1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 776268 inlägg · 7967 ämnen

« · 2604282 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
{10375}: Vi förstår att du ogillar Lindbäck, det framkommer tydligt och vi är många som håller med till viss del.
Men att Brynäs skulle genomföra något typ av propagandainslag genom att dela en video på Clara där hjälpen från Lindbäck påpekas, är ju minst sagt konspiratoriskt.. Lite foliehattsvarning.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Borde vara, håller med. Men tycker mig se en ganska kylig relation. Tror inte Lindbäck är superglad att vara omsprungen av en 18-åring italienare. Tror snarare man spelar kortet att han är viktig i laget för att kunna behålla honom istället för Clara. Väljer att se det så som jag känner mitt Brynäs - Kompisar framför allt.

Sv: A proposito de nada
{10375}: jag tvivlar nog faktiskt inte alls på att Lindbäck med sin erfarenhet från NHL och massa andra ligor runt om i världen är viktig för en junior som Clara som kommer helt ny till klubben som 18-åring. Tror knappast att Brynäs medvetet går ut med någon sorts propaganda om att Lindbäck skulle vara superviktig för att man ska få sympati för honom som spelare.

Tycker snarare detta verkar vara en rätt fin sak att lägga ut ifall man vill göra sig av med Lindbäck (som målvakt menar jag nu) och ge honom en annan roll i klubben OM det är så att han är lämplig. Känner inte AL och har ingen aning om vad han gått för utbildningar eller så. Eller ens vad han vill göra om han inte ska fortsätta som målvakt.

Väljer att se det fina i det helt enkelt. :)

Sv: A proposito de nada
Lite propaganda från Brynäs om hur viktig Lindbäck varit för Clara.

Sv: A proposito de nada
Hur länge ska ni hålla på om lindbäck? Varför gå tillbaka i tiden ?? Gammalt skit ska man inte ta upp.. han blir äldre inte yngre.. han blir sämre och inte bättre... det ser ni varje match han spelar... rätt bevisat.. när dom säger i TV ( Live) den där borde lindbäck TA... bara lev med han är kompis med dom som bestämmer så han kommer att vara kvar oavsett vad vi skriver här .... han borde aldrig ha fått kontrakt igen... HA nästa år igen men hoppas på SHL såklart.... så en äldre herre sa till mig på jobbet.. brynäs största problem är att det är kompis föreningen... kompisar kommer och går ... funkar aldrig, kommer aldrig att funka i längden.....

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: De har svarat såhär på en kommentar på twitter:

” Tänk så här istället: Det blir tifon på fler matcher, vilket höjer stämningen också.
Vår tanke är inte att konkurrera ut Tifo39.
Men brinner man för något så ska man väl också förverkliga det!”

Hade funnits större samordningsvinster av att tifointresserade person från Sektion1912 hade varit med och hjälpt Tifo39 än att ha två olika som i praktiken kommer konkurrera mot varandra, oavsett vad dom påstår.

Sv: A proposito de nada
{10065}: Se till att ha spetsarna med till våren så ser jag fram emot att ni möter Oskarshamn i hissen

Sv: A proposito de nada
Gavve: JAAAAAHHOPPP… När vi äntligen får tillbaka en spets så försvinner en annan. Tråkigt.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Tifo39 var väl från början ett utskott från Sektion1912 till och med så fattar verkligen inte varför de vill skapa en till tifogrupp? Vill man ha stora, häftiga tifon i stil med det vi gjorde i premiären måste det väl vara bättre att ha en stor grupp snarare än flera små? Kvalitet före kvantitet liksom.

Jag skrev till och med ett inlägg i helgen där jag berömde den riktning vi verkade ta på läktarna under Sektion1912 och så tar de ett sånt här beslut...

Sv: A proposito de nada
Lemp: "Anar att det är konflikter som ligger bakom detta."
Garanterat. Speciellt när de själva skriver "Vår tanke är inte att konkurrera ut Tifo39.".

Normalt sett så ser jag ju ingen nackdel med att officiella supporterklubben har en officiell tifogrupp. Men här ses väl Tifo39 som den officiella tifogruppen redan (Brynäs och SLO följer dem och stöttar dem)? Det kan nog bli lite rörigt för SLO och Brynäs att retweeta saker som gäller tifon från två olika grupper.

Sv: A proposito de nada
Farsang: som jag förstår det i 2:a, Scott, Vesel, Kopacka

edit: lite för sen på pucken...

Sv: A proposito de nada
Farsang: Scott med upp och Kelleher inte med upp enligt HockeyNews.

"Kelleher ska undersökas vidare idag under dagen. Är inte med i morgon. Brynäs hoppas ha fler svar senare i veckan"

"Samtidigt testades Greg Scott med Tyler Vesel och Jack Kopacka."

Sv: A proposito de nada
Någon som vet i vilken kedja Scott kliver in i mot björklöven? Och om Kelleher blir borta?

Sv: A proposito de nada
Ny tifogrupp, känns inte särskilt effektivt med flera tifogrupper som båda kommer efterfråga bidrag för tifon.

Anar att det finns konflikter inom tifoverksamheten.

Sv: A proposito de nada
Är han inte lite lik Lindstein på den bilden?
Uppladdat:

500x0-img5758.jpeg

500x0-img5759.jpeg


Sv: A proposito de nada
munkas: "Nu ska du bara gå igenom alla hans insläppta mål och kolla om pucken touchat någon spelare på vägen mot mål…"

Där finns en ganska enkel ekvation som du kan ha som minnesregel munkas.

