1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 747874 inlägg · 7967 ämnen

« · 2936681 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Peja: Japp men eftersom vi nu inte vet hur vi ska lösa problemen så är det förmodligen lika svårt för Alsen. Jag har fan sett 90% av alla matcher sen 1999 men denna säsong är tom sämre i känsla än den vi åkte ur. Kort sagt. Det är becksvart i tunneln. Kinnvall däremot har varit grym med få undantag!

Sv: A proposito de nada
Jompe: Lex Månsson

Sv: A proposito de nada
Danne66: Mixen både vad gäller spelartyper och åldrar är helt fel. Då blir alla spelarna lite sämre än vad de egentligen är. Summan av allas individuella kvalitet blir mindre än den borde vara, i motsats till större om man har en bra mix.

Med risk för att trigga en del ilskna personer, men det här ligger helt på lagbyggaren, dvs Alcén. Det är ju att få till själva mixen som är hantverket med att vara lagbyggare.

Att värva ihop ett lag med bra CVn kan vilken sportchef som helst göra om pengar finns till hens förfogande. Det är att få till mixen som är skillnaden mellan botten och toppen. Linköping är precis lika usla på att få till mixen som Brynäs, därav deras kräftgång.

Det är mest tydligt på backsidan där kanske varenda back förutom möjligtvis Kinnvall hade gynnats massivt av att spela med en spelskicklig back, men man har även fel mix på forwardssidan.

Målvaktssidan är lite annorlunda, där är det mer ett individproblem. Det handlar ju bara om att den tilltänkta förstamålvakten (Delia) är ljusår från att hålla måttet i rollen som han värvats för. Clara är ändå en helt okej tvåa.

Sv: A proposito de nada
pastorn: Håller inte med. För mycket hackande på Djoos. Jämför med Kempkys prestation. Frälsare big time som han skulle vara. Det är nåt mer i ekvationen som skaver. Ärligt så gäller det hela jävla sammansättningen av laget. Fan vet vad det är.

Sv: A proposito de nada
Silfver: Finns knappast samma resurser men någon slags undersökning har man. Som jag förstår hade Djoos varit mer eller mindre skadefri hela karriären innan han gjorde illa knät tidigt med Brynäs.

Sv: A proposito de nada
mattiask:
Självklart har Djoos hockey i sig, men det räcker inte i Shl 2025. Ligan är för bra. Han skulle behöva gå ner till Allsvenskan eller någon annan liga i Europa för att komma till rätta.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Absolut, men många är hårt drabbade av nedmonteringen av backsidan. Silfverberg, Larsson, Bäckis och andra som är otroligt starka och bra på att etablera långa anfall i offensiv zon är också oerhört hårt drabbade. Det är väldigt sällan som Brynäs kan involvera alla fem spelarna i anfallszonen eftersom backarna är så oskickliga. Det är alltid skott eller puck i rundeln när Hägg etc får pucken.

Igårkväll hörde man nästan vissa forwards suckande till läktaren när en back på offensiv blå kastade bort pucken för 10e gången. Man märker att det finns en oerhörd frustration från forwards både på utspelen ur egen zon och agerandet på offensiv blå. Tyvärr kommer det bara bli ännu sämre med Witlowski, befarar jag.

Sv: A proposito de nada
Peja: Kopacka och Trivigno är två utmärkta exempel på individuella spelare som hade tjänat enormt på om vi hade haft en backsida som kunde leverera snabba uppspelspass.

Sv: A proposito de nada
Peja: Visst hade de det, men motparten då? varför gör inte klubbarna PL liknande medical checks om de skriver långa, dyra kontrakt?

Sv: A proposito de nada
mattiask: Enig. Tror inte det bara gäller backar. Hockey är ett tight lagspel. Spelare gör varandra bra eller dåliga. Kolla självförtroendet hos Lukas Petersson när han spelar med de stora grabbarna. Sätt honom i en fjärdelina så bleknar han.

Sv: A proposito de nada
Silfver: Man får tänka på att de här spelarna var i en väldigt bra förhandlingsposition när de skrev på för Brynäs. Djoos bröt ett kontrakt i Schweiz och Linköping försökte också värva Källgren. Även Fjällby hade intresse från andra.

