1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 758720 inlägg · 7967 ämnen

« · 2497205 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Alla Helvetes Kval
Bulten: Vi kanske har tillräckligt bra lag på papperet. Men karaktären i laget? Tyvärr för tunn trupp med för många spelare som viker ner sig. Det var skillnaden mot för två är sedan.

Sjävklart är Svedman ytterst ansvarig, men att komma in som ledare i en organisation med den historik som Brynäs haft. Han kunde sparka folk åt höger och vänster men det var ju redan en organisation som gjort förändringar på alla positioner. Och vem vill komma in i det kaos? Jag tror på en nystart nu och hoppas Svedman redan arbetar på en sportsligt ansvarig av rang.

Sv: Alla Helvetes Kval
JohnnyBotox: "Det tror jag med, men jag vill nog hellre ha JJ faktiskt. Det skulle kunna bli bra."

Vars pappa skickat detta laget till HA?
Porta den familjen för all evig framtid i hallen.

Sv: Alla Helvetes Kval
Tigerhjärta: Det tror jag med, men jag vill nog hellre ha JJ faktiskt. Det skulle kunna bli bra.

Sv: Alla Helvetes Kval
Kan Kristers Gudlevskis vara HAs näst bästa målvakt så kan givetvis Lindbäck vara en toppmålvakt i den ligan.
Däremot så finns det en risk att pressen och självförtroendet tagit en alldeles för stor törn genom att ha varit delaktig i att spela ner laget från SHL.
Svår sits helt klart.

Sv: Alla Helvetes Kval
Från Mrmadhawk, ni kanske redan läst. Håller med 100%. Vem tar alla jävla korkade beslut?

"Klockan är 01.14 och Brynäs går ner för landning på Arlanda.
Innan väskor och allting är klart så är nog klockan 02.00.
På hallen kanske 03.30.
I säng 04.00, tidigast.
Inte optimalt, tycker jag."

Sv: Alla Helvetes Kval
Buddha: Jag tycker Bradberry har en bra sammanställning. Hoppas dock på Rödin, Larsson och Beritilsson.

Jag har dålig koll på J20, men spontant känns det tunt..

Sv: Alla Helvetes Kval
Blå grottan: Negativ? Att regionen tillhör de svagaste i Sverige är fakta så du behöver nog göra lite research där.
Dessutom finns en eftersläpning gällande effekter kring inflationen och fortsatta räntehöjningar. Vi har knappt sett början på dessa än.
Ditt argument kring publiksiffran köper jag för denna säsong, anmärkningsvärt och imponerande faktiskt! Men det komponserar inte ekonomiskt för ökade kostnader och bortfall av sponsorer ens i år. Så om vi tittar på en eventuell nästa säsong, vilket av mina argument i tidigare inlägg håller inte anser du?

Sv: Alla Helvetes Kval
Blå grottan: jag tror att många sluter upp, under förutsättning att satsningen görs på rätt sätt. Börjar man rekrytera "trötta namn" på ledande positioner och spelare så vetifan. Är man bara transparanta och sätter en realistisk plan för föreningen, från U16 till A-lag så tror jag att många är med på tåget.

Sv: Alla Helvetes Kval
Ove Myling: "Ärligt talat har jag inget emot Allsvenskan, jag har förlikat mig med tanken. Brynäs behöver en rejäl omstart. Att se laget harva runt i botten av shl och typ aldrig gå till slutspel är jag trött på."

Exakt så! Det är givetvis åt helvete för alla som kommer drabbas i organisationen men som supporter kanske man äntligen kan få nattsömnen och ett normalt blodtryck tillbaka. Det funkar att hålla på lag i Allsvenskan också.

Sv: Alla Helvetes Kval
Buddha: "går långsammare i ha. Gynnar honom något enormt"

Fel. Hastighetsskillnaden är minimal. Kanske något mer smartness i spelet, teknik, osv i SHL. Han blir dessutom ett år långsammare i sidled

Sv: Alla Helvetes Kval
JohnnyBotox: detta är nyckeln utan tvekan om vi ska ha någon chans.

Ha är något helt annat än shl. Det behövs en helt annan karaktär, något som detta lag inte alls besitter just nu.

Sv: Alla Helvetes Kval
Zzz: Vi har en tunn trupp absolut, men vi har tillräckligt bra lag. Spelidén är dock horribel med tanke på vilka spelare vi har.
Hv bedömer jag också hade ett starkare lag då än vad Malmö har idag. Däremot så har vi inte lyckats få med gruppen som Bombom och Nisse fick. Det ligger helt klart på Svedman att inte ha fixat något bättre nu när man kvart i 12 valde att göra sig av med Manner.