Antalet toucher på insläppta Lindbäckmål är lika som antalet felbeslut från domare i brynäsmatcher. 100 procent.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: måste erkänna att jag har väldigt dålig koll på Hockeyettan. Men jäkla bra stats har han ju denna säsong (22p på 14 matcher). Och skaplig storlek!? 106kg och 199cm som center? Kan nog göra det bra i Nybro som har rätt stora offensiva problem (49:57 i GF:GA) jämfört med våra 71:49 med en match mindre spelad för oss.

Har dålig koll på det mesta under Allsvenskan med ett undantag. Hockeytrean Dalarna! Vet ju att andra gillar hockey i allmänhet och har ni lite tid över och gillar statistik kan ni kolla in en väldigt fascinerande serie sett till statistiken:
stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Overview/14742
Och ja, ni läser rätt. Långshyttan har 5:238 på 9 spelade matcher. :D

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: mycket bra åter igen! Men du har nog missat att de 13 matcherna inte är hans matcher i Jokerit. Jokerit spelade i KHL under denna tid. Han hade 1 säsong i Torpedo Novgorod och sen 2 i Jokerit vilket är 3 i KHL men bara 1 i Ryssland. Lite missvisande när KHL har ryska flaggan här, jag vet.

De 13 matcherna är lockoutsäsongen 12/13 när han spelade 13 matcher för Ilves i Liiga (93% då).

Ingen fel i statistiken och det påverkar inte resultatet utan bara ett enkelt misstag om vad KHL är och var under denna tid. Nu mer spelar ju Jokerit i Finlands andraliga eftersom de drog sig ur KHL men fick inte plats i Liiga.

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox:
Grönhagen som nu går till Nybro. Inget fel på handleden, redigt stor.
Nu har jag sett honom i fjol och om han inte blommat ut så kanske han har ett steg kvar till att bidra i en andralina som vår, men säkert kunnat tillföra något bra i vår 3 - 4de, istället för att slå sig fram i Nybro och växa med förtroende där.

Det är oroande att det händer saker i konkurrenternas lag när vi långt ifrån dominerar i HA.
Vi kan ju inte bara gå o vänta på att Benn-spelare kommer ut på marknaden.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Mycket intressanta tankar och sammanställningar.
Något som verkligen visat sig är hur målvakterna i KHL gynnas av den typen av ishockey, vilket då dopar deras siffror som du är inne på.
Om man jämför SHLs bästa målvakter med KHLs bästa målvakter de senaste tre säsongerna så har SHLs bästa målvakt aldrig haft bättre räddningsprocent än KHLs bästa.
Dessutom vid säsongerna 22/23 & 21/22 så har inte ens SHLs bästa målvakt haft bättre räddningsprocent än KHLs tredje(!) bästa..
Lasse Johansson var bland KHLs främsta i 2 av dess 3 säsonger med 93,2%. Ifjol mäktade han enbart med 91,0% och ligger idag på 91,%.
Vilket även det ger en fingervisning!

Sv: A proposito de nada
SuneMangs:

Gällande förväntningar så är det ju såklart väldigt subjektivt. Ser man på vad du och Gavve presenterar så kanske Lindbäck inte har haft så jäkla bra stats under sin karriär och ganska ojämnt och få antal matcher.

Kanske baserar mina förväntningar på känslor, en bra säsong i Timrå, sett att gjort det relativt bra i NHL i många år (mest som 2:A), fint inhopp i Rögle och även ganska bra i KHL. Utan att för den skull analysera hans siffror.

Men det ligger nog en hel del i att man per automatik förväntar sig bättre stats när man kliver ner en liga. Har en målis 91% i KHL (när det begav sig) så kanske man tänker att han ska kunna ligga på 92-93% i SHL. Har en målis 91% i SHL kanske man förväntar sig 92-93% i HA. Det är nog där förväntningarna kommer från.

Men, hade vi värvat Tex Williamsson inför denna säsong så hade jag blivit lika tokig och haft högre förväntningar på honom än att släppa dessa tavlor. Oavsett vilket namn på tröjan så förväntar jag mig mer av en förstemålvakt i ett lag som förväntas ligga i toppen.

Jag har verkligen inte något emot AL som person, jag känner honom inte, men blir ju kanske extra frustrerad att det är just en hemvändare som iaf jag hade längtat lite efter i många år som inte får till spelet trots många chanser.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Bra jobbat!👍
Nu ska du bara gå igenom alla hans insläppta mål och kolla om pucken touchat någon spelare på vägen mot mål…

Sv: A proposito de nada
Gavve: "Men är det vi som har alldeles för höga förhoppningar om Lindbäck här?"

Jag ber om ursäkt, nu blir det ett till långt inlägg.

Såhär, jag har ganska objektiva förväntningar på en förstemålvakt, man bör ligga runt 2.4-2.5 GAA och ha minst 91% i räddningsprocent för att vara godkänd över tid i min bok.

Sett till Limpans historik så är egentligen bara tiden i Ryssland godkänd med dom kraven, i övriga ligor och lag har han varit... ojämn.

Vi kan, för skojs skull, kolla lite historiskt på målvakter och GAA och räddningsprocent och se om vi hittar några gemensamma nämnare för förstemålvakter. Först lite NHL och sedan svensk ishockey.

