1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446637 inlägg · 7967 ämnen

« · 2495157 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Alla Helvetes Kval
Bulten: Vid förlust i nästa match borde man direkt ringa Nisse och låta han ta över. Shl står på spel. Prestigen kan fara åt h-e.

Sv: Alla Helvetes Kval
Peja: Ok. Om det är grundspelet det beror på så kanske du kan förklara för mig varför just Kinnvall och Sklenicka utmärker sig rätt ordentligt i match efter match? I min bok så är det här två backar som spelar ett spel med väldigt stort risktagande. De vill gärna hålla i pucken lite extra, dra en gubbe istället för att spela sig ur situationer på ett enkelt sätt. De spelar med en hög insats i offensiv zon vilket är bra, tyvärr verkar de inte kapabla att hålla det enkelt i egen zon.

Man behöver inte vara kreativ varje sekund i varje del av banan.

Sv: Alla Helvetes Kval
Asterix: känns tyvärr som det är vår tur att åka ur finrummet nu. Kommer självklart fortsätta följa även i allsvenskan bara och bryta ihop och se vart allt tar vägen. Namaste

Sv: Alla Helvetes Kval
Honken72: Brynäs spelade ju raggarhockey i egen zon och mittzon idag??? Är det någon gång man ska vara disciplinerad så är det väl i ett kvalspel.

Sv: Alla Helvetes Kval
Jag går och lägger mig och delar samtidigt en klassisk nyhet.

"– Två unga spelare som vi tror kan växa med oss och som är stolta över att få representera Brynäs IF. Oskar är en stor kille med bra skridskoåkning som spelade JVM förra säsongen. Tom tog stora steg under året och båda dom här killarna är fast beslutna om att göra en riktigt bra sommarträning och ta nästa steg i sin utveckling, säger sportchef Johan Alcén."

Sv: Alla Helvetes Kval
Treklövern1912: Får hoppas att de känner mindre press med att spela på bortaplan, minimera misstagen i egen zon, o få lite självförtroende.
Är nu Sylvegård borta en tid så är det ju ingen nackdel.
Jag har inte gett upp än, men det ser f-n inte ljust ut.

Sv: Alla Helvetes Kval
Peja: Nej det är inte Manners fel, ingen kan trolla med detta bleka gäng. Det är dock en gåta att man vill skapa energi i gruppen men tar in Ove Molin som känner samtliga spelare sedan innan och Sunken och Masken som spontant inte sprudlar av energi.
Det är ju Nisse med sina fingervantar i detta läge som hade skapat energi, eller en Bombom i guldslips. Eller vad som helst utöver trötta män. OM det är energi man ville skapa med denna förändring.

Sv: Alla Helvetes Kval
Jockster : Den stora frågan är, när kommer Brynäs att göra sina fans och sin stad stolta igen? De har ägnat lång tid och många år att göra oss ledsna, arga och besvikna. Varför? Kan någon i ledande ställning svara på det? Är det ett lallande vuxendagis de bedriver eller en elitklubb med vinnarambitioner?

Sv: Alla Helvetes Kval
Hank81: Tack till Brynäs superstjärnor för att ni gav 110% i 52 omgångar. Se er själva i spegeln och se vad ni ställt till med. Ni kommer verkligen bli ihågkomna för denna katastrof ni orsakat.

Sv: Alla Helvetes Kval
Björnen: han påtalade säkert det men han nådde väl inte fram. Oavsett så fortsatte misstagen. Tränaren får väl vidta åtgärder isf och inte fortsätta ge saft och bulle som inte funkar. Manner var alldeles för mjuk.

Sv: Alla Helvetes Kval
KulltorpsOlli: Ska du vara härinne nu. Så får du faktiskt uppföra dig!!!!

Sv: Alla Helvetes Kval
{10187}: ÄR DU SLÄKT MED PETTIS?

Sv: Alla Helvetes Kval
{10187}: Ska väl ändå sägas att du trodde på topp sex innan säsongen startade. Ingen otrolig gissning av dig i februari när man tydligt kunde se i vilken riktning det här var påväg.