Sv: Alla Helvetes Kval
Zzz: Samuelsson, mjae, jo, kanske, men känns samtidigt lite ofräscht, jag vill ha lite nytänk, de måste ha självförtroende att gå sin egen väg och inte kopiera andra. Jag tror inte att Brynäs som förening ska försöka "köpa sig" upp direkt, kanske en tre-årsplan är mer realistiskt. Annars finns risken att man äventyrar ekonomin för att gå upp direkt, misslyckas och så är vi i en dålig spiral igen.

Jo, det är ju skillnad på att vara en stor fisk i en liten pöl. Har ju sett framgångsrika SC:er i småklubbar som misslyckas när de får större budget i större klubbar.

Det är det jag menar med att de måste våga gå sin egen väg. Rekryteringarna måste vara spot-on nu.

Sv: Alla Helvetes Kval
Bulten: går långsammare i ha. Gynnar honom något enormt

Sv: Alla Helvetes Kval
Zzz: sant, vilka skulle kunna tänka sig o stanna.. scott verkar ju trivas i Gefle. Hade varit dominant i HA tror jag.

lite dålig timing att j20 går dåligt med. Eller finns det matrial att flytta upp i a-laget ändå?

Sv: Alla Helvetes Kval
Bulten: :D

Går Lindbäck ner på en HA-lön då? Annars är det inte intressant att behålla (här har klubben säkert gjort bort sig och har ingen ha-klausul..)

Sv: Alla Helvetes Kval
Bulten: Tror det var spelarna som tog sig samman den gången. Vi hade ett helt annat lag också.

Ja det känns inte mer bra ledarna, de har verkligen inte fått någon effekt.

Vet inte vilka du hänvisar till på kansliet. Men alla avdelningar förutom sporten ger Brynäs förutsättningar att vara ett topplag. Det är så sorgligt att sporten inte har kunnat leverera på förutsättningarna man haft i flera år.

Sv: Alla Helvetes Kval
JohnnyBotox: Det mest intressanta nu är faktiskt debatten om hur ekonomin kommer se ut i HA. Och om man kommer ha råd med en riktig push.

Användaren "Silfver" är negativ och pratar om att regionen inte har underlag, och att folk inte har råd att skänka i krisen etc.

Men jag ser och tror nåt helt annat. Brynäs har alltså haft tidernas REKORDPUBLIK trots den usla säsongen. Jag tror även att eftersom det är en unik situation för en så anrik klubb, så kommer stödet till Brynäs kunna bli historiskt stort om klubben sköter korten rätt. (Man hade behövt Kevin att driva det dock)

Sv: Alla Helvetes Kval
Buddha: "Tror Lindbäck skulle kunna bli en vägg i HA."

Det tror jag med. Förslagsvis som fondvägg uppe på kansliet.

Sv: Alla Helvetes Kval
Buddha: Det måste vara målet, sen tappar man ju den ekonomiska fallskärmen från SHL.

Sv: Alla Helvetes Kval
Zzz: Möjligt, men det som presenterades på isen såg annorlunda ut. Möjligt att spelidén låg där i grunden men den var skruvad på ett helt annat sätt. Har också hört dessa intervjuer.

Det de kom med var däremot energi, Hela laget känner redan Ove, Masken och Sunken. Vad är poängen? Hur i hela helvete ska det ge energi? Det räcker liksom inte att Honkenm Ove, Masken, Sunken klappar folk i ryggen och säger:
- Bra spelat.
Så fort de varit på isen. Det är inte det som är ny energi till laget.

Grönborg hade varit perfekt för denna kvalserie, absolut. Han hade nog dock inte tagit det.

Nästa år är nästa år, då har man iallafall ett helt år på sig med ny sportchef att få lite mer ordning på grejerna.

Att åka ur är ganska det som går snabbast för att få till förändring och bli av med alla gökar på kansliet.

Men tror faktiskt aldrig vi ser Brynäs i högsta ligan igen.

Sv: Alla Helvetes Kval
Zzz: Är det ens möjligt för oss att gå upp efter första säsongen? Är det det som ska vara målet?

Tror Lindbäck skulle kunna bli en vägg i HA.

Sv: Alla Helvetes Kval
JohnnyBotox: Om Brynäs värvar in en bra sportchef så löser sig nog många frågor. Flera lag i allsvenskan som ställer bra lag (på HA-nivå) på banan.