Dom tre största (i min och mångas mening):
- Dominik Hasek, 735 matcher, 2,20 GAA, 92,2% (kommer aldrig se en bättre målvakt än honom igen)
- Patrick Roy, 1029 matcher, 2,54 GAA, 91%
- Martin Brodeur, 1266 matcher, 2,24 GAA, 91,2%

Tydliga förstamålvakter på 2000-talet (minst 700 matcher):
- Jonathan Quick, 761 matcher, 2,46 GAA, 91.1%
- Henrik Lundqvist, 887 matcher, 2.46 GAA, 91,8%
- Marc-Andre Fleury (39 år idag!), 995 matcher, 2.59 GAA, 91,2%
- Roberto Luongo, 1045 matcher, 2,52 GAA, 91.9%

SHL-målvakter som varit tydliga förstaval på 2000-talet (minst 200 matcher):
- Joel Lassinantti, 315 matcher, 1,99 GAA, 91,8%
- Oscar Alsenfelt, 327 matcher, 2,41 GAA, 91,9%
- Fredrik Norrena, 259 matcher, 2.06 GAA, 92,3%

Hockeyallsvenska målvakter som varit tydliga förstaval (minst 150 matcher, målvakter blir sällan långvariga i HA om dom är bra förstamålisar):
- Jonas Fransson, 395 matcher, 2,22 GAA, 91,8%
- Erik Hanses, 288 matcher, 2,38 GAA, 91,2%
- Tex Williamsson, 168 matcher, 2,32 GAA, 91,8%

Bilden jag bifogat nedan är Limpans klubbkarriär, summerat i siffror. Om jag räknar ut medelvärdet på hans GAA och räddningsprocent (endast hans seniorkarriär, tv-pucken, schweiziska cupmatcher och juniormatcher går bort) så landar han på:
- Anders Lindbäck, 489 matcher, 2,72 GAA, 91%.

Notera att 13 matcher och 93% i Jokerit drar upp hans medelbetyg lite grann, utan det landar han totalt på 90.75%.

Enligt min objektiva bedömning om vad som väntas av en förstemålvakt faller Lindbäck således inte innanför ramarna när man summerar hans karriär. Hans GAA är på tok för högt och räddningsprocenten är knappt godkänd. Han är därför en borderline-startare i min bok och bör inte agera solklart val som förstaspade baserat på siffrorna.
Uppladdat:

500x0-limpan.png


Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Bra sammanställning!👍

Sv: A proposito de nada
Peja: Håller med om att Lindblom fick kontrakt lite väl enkelt. Samtidigt behöver det inte betyda att han inte kommer bli en duglig hockeyspelare på sikt. Problemet är att han känns malplacerad i Brynäs lagbygge, speciellt med ambitionen att göra den hockeyallsvenska sejouren ettårig.

Går vi upp ser jag gärna en kontraktsförlängning med Lindblom, där han genast blir utlånad till något mittenlag i HA (Almtuna?). Om vi inte går upp så får han gärna vara kvar i klubben och försöka ta en plats i tredjekedjan eller dylikt, men på ett kortare kontrakt (budgeten krymper, kan vara bra med en lojal, hyfsat billig grabb från Gävle med eventuell potential).

Han är måhända ingen supertalang, men en hockeyspelare för Brynäs kan han säkerligen bli på sikt. Glöm inte att det är även hans första riktiga säsong som senior. Jag förespråkar tålamod när det kommer till våra ynglingar. Kanske inte lika uthålligt som det varit med Kvist och Birgersson, men där såg man tidigt varthän det barkade.

Även Tärnström bör ges mer tid och annan omgivning (läs kedjekonstellation) den här säsongen innan man helt dömer ut honom, även om jag till viss del kan hålla med i kritiken att han inte får något speciellt uträttat (jag skyller helt på Kvist och Blomman tills vidare). Trivs han bra i Gävle, jamen förläng med honom också och låna ut för ett nytt år i HA vid uppflyttning.

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: "Totalt sett, 28 insläppta
Rena tavlor – 4 mål
Fel positionerad – 5 mål
Kunde i bästa fall tagit – 7 mål
Inget att göra – 12 mål"

Jag kommer ihåg ditt förra inlägg om detta, kul att det kommer en uppföljning. Som jag skrev då, och vidhåller nu, så ser jag på sammanställningen lite annorlunda.

Med tanke på AL:s erfarenhet och att han troligtvis är seriens dyraste målvakt borde rimligtvis kraven på honom vara höga så jag anser att "rena tavlor" och "fel positionerad" båda går under kategorin tavlor (tavlor ur den högre skolan och tavlor ur den lägre skolan enligt Mylingens kategorisering). Och att "kunde i bästa fall tagit" borde vara: "borde ha tagit" - enligt dom förväntningar som finns på AL.

Och slutligen, "inget att göra" kunde vara: "kunde i bästa fall tagit" - dvs svåra puckar som en toppmålvakt ibland räddar och som vinner poäng åt laget.

Tycker dom kategoriseringarna stämmer bättre överens med AL:s prestation. Totalt 9 tavlor av 28 insläppta mål, dvs 1/3 del är tavlor och han borde tagit 7 mål. Tycker det speglar det vi sett hittills att i stort sett hälften av alla insläppta mål är antingen tavlor eller sådant en toppmålvakt borde tagit.

