioner om J20-spelarnas allmänna förträfflighet. Det är oftast supportrar som aldrig har sett en J20-match live i hela sitt liv som tror att massa spelare därifrån kan kliva in direkt i A-laget. Kanske är det så att några importspelare ansluter lite senare och att man därför kommer ha med några fler juniorer än vanligt på försäsongen.

Rent krasst hade Brynäs nog inte värvat typ Johanesson om man hade haft en riktigt bra juniorverksamhet. Vi får se om man tar in någon forward med liknande profil eller om man kör med de egna där.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Personligen skickade jag ett antal rätt så tuffa frågor till ansvariga i klubben med förhoppning av att få åtminstone något svar men inte ett ljud. Min känsla är att klubben lever i tro att "Det är klart att fansen kommer finansiera våran verksamhet oavsett om hur det går." och det är klart, så länge vi betalar kommer inga förändringar göras heller. Besviken

Sv: A proposito de nada
Peja: ”Nej, det som jag ville ha sagt var att förklara varför just Åkerlund ingår i den här gruppen. Många hade nog inte hört talas om Åkerlund innan idag och undrade varför just han "platsade" i en grupp som annars enbart består av massa gamla Brynäsare.
Den andra poängen var förvåning över att Inge H inte ingår i gruppen.”

Så inget svar om Sundlöv?
Varför skulle Inge ingå i gruppen?
Sen vad vet du om Janne Larsson och hans framtidsplaner?
Nisse Ekman perfekt kandidat för gruppen eller?

Sv: A proposito de nada
Peja: Kan tillägga att enligt Sasse på GD kommer Brynäs ha någon form av try-out innan säsongen startar där juniorer ska ges chansen i bla försäsongsmatcher för att kunna utmana om en plats i A-laget.

Sv: A proposito de nada
Peja: Det är ändå bra att han har ett rimligt förhållningssätt till J20 och att han inte överskattar dom. Bra att endast ett fåtal (Nordh och Ohlsson) har en chans att ta en plats i laget nästkommande säsong.

Sv: A proposito de nada
Jag tror jag gör sommaruppehåll redan nu, jag ska ta ut hojen efter den kommande helgen och jag blir bara deppad av att se och höra hur dom agerar i min älskade klubb.

Det är helt sjukt egentligen, jag mår fan fysiskt dåligt av det här.

Ha det gott alla så hörs vi till hösten. Kram.

Sv: A proposito de nada
Peja: allvarligt, vem bryr sig om damhockey? Spelarnas föräldrar?

Sv: A proposito de nada
dabif: Nej, han beskrev att det "finns" en splittring, inte att det "fanns". Synd att han inte gick djupare in på det, men nog är det märkligt att två ordföranden i styrelsen avgår på två år..

Sv: A proposito de nada
lapad:
"Varför inte utse någon härinne som kan ta åt sig att samla ihop en del frågor till Brynäs?"
Medlemsdemokratiskt är enda rimliga vägen att jobba mer tillsammans med valberedningen som har till uppgift att utvärdera styrelsens arbete och föreslå kandidater till kommande årsmöte?
Styrelsen i sin tur ansvarar för att utvärdera VDs prestation.

Eller tänker du på andra typer av frågor och svar?

Sv: A proposito de nada
dabif: Tyckte han sa 13 forwards, men oklart om en spelare som Nordh räknas in bland de 13.

För er som inte var där, ljudet hackade och försvann stundtals när Alcén pratade. Han försökte upprepa men det var svårt för honom att veta hur mycket av det han sagts som gått fram till lyssnarna vid några tillfällen.

Sv: A proposito de nada
Peja: 7 seniorer och en 8:e junior på backsidan var han tydlig med. Inte riktigt lika tydlig på forwardsidan men antydde att det skulle finnas junior(er) med även där.

Sv: A proposito de nada
dabif: Ja, vad det är för splittring är ju öppet för allas tolkning i och med att ingen från Brynäs ville vidareutveckla det.

För de som inte var där, så verkar Alcén vilja ge Nordh en plats i A-laget, och fick intrycket av att J20-spelaren Anton Ohlsson kommer spela med A-laget på försäsongen. Ohlsson är en spelare man tror på och vill behålla.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Så värst mycket kan det inte skilja eftersom leksand, timrå mora hoppat upp och ner som om de åkte hiss. Då krävdes det att HA slog ett SHL för att gå upp och det hände väl varje år.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Ja, ett förslag från min sida.