Sv: Alla Helvetes Kval
Lemp:

liten tuva stjälper stort lass

Bör bli en lång tät matchserie där många av malmölirarna är stora och tunga och känt sedan gammalt är att stora tunga spelare återhämtar sig sämre, men malmö bör ha återhämtat sig skapligt inför nästa säsongs spel i allsvenskan.

Sv: Alla Helvetes Kval
Känns bara så surt… tycker vi ger bort matchen idag!!

Sv: Alla Helvetes Kval
Treklövern1912: Man såg att han var lite irriterad på backarna i båset! Det gillar jag 💪

Sv: Alla Helvetes Kval
Bratwursten : Man förstod och led med Molin när han pratade om "klump i magen" inför kvalet, men tveksamt om det verkligen är det ledarskapet som man behöver i detta läge?

Boumedienne och Ekman kanske inte är några prototyper för hur man "ska" agera i kvalspel, men man kan ju konstatera att deras framtonig och retorik var en helt annan än Molins.

Sv: Alla Helvetes Kval
{9682}: Vad annars finns i livet än att göra dystra stunder roliga.

Sv: Alla Helvetes Kval
Treklövern1912:
Jag har sagt det sen februari.
Brynäs spelar i Allsvenskan nästa säsong.
Ni som fortfarande sitter och drömmer om att vi ska kunna slå Malmö i bäst av sju, vakna upp!
Brynäs är en sån genomrutten ishockey förening. Från matris-tiger maskot och organisation och lag.
Jag tippade som sagt 4-1 till Malmö ikväll. Det blev 5-2... 3 måls differens. Inte så illa pissat.
Nästa match vinner Malmö med 2-0.
Ni som har biljetter till på lördag.. har en fråga. När klubben sviker er fans men ni endå ställer upp och går... varför?
Hos mig och många andra är förtroendet förbrukat och nu är det inavel deluxe som kommer spela ner oss för första gången i historian till en lägre division.
Alcen borde flytta från Gävle kan jag tycka! Vågar han ens visa sig efter denna matchserie på Gävles gator?
Jag finner faktiskt inga ord längre på hur ruttet laget och föreningen är. Det är så skönt att jag kommit till det stadiet att jag skiter I hur det går. Jag är så less att jag inte lägger ner nån energi ens att kolla matcherna. Jag vet redan utgången. Ni får bajs när ni förtjänar det. Ät och njut!

Sv: Alla Helvetes Kval
Hank81: Alltså tro mig, jag är extremt kritisk mot mycket i Brynäs men du kan väl ändå inte tro att inte Manner och gänget skulle ha påtalat det när det gäller Sklenicka?

Sv: Alla Helvetes Kval
Realisten: Det är så våran dysfunktionella förening fungerar.

Sv: Alla Helvetes Kval
Treklövern1912: sunken behövs, en sån som kinnvall gör ju grova misstag varje match. Väldigt temposvagt back

Sv: Alla Helvetes Kval
Bratwursten : Ja vi måste sluta med detta jäkla idiotiska spelet att spela bakåt och spela fast oss som vi gjort i 53 matcher.

Snabbt tempo så tröttar vi ut de där stora killarna i Malmö

Sv: Alla Helvetes Kval
{8399}: Du har varit rolig hos oss..

Sv: Alla Helvetes Kval
{9682}: 100% JA. Han har haft en svag säsong. Men river, sliter, kämpar och är farligare än resten. Med en bättre forwards sida hade saknaden nog inte märkts så mycket. Och så borde det va. Men nu är han och Scott fortfarande spetsen, vilken är rätt dumt.

Sv: Alla Helvetes Kval
Björnen: Självklart gör flera av backarna riktiga dåliga ingripanden, men med ett fungerande grundspel finns det också "ryggmärgslösningar" i pressade situationer. Backarna vet vilka spelvägar laget ska använda i pressade situationer och behöver därför inte titta upp och försöka hitta passningar. Dvs kan backarna agera snabbare, mer per automatik, om det finns ett grundspel. När Brynäs backar blir pressade är det uppenbart att de ofta inte har en aning om vad de ska göra och därför tar konstiga beslut. Om det sitter i ryggmärgen är beslutet redan taget innan de checkas fast.