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: snyggt skrivet! Men jag undrar lite om det här med "vad man kan förvänta sig av AL." Jag förstår vad du menar, inget fel som så. Men är det vi som har alldeles för höga förhoppningar om Lindbäck här?

Hans bästa säsong (där han stått fler än typ 20 matcher) har varit 19/20 där han hade 92.3% i KHL (Novgorod) säsongen 19/20 (36 matcher). Detta är alltså 4 år sedan nu vilket är ganska lång tid för någon som är 30+

I Davos 18/19 hade han 90.4%
17/18 hade han 90.8% i Milwaukee Admirals (56 matcher)
I Jokerit (som då också var KHL) hade han 91.3% (91.9 säsongen innan). (28 respektive 23 matcher)
Hade 91.6 och 91.3 i Timrå + Brynäs 08/09 & 09/10 vilket nu är 15 år sen typ.
Förra året landade han på 89.3% och i år ligger han på 89.4%.

Han har ju också spelat färre matcher i vissa lag vissa säsonger. Några exempel:
16/17 Ontario 87% (4 matcher bara)
15/16 Arizona 89.4% (19 matcher)
14/15 Dallas stars 87.5% (10 matcher)
07/08 Almtuna 90% (18 matcher)

Sen vet jag att SVS% inte är allts också. Ta t.ex. Davos där han hade 90.4%, där hade han alltså 3.21 i GAA. Denna säsong har han 89.4% men ändå bara 2.59 i GAA.

Jag tycker nog en rimlig förväntning är att han ska ligga på runt 90-91 i SVS om man ser till historiken över senaste säsongerna med premissen att han ska stå runt hälften av matcherna. Stod 36/62 i KHL (Novgorod) och 23/60 respektive 28/56 matcher i Jokerit (var där i 2 säsonger) om jag googlat korrekt gällande antal matcher.

Men om åldern påverkar för mycket (jag känner inte Lindbäck själv) så kanske man får sänka förväntningarna ytterligare om han levt mycket på snabbheten och inte klokhet och korrekt positionering tidigare t.ex.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Lindblom stod och petade in puckar i slottet mot Hudiksvall när Larsson och Indrasis hade total lekstuga. Alla fattade väl att det inte sa någonting om hur han skulle kunna gnugga i en allsvensk fjärdekedja?

Lite som när Kvist efter sparsamt med speltid i matchen såg ut som en raket i typ 5:e perioden mot Malmös uppenbart extremt slitna 100-kilosbackar och folk helt plötsligt trodde att han hade blivit en mycket bättre hockeyspelare från en period till en annan....

Ibland måste man kolla på omständigheterna som gör att spelare levererar.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: sen kan man ju inte klandra Alcen och tränarna heller för Lindblom.

Han gjorde träningsmatcherna otroligt bra och de flesta fans skrek om att han skulle få kontrakt på sociala medier.

Sen kan han nog växa in i seniorhockeyn om han växer på sig lite muskler och självförtroende

Sv: A proposito de nada
Farsang: Precis, och Lindblom kändes som en otrolig chansning som verkligen inte gick hem. Precis som med Kvist så räckte det med något bra byte för att få kontrakt. Only in Brynäs, only in Brynäs...

Sv: A proposito de nada
"Hovreportern" med kollega diskuterar bland annat målvaktsfrågan men kommer inte fram till något.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: mycket bra skrivet. Vill bara tillägga att backarna gjorde jobbet väldigt bra i 1-4 vinsten borta mot Södertälje när Bertilsson och Kinnvall var sjuka.

Visst att det kanske inte går över tid att dem andra backarna kliver upp. Men tror mer på att värva bredd på forward och ny målvakt än en back.

För Blomqvist Tärnström kvist och Lindblom håller tyvärr inte.

Ohlsson och Nordh är lite svajiga men visar oftast 10 gånger mer än dem ovannämnda i varje match ändå.

Sv: A proposito de nada
Ett till långt inlägg, visste inte att SuneMangs också hade jobbat på ett :)

----

Jag gjorde en liten sammanställning gällande Lindbäcks insats efter sju spelade matcher, varav han hade stått fem av dessa. Då var det en hel del felpositioneringar och ett par tavlor som hade resulterat i mål.

Då hade jag kategoriserat så här:

5 matcher - 14 insläppta (till och med 18 okt)
Rena tavlor – 2 mål
Fel positionerad – 4 mål
Kunde i bästa fall tagit – 4 mål
Inget att göra – 4 mål
87,27% (96/110)

Har följt upp det nu;
5 matcher + 1 inhopp - 14 insläppta (från och med 19 okt)
Rena tavlor – 2 mål
Fel positionerad – 1 mål
Kunde i bästa fall tagit – 3 mål
Inget att göra – 8 mål
90,96% (141/155)

Ganska så lika siffror, men ändå en liten förbättring. Det jag kan se är att han inte är felpositionerad lika ofta, så det har han nog jobbat med. Även procenten upp en ganska bra bit.

Totalt sett, 28 insläppta
Rena tavlor – 4 mål
Fel positionerad – 5 mål
Kunde i bästa fall tagit – 7 mål
Inget att göra – 12 mål
89,43% (237/265)

Lätt att glömma (inklusive undertecknad) men han hade två fina matcher borta mot SSK och Almtuna där han tog 60 av 62 skott (96,8%). Sedan gjorde han inhopp mot Mora och spelade mot TAIF, där han fick ganska få skott på sig och det var något mål mot Mora han kanske borde tagit (ej klassat som tavla), men totalt sett en ganska bra period med 92,5% över dessa fyra matcher och ingen ”tavla”.

