1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 738523 inlägg · 7967 ämnen

« · 2419691 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Mattson: Sklenicka är antagligen Manners värvning.

Sv: A proposito de nada
Hockeyleksing: Luleå vore en enorm skräll men de lär la värva sig ur svackan.

Sv: A proposito de nada
Huge: Nu var det ju Palve vi pratade om. Och då kommenterar jag Palve. Men ja, han är inte bra i pp:et. Tar dåliga avslut från sin konstiga position, håller i puck för länge. Skillnaden mellan Palve och övriga pp-spelare är att de gjort typ dubbelt så mycket poäng.

Andras lag BP må vara bra, men då bedöms man ju på hur bra man är på att lösa deras BP. Ska vi nöja oss med "ah fan..de andra lagen är för bra"?

Nä, kravställningen måste upp. Förstår faktiskt inte hur eller varför du försvarar Palve. Han är inte ensam om att prestera dåligt, men han är nog värst sett till lön, pp-tid, förväntningar och hur han brister i övriga spelet.

Sv: A proposito de nada
{8399}: ja gör man inte några mål så är det svårt att vinna matcher

Sv: A proposito de nada
Davey85: kommer troligtvis inte hända. Saknas handlingskraft även hos Svedman

Sv: A proposito de nada
Davey85: tror inte man behöver oroa sig så mycket för Brynäs. av dom lagen som är indragna i bottenstriden Malmö Brynäs Leksand Luleå Rögle Oskarshamn hv71. så finns det spets i Brynäs Leksand Oskarshamn Rögle och Hv71 det är bara det att dom inte levererar.
skulle vara mycket mer nervös om jag höll på Malmö och Luleå dom har svaga trupper.
tror Malmö och Luleå kommer få kvala. serien är otroligt jämn med Brynäs har 3p upp till plats 8. det är ingenting när serien är så jämn. jag tror det bästa Brynäs kan göra är att bara köra på så vänder man deta. samma för Leksand.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Så dom övriga 4 spelarna i PP har alltså ingen som helst skuld i att den spelformen inte är tillräckligt bra? Bara Palve som ska ha kritik?
Dåliga avslut från medspelare, bra BP från motståndaren? Inga av flera anledningar du har reflekterat över?

Sv: A proposito de nada
Sätra: Att Palve får spela är Manners ansvar. Att Sklenicka finns i laget är Alcens ansvar.

Sv: A proposito de nada
Huge: Palve tillfördE i offensiven. Hans 5 poäng trots massor med PP-tid är ju oacceptabelt även om han hade varit en Enterfeldt bakåt.

Här skulle Brynäs agerat snabbare och hårdare. Alcens hockeyöga är iaf inte topp12 i Shl.

Sv: A proposito de nada
En sak som jag funderar på är om Svedman sitter för nära Alcen/Grahm. Är han beredd att byta ut dem om det kommer till det?

Sv: A proposito de nada
Sätra: Jo, men inget lag lyckas till 100% med att få den utveckling på redan kontrakterade spelare som man hoppats på och förväntat sig.
Jag är iaf säker på att Alcen och Manner har bättre hockeyöga när det gäller att bedöma såna saker än vad nån av oss härinne är.
Palve är ju ett knepigt fall där man både vill ha hans bra sidor men inte dom sämre. Kan tänka mig att Manner ville förlänga i förhoppningen att defensiven skulle förbättras då han ändå tillför mkt i offensiven.

Sv: A proposito de nada
Befinner mig fortfarande i ett tillstånd där jag inte ens blir arg längre. När Johannesson satte 1-0 visste jag ändå redan att torsken var på G. Frölunda skapade enkelt tre heta chanser första 5 minuterna.

Det intressanta är förstås hur vi går vidare. Är Brynäs beredda att ta obekväma beslut? Redo att chansa? Redo att smutsa ner sig? Allt det kommer krävas.

Sparka. Värva (både bredd och spets) Spela Karhunen ett tag. Hitta ett PP och BP. Sluta matcha naivt.

Oavsett utgång bör man analysera vilka i ledande tjänster som bör bytas ut.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Att syssla med hållbarhet i Sverige har lika mycket effekt globalt som att skotta snö med en gaffel :)

Sv: A proposito de nada
{8399}: Givetvis ska energin ligga på hockeyn, men att avfärda det som ”trams” fördummar dig.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Det bör förstås vara en självklarhet att försöka minimera energiåtgången och använda så lite plast som möjligt och även jobba med jämnlikhet, allt annat vore ju hål i huvudet men detta enorma fokus på det och att det lyfts fram som att Brynäs gör någonting speciellt är ju bara fånigt. Energin bör ligga på hockeyn som Peja säger.