Varför inte utse någon härinne som kan ta åt sig att samla ihop en del frågor till Brynäs? Det finns väldigt många fina konstruktiva idéer och förslag,...Det finns väldigt många frågor som vi dagligen diskuterar men ingen i klubben har svarat på. Jag är medlem, silverpartner och betalar pengar och lägger en hel del tid på vilket många andra gör det. Varför skulle inte vi kunna få svar på vissa frågor? Att tror att man kan leva på gamla meriter och någon slags "Brynäs anda" är bara pinsamt och det vet jag som har haft eget företag, det gäller att vara innovativ, det gäller att hela tiden ligga ett steg före andra. Man anställer inte folk som gillar produkten utan folk som är duktiga på att utveckla den vidare. Brynäs måste tänka om, vilka är kunder? Vad vill kunden? Vem finansierar produkten?

Sv: A proposito de nada
Molla: Nu va Bosse för diplomatisk o sa att han lämnar för det var svårt att ha den rollen på distans, han skulle behövt bo i Gävle.

Sv: A proposito de nada
Ja hur fan 373728 gamla BIF kockar ska få till en ny soppa när man inte ens vill greppa att den gamla soppan var dålig får en att fundera.
Vem betalar En bra start & beundrar gruppen ledd av JA & Erika?
Finns inte ens pengar att betala elen men nu ska man involvera flera gamla Brynäsare och skapa en grupp som ska göra två redan anställas jobb.

SM i ryggdunkeri ala BIF.

Det är GIF 2.0 vi bevittnar, snart i en uterink nära dig…

Sv: A proposito de nada
Peja: Den splittringen som det gavs uttryck för på medlemsmötet, kan det varit så att Manner ville en sak och Sportchefer/ledning ville en annan. Det gavs ju aldrig någon förklaring till vad som menades med splittring.

Sv: A proposito de nada
dabif: Det är för att det inte finns någon konkret handlingsplan, då hade man ju redovisat detta. Många fortsätter hoppas på Svedman och har sympati för att han ser ledsen ut. Men skulle vi medlemmar gå på rent resultat så behöver vi byta KD. Bosse Johansson bekräftade också att det var splittring och han rår inte på Svedman.

Sv: A proposito de nada
lapad: Alla tycker att Mikko Manner är en skön snubbe. Utan den karisman hade han nog fått drevet och sparken långt innan. Men jag vetetusan om årets idrottsprofil kan vara så misslyckad på den idrottsliga biten som han trots allt blev. Ingen aning om Sara Hectors prestationer, men Martin Rauschenberg vore en värdig vinnare, han gjrode en mäktig säsong 2022.

Sv: A proposito de nada
J-S: "Jag blir lite konfunderad över vad du vill? och vad du vill ha sagt?
Åkerlund är en av Boumediennes gubbar och Inge H är pesten?"

Nej, det som jag ville ha sagt var att förklara varför just Åkerlund ingår i den här gruppen. Många hade nog inte hört talas om Åkerlund innan idag och undrade varför just han "platsade" i en grupp som annars enbart består av massa gamla Brynäsare.

Den andra poängen var förvåning över att Inge H inte ingår i gruppen.

Lägger ingen värdering varken i Åkerlunds vara eller Inges icke-vara. Vet alldeles för lite om Åkerlund för att kunna bedöma den saken.

Kan däremot förstå att Janne Larsson inte är med. Han är mitt uppe i en elitkarriär som assisterande tränare och kommer antagligen få ett nytt (topp)jobb inom en ganska snar framtid. Dumt att ha en sån person i gruppen med tanke på att han högst troligt kommer tvingas lämna den när han får ett annat uppdrag för att inte sitta på två stolar samtidigt.

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: Jag skulle säkert kunnat dra 50 saker som jag inte gillar heller, men vad hade det tillfört? Inte ett skit men som sagt så saknade jag lite visioner och vägen framåt. Vad gör man aktivt för att komma tillbaka.
Jag gillar också Svedman, Alcén och Molin också. Men ibland undrar jag ju om de är på rätt plats.
Tur det är sommar på gång för jag har tappat sugen lite efter uttåget. Kanske kommer suget tillbaka efter sommaren igen.