Det är först nu efter två tavlor mot SSK och AIK som kritiken återigen har börjat komma (inte bara av mig utan även i media).

Kanske blir han extra hårt bedömd av mig och andra dels pga några tavlor för mycket (notera att dessa fyra tavlor verkligen är tavlor) samt förra säsongens ”bagage” men även att de flesta förväntar sig att en så rutinerad målvakt faktiskt ska kunna plocka dessa puckar. ”Fel positionerad” är ju också i stor mån tavlor.

Som jag ser det så bör en riktigt bra målvakt ta ”tavlorna” och inte vara fel positionerad. Dvs 9 mål ska bort. Då hade AL legat på 92,8% vilket hade varit fullt godkänt och i nivå av vad man kan förvänta sig av AL.

En riktigt bra målvakt ska dessutom kunna ta några av ”kunde i bästa fall tagit”, säg fyra av tio i den kategorin. Då är vi uppe i 94,3% och det är där vi har t.ex. Voutilainen (94,27%).

---

Jag borde givetvis göra samma för Clara och det kanske jag kommer göra. Men AL har ju givetvis helt andra förväntningar på sig.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Mycket bra sammanställning! Håller med om nästan allt. Billins är som du skriver årets flopp. Tycker dock att Clara gjort sig förtjänt av en 3:a. Gjort en och annan dålig match, men fler bra än dåliga och sett till ålder och förväntningar gjort det fint. Sprider ett lugn på ett annat sätt än AL och framförallt utecklingspotential.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: mycket bra och jag håller med om i stort sett allt. Vill dock trycka lite på det med Rödin och utvisningar då han ensam dragit på sig 6 stycken tvåor. Närmast efter är Billins med 5 stycken. Johan Larsson har så klart flest utvisningsminuter men det är ju för 5+20-straffet.

Tror dock inte det är så konstigt att Rödin som försöker mycket också åker på fler utvisningar... MEN några av dem har verkligen varit helt idiotiska precis som du säger.

Kul också att Lindstein inte dragit på sig en enda utvisning på 19 matcher. Vilket till och med är bättre än Benn, Clara och Lindbäck (2 min vardera).

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Bra inlägg med underbyggda argument.
Istället för Avgå alla.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Håller med dig om Sasse.
Han håller sig gärna ifrån att ställa dom jobbiga frågorna.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: "Oj, ”hovreportern” har väldigt svårt att kritisera Anders ”Ojämn är mitt mellannamn” Lindbäck, i podden. 😊 … men Chad ”Inte Gävlekille” Billins totalsågar han. "

Chad Billins ska ju givetvis totalsågas baserat på vad han har presterat på isen sett till förväntningar (Limpan också såklart, även fast förväntningarna där var mindre). Billins har fått stort förtroende både vad gäller istid och spel i power play men har bara mäktat med 3 poäng på 19 matcher och ligger +1 i plus/minus. Utan tvekan säsongens sämsta nyförvärv (som inte är en kontraktsförlängning, som Lindbäck är), vilket man inte såg komma.

VARNING, LÅNG TEXT FÖLJER NEDAN.

Det har kanske blivit dags att recensera säsongsinledningen eftersom halva säsongen snart är spelad, så får vi igång lite diskussion också eftersom det dröjer till matchdag. Alla betyg nedan är mina subjektiva bedömningar och jag förväntar mig att folk inte kommer hålla med om allt.

Betygsskala:
1 - Underkänd
2 - Godkänd
3 - Bra
4 - Mycket bra
5 - Världsklass

Anders Lindbäck - 1
Horribel och sprider osäkerhet i allt han gör. Minst en tavla per match har blivit hans signum. Tycker det är oerhört tråkigt att Lindbäck inte lyckades i Brynäs, men nu bör hans dagar vara räknade (även om jag tror att det är Claras lån som kommer avbrytas mer än att man köper ut en kompis och Gävlegrabb som Lindbäck). Har en match på säsongen där han faktiskt stänger igen (mot SSK) vilket är ett redigt underbetyg för en förstemålvakt. En förstemålvakt som ligger i HA:s bottenskikt vad gäller all tillgänglig statistik.

Damian Clara - 2
Godkänd, men inte mer. Dock bara 18 år och kommer förmodligen, som många är inne på, bli en bra målvakt. Bör vara vår tvåa när vi går in i ett slutspel, men det är ju enklare att dumpa Clara än Lindbäck så jag tror inte vi får se Clara säsongen ut i vår tröja.

Simon Bertilsson - 4
Vår defensiva klippa. Inte många misstag från honom hittills och spelar med pondus. Delar inte ut lika många proppar längre, men med tanke på domarnivån förstår jag varför.

Johannes Kinnvall - 3
Blandar och ger. Mycket poäng framåt men är en dålig skridskoåkare som ibland tar väldigt konstiga beslut och chansar mycket. Har blivit lite mindre med den biten på sistone, vilket bådar gott.

Anton Johannesson - 2
Godkänd i min bok. Alla gnäller att han inte är en bra back i defensiven, men samtidigt är han värvad som en offensiv back med potential som ska göra poäng. Sett till istid så har han gjort mycket poäng också. Bör vara en av två backar i PP om vi ska utnyttja hans styrka. Är fortfarande ung och jag tror han kommer bli en mycket bra SHL-back innan hans karriär är över.

