1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778438 inlägg · 7967 ämnen
« · 2630758 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Nä jag kommer inte säga det här. Många här inne känner till det. Jag skrev bara att det varken var sportsliga eller ekonomiska grunder. Det får räcka så. Vill inte vara mer dyngspridare än så…😅

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: "FBK såg redan innan succén i Almtuna att han var lovande, bra scouting. Brynäs sportsliga ledning har brallorna nere i den frågan."

Dösnack.
Alcen har naturligtvis sett samma sak som Wallin och FBK gällande Ljungkrantz talang och kvaliteter.
Skillnaden är att Alcen, pga att vi redan fyllt första och andrafemman med ännu bättre spelare, av naturliga och fullt förståeliga skäl bara kunnat erbjuda en roll längre ner i hierarkin.
Det är nog DU och ingen annan som står med brallorna nere här.

Sv: A proposito de nada
Aaaa: skulle vara som målvaktstränare isåfall

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: ” FBK såg redan innan succén i Almtuna att han var lovande, bra scouting. Brynäs sportsliga ledning har brallorna nere i den frågan.”

Brynäs sportsliga ledning hade ju sett detsamma,
Ljungen hade ett kontrakt med Brynäs över denna säsong vilket blev rivet pga nedflyttningen till H-A,
Sen blir det bara spekulationer om varför han inte kritade på ett nytt kontrakt över denna säsong, kan vara ekonomiskt att han inte ville gå ner i lön eller sportsligt att han ville upp i hierarkin, det vill säga mer speltid i en första eller andra kedja, eller möjligen båda anledningarna,
Men som sagt allt är bara spekulationer då Ljungen och den sportsliga ledningen har valt att inte uttala sig om varför han valde att lämna..
Min personliga uppfattning är att Ljungen gjorde ett bra val att lämna, då han nu spelar i en toppkedja och verkligen fått visat upp sig och därmed spelat till sig ett kontrakt med ett topplag i SHL, nu kommer han troligtvis ta ytterligare steg i karriären…
Vi kan alltid hoppas att han fortsätter att utvecklas och så småningom hittar tillbaka till Brynäs familjen…

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: borde Brynäs försöka få in Hedberg i någon roll i Brynäs tro?

Sv: A proposito de nada
Huge: FBK såg redan innan succén i Almtuna att han var lovande, bra scouting. Brynäs sportsliga ledning har brallorna nere i den frågan.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Han säger ju själv att han ville ha mer istid....Då kan väl du säga vad det verkligen var??.
Du som verkar så säker....

Sv: A proposito de nada
Bengtzen sparkar Hedberg i Örebro..

Sv: A proposito de nada
Samsung: Vad var Alcens skäl till att rata Ljungkrantz då, om dom inte var ekonomiska eller sportsliga?

Sv: A proposito de nada
bradberry: Så är det. Man har inte orkat gett sig in i nån diskussion kring han här inne för det är som du säger.

Sv: A proposito de nada
Snubblade över Daniel Mannberg på EP. Tråkigt att se att han endast har 5p på 14 matcher i hockeyettan. Verkar inte gå något vidare för honom trots att han bara är 31. Gillade Malmbergs stil på isen, hårt arbetande.

www.eliteprospects.com/player/10397/daniel-mannberg

Sv: A proposito de nada
Tortorella om Ersson:
– Han ser stor ut, han ser bara så självsäker ut. Han har en mental närvaro som man kan känna av. Jag tror att det är väldigt viktigt för ett hockeylag hur de spelar för sin målvakt och jag tycker att han tillför det för oss, säger Tortorella.

När Gällstedt kan säga det om sin målvakt tror jag på SHL-spel.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Isf på vilken grund?
Som oinsatt sofftyckare kan jag iaf tänka mig att det handlat om just sportsliga skäl.
När ex Ölund, Rödin, Larsson och Scott valde att stanna kvar och Alcen värvade in nödvändiga toppspelare som Kopacka, Vesel, Indrasis och Kelleher så insåg väl Ljungkrantz att hans istid högre upp i femmorna inte skulle komma att öka i den grad han krävt och hoppats på.
Tror dessutom att man ansett sig kunna hitta spelare med bättre defensiva kvaliteter utifrån, i den roll Ljungen annars skulle fått nöja sig med om han blivit kvar.
Ovanstående alltså enbart skäl från Alcens sida, utöver att Ljungkrantz säkerligen också haft egna skäl för att inte vilja stanna kvar.