Så ja, felpassningarna i egen zon beror mycket på att laget saknar ett grundspel.

Sv: Alla Helvetes Kval
Mickesgolf: Tycker dock vi vaggas in i en fysisk kamp med Malmö den kommer vi aldrig vinna. Tror vi har högre tempo och mer skills än Malmö och det är på det sättet vi kan vinna denna matchserie.

Sv: Alla Helvetes Kval
Hank81: Larsson, SHL: bästa spelare menar du? Ja han har lyst med sin frånvaro generellt.
Jämför honom med härföraren Lander i Timrå.
Klasskillnad!

Sv: Alla Helvetes Kval
Chanzone: Det blev kostsamt att signa Alcen - gamla styrelsen! Det blev ännu mera kostsamt att inte kicka Alcen - nya styrelsen. Men det är inte bara det, detta har pågått i så många år och tillslut brister gummibandet.

För två år sedan när vi klarade av hv fick klubben chansen till omstart en omstart som aldrig lyfte och alla, precis alla i och kring föreningen har misslyckats att vända på det hela! Det hela känns bara så sorgligt oprofessionellt!

Sv: Alla Helvetes Kval
{9682}: Så rolig du är

Sv: Alla Helvetes Kval
Bratwursten : Hade dessa idioter kämpat i 52 omgångar så hade vi inte varit där vi är nu. Penga kåta divor som vaskar tränare efter tränare det är spelarna som är för kassa och för dyra.

Sv: Alla Helvetes Kval
Wesel: Sunken får snöra på sig rören om han inte kan instruera backarna. 👍

Sv: Alla Helvetes Kval
{9682}: Rödin när han åker skridskor behövs, Malmö hänger inte med i det tempot

Sv: Alla Helvetes Kval
JohnnyBotox:
Måste säga att vi ändå spelar bättre än jag trodde. Även om jag inte trodde på vinst

Sv: Alla Helvetes Kval
Honken72: Jaa vad ska man säga. De zoomade in Stig Salming mot slutet av matchen. Han såg inte direkt överförtjust ut...
Men det var ändå för väl att Brynäs egen 'nationalhjälte' Börje slapp se detta 'live'.

Men men, det är en lång väg kvar att vandra längs "Golgata street" innan The Fat Lady sings, om man så säger.

Jag tycker dock att Brynäs hade kunnat hissa Börjes 'vepa' i taket i god tid innan han gick hädan. Så att han själv fått ta del av ceremonin, 'live'. Det tycker jag att han hade förtjänat.
Jag menar, efter denna synnerligen okonventionella tröjhissning över 50 år efter att han senast spelade med Brynäs, och dessutom EFTER hans död...
Det var ju inte direkt så att inte Brynäs i relativt god tid innan han gick ur tiden förstod vad som oundvikligen var på väg att ske...

Sv: Alla Helvetes Kval
{9682}:
Ja

Sv: Alla Helvetes Kval
Vi har flera spelare som aldrig tar närkamper. Olesen har jag sett flera gånger fly ut från kamper. Palve har jag aldrig ens sett i närkamp. Timashov försöker Ibland men ramlar lätt.
Eklind är stor och stark och borde nyttja det oftare för klubbtekniken är inte hans bästa egenskap. Björnen tar ofta striden framför mål men fler behöver göra det hårda jobbet där.
Dessutom måste slarver i egen zon med puck minska. Både kinnvall och Johannesson ställer ofta till det. Snabbare beslut och bättre uppspel önskas av dem båda.

Sv: Alla Helvetes Kval
Treklövern1912: Känns ju som Ove egentligen inte ville ha uppdraget men ställer upp för föreningen mer. Behövs ju en tränare som älskar dessa situationer

Sv: Alla Helvetes Kval
Björnen: en tränares uppdrag är att påtala spelarnas misstag, så dem inte sker igen.