Sv: A proposito de nada
Huge: Men det är väl ändå inte dom spelarna som är problemet?

Scouting handlar ju även att förlänga med dom som spelat bra eller släppa spelare/ledare som visar olika beteendemönster.

Ta Hedbergs förlängning exempelvis. Var det rätt?

Såg man utvecklingspotential? Har han tränat rätt? Mycket?

Inte vet jag.

Men där gjorde man en kraftig miss, som belastar mer än belönar.

Sv: A proposito de nada
"Lätta Färjestad" skrev klubben i sina sociala medier, sen har det gått som det gått efter det.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Nu är ni ute och cyklar igen. Hållbarhet bör väl tas på allvar inom alla organisationer. För era egna ungars skull. Hållbarhet är inget vänster-flum där ni sitter i ring och håller hand. Jag gillar att nån tar ställning för en bättre framtid.

Jag har svårt att se att det påverkar lagets prestationer negativt.. Det innebär snarare mer pengar från sponsorer.

Sv: A proposito de nada
Sätra: Jag skulle säga att problemet är till stor del avsaknaden av offensiv spets.

Poängligan SHL:
18: Sklenicka
45: Dima och Samuel Johannesson
49: Kinnvall
57: Greg Scott
59: Johan Larsson
65: Björninen
75: Linus Ölund
112: Eklind
124: Olesen
130: Ljungkrantz
135: Rödin
177: Palve
196: Bertilsson
220: Willim Strömgren
247: Birgersson
osv.

Detta håller ju inte speciellt när det är svajig där bak också.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Hållbarhet i en förening för mig är att det finns en röd tråd från juniorlagen till representationslaget för att egna produkter ska ges möjligheter att ta kliv i sin utveckling.

Sv: A proposito de nada
Peja: Vill även komma ihåg också att Niinimäki enbart spelade 10-12 matcher eller liknande, det räckte för Jonsson och Sundlöv för fatta att hans beteendemönster för destruktivt för hela gruppen.

I grunden är det Alcéns fel, som inte har ställt ett starkare lag på isen från match 1. Övertron på Kvist, Birgersson m.m har varit vår stora akilleshäl denna säsong.

Vill inte ens veta hur det hade gått utan Sklenickas framsteg.

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja det där med hållbarhet är förstås trams, är hållbarhet första prio så är det inte hockey man skall syssla med. Har Brynäs förresten ens solceller på Arenataket och elbilar? Nä just det.

Sv: A proposito de nada
dabif: "Som du också kan se så har de flesta lagen mellan oss och 6:e plats färre spelade matcher vilket gör tabellen och avståndet missvisande. det är enklare att falla ner 6p än klättra.
Och det räcker ju inte med att ta 6p mer än Örebro, vi måste ta 6p mer än alla andra där emellan."

Nja, vi behöver ju ändå inte ta 6 poäng mer än lagen som är en eller två poäng före oss.

Sv: A proposito de nada
Peja: Nej, tycker som dig att det är lite märkligt att det "går före" trupperna.

Sv: A proposito de nada
Natthaj: Kan inte hitta någonting om Hållbarhet alls på Färjestads eller Timrås hemsidor. Känner du att ni Timråiter missar något?

Jag har ingenting emot att Brynäs sysslar med hållbarhet, men ifrågasätter hur viktigt det är i relation till sporten. Givetvis kan det vara relevant för sponsorer, det borde kunna vara en undermeny i en flik kring Företag/Sponsring snarare än lyfta fram mer än Herrtruppen.

Inbillar mig att de flesta som besöker Brynäs hemsida vill läsa mer om hockeyn, inte om Hållbarhet.

Sv: A proposito de nada
Peja: Håller med dig fullständigt!

Skulle inte ha nått emot om Brynäs mot Timrå går ner på 3 kedjor och har några extra för att kunna vila enstaka spelare. För att hålla Palve utanför truppen!

Han gör så mycket skada i truppen vilket man såg rätt tydligt på Kinvall vid 2-4 målet.

Sv: A proposito de nada
Peja: Arbetet med hållbarhet är ofta väldigt viktigt för större sponsorer.

Sv: A proposito de nada
Pigalle: SHL-klubbarna har ju samma design på hemsidorna, men de har möjlighet att välja lite bland menyerna.