Sv: A proposito de nada
Peja: Ljungkrantz är väll helt klar för Fbk nästa säsong

Sv: A proposito de nada
bradberry: Det bästa hade varit om spelare som Kvist, Ljungkrantz och Birgersson hade spelat i Hockeyallsvenskan 22/23. Då kanske någon av de hade varit redo för SHL nu. Hade varit bättre för alla inblandade.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Innan du tvärsäkert kommenterar så är det bra att ha fakta. Ljungkrantz försakades varken på sportsliga eller ekonomiska grunder…

Sv: A proposito de nada
Det är verkligen härligt att se att Ersson går riktigt bra i Flyers i år och definitivt har cementerat sin plats i laget, visserligen som backup, men likväl. Ligger totalt 6:a i GAA i ligan med 2.33 insläppta per match på 18 spelade matcher och har vunnit 11 av dessa.

Sv: A proposito de nada
Jugge:

Vancouver har överraskat rejält på mig, de har något på gång. FÖ så tog mitt kära Edmonton sin 10 raka seger i natt när man slog Montreal borta med 1 - 2 .

Sv: A proposito de nada
Hjärter Dam: Ljungkrantz ..ville ha mer speltid o med tanke på hur bra..olesen o Eklind var hos oss så tycker jag inte det var så konstigt resonemang..
Sen klart det handlar om pengar..hade Alcen kostar upp lite mer i kontraktet så hade ju Ljungkrantz stannat kvar.
Alcen valde att lägga miljoner på mv hit o dit...

Sv: A proposito de nada
Jesper Boqvist återigen i förstakedjan i Bruins inatt, denna gång med Geekie och Pastrnak. Boqvist 1 assist.
Han går bara upp i istid också, nästan 14 minuter inatt.
Bra +- även denna match :)

Samuel Ersson håller även nollan i sin match. Sin tredje denna säsong tror jag.

Sv: A proposito de nada
J-S: Dahlin tillbaka i pp:t men givet hans historia så hoppas vi att det inte var förhastat.

Sv: A proposito de nada
J-S: Just Dahlin men även Hedman är också i svensktoppen denna säsong.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Svårt att argumentera i mot, EP40 är bra möjligen bäst,
Men Lill nyllet och Forsberg skuggar, sen Mika i Rangers,
Tråkigt med Dahlin hoppas det inte är en hjärnskakning.

Sv: A proposito de nada
Peja: Om en målvakt får noll skott mot sig i en match och därmed håller nollan. Är hans räddningsprocent då 100 procentig eller 0 procentig (han har ju inte räddat ett enda skott - d v s har gjort noll räddningar)?

Prova att slå 0/0 på räknedosan. 🙂

Sv: A proposito de nada
J-S: ” Sitter och tittar på VAN-BUF vem är bästa svensk Dahlin-EP40..”

Jag kollar på samma match, men det är alltid vanskligt att jämföra forwards med backar. Nu verkar ju tyvärr Dahlin ha klivit av efter en huvudtackling också… Men Dahlin lär vara topp 5 bland backar i ligan de närmsta 10 åren.
Men annars tycker jag att EP40 är bästa aktiva svensk i NHL just nu. Det är mycket snack om Nylander och rent offensivt kanske. Men EP40 är betydligt mer komplett som spelare.

Sv: A proposito de nada
Peja: Sitter och hoppas på att Joe Cannata blir våran nästa värvning, tror han blir ett utmärkt komplement till Clara..

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Gissningsvis blir den målvakten som spelar bäst och har bäst statistik också den målvakten som vinner flest matcher, förutsatt att målvakterna matchas mot jämbördiga motståndare. Om man exempelvis bara spelar andramålvakten mot bottenlag kommer ju denne högst troligt att få högst vinstprocent.

Sv: A proposito de nada
J-S: Sitter och tittar på VAN-BUF vem är bästa svensk Dahlin-EP40..
🍻

Sv: A proposito de nada
Peja: ” Alla dagens målvakter på elitnivå tar ju i princip alla enkla skott och är duktiga på att inte släppa ”fel” returer, skillnaden ligger främst i skickliga de är att ta svåra lägen.”

