1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 753874 inlägg · 7967 ämnen

« · 2541286 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Peja:
Utvecklingsbara ja, som juniorer/unga seniorer som inte visat att de ens håller måttet o riskerar ta plats som kvist, Birger o Ljungen gjorde i fjol. Lagets sårbarhet på isen ökar med sämre spelare.
Ffa att värva spelare med förväntningen att de SKA utvecklas till någon som mer eller mindre bidrar direkt utan att försvaga laget är ju direkt dumt att chansa med - JUST I ÅR.
Att bygga laget med spelare som riskerar att JA måste hitta och lägga DYRA pengar på att hitta ersättare istället för att förbättra spetsen är bara dumt när man går all in. Dessutom när vi har spelare som gått ner i lön för att ta upp laget är det ju direkt ett hån emot om så sker.
Däremot de som levererat håller på nivån å som kan lyfta sig o prestera lite bättre än året innan med andra bättre förutsättningar är en annan sak.
Vet inte vad du lägger i ordet utvecklingsbara.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: in med Kvist och Ljungkrantz nu Brynäs!

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Vad menar du? Att Brynäs inte borde ha en enda utvecklingsbar spelare i truppen?

Sv: A proposito de nada
hockey_21:
Jo bredden är viktig, det delar jag. Därför är jag kritisk till att ha spelare på utveckling i år. När man nått ditt man vill med stommen från ett år till ett annat så finns det mer möjligheter att både bättra laget och ta in spelare på utveckling.

Vad var genomsnittet på era 8 bästa målskyttar ifjol?

Sv: A proposito de nada
hockey_21: Jag skulle nog säga att Brynäs redan har lagt en bra grund till både spets och bredd i kedjeväg.

Larsson, Vesel och Ölund är tre högklassiga centrar, Blomqvist är en kapabel fjärdecenter.

Bland ytterforwards har man skicklighet i form av Rödin, Scott och Kelleher.

Kopacka är en storvuxen och snabb spelare som jag har sämre koll på men som rimligtvis också bör kunna räknas som en bra breddspelare i HA.

Grunden finns som sagt där nu, men givetvis måste fler spelare in. Man behöver både mer skicklighet, fysik, BP-rollspelare och bredd. Det tror jag att man kommer att fixa med den här grunden.

Det blir nog svårare att bygga backsidan, och kanske även att hitta ett bra komplement till Lindbäck. Många lag letar målvakter och till skillnad från Brynäs kan de erbjuda något mer än att vara tydlig tvåa bakom en NHL-rutinerad veterankeeper.

På backsidan har Brynäs 4 backar. 2 unga och 2 mer rutinerade. Där finns en skadeproblematik hos Bertilsson och kanske framförallt Kinnvall som gör att det blir svårare att bygga än framåt. Man måste ha rejäl bredd på backsidan för att kunna hantera Kinnvalls skadeproblematik.

En skadefri Kinnvall kan göra 40 poäng i SHL, men en skadad Kinnvall har man ju ingen nytta av på isen.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Vi hade 2 spelare som gjorde över 15 mål denna säsong och en av dom var back. Tror det är bättre att ha 4 kedjor som kan trumma på än att ha 2 kedjor som gör nästan alla mål.

Sv: A proposito de nada
parks: Namnet nämns minst två gånger per dag, men ja, det hade varit någonting!

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Löven och Modo hade väl bara en spelare vardera (Schilkey, Aagard) som man kan kalla för renodlade målskyttar. En back kom ju tvåa i Modos skytteliga även om Woods säkert hade gjort fler om han varit skadefri. Och med tanke på att Schilkey gjorde 43 assist kanske det är lite magstarkt att kalla honom för en renodlad målskytt. Duktiga offensiva spelare gör oftast både mål och assist, men det är klart att Brynäs behöver spelare som är mer målgörare än framspelare. Det blir ofta en passning för mycket när Brynäs spelar känns det som.

Sv: A proposito de nada
Vet inte om det här namnet vart uppe på tapeten tidigare men skulle inte stefan elliot från djurgården kunna vara nånting?

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Eklind gjorde 16 mål sin sista säsong i HA, Olesen gjorde 28 och 20 på sina två sista. Så jag tror nog absolut att Ölund har möjligheter att göra 15+. Det kommer bli en hel del ojämna matcher där målen kan rinna iväg i Brynäs favör vilket ökar på statsen.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Lite sne’spår på 15 mål.

Modo å Löven har gjort 180+ mål senaste två säsongerna.
Är det det vi ska slå, så bör våra 8 målbästa spelare göra 15+ mål i genomsnitt - dvs ca 2/3 av målen. Det betyder att alla 6 forwards i de 2 förstalinorna och en offensiv back i de 2 bästa backparen ska kunna göra dessa. Då har vi 2-3 backar o 6-7 forward som ska göra 6-7,5 mål var i genomsnitt.
Detta gör att vi behöver bra spelare i alla 4a 5or eller flera spelare måste göra mer än 20 mål var. Gör dock 4st 25 mål var i genomsnitt så behöver resten av laget ”bara” göra 5-6 mål var i genomsnitt.
Det påtalar också vikten av rena målskyttar.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Han har ändå gjort 9, 11 och 10 mål senaste säsongerna i SHL. Lite beroende på vad han får för roll känns det inte helt orimligt att han kan nå upp till 15 mål i HA.

