1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 753905 inlägg · 7967 ämnen

« · 2564318 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
1.Djurgården
2.Björklöven
3.Brynäs
4.Södertälje
5.Västerås
6.AIK
7.Mora
8.Karlskoga
9.Östersund
10.Tingsryd
11.Almtuna
12.Västervik
13.Nybro
14.Kalmar

Sv: A proposito de nada
Metalman: Blir inge mer McD för Front 242-Åke om det tipset går in… Han gick all in på BIF (Leksing som han är var det kanske en jinx i Aftonblaskans podd).

Sv: A proposito de nada
1.Björklöven
2.AIK
3.Djurgården
4.Brynäs
5.Södertälje
6.Västerås
7.Mora
8.Karlskoga
9.Almtuna
10.Östersund
11.Nybro
12.Tingsryd
13.Västervik
14.Kalmar

Sv: A proposito de nada
mk: Här är ju bron jag trodde jag såg när du delade Uddevallabron för en tid sedan. Poletten föll äntligen ned. Kopian finns i Charleston SC. Ganska lik eller hur?
Uppladdat:

500x0-1302669f-2893-445e-998d-a6acc2c121f6.jpeg


Sv: A proposito de nada
Bäckis

Jag är övertygad om att de 6 lagen i toppen hamnar topp6.

Det är jättesvårt att tippa resten men att Kalmar skall ligga nere i botten tillsammans med Västervik är nog inte helt fel

VIK blir årets flipp, otroligt intressant lag

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Bra lista men förstår inte riktigt varför Östersund är så högt och AIK så lågt?

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Vi hade ju en av Europas bästa målvakter men han fick ju tyvärr inte chansen riktigt. Det hade kunnat bli så bra.

Sv: A proposito de nada
Här är min slutgiltiga tabell för HA 23/24

Brynäs IF
Västerås
Björklöven
Djurgården
Mora
SSK

Östersund
BIK Karlskoga
AIK
Almtuna IS

Nybro
Tingsryd

Västerviks IK
Kalmar HC

Sv: A proposito de nada
{8225}: Där håller jag helt med dej om TV-puckslutspelet. Ett arrangörsdistrikt som sportsligt inte kvalar in till en kvartsfinal bör vara utslagna ur turneringen. Blir lite löjets skimmer över det hela annars. Jag tycker inte man ska utse var finalspelet hålls förrän efter kvalet, så man kan säkerställa att berört distrikt är kvar i turneringen. Slutspelet går väl inte än på flera veckor ju.

Sv: A proposito de nada
Luddf: Tack för infon. Dock störande att arrangörers lag ska in o kladda i kvalet. Är man direktkvalificerad bör man väl ej kvala?. Kan dock leva med det, men drömmar för 15åringar är inte att leka med

Sv: A proposito de nada
{8225}: detta är tredje året som arrangörslaget går till kvartsfinal tror jag. Förra säsongen kom Västerbotten kom 3:a och därmed fick Dalarna och ej spela slutspel. Västergötland kom 5:a året därpå och spela slutspel i Mariestad.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Tvärtom Örebro Hockey vill ju vara med i finrummet. Med Länet får man med Karlskoga. Såg nån match för några år sedan när 'Närke'publiken skanderade...'det är viii, det är viii, som är Öööörebroooo' Fy fan för att vara från Karlskoga o höra detta. Då gör man gärna självmål, tror jag

Sv: A proposito de nada
{8225}: Amen de var de värsta!! Vad har dom emot Närke???

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Jag ser inte FIFA(eller ens UEFA) som demokratiföreningar, är mest trött på att man som given ska vara med i ett kval.

Men driver sedan många år ett annat ärende :), varför är Örebro Län med i TV-Pucken där landskap tävlar.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Lika som bl a fotbolls-VM. Och av samma orsak misstänker jag.
Puffe - om du vill propagera för en ändring så kan du börja med att förändra hur forbolls-VM ska hållas. Styr därefter upp TV-pucken. Samt därefter kolla om det finns några hotfulla väderkvarnar som behöver tyglas 🙂. (OBS skojar)

Sv: A proposito de nada
Jugge: Tror inte det varit så alltid/förut.

Men blir osportsligt när man är med i en kvalgrupp och 'ger' bort poäng till lagen som blir top två.

Fast det var länge sen sport var sportslig.

Tycker dock att kvalresultat ska gälla

Sv: A proposito de nada
{8225}: Är det något nytt när det gäller TV-pucken? Trodde alltid laget där det anordnas är vidare till slutspelet…

Sv: A proposito de nada
ellis: Hörde ett olustigt rykte om att Gästrikland(som troligen blir femma i sin grupp) tar platsen för sämsta tvåan i de fyra grupperna. Det innebär alltså att Ångermanland ryker även om man blir tvåa. Kan livet vara så orättvist?

Sv: A proposito de nada
spolaisen:
1. Nej
X. Lärt av debaclet 22/23
2. Båda

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta

nä, men förra säsongen hade vi två erfarna

Nu har vi EN erfaren och två oerfarna och hockey är en bransch där skador hör till vardagen...