Ärligt talat har jag inget emot Allsvenskan, jag har förlikat mig med tanken. Brynäs behöver en rejäl omstart. Att se laget harva runt i botten av shl och typ aldrig gå till slutspel är jag trött på.

I allsvenskan kommer jag inte ha några förväntningar, jag kommer att ta det för vad det är. Kanske kan man bygga upp juniorverksamheten igen.

Tycker att onsdag och fredag är bättre speldagar än torsdag och lördag oxå. Bara en sån sak!

Sv: Alla Helvetes Kval
JohnnyBotox: Tommy Samuelsson som tränare? Han vet vad som krävs i allsvenskan. Inget roligt val men enkelt och skulle tillföra nyttig kompetens i Brynäs.

Som sportchef måste man våga tänkta längre än bara någon som är kunnig i allsvenskan. Georgsson säkert bra, man klarar han pressen i Brynäs? Känns vanskligt.

Sv: Alla Helvetes Kval
bradberry: Ja tyvärr det går inte att stoppa ångloket från norra Danmark. Vi ser ut som Märklinlok

Sv: Alla Helvetes Kval
Zzz: Vi behöver en GM som kan allsvenskan, vi behöver en tränare som kan allsvenskan, vi behöver spelare som kan allsvenskan.

Vet ingen annan bra GM i AS än Georgsson i SSK som många redan nämnt (förutom Kenttä, men han vill nog stanna i norr vad jag hört). Kimby från Almtuna som tränare vore fint, men han sitter nog på kontrakt nästa år också (men finns väl SHL klausul..?).

Men Georgsson och Kimby hade varit en fin början.

Sv: Alla Helvetes Kval
Bulten: Det där stämmer inte, Boumedienne gjorde inga stora förändringar spelmässigt. Det har han själv sagt i intervjuer. Däremot hade han mer tid med laget innan första kvalmatchen.

Jag tror det här laget hade behövt en ledare med mer pondus än Molin, någon som kan gjuta mod i spelarna och som dom kan följa.

Jag vet att det är helt orealistiskt men man borde gett Grönborg ett erbjudande ekonomiskt han inte skulle kunna säga nej till.
Samtligt blir frågan vad som händer sen, hur skulle man bygga vidare på det här i SHL..

Sv: Alla Helvetes Kval
Peja: Svårt med laget i HA. Vill ju rensa nästan rent. Hade inte känts så fräscht med Lindbäck, Bertilsson, Kinnvall, Scott, Rödin etc. Men samtidigt måste det nog finnas någon slags grund att stå på, så det är svårt. Vi vet ju inte vad t.ex. Svedman antydde, men troligtvis finns det en kärna spelare som styr och ställer, och den kärnan måste splittras.

Hade ju helst velat ha kvar Ölund, Larsson och Björninen, men Ölund är nog den enda som är realistiskt att behålla av dessa. Rödin är svårt, har ju ingen aning om det är som det ryktas om. Kan ju vara rent skitsnack. Är han ödmjuk inför uppgiften i AS så är han ju helt klart en tillräckligt bra spelare.

Sv: Alla Helvetes Kval
Bulten: Vi har ingen aning om Svedman hållit hårt i Alcen eller inte. Han kanske inte fått de ersättare han velat eller så är någon redan klar.
Jag hoppas primärt Brynäs söker en sportsligt ansvarig (GM) som får sätta sin organisation. Någon med erfarenhet. Vad som händer med Grahm och Alcen får denne GM bestämma. Dessa två personer har säkert mycket att tillföra i någon roll men kan inte vara sportsligt ansvariga i en elitförening.

Sv: Alla Helvetes Kval
Jockster : Du har såklart delvis rätt, men väldigt förenklat.

Killarna har spelat hockey i hela sina liv. Klart som tusan att mer går att förändra i uppspelsfasen. Bombom och Nisse gjorde något helt annat än det som PA ville göra på isen det hade gått att göra igen men Svedman/Alcén la 15 minuter på att välja nya tränare. Hela idén med att byta Manner var ny energi och förändra och då väljer man de tre tröttaste gubbarna på jorden, (förlåt Ove). Det rimmar inte. Ska man spela Manners spel så är det Manner som ska utföra det.

Ingen på isen tror på det här, ingen har tagit åt sig den nya trion, ingen bryr sig om vi åker ur.
Malmö är ett riktigt skitlag Från Syltegård till Persson.