Sv: A proposito de nada
Peja: Blir imponerad och något förvånad om Ölund gör mer än 15 mål nästa säsong, men tackar gärna ja till det om det händer!

Sv: A proposito de nada
Fjuppen: Scott gjorde ändå 14 mål i SHL förra säsongen. Rödin hade det lite tyngre men säsongen innan gjorde han 19 mål. I HA kommer han nog kunna göra en hel del. Kelleher gjorde 13 mål på de 23 matcher han gjorde i HV (inklusive slutspelet). Vesel gjorde 18 och 19 mål i sina två sista säsonger i HA.

Hade inte haft något emot att värva en utpräglad sniper till laget också men tycker inte det känns som att målskyttet är något som kommer bli ett stort problem.

Sv: A proposito de nada
Fjuppen: Skulle påstå att Vesel, Kelleher, Ölund, Rödin, Scott och Larsson samtliga kan göra 15+ mål i hockeyallsvenskan. Har för dålig koll på Kopacka men konstaterar att hans omgivning kommer vara på en helt annan nivå än i Kristianstad.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Jag är lite orolig för vem som ska vara målgöraren i Brynäs. Jag tittade lite närmare på statistiken och Kopacka gjorde visserligen 27poäng i HA förra året, men han gjorde bara 5 mål i fem mot fem på ungefär 680 min speltid. Rödin gjorde 3 mål i spel fem mot fem på också ungefär 680 min speltid. Vesel gjorde 4 mål i fem mot fem på 600 min speltid. Jag såg att Ljungkrantz gjorde 6 mål med bara 400 min speltid. Tycker att det är synd att man inte gjort klart med honom inför nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
S-vikaren: han vore en riktigt spännande värvning men låter osanolikt

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: Elias Pettersson i Örebro, är den enda spelaren i SHL som är utlånad från NHL, vad jag kan se. Den värvningen är högst osannolik.

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: undrar vilken spelare det kan vara som brynäs jagar

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: jag tror inte han tillhör en nhl klubb men är inte helt säker

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: Tillhör väl inte en NHL-klubb? Eller har San Jose fortfarande hans rättigheter?

Sv: A proposito de nada
Brynäs forever 1912: 😃😅 nej skämt osido ksk är joel kellman men vi har ju fullt på centersidan

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: ksk är jonathan pudas brynäs försöker köpa loss

Sv: A proposito de nada
Berge: Nu är jag rätt övertygad om att det är bullshit. Tittar man på vad kontot twittrar slängs det ut en massa namna till höger och vänster i hopp om att något blir rätt.

Men om vi leker med tanken att det faktiskt ligger något i det, skulle detta namn kunna vara något? Passar in i beskrivningen iaf. Ganska stor rightback som var utlånad till Mora förra säsongen. Linköping har det också ganska tjockt på sin backsida.

Sv: A proposito de nada
Berge:

Japp!
Han har ett SHL avtal med oss,
Men vi kommer nog släppa honom.

Sv: A proposito de nada
gwl: någon som kan gissa vem det kan vara?


Sv: A proposito de nada
SuneMangs: 👇
Uppladdat:

500x0-screenshot2023-05-13-13-05-12-533-editcomtwitterandroid.jpg


Sv: A proposito de nada
{10065}: Kopacka gjorde 27 poäng på 40 matcher förra säsongen, så nog skulle han klara en top 6-roll. Men jag ser honom gärna i en tredjekedja och att vi istället värvar in något vassare i top 6.

När det gäller Rödin är det enda orosmomentet skador som jag ser det. Han har snittat 30 poäng i SHL dom tre senaste säsongerna så själva poänggörandet i allsvenskan är jag inte ett dugg orolig för när det gäller honom.

Sv: A proposito de nada
hockey_21: Vet inte om jag ser Kopacka som en topp 6? Frågan är ju lite huruvida Rödin kommer prestera i allsvenskan. Sett från förgående säsong är man ju lite orolig. Kommer han göra 60 poäng, eller kommer han göra 25 poäng? Svårt att veta.

Sv: A proposito de nada
Peja: Tycker också att det finns utrymme för Brodecki, man ska komma ihåg att det främst är på SHL-nivå han inte har presterat tidigare. I hockeyallsvenskan kan han nog göra en del poäng och vi behöver ett brett lag.

Sv: A proposito de nada
Förstacenter: Är inte eran top 6 färdig med rödin larsson, scott, kelleher, vesel och kopacka?