Jordie Benn - 3
Stabil är ordet. Ingen sätter hårda förstapass på bladet som honom. Står upp bra i egen zon och är duktig på att få ut pucken. Har bara spelat 9 matcher men det här är en otroligt bra värvning inför slutspelet.

Chad Billins - 1
Som jag avhandlade ovan. Årets floppvärvning. Gör ett ok jobb i egen zon, men sett till förväntningar ska han vara bättre än såhär, framför allt i offensiven. Jag hade inte förväntat mig att han skulle vara lika bra som i HV, men mer än såhär måste han verkligen uträtta. Åldern har kanske till slut kommit ifatt honom.

Theo Lindstein - 2
Är inne på många mål framåt och det börjar så sakteliga gå åt rätt håll nu, efter en darrig säsongsinledning. Knappt godkänd. Det positiva med hans svaga spel är väl att vi får behålla honom ytterligare en säsong och att han utvecklas mer under den här säsongen.

Kasper Larsen - 1
Är ung och ska väl kanske inte vara en superback i år. Känns mer som att han är med för att se och lära lite i år för att sedan få mer speltid nästa år. Har tre skottäckningar på rad i ett boxplay borta mot Östersund som största Brynäs-merit, vilket säger en del.

Karlis Cukste - 2
Inledde svagt, blev sedan bättre bara för att i de senaste matcherna börja dippa igen. Ojämn och svår att få fingret på. Gillar dock hans kroppsspråk och "competitiveness" som dom säger i Nordamerika. Knappt godkänd även han.

Miks Indrasis - 3
Snacka om vattendelare, blir inte klok på karln. Kan se loj och mätt ut men gör ändå sina poäng. Det var inte många omgångar sedan folk ville skeppa honom och sedan går han ut och vänder underläge mot AIK på egen hand. En man för dom stora matcherna. Är övertygad att han blir sjukt viktig i ett slutspel. Vår bästa poängplockare ihop med Rödda. Hans backchecking är dock obefintlig och detta måste han bli bättre på.

Johan Larsson - 2
Har sågats härinne i år. Fick en oerhört märklig, sönderryckt säsongsinledning och det känns som att han börjar komma in i det först nu. Är ingen offensiv stjärna som spottar in poäng, men är oerhört smart på isen och tar sällan ett felbeslut. Han är dock inte mer än godkänd, men i dom senaste matcherna tycker jag mig se en tydlig förbättring och statistiken säger samma sak. Han landar nog på minst en 4:a innan säsongen är över, så bra är han. Det vet alla som kan sin ishockey.

Anton Rödin - 4
Säsongsinledningen var helt magisk och Rödda var seriens bästa spelare ett tag. Har svalnat på slutet men ligger dock fortfarande på ett poängsnitt på 1 ppg. En av få som faktiskt checkar som en galning och ger järnet, och när laget går tungt visar han med sitt kroppsspråk att det inte är ok. Har absolut inget ont att säga om Rödda, bortsett från några oerhört onödiga utvisningar nu på slutet när han varit frustrerad. Dom måste jobbas bort.

Tyler Kelleher - 3
Samma som med Rödda, inledde oerhört starkt men har klingat av i dom senaste matcherna. Måste sluta vara så puckkär och spela enklare, samt jobba hårdare i defensiven. Dock en oerhört bra spelare i Hockeyallsvenskan och kommer göra mycket gott i ett slutspel.

Tyler Vesel - 3
Lite trubbig i offensiven ibland men är och har varit en briljant tvåvägscenter hela tiden. Känns underbart att han spelar för oss och inte i ex. SSK som också ville ha honom. Kommer vara viktig hela säsongen.

Jack Kopacka - 4
Som detta lag har saknat en målskytt. Älskar när han bestämmer sig för att ta pucken ur egen zon och majestätiskt forcerar sig genom mittzon. En publikfavorit och det är inte svårt att förstå varför. Behöver bli bättre i egen zon och hjälpa laget mer än vad han gjort dock. Måste även bli lite mer innovativ i sitt målgörande, många mål har kommit i PP och att man söker Kopacka i högra cirkeln har genomskådats av motståndare för länge sedan.

Oskar Kvist - 1
Sprattlade till i en match och gjorde tre poäng och folk glömde alla usla matcher sedan förra sprattlet. Är inte i laget för att göra poäng givetvis, men har man en utpräglad defensiv roll så är det en klar fördel om ens kedjeformation inte blir fastcheckade i egen zon matcherna igenom. Skall ned i fjärde (kanske bör sitta på läktaren) när skadade spelare är tillbaka.

Jacob Blomqvist - 1
Skulle kunna sätta in texten om Kvist här likagärna och gå vidare. Det gör ont att se att Blomman blivit gammal och inte håller längre. Säkerligen en underbar lagkamrat och ledare, men han ska knappt spela i en fjärdekedja som det sett ut hittills. Räknar dock med att han tar Ohlssons plats i fjärde när Ölund är tillbaka.

Oliver Tärnström - 2
Innan ni blir arga att jag ger grabben godkänt, han har spelat med Kvist och Blomqvist i stort sett hela säsongen. Hur lätt tror ni att det är att få något uträttat då? Jag är övertygad att det här är en bra tredjekedjespelare för oss i sinom tid. Han är oerhört bra på skridskorna och gör det även bra defensivt. Tror vi kommer få se mer poäng och bidragande framåt när han spelar på Ölunds högra sida med Scott till vänster istället för att kampera ihop med firma Kvist/Blomman. Tror även att han tar Kellehers plats i andrakedjan nästa match om inte Scott spelar.