Pallar de oerfarna för trycket ifall den erfarne blir skadad

Sv: A proposito de nada
spolaisen: ”Sägs att målvakten är halva laget, hur gick snacket när man lånade in andremålvakten från Färjestad.
Har inte Brynäs råd med en erfaren andremålvakt?”

Du menar att vi ska kopiera fjolårets succédrag?

Sv: A proposito de nada
Auchinleck:

Sägs att målvakten är halva laget, hur gick snacket när man lånade in andremålvakten från Färjestad.
Har inte Brynäs råd med en erfaren andremålvakt?

Sv: A proposito de nada
spolaisen:
Otroligt mycket fokus på Kvist. Skit i honom. Han gör varken till eller från för det här laget.
Rikta fokus på de som skall leda laget (och spelade ner oss i HA) istället!

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx:

Kvist måste lära sig åka skridskor, han har klart sämst balans i Brynäs...

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Ingen bad om ytterligare en diskussion, utan endast källhänvisning för dina påståenden.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Jag tycker inte att Kvist borde få kontrakt med Brynäs. Du tycker inte att Johannesson borde få det. Varför är det ena ”hets” och det andra en ”legitim åsikt”?

Vi tycker olika. Så enkelt är det. Det är inte omoraliskt att inte dela alla dina åsikter.

”Så du menar att Kvist inte varit topp 3 bästa av de sju som roterar i 3 och 4de linan?
Vilka menar du då har varit bättre? Och framförallt vad grundar du det på?”

Varför ligger bevisbördan per automatik på den du diskuterar med när du inte har gett några argument för din åsikt? Har redan förklarat varför tex Tärnström är en bättre hockeyspelare än honom.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Svedman diskussionen har diskuterats tidigare. Toppstyrning där han går in och petar i Alcens jobb.
Så den går jag inte in på.
Lika så ang. värva. Du ska ju dryga dig lika som alltid!

Så du menar att Kvist inte varit topp 3 bästa av de sju som roterar i 3 och 4de linan?
Vilka menar du då har varit bättre? Och framförallt vad grundar du det på?

Nej ranka de 7 som varit bäst till sämst och om du inte har kvist som sämst så förklara varför man gnäller på kvist mer än de som inte levererat lika bra?
Det vore ju väldigt olyckligt om du som moderator bidrar till samma hets mot kvist som det varit på Björk - som tydligen håller måttet på ganska hög nivå.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Det tar tid att bli Shl-värdig.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Med hittills menar du vad, försäsongen? Topp 7 = Brynäs bottom 7, eller vilka avses? Att Kvist skulle ha varit bättre än de andra är din subjektiva bedömning, inte fakta. Har du sett någon av dessa matcher på plats?

Som Lemp är inne på vore det också på sin plats med källhänvisningar till sina spektakulära uppgifter som exempels att det var Svedman som kickade Manner.

Sen antar antar jag att vi får tacka de som värvades under förra säsongen för att de spelade gratis, för de måste ju ha gjort det i och med att Svedman enligt din uppfattning inte frigjorde några resurser att värva för?

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Frågan är hur sakligt det är att kasta ut massa påståenden utan någon form av belägg. Tog endast Svedman beslutet att sparka Manner? Okej, länka gärna till den källan.
Svedman hade inte kontroll på ekonomin när behovet att investera var som störst? (Uppenbart så fanns pengar eftersom man värvade Finlands OS-målvakt).
Men okej, länka till den källan.

Försökte hålla mig borta från diskussionen men att komma med massa påståenden utan någon källhänvisning känns inte seriöst.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Min poäng är och förblir att hittills har kvist varit topp 3 av 7 i 3 och 4de linan och han för ändå betydligt mer skit än de som försvagar laget betydligt mer i vissa situationer, det är vad jag påtalar - resten i detta är dravel från dig för att ta fokus från just det.

När du skriver tom att Alcen är min favorit när jag bara sagt att Svedman har yttersta ansvaret att skapa förutsättningarna för Alcen så är han lika mycket att klandra som Alcen. Han tog beslutet om att kicka Manner - vilket borde ha varit Alcens beslut, han hade absolut inte kontroll på ekonomin när behovet för att investera i laget var som störst, osv osv.
Hur du kan fjanta runt med dryga påståenden istället för att sakligt kommentera det som skrivits påvisar bara att du drygar dig mot vissa hör inne vilket är extra osakligt då du är moderator.

Sv: A proposito de nada
Men Brynäs J20 verkar fått en bra start på säsongen.

Leder med 3-1 inför sista perioden mot leksand. 2 mål av Nordh.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: OK. Men det verkar vara en av de sämre upplagorna än på länge.

Sv: A proposito de nada
ellis:
Brynäs U16 håller lägre kvalitet i år?

Sv: A proposito de nada
ellis: Man har dock friplats p g a att det går i Gävle

Sv: A proposito de nada
Hör ni, är det inte så att TV-pucken håller sitt slutspel i Gävle i år? Utan Gästriklands pojkar som det verkar. Två raka förluster i kvalspelet så här långt...