Jag tror att de långa feta kontrakten med Källgren och Fjällby handlar mycket om besattheten som många sportchefer har av att laget ska ha en svensk stomme i bra ålder. De är typiskt såna spelare.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Jag håller med Abris i att det saknas sped och entusiasm i laget, och att det verkar omöjligt för juniorerna att få istid trots att exempelvis Kopacka underpresterar i match efter match. Det känns som att Gällstedt borde ha gett Svrcek, Sundqvist, Hillström etc fler chanser med tanke på hur bra de är i J20 och hur dåliga några av de etablerade har spelat.

Tror det behövs fler ”friska fläktar” i ett lag med så många veteraner som Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Jompe: Absolut, kvalitet som hockeyspelare är en färskvara - där håller jag med dig fullt ut.
Det är väl lite hit jag vill komma att jag tror att Djoos är typexempel på en spelare som är i väldigt stort behov av rätt back brevid sig.
Om man tex tar en Dastous och jämför med honom (på SHL-nivå) så tror jag inte att han skulle vara lika beroende av helt rätt back då han gör väldigt mycket själv.

Djoos spel den här säsongen och stora delar av förra säsongen har inte varit på den nivån han själv velat, klubben velat eller som supportrar velat.
Dit jag vill komma är att det finns mycket hockey i den kroppen.
Frågan är dock om han är rätt person/spelare för att spela i Brynäs 2025/2026.
Om svaret tex är ja, (och det är hit jag vill komma) så fungerar han inte överhuvudtaget med varken Kempny eller Hägg enligt mig.
Men mycket är för att de båda backarna hittills under säsongen inte varit tillräckligt bra i spel med puck.
Jag trodde tex att Kempny skulle vara betydligt bättre med puck än han varit.
Sen är frågan vem den backen brevid Djoos skulle vara isåfall.
Men Djoos med en betydligt lägre lön och en offensiv roll (back) i ett tredje backpar tar iallafall gärna jag.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Finns klara likheter mellan Källgren och Djoos i det avseendet.
-Hyfsade meriter fast skador på slutet
-Bägge anländer skadade men kör på ändå (godkänt av vem?
-Långa dyra kontrakt
-Inte i närheten av förväntningarna (jmf lön)
Men år tre då jäklar kommer det hända saker…

JA måste kill his darlings annars ligger vi riktigt risigt till.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Massor av tyska och andra europeiska hockeyfans i Stockholm för NHL matchen märker jag.
Swiftonomics i miniatyr.

Sv: A proposito de nada
Bifala: Ja alltså, Bäckis är vår bästa spelare och det är inget snack. Jag tycker kanske att hans jobb borde vara lättare än vad det är. Kanske inte ett helt sjukt uttalande men han är vårt bästa nygammla förvärv och det är inget snack.

Sedan tycker jag att TV4 och resten av blaskorna skulle låta honom vara.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Ser även en annan Aftonbladet-artikel där publiken tycks uttryckt missnöje med inställningen. Råder absolut inget tvivel kring Bäckis hjärta för klubben. Han kunde leva gott men ser istället fullständigt blåslagen ut i denna video:
www.youtube.com/watch?v=VJGTtWTbO8o

Jag tror man hade legat topp3 med en medelmåttig målis istället för Delia och en back som klarar sätta passningar samt hota från offensiv blå. Det skulle lyfta även forwards prestationer.

Sv: A proposito de nada
Känns som att Abris har sammanfattat Brynäsboken!

Sv: A proposito de nada
mattiask: Nej, det var inte dynga och skit, Mattias, beklagar om du upplevde det så. Du skrev om Djoos att "Men att han inte fått till det under dessa två hos oss är väl ganska klart. Och då framförallt i spelet." Min poäng är att spelet är det enda kriteriet vi bör ha när vi bedömer en hockeyspelare. En underpresterande spelare, t ex de du nämner, är sämre än andra spelare i serien och kanske också sämre än de själv var tidigare. Kvalitet som hockeyspelare är alltså en färskvara.