Om man jämför menyerna:
Färjestad: Biljett SHL - Biljett NDHL - Herr - Dam - Q&A - Shop - Lunch - Företag- Event - MER
Brynäs: Biljett - Mat&hockey - Supporter - Shop - Julshow - Lunch - Hållbarhet - Nyheter - MER

Allt som Färjestad har handlar egentligen om sporten, förutom Event och Lunch. Brynäs har också motsvarigheter till dessa. Företagsdelen handlar om att lyfta fram sponsorer, Q&A berör främst praktiska frågor för den som vill gå på match.

Den stora skillnaden är att man kommer direkt till Herr och Dam på Färjestads hemsida, medan man måste in på "Mer" för att komma dit på Brynäs hemsida. Istället lyfter Brynäs fram "Hållbarhet". Bedömningen är uppenbarligen att det är viktigare för den som besöker hemsidan att hitta information om hur föreningen arbetar med hållbarhet än vilka spelare som finns i Herrtruppen.

I det sammanhanget måste jag också säga att Hållbarhets-menyn är väldigt professionell. Där man kan läsa en årliga hållbarhetsrapporter, hur Brynäs arbetar inom social hållbarhet. om arbetet med att minska klimatpåverkan arenan och om föreningen jämställdhetsarbete. Det är intressanta saker men det är klart att man kan ifrågasätta hur viktigt det är i en hockeyklubb, särskilt i relation till kärnverksamheten som väl trots allt är hockey?

När det gäller sponsring har Färjestad "Företag" i huvudmenyn. Där listas alla företag som sponsrar Färjestad och nyheter kring nya avtal. Hos Brynäs behöver man gå in och rota på "Mer" -> PARTNER. Där får man reda på att sidan är under uppbyggnad och att man ska kontakta någon i klubbens marknadsavdelning, och får prydliga bilder och kontaktinfo till dessa herrar (100% män). .

Sv: A proposito de nada
Supportern: "Men, ett stort problem för mig i klubben är att inte rätt mentalitet finns. Jag tycker att det är uppenbart att ingen tid lagts på att scouta och ta in rätt typ av karaktär på spelarna."

Och för mig är det största problemet att så många supportrar inte har rätt mentalitet.
Man ger upp vid minsta motgång, kastar skit på spelarna under 60 minuter och talar om för dom hur usla och värdelösa dom är därute osv osv.
Kan du svara på följande fråga: för inte så längesen så vann vi flera matcher i rad och spelet såg helt annorlunda ut än idag. Varför hörde vi inget om fel mentalitet på spelarna från din sida under den perioden?
Jag menar, det är ju exakt samma spelare idag som spelade då.

Sen blir man faktiskt orolig för dina hockeykunskaper överlag när du på allvar påstår att Alcen/Manner har scoutat och tagit in spelare med fel karaktär.

Sklenicka
Johan Larsson
Kinnvall
Friman
Björninen
Strömgren
Johannesson

7 värvningar den här säsongen som du på fullt allvar anser vara felscoutade och inte har rätt karaktär.

Ska man skratta eller gråta åt ditt påstående?
Svårt att veta, faktiskt...

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Bästa inlägget på länge, klockrent!!

Sv: A proposito de nada
Sätra: Brynäs skulle behöva sparka Palve. Både för att skicka signaler och för att bli av med spelaren. Att spelare gör misstag är en sak, men Palve struntar ju i försvarsspelet i match efter match. Det påminner mycket om Jesse Niinimäki, det är som att all anständighet och stolthet i att försvara är borta. Det var många år sedan en Brynässpelare förtjänade att få sparken lika mycket som Palve gör nu, och då tänker jag på sportsliga grunder. Så vi får hoppas att Aftonbladets uppgifter om att Palve är fri att gå stämmer. Om Brynäs hittar nyförvärv utgår jag från att man sparkar Palve rakt av, han är en belastning att ha på isen. Om ersättare finns på plats är det nog värt att fortsätta att betala hans lön ett tag bara för att slippa ha honom i laget. Jag tycker det har gått så långt nu.

Sv: A proposito de nada
Rodrigo: Att föreningens fokus har skiftat (för) mycket de senaste åren är svårt att argumentera bort även för alla snöflingor ❄️
Vill nog påstå att vi är rätt många 60- och 70-talister som håller med Boustedt i hans inlägg nedan.
Uppladdat:

500x0-5b013dc7-b17e-45e6-be40-cc1e77c66751.jpeg


Sv: A proposito de nada
Supportern: Ja, absolut så gör det det. Men då råder jag alla att tillåta sig känna precis som dom känner, och låta alla andra känna som de gör. Men jag ser ofta att andra ifrågasätter hur andra hanterar förluster. Man är inte mindre brynäsfan för att man är optimistisk, och inte heller för att man är pessimistisk.
Och det är en sak att bli provocerad, det kan man bli, men det är ens eget ansvar hur man beter sig utifrån det. Oftast ligger det hos en själv.