Sv: Alla Helvetes Kval
Reagerade litegrann på Larssons komnentar i gd.
Det han säger är visserligen sant, men trodde inte en spelare skulle säga så efter två matcher. "Inte så mycket".

"Vad talar för er nu, egentligen?

– Inte så mycket. Men vinner vi nästa är vi med. Vi måste gjuta mod, ta en vinst och ta allt därifrån, säger han."

Sv: Alla Helvetes Kval
Just nu känns det som att ett fokus på hockeyallsvenskan & en omstrukturering av föreningen är att prioritera.

Ta lärdom av säsong 22/23 - Börja se över truppen inför nya utmaningar både på is och runt omkring föreningen.

Jag hoppas innerligt att man lyckas bygga upp Brynäs på nytt - Men att gå igenom denna historiska kris kan med mångt och mycket vara positivt på sikt för Brynäs.

* Gävle har under min livstid alltid haft ett lag i högsta serien, (bortsett från ett snabb besök 95/96) innan dess hade vi Både strömsbro, och Gävle godtemplare i högsta serien.

Trots ett stort Brynäs hjärta med säsongsbiljetter sedan 90-talet så får man väll ändå medge att spel filosofin har varit medioker, man har haft säsonger där truppen/spelarna lyckats relativt bra p g a man haft tongivande spelare som hållt oss levande.

Förhoppningsvis så får mina Barn, barnbarn gå till Gavlerinken (kommer alltid att vara Gavlerinken i mina ögon) i framtiden och se ett kreativt & starkt Brynäs leverera i slutspel igen.

Men nu får vi nog börja inse det faktum att vi kommer att ha ett par tuffa år framöver.

Sv: Alla Helvetes Kval
Buddha:
"värt att behålla olesen kanske om han inte är för dyr. Öste in poäng i Södertälje. Sämre av den varan i shl dock"

Vill vi ha innebandyspelare i Brynäs IF?

Sv: Alla Helvetes Kval
Buddha: Men målmässigt är det väl Greg som slog honom på fingrarna denna grundserie? Han värvades som målskytt och gjorde nästflest i laget.

Lycka till imorn , långt från klart denna serie

Sv: Alla Helvetes Kval
Det är också en lite smått komisk ekonomisk resa som världens bästa Svedman har gjort. Att hålla så hårt i Alcén för att slippa betala hans resterande år på kontraktet men istället tvingas sparka 3 tränare och åka ur SHL. Det är något för Lyxfällan att titta närmare på.

Sv: Alla Helvetes Kval
Fyra högprofilerade – och säkert välbetalda – keeprar har fått spela för Brynäs den här säsongen, Anders Lindbäck, Veini Vehviläinen, Tomi Karhunen och Jussi Olkinuora... helt galet.. helt fel prioritera.. ingen kan hanter en jävla puck

Sv: Alla Helvetes Kval
Buddha: Olesen uppges redan vara klar för Södertälje. Han trivdes kanon där både på och utanför isen, ett allsvenskt Brynäs kan inte konkurrera med det.

Sv: Alla Helvetes Kval
bradberry: värt att behålla olesen kanske om han inte är för dyr. Öste in poäng i Södertälje. Sämre av den varan i shl dock

Sv: Alla Helvetes Kval
Joaking: vill han gå från ett bottenlag till ett annat? Tvek, möjligen om inget annat erbjuds

Sv: Alla Helvetes Kval
kraftigt underbetyg till sportchefen Johan Alcén som prioriterat helt fel med lagbygget.

Sv: Alla Helvetes Kval
{10065}: Att ha möjlighet att åka och stötta imorgon och välja att inte göra det, är för mig otänkbart, en seger imorgon så är vi med igen, jag ger fan inte upp än!

Sv: Alla Helvetes Kval
bradberry: När det gäller Lindbäck, Bertilsson, Kinnvall, Scott och Rödin så tror jag att de blir kvar om Johan Alcén fortsätter att bygga laget. Det kommer förmodligen bli en ekonomisk fråga och ingen ny sportchef kommer att vilja bränna 40-50% av den totala lönebudgeten på dessa 5 herrar, men Alcén skulle kunna göra det, tror jag.

Skulle dock gissa att de flesta av ovannämnda 5 hamnar i antingen Finland eller Tyskland.

Lindstein kan nog bli kvar, men vi får se vilket input hans kommande NHL-organisation ger.

Birgersson blir säkert kvar, om han inte redan har skrivit på för Almtuna, vilket det cirkulerar en del rykten om.