Sv: A proposito de nada
Luddf: Jonsson är defensiv och möjligen hämtas han för att stärka bakåt. Men han behöver en bra back bredvid sig i SHL.
En bra back för allsvenskan och som defensiv i SHL.

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Har varit runt på lite matcher därborta under årens lopp . Just Ducks såg jag i The Pond mellandagarna -98 tror jag det var. Karyia och Selänne spelade. Var fascinerad av att folk gick på hockey i shorts i mellandagarna.
I mars i år besökte jag Crypto.Com Arena och såg just Kings mot Rangers. Finns hotell tvärs/snett över gatan och ett antal sportbarer i området. Rekommenderas!
Har aldrig varit på NHL i Kanada (såg dock WC i Toronto -16). Besöka Bell Center i Montreal en lördagkväll vore en dröm.

Av de arenor jag besökt här är tre favoriter:
Nashville - mitt i fantastiskt - ja fantastiskt bar/nöjesdistrikt. Min favoritstad i hela världen vad gäller att ta en barrunda - och arenan ligger mitt i smeten tvärs över gatan från Legends Corner, Roberts, Tootsies o s v
Tampa - kanaler alldeles utanför arenan med underbar tikibar och små hyrbåtar, takterrass/barer högt uppe på arenan utomhus med magisk solnedgångsutsikt
Minnesota - ligger i ett gammeldags distrikt i St Paul med hotell, barer och restauranger. Kanske världens bästa hockey bar Tom Reids (Noppas i kubik samt mycket äldre) ligger där

Sv: A proposito de nada
Farsang: pallar du att sammanfatta för en trött jävel vars ungar ockuperar bilradion med Mamma Mu?

Behöver någon form av hopp här i höstrusket.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62:

Jag har en bucketlist som många andra och högst upp på den står att åka på hockey i Kanada, helst Edmonton såklart men Alberta är en jävla köldhåla ;)

tror det blir Usa inom ett par år, hade varit roligt att se Ducks eller Kings i LA

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Hade kul att vara där. Crosby, Malkin, EK65, Filip Forsberg, Stamkos m fl.

Jag var på Toronto - Minnesota i Globen för nåt år sedan och det var kul. Många nordamerikanska fans på T-banan dit och hem. Försnack i annexet med Aftonbladet (Bjurman och Ekeliw) och f d proffs. Nylander avgjorde då för Leafs.

Sv: A proposito de nada
Farsang:

Mitt i all denna tristess och vemod så är det Nashville - Pittsburgh från Sthlm ikväll

För en hockeynörd som jag och som dessutom älskar NHL så är detta perfekt en Fredagskväll

Matchen sänds på TV 6 också

Nedsläpp 2000

Dessutom möts dom igen på Söndag med nedsläpp 1500

Sv: A proposito de nada
intressant snack från Heino om vad han tror att Witkowski kan bidra med.

kan nog ligga en hel del i det han säger.

Sv: A proposito de nada
mattiask: Problemet är ju inte att han inte producerar poäng eller att han periodvis har problem med spelet, det är ju - dessvärre - absolut ingenting som stämmer. Jag skrev det tidigare, men som han spelat i år skulle han inte duga i ett bottenlag i HA.
Något är rejält FEL, och det känns som en försämring utifrån förra året. Därav att jag tycker liknelsen med Lasse Jonsson var talande, det känns inte som att det är en halvtrasig höft liksom - Då hade det högst troligt blivit bättre under sommaren.
Hans prestation differentierar sig dessutom rätt rejält från ganska många andra i laget, som ändå spelat bra periodvis men inte fått det att stämma, eller där man haft otur, eller haft kedjor som inte fungerar eller vad som helst.

Sedan får ni misstolka mig rätt - Jag önskar honom allt gott och hoppas verkligen inte att det är något allvarligt fel åt ena eller andra hållet, det bästa för både honom och Brynäs är såklart att han gör en mirakulös omvändning och börjar prestera som den toppback som han faktiskt tidigare har varit - Men som det ser ut nu... Nej, det ser bannemig inte bra ut.

Sv: A proposito de nada
mattiask:
"Men det är väl ganska givet att Djoos är en högkapabel spelare. Annars hade han aldrig haft de kontrakten han haft."