Sv: Alla Helvetes Kval
{8399}: Ove verkade vara ganska så tagen vid intervjun. Övertygade inte. Hoppas att spelarna inte tittar på det,

Sv: Alla Helvetes Kval
Brynäsgubbe: Sylvegård skulle kunna bli en tung skada för Malmö. Han är deras bästa spelare och matchvinnare. Hans deltagande kan bli skillnaden mellan vinst och förlust i jämna matcher.

Annars tror jag att Malmö kommer att vinna mest på en lång matchserie. De spelar mycket mer fysiskt och är jobbigare att möta. Tror att Brynässpelarna är betydligt mer blåslagna efter kvällens match än deras killar.

Sv: Alla Helvetes Kval
Björninen i Luleå nästa säsong..? Vore ju passande.

Hoppas att de kan spela lite mer avslappnat nästa match. Hoppas Rödin är spelklar. Osportsligt, men hoppas att Sylvegård inte kan spela.

Tycker att vi mötte upp dem fysiskt ganska bra ändå. Men i matcherna mot HV, Frölunda och SAIK spelade vi ju faktiskt bra. Detta var mil från det spelet vi hade då. Går det spelet att hitta i en kvalserie?

Är inställd på allsvenskan, men rädd att det blir tufft i den ligan också. Tror inte vi skulle vara något topplag.

Men, inte klart ännu. Vi får se hur det går…

Sv: Alla Helvetes Kval
Lunkz:
Berätta vilka mål han skulle ha tagit då? 1 målet är ett avslut från en halvmeter efter slarv bakom eget mål.
3 målet är ett friläge efter slarv på offensiva blå
4 målet är även det ett avslut från nära håll efter slarv bakom eget mål.

Jag poppar popcorn och inväntar svaret så länge

Sv: Alla Helvetes Kval
Wesel: Behövs Rödvin med sina fantastiska 6 mål under säsong? Bänknötare Werner gjorde 2 i kväll..

Sv: Alla Helvetes Kval
Peja: nu har jag inte tittat på hockey i finska ligan, men är det så att den hockeyn Manner förespråkar fungerar där? De flesta experter pratar ju om att finska tränare inte fungerar i SHL

Förstår inte riktigt varför man vill spela pucken bakåt som Brynäs gör och det Manner vill att dem ska göra, varför man vill sänka tempot så mycket?

Och spelar ingen roll vilken tränare som tar över, det går nog inte ändra det spelsättet man spelat i flera månader bara över en natt. Det hade behövt ske för iaf 15-20 omgångar sen

Hade varit intressant hur många baklängesmål som kommit under säsongen pga att man väljer att gå bakåt istället för framåt när de vinner pucken i egen zon med kontroll

Sv: Alla Helvetes Kval
Lunkz: Brynäs försvar har ju sänkt 5 målvakter denna säsong. Kanske inte enbart är målisarnas fel då...

Sv: Alla Helvetes Kval
Bratwursten : jag skäms som brynäsare,att man viker ner sig match efter match är för mig en gåta. Eftersom vi bara kan göra 2 mål i snitt per match har vi för helvete inte råd med att skänka bort 3 mål. Åker vi ner i ha kommer det ta många säsonger innan vi är uppe i shl igen. Orkar fan inte se skiten längre

Sv: Alla Helvetes Kval
Wesel: rödin kämpar iaf, en sån som Larsson har kommit undan kritik tycker jag. Bedrövlig spelare

Sv: Alla Helvetes Kval
Peja: Intressant. Då är det ju rätt illavarslande att alla kring Brynäs står och säger att de har ett grundspel de tror på och ska fortsätta med. Aldrig nånsin kan du skylla Kinnvalls och Sklenickas drällande i egen zon på spelsystemet. De spelar fast sig själva gång på gång på gång.

Citat Sanny: "Sklenicka har dock varit inne på alltför många mål bakåt. I spel med lika styrka har han varit inne på sanslösa 56 mål vilket är i särklass flest i SHL."

Det är alltså bristen på grundspel som ställer till det för honom?

Sv: Alla Helvetes Kval
Wesel: Rödin behövs absolut. Trodde Larsson skulle passa som ”C” men han såg likblek ut

« · 2495157 · »