Sv: A proposito de nada
Sätra: Som du också kan se så har de flesta lagen mellan oss och 6:e plats färre spelade matcher vilket gör tabellen och avståndet missvisande. det är enklare att falla ner 6p än klättra.
Och det räcker ju inte med att ta 6p mer än Örebro, vi måste ta 6p mer än alla andra där emellan.

Sv: A proposito de nada
Sätra: Vi behöver bli av med Palve, sen måste vi få nya spelare så Kvist och Birgersson hamnar utanför som backup spelare.

Palve är hemsk och hans försvarspel är ruskigt dåligt. Han är sjukt långsam oxå i hemjobb. Kvist och Birgersson platsar absolut inte i SHL

De 3 spelarna måste bytas mot spelare som producerar poäng. Sen kan vi bygga 4 stabila linor i Brynäs!

Sv: A proposito de nada
Tgl: Blir ändå smått lugn när jag kollar tabellen.

Upp till Örebro på sjätte plats är det enbart 6 poäng. Hur länge det stannar så vet jag inte, men något måste hända denna vecka, förvärv, att man skickar någon, byte av kedjor vafan som helst, alla andra lag kommer börja vinna matcher så småningom
Uppladdat:

500x0-e43918ad-1870-4d78-b76e-5d7550c03709.jpeg


Sv: A proposito de nada
Tgl: Ny dag, bara att lägga gårdagen till handlingarna. Tar på mig favorittröjan för att visa att jag är stolt Brynäsare. Jag är däremot inte stolt över hur föreningen sköts just nu.
Ska försöka att göra som Bertilsson sa, ”inte tänka hockey på två dygn” om nu det är möjligt.
Ha det bra allesammans!
Uppladdat:

500x0-fe74929c-b864-4806-9ffc-ac8e044d6f1c.jpeg


Sv: A proposito de nada
Sätra: Att Leksand passerade oss för några säsonger sedan var tungt men att nu även Timrå gjort det är tungt! Mycket tungt…

Sv: A proposito de nada
{8399}: Går ändå försvara Greg lite där, han har ju varit vår bästa spelare nu när herr Rödin och Larsson är borta. Jobbar stenhårt och man ser på kroppsspråket att han tävlar nåt utav bara fan. Hans omgivning gör det inte lätt för honom.

Bara kolla t.ex Palves ingripande på 2-4, står som en jävla kona som Lasu bara glider förbi. Kinnvall gestikulerade t.o.m.
Eller Timashovs filmningar..

Vikten av lagets frånvaro, individuella misstag och fjärdekedjans lack of skills är för tung för honom att bära.

Sv: A proposito de nada
Tgl: Fast spola tillbaka tiden tills innan Rödin och Larsson försvann, vi var faktiskt uppe och slickade på topp sex så det ger jag Manner kred för alla dar i veckan, han har skapat någonting men det är svårt att bygga beständiga slott av sand.
Däremot så har du förstås rätt i att truppen är för tunn och ingenting (nja) finns bakom dessa två herrar på anfallssidan.
Palve, Dima, Björninen, Scott om jag nu skall hänga ut några så förväntade man sig ju spelare som skulle kunna bidra offensivt men det har vi sett mycket av denna säsong. Var det beror på att vissa spelare inte presterar är svårt att säga, känningar, karaktärerna, Manner, jag vet inte faktiskt men vi behöver Larsson och Rödin i alla fall.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Hörde precis presskonferensen efter gårdagens match! ”Laget bygger karaktär” - är det nå’t de bygger är att lära sig förlora vilket de tränat på flera säsonger nu! Inget, absolut inget har blivit bättre under Manners tid och faktum är att alla de som innan säsongen klagade på för tunn trupp, dessutom, har fått helt rätt.
Jag förstår inte heller hur man inte kan låta Tomi stå, snacka om nepotism.
Jag vet att Kangas är utbytt men resten av ” Brynäs kan bättre-gänget” finns kvar, var gömmer de sig! Inget har blivit bättre

Sv: A proposito de nada
Malken: Vi får hoppas att en av Karhunen/Lindbäck tar chansen nu och spelar som en förstamålis, jag vi får helt enkelt hoppas och hålla tummarna.

Sv: A proposito de nada
Sätra: Att ha Lindbäck i mål under en eventuell kvalserie är en jättechansning. Det börjar kännas som att det är på 89% han kommer att ligga över tid - och det räcker inte för en förstamålvakt. Tycker Karhunen måste få chansen att knipa förstaspaden nu. Håller inte det heller måste en ny förstemålvakt in. ...Och med tanke på Lindbäcks långa kontrakt måste i så fall Karhunen gå.