Kvist kan nog bli kvar, men jag är tveksam till om han har något att hämta i Hockeyallsvenskan. Spelsinnet och egenskaperna med klubba-puck kommer att vara för dåliga även i HA.

Ljungkrantz lär bli kvar, om inte någon SHL-klubb har fattat tycke för honom. Det kan inte uteslutas, med tanke på att han trots allt gjort några bra insatser under säsongen. Ljungkrantz är någon som jag gärna behåller, men han kommer inte att vara en spetsspelare i HA heller redan nu.

Ölund har tjänat in alldeles för lite pengar i sin karriär för att bli kvar, tror jag. Där lär det bli fortsatt SHL-spel.

Strömgren har redan valt att fylla ut SHL-trupper istället för att spela i HA vid två tillfällen i sin karriär. Får säkert något i SHL om han vill stanna i ligan till varje pris.

Blomqvist kan säkert bli kvar. Han platsade trots allt inte längre i Timrå när de tog klivet från botten- till mittenlag. Orealistiskt att han får SHL-erbjudande. Förmodligen kommer Brynäs överskatta Blomqvist och placera honom i en toppkedja i HA.

Resten sticker definitivt.

Sv: Alla Helvetes Kval
{8399}: Jag håller inte med dig. Jag anser inte att jag är fel ute, men att du tycker det får stå för dig. Jag tycker du är fel ute däremot.

Sv: Alla Helvetes Kval
bradberry:
Phu

Sv: Alla Helvetes Kval
Jockster :
"Brynäs har varit så här dåliga enda sen matchen mot Timrå ....."

Och det var första matchen som VEM saknades i pga skada?

Sv: Alla Helvetes Kval
Bulten:
Alltså Ove kan inte 2 dagar innan kvalet startar ändra på en spelidé som funnits under 2 säsonger. Han kan möjligen ändra på små detaljer.

Brynäs har varit så här dåliga enda sen matchen mot Timrå och Malmö har analyserat alla svagheter i Brynäs spel:
- Laget vill börja anfallen stillastående djupt i egen zon och komma samlat genom mittzonen. Detta neutraliserar Malmö genom stenhård forcheck på stillastående backar som får panik och antagligen försöker smådutta med pucken eller som igår skickar pucken sarg ut.
- Detta leder till att forwards inte får pucken som de är vana vid och då vet de inte vad de skall göra och det blir bara kaos.
- Detta är konsekvenserna av att Manner försökte införa ett spelsystem som är defwnsivt, långsamt och stillastående.
- Brynässpelarna är inte beredda att tävla över huvud taget utan åker mest och gömmer sig. Ingen vill ta ansvar och gå i bräschen.
- Sen märks det att många av Brynäs spelare i de lägre kedjorna helt enkelt inte håller SHL klass.

Sv: Alla Helvetes Kval
Undrar om Svedman plitar på JA avskedsansökan, för han lär väl få står och ta det efter det är helt klart.

Sv: Alla Helvetes Kval
Lemp:

Spekulation vid degradering:

Olkinuora- Försvinner från klubben
Lindbäck- Blir kvar

Sklenicka- Försvinner från klubben
Johannesson- Försvinner från klubben
Lindstein- Blir kvar
Friman- Försvinner från klubben
Kinnvall- Blir kvar eller lägger av (fötter/muskler)
Bertilsson- Tror faktiskt han lämnar. Utlandet?
Niemelä- Försvinner från klubben

Rödin- Både Brynäs och Anton behöver gå vidare
Scott- Kan bli kvar
Dima- Försvinner från klubben
Larsson- Försvinner från klubben. För dyr. LHC? Frölunda?
Björninen- Försvinner från klubben
Palve- Försvinner från klubben
Strömgren- Skulle kunna utvecklas i HA. Nog upp till honom.
Ölund- Kvar som ”C”?
Eklind- Försvinner från klubben. Örebro?
Olesen- Försvinner från klubben. SSK?
Ljungkrantz- Blir kvar som utvecklingsbar offensiv kraft.
Birgersson- Blir kvar om båda parter vill
Kvist- Blir kvar om båda parter vill
Blomqvist- Kvar

Sv: Alla Helvetes Kval
Vill se nedan på lördag:
Manner i båset
Olkinuora i målet
En hel Rödin
Ölund som nybliven farsa
Kinnvall som forward eller bänkad

Sv: Alla Helvetes Kval
bradberry: Halmstrån är uttorkade från början, per definition.

« · 2497205 · »