Sv: A proposito de nada
lapad: ” I normala världen tar man in en extern konsultföretag för att utvärdera när något gått snett.”

Det gjorde man ju efter kaossäsongen 20/21, Riverjump. Men deras rapport verkar man ha kastat i soptunnan och nu är det ”Advisory board” som gäller. Hemvävt Brynäs dvs.

För övrigt var medlemsmötet en besvikelse. Ingen analys annan än att man inte ”fick ihop gruppen”. Ingen självransakan samt en massa floskler och några ”snälla” utvalda frågor.

Sen att en del inte kan bete sig utan är som småbarn som fått godiset stulet. Det blir ju så när det är anonymt utan moderering..

Sv: A proposito de nada
Från ena till det andra.

I morgon är det årets idrottsgalan i Sandviken och det delas ut ett antal priser.

Det dominerade till Årets idrottsprofil är:
Sara Hector, Kungsbergets AK/alpint
Mikko Manner, Brynäs IF/ishockey
Martin Rauschenberg, Gefle IF/Fotboll
Lara Stalder, Brynäs IF/ishockey

Jag fattar ingenting

Sv: A proposito de nada
dabif: Inte jag heller, helt jävla otroligt.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Det som jag saknade var lite konkret vad som ska göras för att bli ett topplag igen. Att bara säga att vi ska ta oss tillbaka är ju bra tomma ord. Hur ska det gå till, vilka lösningar och alternativ ser man. Inte mycket om något som täcker upp tomma ord. Vi behöver stärka intäkterna, ja men hur ska det göras då? Inte ett ord om hur det ska gå till, inte nåt om att det finns nya starka sponsorer eller dylikt.
Snack om att alla tyckte vi hade en bra trupp inför säsongen. Om vi får till oss 25 bästa spelarna i världen så betyder det inget om vi inte får dem att spela tillsammans som ett lag. Tyvärr tror jag inte vi kommer ta oss upp nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Det hände inget särskilt.

Bosse Johansson pratade om behovet av en analys. Han pratade också om splittring i föreningen.

Valberedningens Conny betonade behovet av mer sportslig kompetens i styrelsen.

Svedman höll ett försvarstal och betonade att Alcén minsann gjort ett bra jobb, andemeningen var att laget minsann var bra och att man inte fick ihop det, han verkade lägga ansvaret på Manner och spelarna. Man märkte att han var lite småsur, antagligen över de negativa kommentarerna haglade in under mötets gång. Det var många ovärdiga kommentarer.

Alcén körde sin vanliga telefonsvarare. Han pratade om en upplevd enighet i föreningen efter degraderingen, dvs en total motsats till den splittringen som Bosse Johansson pratade om i början av mötet. Det fanns inga spår av självkritik hos Alcén. Han pratade också lite om dynamiken i den nya ledarstaben där Masken är den som ska ligga närmast spelarna (tydligen inte Molin, trots att han varit spelarutvecklare de senaste åren) och menade att han får mycket gratis när han ger spelarna tips pga sina meriter. Själv är jag tveksam till om dagens spelare har en aning om hans spelarkarriär, de måste ju vara alldeles för unga för att komma ihåg den.

Grahms ord innehöll inte heller några spår av självkritik. Tvärtom svingade hon mot supportrarna. Hon påstod att hon försöker ta in svenska spelare, men att flera kan ha tackat nej på grund av Brynässupportarnas negativa kommentarer om damverksamheten i sociala medier (så uppfattade jag det hon sa, någon annan som uppfattade annorlunda?). Inte minst med tanke på Brynäs nuvarande situation var det ju väldigt anmärkningsvärt att självkritiken uteblev och att man svingade mot de egna supportrarna.

Sv: A proposito de nada
dabif: fruktansvärda människor som håller på och häcklar i en chat på det sättet. Jag skäms å deras vägnar.

Som jag tolkade det så bröts ALLA kontrakt vid degraderingen, därav ingen lön till Manner av den anledningen.