Sv: A proposito de nada
Supportern:"det framgår väl ganska tydligt på vad jag syftade på.

angående "det löser sig mentalitet" är det jag tror minst på. inget löser sig bara. att tänka att de som satt oss i en situation ska lösa det tror jag än mindre på."

Ingen aning om vad du syftar på faktiskt. Sen angående "det löser sig" mentalitet så lider jag inte av det. Jag kan väl säga att jag inte direkt är imponerad av kompetensen hos alla i föreningen men jag är inte den som sitter och tror att jag har lösningarna.
Innan säsongen startade så var jag en av de få här på forumet som faktiskt var av åsikten att det skulle bli svårt att placera oss bättre i tabellen än förra säsongen men fick mothugg, det var topp sex som gällde för vi hade ju värvat så bra sades det och mina åsikter fnystes bort som oseriösa.
Jag har hela tiden varit införstådd i att det kommer att bli en tuff säsong men jag är övertygar trots allt om att vi kommer att greja detta då jag inte ser oss som det sämsta laget i serien.
Däremot är det ju förstås tungt att få skador i truppen på bärande spelare, speciellt när vissa spelare som var tänkta som toppspelare inte alls kommit upp i önskad nivå. Även jag ser att förstärkningar behöver komma in på anfallssidan och det hellst igår men kan ju inte göra så mycket mer än att konstatera det faktiskt.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: verkligen. Känns som merparten är spelare som ledningen känner och inte att hitta vilka som lyfter laget mest.

Med "marknad död" måste menas att alla kompisar redan har jobb.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Tror de flesta av oss står bakom vårt Brynäs i vått o torrt. Och ja skulle vi åka ur SHL ner i HA så byter inte jag hjärtat mitt ändå.
Detta handlar om så många konstiga saker Brynäs säger ..gör och inte gör! Där är min frustration...
Att gå in i säsongen med tunn trupp..och " hoppas" att ingen blir skadad är ju så urbota dumt så man kan tro att det är dig 3!!
Att kasta bort VV för att man bli premiera Limpan ( att låta honom stå för att "komma" in i spelet! ) ..VV mv som tog oss till slutspel förra året Urbota dumt..
Manners coachning är undermålig..
En totalt frånvarande SC...Lät att stå längst fram när solen lyser men när det blåser kallt var är han då?
Jag hoppas ( för tror vågar jag inte säga längre när det gäller Brynäs) att de nu gör allt för att för att förstärka laget( köper inte skitsnacket att marknaden är död) att kvist och Birgersson får vila och växa i annan miljö..det är ett sånt skevt drev på dessa spelare.
Att Limpan måste steppa upp..annars låt Karhunen stå Det är ingen jävla friplats man har och ska ha i Brynäs!
Larsson o Rödda sjukt viktiga spelare...
In med Ove . Bredvid Manner..om inte coaching blir bättre ..
SC ..assisterande tränare.. låt Manner få vila från intervjuer. Eller växla ..mer..Låt inte Manner ta alla smällar Han är pressad redan nu..

Sv: A proposito de nada
Supportern: Den sportsliga ledningen har satsat på fel spelare, fel spelartyper och förlängt fel kontrakt. Det känns ofta som att man tar enkla vägar, hellre förlänger med en spelare för att man inte orkar scouta nytt. Eller letar hemvändare.

Sv: A proposito de nada
varulf: Måste ändå säga att Lindbäck är den största besvikelsen i år, helt sinnesjukt hur dålig han har varit.

Är nöjd om vi slipper kvala i ärlighetens namn, men just nu är bara Malmö sämre och det skrämmer skiten ur mig. Hv71 har vaknat, IKO:s trupp är klasser bättre, Rögle är bara en tidsfråga innan dom köper sig ur detta, Luleå är alldeles för stabila för botten, Linköping kommer falla men Marcus Högberg slår Lindbäck alla dagar i veckan och kan vinna matcher ensam åt dom.

Nu har vi Timrå borta på Torsdag, finns inte en möjlighet att jag missar matchen och på förhand i vår form och deras form kan det bli 9-0. Och Växjö hemma likaså.

Snälla Brynäs, lös kontraktet så är jag nöjd.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: ja, håller med. Symtomen syns på annat sätt. Men för mig är detta det uteslutande största problemet.

Sv: A proposito de nada
Supportern: Grunden till uselheten är dålig sportslig ledning i flera led. Styrelsen borde fokusera på att hitta landets bästa sportchef till att börja med.

« · 2419691 · »