Noel Nordh - 2
Klart godkänd. Har mer poäng gjorda än killar med mer istid än honom och har fått spela PP tack vare hans vassa offensiv. Nästa säsong blir han farlig, oavsett division. Måste bli mindre naiv i egen zon, men det gäller alla i juniskedjan.

Anton Ohlsson - 2
Även han godkänd. En första säsong som senior är aldrig lätt, men som han centrade fjärdekedjan i början av säsongen så såg man att han har hockey i sig. Inte gått lika bra på slutet dock. Tror vi kommer få se honom i Brynäs en lång tid framöver. Framtida kaptensämne.

Linus Lindblom - 2
Inte gjord för att spela i en fjärdekedja med begränsad istid. Fem poäng på nitton matcher är inte sådär superbra, men ligger totalt sett plus i plus/minus och sett till förutsättningarna kan jag inte underkänna honom. Han hade dock gjort det betydligt bättre i ett lag som Östersund eller Västervik i en lite större roll och inte långt ned i hierarkin i ett lag med uppflyttningsambitioner.

Spelat för lite:
Greg Scott
Linus Ölund
Jonathan Karlsson
Carl Sandström

Nyförvärv jag vill se:
- En ny målvakt som tar det han ska och sprider lugn i egen zon. Får gärna vinna någon match på egen hand med.
- En stor, elak powerforward. När Oskar Kvist är ett lags tilltänkte tough guy då finns ett problem att åtgärda. Ta in två vetja, så vi får lite mer energi på isen. Det ska vara svårt att stjäla poäng och göra ont att möta Brynäs.
- En tvåvägsspelare med mångårig erfarenhet från HA. Vi behöver inte bli spetsigare, vi behöver bli smartare och bättre i egen zon. Så en spelare som är bra i defensiven och kan bidra framåt borde vara prio.
- En tvåvägsback. Jag vet, vi har egentligen bra backar och det kan se dumt ut att önska en back i nuläget, men när Bertilsson eller Kinnvall snart går sönder så kommer vi stå där och inte bli klok på defensiven igen. Lika bra att agera proaktivt.

Sv: A proposito de nada
munkas: Undersöktes för en överkroppsskada igår så något besked borde väl komma idag.

Sv: A proposito de nada
Huss888: Skulle nog säga att ganska många i Brynäs platsar i SHL, men inte i lika framträdande roller som de har i Hockeyallsvenskan, vilket är helt normalt. Jag tänker att Brynäs kan fynda några allsvenska spelare till nästa säsong som skapar en bättre bredd oavsett divsion. Det är ju väldigt tydligt att många allsvenska spelare är klasser bättre än Brynäs nuvarande breddspelare.

Sv: A proposito de nada
munkas: Surt som bara den. Kommer ju ta tid också för Scott att komma in i matchtempo.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Jag kanske får det att låta som att jag bara använder statistik till allt i vardagen. Som att jag skulle skriva tabeller för att planera middag och allt, att jag skulle sitta och kolla statistik över vilka flygbolag som skulle vara säkrare än andra osv. Och det kunde inte vara mer fel!

Tycker det är viktigt hur saker känns också. Känslan för mig ÄR att Brynäs inte spelar särskilt bra även om statistiken pekar på att vi är bäst i ligan efter 19 matcher (utom på målvaktssidan då). Men även om målvaktsstatistiken inte ljuger kan man ju fråga sig varför vi ligger tvåa i tabellen gällande insläppta mål också (2 matcher färre spelade påverkar så klart). GAA är mer rättvist att kolla då där vi ligger fyra. (2.02, 2.38, 2.51 & Brynäs på 2.55 så att ni ser hur jämnt det är) Det går som sagt att vinkla statistik väldigt mycket och undanhålla information för att få det att se bra respektive dåligt ut.

Sen finns det massa annat man inte kan visa med statistik också. Jag har ju fortfarande en känsla av tveksamhet kring vad som är bäst för Brynäs i det långa loppet. Gå upp eller ej, det kan jag inte visa med någon statistik på något bra sätt. Där är mer känslan att vi kommer bli en slagpåse om vi går upp och sen riskera nedflyttning igen. Blir vi kvar i Allsvenskan kan vi bygga upp en bra grund att stå på. Här finns det inget rätt eller fel eller svart eller vitt för mig.

Om någon fortfarande tvekar på att jag går på känsla rätt ofta kan jag säga att jag 2013 reste till Sydostasien mer eller mindre utan plan och var borta ca 5 månader. Det mesta jag gjorde där var på känsla och utan någon större planering. :)

Sv: A proposito de nada
Andreas Molin: Inte ett ord. Det blir väl säkert något liknande med honom som för Ölund och Scott. 3-30 veckor.

Sv: A proposito de nada
Lirarn77: Någon som har hört något mer om Kelleher?

