1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 740537 inlägg · 7967 ämnen

« · 2129490 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Davey85: Så jäkla jobbigt att vi inte verkar få upprättelse heller, jag tycker faktiskt att Brynäs borde göra allt som står i sin makt för att Nowick skall anmälas.
Detta är fan inte acceptabelt på något vis och SAIK borde få äta upp sina påhopp,

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
{9179}: blir det inte svårt att lösa de där spelarna från KHL? De är ju knappast gratis.

Dock kan jag tycka att Johan Larsson bör packa väskorna och komma hem. Han har ju kört fast där.

Och stor cred till dig som swishar!

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
{9179}: Bra jobb, Pettis! Precis detta engagemang som behövs. Vi måste göra allt vi kan för att stötta legendarernas förening nu.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
{8399}: Sjukt pinsamt att de behöver radera sitt egna twitterkonto för att de kommer på att de har betett sig som 14åriga internettroll. Vilken jävla pajasförening.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Jävlar vad jag har jobbat idag. Först skrev jag till swehockey ang Scott händelsen.

Sen mejlade jag Höken och surrade lite namn.
Fick fram några som han tyckte kunde vara intressanta.
Dessa:
Linus Johansson, KHL
Pontus Åberg, KHL
Malte Strömwall, KHL
Dennis Rasmusson, KHL
Casey Wellman, KHL
Ryan Lasch, Finland
Marcus Lillis Nilsson, NLA
Joel Kellman, NHL
Johan Larsson, NHL

Efter det mejlade Sundlöv som svarade och tackade för namnen. Verkade ändå som han tänkt i samma banor.

Plus att jag swishat 1000 riksdaler.

Vi mot världen!

KÄMPA ❤🖤💛

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
{8399}: Helt vansinnigt klasslöst av Skellefteå. Inte förvånad dock..många tveksamma figurer som rört sig inom den föreningen genom åren.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Berra KSD: Det är för fan Skellefteås officiella twitterkonto som hånat oss efter skadan på Scott, detta är fan inte acceptabelt någonstans.
Vilka jävla idioter.
Jag ber till hockeygudarna att diciplinnämnden på något mirakulöst sätt tar upp fallet men det verkar tyvärr vara kört.
Det här är så otroligt osmakligt så jag vet nästan inte vad jag ska ta mig till

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Peja:Jag kan tänka mig att Nowick hade blivit anmäld till disciplinnämnden om Wikegård rasat och kallat tacklingen för ett överfall, där ligger problemet. Svårt att bevisa men det är min känsla att kommentatorer och tyckare direkt med sina reaktioner kan avgöra vilka förseelser som anses allvarliga och vilka som skall viftas bort som "hårda men justa tacklingar"

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Davey85: Ja det är ju bra idé faktiskt, man borde kunna lägga fram det på ett snyggt sätt. Sen är jag faktiskt lite förvånad att man inte pushar hårdare för privatpartner, kan ju iofs bero på att man sjösatte det projektet tidigare än väntat.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Kollade lite statistik
Viktor Andren har enligt SHLs hemsida 4,9 insläppta mål i snitt per match,då har han ändå stått 8 matcher med det är han näst sämst i hela SHL,sämst är Adam Matsson(brynäs), hur kan brynäs ha gjort en såhär dålig värvning på målvaktssidan (Andren)? Vem är ansvarig för detta? Ersson är en bra målvakt men orkar inte stå mycket matcher,syns så tydligt att ersson får sina dippar efter typ 4-5 raka matcher och börjar slarva i sitt spel vilket resulterar i förlust för brynäs! Hoppas Anders Lindbäck vill komma hem till nästa säsong!

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Chanzone: Ja, det finns säkert en tvekan från Brynäs. Men kanske kan man göra det lite snyggt. Typ.."Vi ser att fler och fler blir privatpartners och att fansens värvning har tagit fart igen", man uppmärksammar det och gör på så sätt lite reklam för vad som händer.

Ett annat alternativ vore ju att helt skita i stoltheten, det finns många som vill ställa upp för Brynäs. Det måste man ta till vara på.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Davey85: Håller med dig där! Vore ju underbart om alla kunde sluta upp och att det tar riktig fart. Tyvärr tror jag Brynäs inte officielt vågar be om mer pengar. Bara en känsla jag får.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
bradberry: nötter delux om det är sant.
Uppladdat:

500x0-screenshot20210118-111409twitter.jpg


Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Anders Berg: "Saknar även Pucken och Keb."

- Då förutsätter jag att det är av nostalgiska skäl, eller för att de med den tidens mått mätt ansågs ha ett brinnande engagemang. Keb är den största plagieraren jag någonsin läst bland krönikörer. Skrev av rikskrönikörers alster rakt av. Det var på den tiden tidningar på andra ställen inte var så lättillgängliga. Pucken är den mest känslostyrda, oprofessionella krönikör jag läst. Visst, uppfriskande med känslor men han satte tradition i att skriva emot sina egna åsikter. Tyckte en sak ena dagen för att efter några veckor glömt vad han skrivit och tycker då plötsligt motsatsen... Samtidigt ständigt törstande efter bekräftelse i och med plågsamt mycket dolt självberöm...