Helt rätt och absolut, skillnaden är ett bra försvar som ser till att ta hand om returerna även fel returer som målvakten släpper,
Sen finns det hundra andra parametrar som ingår..
Finns många exempel i NHL som är världens bästa hockeyliga hur målvakter går från ett misslyckande i ett lag till att lyckas i nästa lag…

Sv: A proposito de nada
Peja: Kör vi en säsong med en förstemålvakt som har högst vinst% rakt av så skulle jag vara nöjd och strunta i alla andra stats. Det är målet. Allt annat är bara symptom/verktyg för att nå dit.

Sv: A proposito de nada
J-S: Peter Anderssons Brynäs hade kassa stats. Han letade efter statistiska halmstrån som han nämnde i intervjuer ibland.

Givetvis måste laget se till att inte släppa till massa svåra skott. Min poäng är att målvakternas statistik blir mer intressant om man har tillgång till deras räddningsprocent vid tex heta chanser eller skott från slottet.

Alla dagens målvakter på elitnivå tar ju i princip alla enkla skott och är duktiga på att inte släppa ”fel” returer, skillnaden ligger främst i skickliga de är att ta svåra lägen. Därför är den statistiken mycket mer intressant än räddningsprocent och insläppta mål per match.

Sv: A proposito de nada
Peja: Kan möjligen vara så vilket bara bevisar att försvarsspelet måste vara bättre så att du inte släpper till dom svåra skotten, eller?
Sen Peter snackade bara stats vilket inte hjälpte.
Utan jobbet måste göras på isen,
När hörde du Tomas Mitell förklara bort en förlust med stats?

Sv: A proposito de nada
J-S: Just därför som man behöver mer avancerad statistik. Skulle tro att Andrén räddade lika många svåra skott men att andelen svåra skott var högre i Brynäs, därav lägre räddningsprocent. Minns att Peter Anderssons Brynäs hade överlägset flest skott i slottet mot sig när man bröt ner skottstatistiken, då blir målvakternas räddningsprocent per automatik lägre i relation till konkurrenternas målvakters om de spelar på samma nivå.

Sv: A proposito de nada
Peja:

Lite stats på Andrén och skillnaden på topplag och bottenlag,
16-17 Växjö Lakers HC SHL 23 1.99 .914
17-18 Växjö Lakers HC SHL 21 1.81 .923
18-19 Växjö Lakers HC SHL 18 2.17 .907
19-20 Växjö Lakers HC SHL 30 2.50 .901
20-21 Brynäs IF SHL14 3.67 .88,0
Med det sagt så tror jag vi behöver något bättre än Brattström för att gå upp till SHL,
Men modern hockey i dag är frågan om totalhockey om du ska lyckas…
Senast i går så uttalade sig Gälla i en intervju under matchen att försvarsspelet måste bli bättre även om det ser bättre ut så är han inte nöjd….

Sv: A proposito de nada
J-S: Andrén blev dumpad av Växjö eftersom han inte höll måttet där. Han hade ett fantastiskt slutspel, typ som Svedberg i Brynäs, men han var inte genomgående bra i Växjö.

Sv: A proposito de nada
{10375}: Baserat på en match så är det anmärkningsvärt att höja räddningsprocenten som Brattström gjorde i kväll,
Säger lite om vad viktigt det är att ha ett bra spel över hela banan vilket innefattar försvarsspelet,
Visar verkligen skillnaden på topplag och bottenlag,
Lite som Andrén när han kom ifrån Växjö till Brynäs och det gick käpprakt till..

Sv: A proposito de nada
JanT: Baserat på en match?

Sv: A proposito de nada
J-S: Mycket angenäma problem. Sen Tror Jag att Kelleher hamnar i andra i stället för Scott. Men positiva problem för Gälla och Brynäs.

Sv: A proposito de nada
munkas: Sjukdomar skador är något alla lag får räkna med,
Med tanke på att vi fortfarande inte haft en full forwardsuppsättning sen H-A startade så kan man ju alltid hoppas på att vi haft våran beskärda del detta,

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: 95% av Brattström - han är ju helt klappkass i gamnackarnas värld.

Gud bevare Alcén om han hade värvats......