Sv: A proposito de nada
munkas:

Håller med, går lätt att raljera över det alla ser, men varför var det så?
Det var lite det jag försökte ge min syn på.
Klart som fan det är svårt för en förstalina att leverera om någon måste lyftas av resten av linan för att få resultat. Hade man tex vänt på palve o björninen i uppställningen så hade vi lätt haft en bättre andra lina, men samtidigt en sämre fjärde för att vi fortfarande hade för dåliga spelare där. Vingade sämre där för att pengen räckte inte till bättre, för att vi satt med spelare som värvats för en roll på en nivå de aldrig levererat på / eller för att det är tidigare Brynäsare som levererat på nivån men inte gör det längre men förväntas kunna göra det - och så var vi fast.
Jag tror fortfarande att vi skulle ha nått bättre resultat om vi inte 1. kört limpan på bekostnad av andra målisar - att en ville iväg var början på det kaoset och kunde ha undvikits om han fått spela mer initialt, 2. att vi inte släppte Manner tidigare - tex efter spelarmöte bakom hans rygg, 3. och ffa haft alla spelare friska/tillgängliga då kvalet drog igång.
Sen 4. Svedman hade haft kontroll på prognosen så Alcen hade fått värva fler spelare som kunde höja oss. Vi hade hindrat andra lag att få spelare som gjorde dem bättre samtidigt som vi kunde bli bättre.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Helt sjukt hur LarsGöran kan tro att någon som har underbyggda inlägg baserade på statistik egentligen är en användare som historiskt skrivit sina inlägg 100% baserade på känslor.

HS fortsätter att överraska och den sista idioten är inte född än.

Sv: A proposito de nada
Om Gavve hade varit Pettis hade han givit oss tio helt olika laguppställningar och kedjeformationer så här dags, så jag tror att den teorin kan avfärdas.

Sv: A proposito de nada
munkas: det är ju inte direkt hållbart att över en säsong har målvakter (5 olika dessutom) som tillsammans snittar 3.542 mål insläppta per match. Framförallt inte när vi själva snittade 2.577 mål framåt ungefär. 134 mål framåt totalt var inte sämst alls men 171 insläppta var absolut sämst. Var väl bara LHC (165) ovanför oss som var nära.

I år har vi 3.736 mål framåt per match och våra målvakter snittar 2.46 insläppta tillsammans per match. Vi går mot 194 gjorda mål och totalt 134 insläppta i år om man tittar på snittet efter 19 matcher (lite missvisande pga väldigt olika antal mål framåt och bakåt i början och i slutet så klart).

Och precis som du säger var det mycket annat som inte fungerade också.
BP på 76.39% (ungefär lika dåliga på det i år).

En spelare (Blomqvist) på + i +/-. (I år har vi 1 spelare på minus istället)

Av totalt 25 matcher där vi låg under efter första perioden förlorade vi 17 (2 vinster bara). I år är det bara 2 matcher vi legat under efter första perioden och vi har förlorat 1 och spelat oavgjort i 1.

Av totalt 26 matcher där vi låg under inför sista perioden vann vi 0 och spelade oavgjort i 3. I år har vi legat under efter andra perioden i 6 matcher och vunnits 1 av dem och spelat en oavgjord, kan låta lite men vi är på delad andraplats där.

Helt otroligt att vi var så urusla på att vända matcher när man ser att vi vann 85.7% av våra matcher när vi ledde efter andra perioden (12 av 14) och inte förlorade en enda (2 oavgjorda också).

Vi hade en SG% (antal skott som går i mål) på 9.31 vilket vi kan jämföra med årets Brynäs som ligger på 12.24%!

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Största problemen vår senaste sejour i SHL var att vår spets inte levererade, vår bredd var för dålig, målvakterna ihåliga och tränaren körde en utdöende game plan som ingen köpte.
Förutom det så var det helt ok. Bra variation på luncherna bl.a.

Sv: A proposito de nada
Huss888:
Klart de platsar, men frågan är om de inte ska räkna med att vara lite längre ned i hierarkin än de är van med.
Jag tycker att det är väldigt viktigt att titta på en värvning som om den ska utvecklas, ska ta nästa steg, ska göra andra bättre eller ha vara en rollspelare. Vi har byggt lag utan en stark stomme som kan äga på isen och utifrån den värvat billiga spelare som har ok nivå men har potential att bli bättre. Det går inte att värva ett lag som att laget blir komplett bara alla lyfter sig. Den sträckan startade Dackell och det blev år av följdproblem där man behövde etablerad spets men fortsatte värva på potential i allt för stor utsträckning - och spetsen man tog in var gamla Brynäsare på gamla meriter istället för nytt och fräscht.

Sen tror inte jag det är så stor skillnad faktiskt mellan SHL och HA som jag trott då vi var kontinuerligt shl lag. Det är inte så att Larsson går in och äger sargerna mycket bättre i år än i fjol tex. Jag vill snarare påstå att han gjorde det bättre förra året där han ibland faktiskt nästintill ägde sargen i matcherna.
Kelleher åker runt som jag förväntar mig en klasskillnad mellan HA och SHL skulle vara om det var stora skillnader. Fast i Kellehers fall skulle det rendera i att han far fram i slottet och på mål och inte utefter sarg. Faktiskt så är både Benn och Larsson NHL material ff och så glänsande är det inte att det syns att de var i NHL i fjol och för någon säsong sedan.
Silverberg tror jag inte heller kommer att bli någon vågmästare heller om han kommer även om han bör vara en bra spelare fortfarande.
Så dövörat man säger skulle inte platsa i shl så är frågan - menar du i 1sta eller i fjärde. Det är många i HA som lätt kunde ta en roll i shl - ffa om de får spelare runt sig som lyfter dem.

« · 2604282 · »