Nä dagens hockeyreportrar må inte ha uppnått den legendstatus dessa båda herrar har gjort. Än... Dock utklassar de dessa med tanke på dagens krav på dygnet runt-bevakning, sociala medier, rörlig media etc. Tycker både Sasse och Karin är bra. Framförallt är det kul att se utvecklingen på Daniel. Från ung och osäker till rutinerad och trygg. Ta bara rörlig media. Se ett inslag med honom för 3-4 år sedan och jämför med nu. Han har blivit proffs...

Svälj nostalgin och bedöm objektivt! Dagens brynäsbevakare bollar med de gamla. Klasskillnad!

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
{9179}: Svår fråga. Tror inte saker och ting hade varit bättre med BZ faktiskt. Men det är min personliga åsikt.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Peja: Det var en solklar utvisning

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Chanzone: Frågan man kan ställa sig till ditt inlägg. Skulle vi behållit BZ istället för att ta tillbaka mormor?

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Huge: Jag kan ju tycka att vi kan visa lite förståelse för att man kan bli känslosam en sån här gång om man är engagerad i Brynäs. Det är lite tungt nu och matchen mot SAIK gav ju objektiva grunder till att vi kan vara missnöjda.

Med tanke på att ingen egentligen riskerar att tro att Cmore skulle vara ute efter just vårt lag tycker jag att man här inne kan få lov att blåsa ut utan att bli hånad.

Men en saklig diskution, uppklaring eller annat perspektiv kan vi ju vara så vänliga att erbjuda varandra när någon blir lite för orimlig

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Chanzone: Det jobbas hårt från fans i form av att bli privatpartners och skänka till fansens värvning i detta nu. Om alla som har möjlighet att sluta upp runt Brynäs och hjälpa till hakar på så kan det räcka långt.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Mickis: Det spelar väl egenltigen inte så stor roll vad olika TV-personligheter tycker om olika situationer. Det är deras jobb att tycka. Att de tycker olika och att man inte håller med dom hör ju till saken. Ibland "tycker" de förmodligen olika bara för sakens skull och för att få en diskussion i studion. Enda sättet för deras åsikter att få betydelse är att vi ger dom betydelse genom att ösa uppmärksamhet över dom.

Jag kan tycka att de gör sitt jobb bra, även om jag inte alltid håller med alla i studion. Man får väl försöka tänka på vad syftet med deras jobb, vilka roller de intar osv. Att domarna och situationsrummet inte lyckas utföra sina jobb på ett bra sätt är ju en helt separat diskussion från kvalitén på cmores olika tyckare.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Mickis:
när wikegård själv spelade under en kort period i sitt liv, så hade han pucken fastklistrad på bladet, och hade därmed full koll på alla andra på isen...bara knäskadan som satte stopp för en lysande karriär..inom hockeyn..knäskadan fick han när han cyklade omkull på väg till konsum..

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Mickis: Sanny är ju helt överlägsna de övriga i C-morestudion, både när det gäller analyser men även hur han talar och beter sig rent allmänt.
Annars är det mycket machoattityd i studion som känns väldigt förlegat.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Hoppas Sundlöv kan styra upp några gratislån från NHL. Likt det Örebro gjorde förra veckan. Är väl enda chansen i denna utsatta ekonomiska sits.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Enaranger: Ja det är väl i princip ingen tackling som Wikegård tycker att det är något fel på? Det låter i majoriteten av fallen att mottagaren tittat för mycket på puck, får skylla sig själv, saknar ögon i nacken osv. Den mest nyanserade i c more tycker jag är Sanny. Säkert mycket för sitt egna tråkiga avslut som hockeyspelare men likväl bra, enligt mig.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
{8399}: Daniel Sandström... lokaltidningarnas svar på... mellanmjölk?
Då gillar jag Karin betydligt mer - hon vågar riva i lite. Saknar även Pucken och Keb.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Det man kan "anmärka" mot C More är att Wikegård är en
stofil och en gammal dinosaurie när det gäller bedömningen
av tacklingar. Och det gäller inte enbart mot spelare i Brynäs.

Han har spridit sina unkna föråldrade åsikter när det gäller tacklingar
mot spelare i andra lag också. Inte konstigt att han har öknamnet
Skrikegård.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Huge: Vi får inte glömma nazisternas bas på månen och att Adolf Hitler lever.....