Sv: A proposito de nada
Peja: Det ska nog in minst två spets spelare på topp6.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Skulle gärna se Brodecki i Brynäs. Tror han skulle kunna göra 15+ mål i Hockeyallsvenskan och spela ett kreativt spel, lite som Woods gjort i Modo de senaste åren. Tror det finns utrymme för en till "skicklig" forward, men därefter måste man ha in fysik.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Behöver inte ha varit så. Masken kan ha haft en klausul eller gentleman's-agreement att han skulle tillåtas lämna om en elitklubb erbjöd honom kontrakt. Men som Huge uppmärksammat verkar det vara ett internt missförstånd inom div2-klubben, och saken verkar trots allt vara löst.

Sv: A proposito de nada
Lindström: Du glömde läsa dom sista raderna: "om det stämmer" skrev jag. Nu stämde det inte och som vanligt finns två sidor av ett mynt och eftersom Brynäs är en professionell förening antar jag att det gått till på rätt sätt tills motsatsen bevisats, vilket nu har gjorts (enligt styrelsemedlemmen i Häradsbygden)

Vanligtvis brukar väl föreningen som vill ha en spelare eller ledare som är under kontrakt få betala för nämnde spelare/ledare. Brynäs måste väl rimligen köpa ut honom från kontraktet? Och enligt någon nedan har Brynäs skött det på rätt sätt, alltså finns inget att bråka om.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Är ganska frågande till ditt påstående. Jag beskrev min upplevelse av twitters ryktesspridning. En annan skribent hade en annan åsikt så bad om ett konkret exempel ifall jag hade missat någonting.

Den skribenten och andra får absolut tycka att det finns användare på twitter som är trovärdiga. Jag är inte övertygad, men om någon bevisar något annat så är jag helt öppen för att ändra mig.

Sv: A proposito de nada
Peja: "Sportbladet har också kontaktat Anders Carlsson, som hänvisar vidare till en styrelsemedlem i Häradsbydens SS. Styrelsemedlemmen menar, till skillnad mot ordförande Richard Brasar, att frågan redan är löst."

Dålig intern kommunikation i Häradsbygdens styrelse?
Den ena handen verkar inte veta vad den andra har gjort...

Sv: A proposito de nada
Lindström: Det är Maskens ansvar, men Brynäs borde ändå ha säkerställt att allt var ordnat innan man signade och presenterade Masken som assisterande tränare.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Andas och tänk till före man tycker..
Kan det vara så att det är Maskens ansvar att avsluta sin tidigare anställning innan han påbörjar en ny?
Eller är det Brynäs IFs uppgift?

Är det publiken i Monitor ERP Arenas ansvar att spelarna kommer i tid till match?

Sv: A proposito de nada
Lemp:
Du har ingen vidare öppet sinne för andras åsikter som inte stämmer med din världsbild.

Nu är jag ju inte twittrare alls.
Men bara här i närtid har det ju lagts fram namn som ”NU är klara”-bla limpan. Dvs inte att det förhandlas utan var klart.
Jag minns dock inte vem det var - men den var inte ens Brynäsare.
Så att någon liknande skulle finnas på twitter är väl inte osannolikt gissar jag. Sen minnas vem och när någon annan twittrat något är kanske lite svårare att minnas än att det läckt ut rätt information tidigare så hänvisa till något specifikt som du missat eller ser som något annat känns väl orimligt stort jobb att kräva.
Att höken gått ut med det parallellt (eller tom tidigare än twittraren) betyder ju inte heller att det är höken som ursprungskällan utan att det faktiskt är så att twittraren har en ”insider” parallellt med höken.
Inget konstigt alltså enligt mig.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Han låter aningen slö och bortskämd i sina kommentarer. Å har ju aldrig lyckats i Brynäs tidigare.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: får väl bli dit swishpengarna går… 😃

Sv: A proposito de nada
Lemp: Det kan mycket väl vara så att jag missat något i andra kanaler och läser det först på twitter. Att någon slängt ur sig ett random namn har jag inte heller sett. Det är väl snarare rätt bra spekulationer jag har sett.

Sv: A proposito de nada
#33: Andre Petersson är bäst på plan.

Sv: A proposito de nada
JawKee: Jo, du säger det men skulle gärna få ett konkret exempel bara för att se att det faktiskt händer. Är ganska aktiv på twitter för att det ofta är där nyheter kommer ut först. Men har aldrig sett något av det du beskriver. Att folk nämner namn utifrån vilka rykten som presenterats i media eller är totalt logiska utifrån bakgrund och tillgänglighet har absolut hänt. Men har aldrig hört någon slänga ut sig ett random namn som sen visat sig vara klar.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Växjöhockey, trångt, tråkigt och målfattigt 🥺

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Baserat på de två perioder jag sett (och försökt hålla mig vaken till...) är känslan att Silfverberg inte är lika flashig och spetsig som han var 2012 men att han fortfarande är en väldigt smart spelare. Oavsett om han kommer hem i sommar eller nästa år är känslan att han kommer kunna bidra mycket i flera år, även om det inte är på samma sätt vi är vana vid.

Sv: A proposito de nada
#33: Trött insats av Tre Kronor. Inget tempo. JS kämpar på rätt bra, skapar en del.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Inte avslöjande. Men finns konton som aktivt nämner namn som aktuella som vi faktiskt har värvat.

« · 2541286 · »