VAR en högkapabel spelare med billigt kontrakt i Washington.
Skador har satt ner hans förmåga rätt ordentligt.
Ett långt Brynäs-kontrakt med de förutsättningarna är ett ekonomiskt skräckscenario.

Sv: A proposito de nada
mattiask: djoos gör ju inget annat än misstag. Sämsta backen vi haft på länge.

Sv: A proposito de nada
ELFBIF: Diaco är väl ändå till nästa säsong. Kalmar kommer inte släppa honom redan nu.

Sv: A proposito de nada
Luddf: Verkar som Skellefteå vill hämta Diaco från Kalmar också. Kalmar kanske blir rensade nog så MoDo får sin SHL-plats tillslut.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Vår nästa backklippa.

Sv: A proposito de nada
Jompe: Poängen kan väl fortfarande trilla in även om spelet inte stämmer för en back/spelare?

Tror du tex Matt Caito är nöjd med 3 poäng på 17 matcher? Samt -12.
Ollas Matsson, Gabriel Carlsson med 4 resp 2 poäng på 18 matcher?
Marcus Karlberg 1 poäng på 17 matcher?

Är det värdelösa spelare bara för det?
Sen vet jag inte vad en kvällskurs i italienska, organiseringen av frimärkssamligen har med allt att göra förutom att du vill göra dig rolig på någon annans bekostnad.
Kom istället med lite sakliga argument istället för massa dynga och skit.

Jag tror inte att Djoos är nöjd med sin poängproduktion under förra säsongen. Spelet? Klart bättre än det varit iår.
Tror knappast han heller är nöjd med årets poängproduktion. Spelmässigt har det varit väldigt trubbigt.
Men det är väl ganska givet att Djoos är en högkapabel spelare. Annars hade han aldrig haft de kontrakten han haft.

Sv: A proposito de nada
Jompe: Sparkapital som en Kruegerobligation typ.

Sv: A proposito de nada
Tommy: En kul grej med Vesel som back är att han aldrig blev frånåkt av Malmös forwards. Backar brukar ju annars ha problem med speediga forwards.

Sv: A proposito de nada
Tommy: Malmö vill plocka Samuel Jonsson från Kalmar. Hade ju hellre sett Brynäs gjort den lösningen. Men Samuel kanske vill spela i södra Sverige.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: ergo, använd fler forwards som backar? :-)

Sv: A proposito de nada
Rodrigo:

Tack för förtydligande.

Vi har ju också enorma problem me våra backar, som det är nu är det bara Anton Johansson som spelar på en helt annan nivå, Milosevic blixtrar till ibland annars är det riktigt uselt faktiskt.

Caito är inte alls att känna igen och han är nog den i truppen som har en av de högsta lönerna i klubben skulle jag tro.

Sv: A proposito de nada
mattiask: "Djoos är i grunden en väldigt kapabel spelare/back.
Men att han inte fått till det under dessa två hos oss är väl ganska klart.
Och då framförallt i spelet."
Så vilka andra aspekter än spelet har han fått till det? Kvällskursen i italienska? Organiseringen av frimärkssamlingen? Spelet är väl den enda aspekten av Djoos som är relevant här?

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: Detta är ett haveri som saknar motstycke, hur i helvete kan detta få ske, nu måste man sparka ut Alcen, Molin och Masken med en gång!

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: De Haan kändes som fel spelartyp och tyckte det var helt rimligt att man tackade nej. Men just då var känslan att det närsomhelst skulle komma in en mer spelskicklig back, nu sitter vi här efter snart halva säsongen och den back vi har fått är en 35-årig Luke Witkowski och ingen har någon aning om den där riktiga backvärvningen någonsin kommer.

Sv: A proposito de nada
Enl GD-live spelade Vesel 19 minuter igår och var inte inne på något baklängesmål. Bra jobbat Tyler!

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Att han inte är en Gunderson kan vi väl alla se.
Men killen gjorde trots allt 91 poäng på 151 matcher i Schweiz.
+ 19 i plus minus för oss som bryr sig om det.