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
spolaisen: Ska man lämna synpunkter offentligt eller skicka anmälan till Diciplinnämnden som privatperson eller liknande, då behöver man vara saklig... Dessa barnsliga konspirationsteorier om Cmore etc ger bara Brynäs olyckskorpar mera vatten på sin kvarn och fansskaran inom Brynäs blir förlöjligad....med anledning av DTTT snack... Lägg ner det där. Lämna synpunkter men gör det inom områden som sammanträffar med sanningen och inga patetiska konspirationsteorier.... Då faller de med sanning överensstämmande uppgifterna i samma soppåse...

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
mk: Det ser ut som att det är slaget på skridskon som orsakar fallar
Uppladdat:

500x0-skarmbild-2021-01-18-094929.png



Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
spolaisen: Det är ju ganska ovanligt att spelare likt en gammal talt tar emot sig med handen som Rödin gjorde men det kan ha att göra med att han fick ett slag på handleden kanske.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Peja:

om fallet orsakade handledsskadan på Rödin, då skulle vi ha många handledsskador varje säsong i SHL..
hockeylirare kan ramla utan att bryta sönder sig, såvida inte någon släckt ljuset för den som ramlar...

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
JanT: Meningslöst att försöka bevisa för konspirationsteoretiker hur skrattretande dom resonerar.
Det ingår i sjukdomsbilden sas att bortse från vanligt sunt förnuft, logik och sannolikhet.
Spolaisen är en sån där som också tror att jorden är platt, att månlandningen aldrig ägt rum och att fotbollsVM 1958 aldrig har spelats.
Skulle inte förvåna mig om vi nån dag framöver får se honom på nyheterna i TV, stående på trappan framför SHL:s kansli iklädd en indianskrud och pälsmössa med horn, gapande om fusk och oegentligheter.
Kom ihåg var ni läste det först.... :-)

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
"Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär."

Känner att det finns en viss användare som bryter mot det här rätt ordentligt just nu...

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
JanT:
har aldrig påstått att Cmore givit mandat...

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
spolaisen: Lägg ner konspirationsteorierna! Bara tröttsamt att läsa! Cmore har inte givit mandat till spelare i andra lag att ”gå hårt åt BIF-spelare”.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Rödin1912: Jag har sett spelare slasha av träklubbor mot motståndare utan skada som konsekvens så det ska vara ofantligt oturligt om man får ett handledsbrott av det. Mycket troligare att få det av en fallskada, vilket ju även många "vanliga dödliga" får när de halkar på vinterisen vid den här tiden på året. Hockeyspelarnas muskelatur gör att de är bättre skyddade än de flesta, särskilt pensionärer löper ju större risk än andra att få den här typen av skador, men samtidigt går det väldigt fort ute på isen och antalet fall är ganska stort under en säsong. En hockeyspelare faller antagligen flera gånger per match, en vanlig person faller inte mot isen flera gånger om dagen.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Rödin1912:
Melker Karlsson använder dubbelfattning när han svingar klubban uppmot Rödins handled....tillräcklig kraft för att spräcka handleden


Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
mattiask: Kan bli rätt stor kraft i ett innebandy dragskott faktiskt, av vad jag sett så är kraften i slashingen på Rödin inte alls stor men kan ju se fel såklart, men tror fortfarande att han bröt den av att ha landat fel på den. Skulle varit utvisning för slashing/hakning i vilket fall ändå.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Blå grottan:
ja nu blir det tyvärr HA

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
mattiask:
Rödin vet att skydda sig själv vid fall

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
{7981}: Låter märkligt tycker jag och jag har förstått att det är ett rykte från Twitter.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
{8399}: det är ett rykte på nätet!
Kan väl vara så att det är fraktur och svårt att känna efter en sådan hjärnskakning!

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Rödin1912:
Rödin träffade sargen med ryggen före och den vänstra underarmen utsträckt efter isen

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Brynäs utan förstakedja är lika med negativt kval. Det fortsätter att grina emot detta laget till 100%.

Gjorde en bra match mot Saik men förlorade på bjudningar och tappade förstakedjan.

Tungt nu.
Jag tror att Brynäs hamnar i HA nu faktiskt. Det finns väl inga pengar att ersätta både Rödin och Scott???

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Rödin1912: Beror ju helt på hur smällen tar. En polare till mig bröt handleden via att han fick en klubba (innebandy) på handleden. Motståndaren sköt ett dragskott varpå, eftersvingen träffade polarens handled. Handleden var bruten. Men det var inget brott man såg med blotta ögat utan en röntgen var tvungen.

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
spolaisen: Handleden bröts definitivt av att han hade armen i en olycklig position när han landade på den. Finns inte en chans att en sådan slashing skulle kunna orsaka bruten handled om det inte är ett yxhugg utan dess like, vilket inte är fallet här

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
Peja:

borde finnas ett slagmärke i handleden

Sv: Brynäs-Skellefteå sextonde januari
{8399}:

Scott skulle undersökas vidare igår (söndag).
Enligt Brynäs hemsida.

« · 2129490 · »