Sv: A proposito de nada
Hjärter Dam: Det är precis vad jag skrev,
Tyler behöver komma upp i matchtempo,
Därför är jag ganska säker på att han kommer börja i tredje,
Sen om han kan få igång tredje så att dom börjar producera mer varför flytta på honom, tre producerande kedjor vore guld värt i ett slutspel,
Tänkte detsamma om Ohlsson Lindblom,
Men som sagt angenäma problem,
Inget vi är bortskämda med i Brynäs..
Det ser positivt ut…

Sv: A proposito de nada
J-S: Det blir nog en ickefråga. Skador/sjukdomar/avstängningar kommer nog göra att han blir instoppad i nån lucka. Vi får verkligen hoppas att inte målvaktscirkusen gör att det inte finns utrymme för breddvärvning för tredje eller fjärdefemman. Det måste in fler kroppar innan slutspelet drar igång.
Fjärdefemman i nuvarande skepnad kommer bli kanonmat i ett slutspel.

Sv: A proposito de nada
J-S: Tyler ska spela i någon av dom två första även om det funkar nu. Tror Scott flyttar till tredje när Tyler är helt ok och spelat ett antal matcher. Ölund, Scott och Nordh i tredje. Blomman Kvist och Tärnström i fjärde. Ohlsson och Lindblom får dela på 13 e

Sv: A proposito de nada
Hjärter Dam: Precis.
Nu får Alcén skulden för att Ljungkrantz inte fick spela förra året. Hur då?
Var det inte Manner som tog ut laget?

Tankevurporna gör en ju sjösjuk..

Sv: A proposito de nada
Hjärter Dam: En annan fråga är när Tyler är tillbaka vilken i tredje (oavsett om det är Tyler eller Greg som tar plats i tredje) som ska flyttas ner till fjärde?
Vilken i fjärde blir överflödig och ska han bli extraforward eller behåller dom Lindblom som extra eller alternerar dom dessa två? blir spännande att se…

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Nu var det ju så att han gnölde på Alce'n att Ljungkrantz inte var kvar i Brynäs. Men vill spelaren inte vara kvar eller vill testa något annat. Varför gnälla på Alce'n då ?

Sv: A proposito de nada
Samsung: Tror inte Gälla spräcker första två när dessa producerar och har en bra kemi, pluss Tyler Kelleher behöver spela matcher för att komma upp i matchtempo,
Vad jag kan tänka mig är att Tyler börjar i tredje och när han kommit upp i matchtempo och börjat producera byter dom plats på Greg och Tyler….
Men som sagt angenäma problem och Tyler kommer att ge ett bättre djup i laget när han är tillbaka…

Sv: A proposito de nada
J-S: Tror han flyttar ner Scott i tredje iaf inom tid.
Lättaste spelaren att flytta runt och som kan gå in i vilken kedja som helst och göra jobbet.

Positivt med Brynäs bra målskillnad. Blir som en extra poäng i slutändan.
Södertälje är väl inte gigantiska steg efter men alla andra lag är.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Det blir intressant att se vilken lina Gälla placerar Tyler Kelleher i när han är spelklar…
Jag som är en erfaren soffcoach skulle nog spelat honom i tredje i hop med Ölund som center,
Tyler gillar att hålla i puck och snurra i anfallszon då kan Ölund täcka upp bakåt då han är en av Brynäs bästa tvåvägscentrar, tror att det kommer att skapa ett bättre djup i laget och få upp produktionen i tredje,
Sen tycker jag att både första andra linan fungerar mycket bra så att bryta upp dessa vore oklokt minst sagt…

Sv: A proposito de nada
Berge: ljungen har gjort 16 mål ...i Almtuna....Tycker det smäller ganska högt !!!
Perfekt ålder!! Skriver att han alltid är Brynäsare!!
Ville ha mer speltid förra säsongen..Alcen valde Olsen..Eklind ...mfl istället..
De försvann när vi åkte ner . Ljungen hade vi säkert kunna ha haft kvar...

« · 2630758 · »

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
havre: Amen, jag fattar inte att han får hållas med den typen av inlägg. Så jävla hemskt att killen sitter och hittar på sånt om en Brynäsare. Skulle det vara sant så är det även i det fallet jäkligt illa att sitta och sprida det här.
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)