Sv: A proposito de nada
bradberry: Jag tror säkert det finns bättre förberedda lag än Brynäs. Mer erfarenhet av serielunken och vad Allsvenskan innebär. Jag tror vi blir 5a eller 6a i år. Almtuna-matchen visade att vi fortfarande har problem med kontinuitet.

Sv: A proposito de nada
Jugge: gamla Sovjet...tacklade väl nästan aldrig haha....O vann vm os..Canada cup

Sv: A proposito de nada
Peja: vi tar gärna hem Tärnström, blev lite förvånad att han landade hos er, inte säker han kommer lyfta i Brynäs, stora krav, höga förväntningar.
Iofs kanske inte Gnaget är rätt heller, men killen har potential

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Nä. Det var en vit Opel.
Mannen med den blåa 240:n kom ju fram till slut.
Hans fru fick ju med sig fel bil hem, upptäckte inte det förrän hon kom hem.. Därav var den vita Opeln borta.
Fruntimmer..

Klassisk serie. Finns på Svt play.

Sv: A proposito de nada
Pasman: I ”Macken” slarvade de väl bort en hel 240 om jag inte missminner. ”Ring mig sen” sa dom bara. 🙂

Sv: A proposito de nada
Hmmm förstod inte riktigt jämförelsen med o vilseleda läsare via rubriken, ungefär som och basunera ut att delarna har kommit men när man anländer till verkstan kommer dem nästa år. :>

Sv: A proposito de nada
Honken72: Jag är också, precis som du, sjukt taggad på att säsongen ska dra igång. För första gången på en herrans massa år förväntas Brynäs vara ett topplag.

Då är det nästan så att man skiter i vilken serie det gäller.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Är riktigt taggad inför HA. Har inte varit lika aktiv på forumet sista tiden pga husbygge mm. Lik förbannat när jag skulle logga in ikväll så ”trycker” jag på SHL när jag ska in o skrolla igenom vad som skrivits…
Det avgörs inte på träningsmatcher, inte heller vem som vinner serien.
Tålamod är vad som krävs, o det tror jag våra spelare o tränarteamet har.
Vi ser fram emot en bra säsong o att våra spelare får vara skadefria o få spelet att fungera.
Trevlig helg på er! Känns bra att ha ett gäng Brynäsnördar som er att dela sina åsikter med. ❤️💛🖤

Sv: A proposito de nada
bradberry: Abris är väl lika luttrad som oss fans vid det här laget, så jag förstår om han snålar med hyllningarna. Jag håller varken Ros eller Abris något vidare högt när det kommer till hockeyöga, så jag brukar ta det mesta därifrån med en nypa salt.

Däremot håller jag definitivt med Ros (brukar inte göra det om mycket annars) om att vår forwardsbesättning är fem plus. Även om botten sex inte har visat något nämnvärt på försäsongen så här långt.

Off topic:
En kompis kom hem och skulle parkera bilen på gatan idag. Det visade sig vara bollsparkarträning/tävling i närheten och gatan var därför belamrad med bilar. Han envisas ändå och lyckas fickparkera med minsta marginal. När han hoppar ur bilen står en man på andra sidan gatan och applåderar och säger: "Det var tamejfan den tajtaste fickparkeringen jag sett på många, många år". Det var Jonathan Granström som applåderade.

Sv: A proposito de nada
Underbart att Ros går bananas när Gävle-Abris i sann ”gävleanda” gör allt sin makt för att prata ner Brynäs samt snåla med betygen… Ros får till och med studion (inkl.Abris) att ändra forwardsbetyget från en fyra till en femma…

Här är jag benägen att hålla med Ros faktiskt. Visst, vi ska vara ödmjuka och inte ha hybris….men på papperet är det svårt att komma ifrån att Brynäs har bäst klass. Blir lite löjligt när Abris pratar ner möjligheterna. När han blir ansatt kryper det ändå fram att han håller Brynäs trupp som den på förhand starkaste… Men han har tippat Björklöven som 1:a…. Såklart…

Sv: A proposito de nada
{10065}: Kul segment var att Ros tydligen är stort McD-fan (”man vet vad man får”). På senaste VM kände McD-personalen igen honom och frågade om han skulle ha ”det vanliga” enligt Abris. Och nu i podden lovade han att aldrig mer äta på McD i stt liv om BIF inte vinner HA-serien. 🙂

Sv: A proposito de nada
Pasman: Journalister ska väl också ha en lön? tänk om bilmekaniker bara tagit betalt för delarna dom byter men inte själva tiden för jobbet, smidigt ;)

Sv: A proposito de nada
Lemp: aahh clickbait tidningar som vanligt, det gäller o ha + på det mesta 😂

Sv: A proposito de nada
Pasman: Till nästa säsong ska tilläggas, är ingen som hävdar att det är aktuellt till den här säsongen. Utköpningsfönstret är stängt i NHL.

« · 2564318 · »