Jag gillar Svedman starkt. Vi ska vara glada för honom. Det är min åsikt.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Ja, det är otroligt bra jobbat och han ska ha en stor eloge för det!
Men jag märkte inte skillnaden helt enkelt.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Jag skrev vid något tillfälle efter uttåget att jag hoppades att "kvasten skulle gå". Nu upptäcker jag..med er hjälp..att det blir precis tvärt om. I o med detta har mitt förtroende för Brynäs administrativa ledning skjutits i sank.
Det ENDA lilla hopp jag har kvar är Gällstedt's närvaro, och att han har jävligt hårda nypor när det kommer till att ansvara för laget, värvningar och resultat. Jag TROR att han kommer att bli uppsökt av delar av det nya rådet i försök att påverka hans jobb.
M a o vi kommer att få titta på Leksand 2.0 kommande säsong. Ni förstår vad jag menar.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Kom väl inga direkta nyheter eller nåt som vi inte hört innan. Men tydligen så betalar vi iaf ingen lön längre till Manner, hur ska vi klara oss med bara en tränaruppsättning på lönelistan haha.
Men annars kan man väl säga att det var 4-5 personer i chatten som inte gjorde annat än spy galla och det förstörde ju upplevelsen lite.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Vad händer på mötet? Jag har har fullt sjå med att lägga två barn som inte vill sova så jag missar allt.

Floskler? Alla har gjort sitt bästa? Flest matcher i Brynäs är viktigast?

Sv: A proposito de nada
Kepsen: ”Tyckte det var exakt samma vi körde i kvalet, visst nån sekvens har ändrats men trodde det var något revolutionerande efter alla lovord.”

Men fan.. Killen har lagt ner tid på att göra ett intro till vår älskade förening. Troligtvis lagt fler timmar än vad de allra flesta här inne skulle göra.
Vad är problemet med att bara stötta?
Kom med något konstruktivt om ni ändå ska komma med kritik.
Det är iallafall min åsikt.

Sv: A proposito de nada
Molla:
Magkänslan är inte positiv, nej.

Sv: A proposito de nada
Peja: Blir väldigt tydligt på medlemsmötet att föreningen styrs med järnhand av den operativa ledningen och att vår styrelse inte rår på dem. Ett enda långt ”vi vill fortsätta som vanligt”-tal.

Sv: A proposito de nada
Peja:"Åkerlund är en av Boumediennes gubbar. Förvånad över att Inge H inte ingår i gruppen." (Advisory board)

Jag blir lite konfunderad över vad du vill? och vad du vill ha sagt?
Åkerlund är en av Boumediennes gubbar och Inge H är pesten?
Vilket är lätt att förstå.
Men du försvarar Sundlöv mm som satt oss skiten från början, (åtskilliga inlägg du försvarat Sundlöv)
Är du en av Sundlövs gubbar?

Dom enda jag ser som inte hör hemma i Advisory board är Johan Alcén och Erika Grahm ,Tommy Sjödin,
In med Nisse Ekman Josef Boumediennes Janne Larsson det är mina favoriter till att föra Brynäs framåt.

Sv: A proposito de nada
Horace76c: Tänker också att jag börjar bli gaggig. Tyckte det var exakt samma vi körde i kvalet, visst nån sekvens har ändrats men trodde det var något revolutionerande efter alla lovord.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Det blir parodiskt när man läser beskrivningen av alla, det första som skrivs är:

”Anders (Masken) har nio säsonger i Brynäs IF och var med och vann SM-guldet 1993.”

”Över tio säsonger som spelare och ytterligare sex som tränare för laget. De sista fem som huvudtränare. Hänger i taket och kan Brynäs IF innan och utifrån.”

”749 matcher i SHL och elitserien med Brynäs IF.”

”Anders (Bäckström) har nio säsonger i Brynäs IF.”

Det är tydligt vad som man ansåg vara viktigast när man satte ihop den här gruppen.

Angående Salming så skriver man också: ”Står för mycket karaktär och vet vad som krävs för att bygga laganda, kemi och sammanhållning.” Jo, visst, för ca 35 år sedan kanske, vilket var senaste gången han tränade ett lag. Dessutom var Brynäs inte precis något vinnande lag under hans säsonger som tränare. Och vad menar man ens med ”står för mycket karaktär”, på isen kanske, men hur tusan ska det hjälpa i värvningsarbetet?

Brynäs har blivit precis det Sanny varnade för, den mytomspunna ”Brynäsandan” är det absolut viktigaste och ska in överallt på varje position.

« · 2527392 · »