Djoos är i grunden en väldigt kapabel spelare/back.
Men att han inte fått till det under dessa två hos oss är väl ganska klart.
Och då framförallt i spelet.
Men hans stats i både Schweiz och AHL bevisar trots allt att det är en högkapabel back. Bara hoppas att det kan lossna hos oss.
För gör han ett misstag så är han totalt värdelös hos många supportrar.

Witkowski är en bra värvning då jag tycker vi saknar backar som kan sätta stopp i spelet.
Däremot är vi väl alla överens om att vi saknar en riktigt spelskicklig back likt Dastous/VS ifjol. En sådan back behöver vi.

Sen är Djoos/Kinnvall för mig två bra alternativ bakom en försteback.

Nu har jag ingen statistik/koll på detta jag skriver nu.. men har tex Djoos spelat mycket med Axel Andersson? Kollade lite snabbt och kan bara se att de spelade ihop en match ifjol. Jag har ingen aning hur det såg ut, men varför inte testa dom tillsammans? Alternativt då Djoos med Hägg.

För i Djoos finns det ju definitivt sparkapital. Och då menar jag inte att han ska vara någon ny försteback.
Men självklart finns det mycket hockey i grabben.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Tänker att man ändå kan förstå logiken med AJF. En av våra styrkor föregående säsong var omställningsspelet. Att komplettera truppen med en speedig svensk spelare i bra ålder var inte en så dum idé. Men det är tydligt att man överskattade hans egenskaper, lämplig lön och vilken roll han kunde ta 2025.

Tänker också att han, likaså som resten av våra forwards, lider oerhört av att det saknas spelskicklighet från backsidan. Det finns nästintill inga ytor att komma loss på, eftersom nästan ingen av backarna kan slå en öppnade passning eller bryta mönstret för att skapa ytor åt andra.

Sv: A proposito de nada
ME88x: Ah fattar, missade det. :)

Ni kommer inte att åka ur, jag tror ni kommer att hamna topp 8. Men om vi leker med tanken att ni skulle möta tex Leksand i playout - då skulle ni krossa dem. Ni skapar så sjukt mycket framåt, det hade varit värre om ni ingenting skapade.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Kommer ihåg hur Djoos lyftes fram som den nya Gunde när han kom in och spelade i par med Gunde . När Gunde lämnade föll mycke på Djoosen att han skulle spela som Gunde . Funkade inte då å fortfarande funkar det inte . Djoosen har aldrig varit bra i Brynäs . Så det kompiskontraktet som Djoos har likt det som faktiskt Alcén fick, vilket han bröt med ett år kvar för att bli Sportschef . Nya backen är långt ifrån det Brynäs behöver å känns mer som Alcén försöker visa att han faktiskt gör något . Även om det är helt fel speltyp. Glädjen för hockey just nu är obefintlig och trodde ärligt inte skulle ske så fort efter 2 succesäsonger

Sv: A proposito de nada
Peja: Om Djos nu har varit skadad hela tiden så är det ett ännu större misstag att man inte har värvat en ytterligare back redan under sommarn.
Jag säger det återigen att tränartrion borde få hjälp i form av Roger Melin eller Janne Larsson eller båda två.

Sv: A proposito de nada
Tuppen: Det var menat med ironi (Om det blir HA igen), vilket det tyvärr kan bli om vi fortsätter såhär.

Sv: A proposito de nada
Peja: Någon i GDs liverapport som drog paralleller mellan Djoos och Lasse Jonsson. Han blev ju också bara sämre och sämre, och sedan visade det sig att han hade reumatism som gjorde att han fick lägga av...
Man börjar ju fundera, för Djoos har bannemig bara blivit sämre och sämre.
Som han har spelat på slutet så skulle han liksom inte platsa i ett bottenlag i allsvenskan.

Sv: A proposito de nada
ME88x: Tror du verkligen att han passar i SHL? Har du sett hur han ofta fastnar då han väger lätt samt vilka slarviga pass han gör som renderar i kontringar?

Han skapar såklart en hel del bra också när han får ytor vilket han lyckas få ibland men det är stor skillnad på SHL och HA.

« · 2936681 · »