Har hemsidan missat att Emil Molin också blev uttagen till J20-landslaget? Eller är hockeyförbundet felinformerade?
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Skulle gärna se att vi försöker knyta till oss fler juniorer ifrån Norge och Danmark. Finns många unga talanger som är på framgång där och kan nog absolut tänka mig att dom kan tänka sig gå hockeygym i Gävle.
Ex, Zucca, rosseli olsen och nya superspelaren Endre medby. Vi plockade in två i fjol vilket jag tycker var positivt. Men finns säkert 4-5 per årskull i norge och damnark tillsammans som man bör kunna ta in!? =)
Annars är ju faktiskt det som gör Brynäs så speciellt idag attt så många är från staden!
Valbo AIF
Nicklas Bäckström
Sebastian Enterfeldt
IK Sätra
Jacob Markström
Andreas Lindbäck
Emil Molin
GGIK
Calle Järnkrok
Elias Lindholm
Joakim Rodhin
Huge IK
Sebastian Wännström
Simon Löf
Brynäs IF
Jakob Silfverberg
Rödin, Bertilsson, Berglind, Ekholm och Larsson har moderklubb utanför Gävle men Rödin kom väl ändå hit ganska ung?
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Peja: Yes, men den går att vikta mot investeringen i seniora spelare istället. Låt vara att den risken är något mindre om man beaktar Sundslövs facit de senaste två åren.
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Peja: Just HV är modellen. Tillräckligt många bra egna spelare PLUS det bästa som ett svenskt lag kan köpa för pengar.
Att kunna plocka de bästa allsvenska spelarna och hitta lovande spelare till gymnasiet kommer att bli allt svårare utan större resurser i takt med att allt fler lag ser att det är en rekryteringsmodell som fungerar.
Redigerad kommentar
Peja: Ja, det är tre exceptionella 94:or. Bland 93:orna är det väl Molin som ligger längst fram och 92:an Larsson är sin årskulls främste. Det är bra så men fortfarande inte tillräckligt för att ge Brynäs ett guld i framtiden. Det måste in stora pengar för att ge utrymme för dom värvningar som ska lyfta Brynäs till FBK- eller HV-nivå. Möjligt att Enterfeldt är ett steg på den vägen.
Årets lag är helt unikt i och med att egna spelare leder laget OCH har en rimlig chans till guld. Hur många ES-lag genom åren har mäktat med det? Modo nån gång på stenåldern?
Peja: J20:s säsong visar också att det är omöjligt att ha som strategi att egna juniorer ska utgöra stomme i A-laget. Det går inte att ständigt ta fram spelare som Silfverberg. Får vi fram en sån spelare vart 5:e år är det jävligt bra men det räcker knappast till några större framgångar. I synnerhet som alla lag numera, efter bl.a. Skellefteås och Brynäs framgångar, har som uttalad strategi att satsa på juniorverksamheten.
70 Rodrigues: Bara att ge tränaren som gnäller en skarp varning första gången sedan delar man ut ett lagstraff om han gnäller igen.
Det skulle få slut på det.
70 Rodrigues:
Att alla kan bli lite överhettade i vissa situationer får man väl ha överseende med, men ta gnällkenta t.ex. otroligt pinsamt att han kan hålla på så..... i varje match.
mattias - 74:
Att vara domare på elitnivå är säkert inte det lättaste jobb man kan ha... många snabba beslut skall tas... funderar dom för länge på ett beslut så hinner nästa läge i matchen uppstå och plötsligt skall två beslut balanseras i varandra, stressigt och inte solklart alla gånger.
Men nåt som skulle underlätta dömmeriet är om man konsekvent följde regelboken...... visst, det skulle uppfattas som om dom blåste sönder vissa matcher. Men efterhand skulle spelarna vänja sig vid den nivån som gäller.
Hur ser det ut nu? Det påstås att samma nivå skall gälla i slutspel som i grundserien.... tillåt mig småle.... domarna vill inte avgöra matchen sägs det. Så därför får spelet bli hårdare, man blundar för mängder med regelvidrigheter för att helt plötsligt blåsa för nånting som kanske är hälten så grovt för det man blundat för.... sen är cirkusen i gång..... leta upp nåt att kompensera med.
Min åsikt är..... blås konsekvent efter regelboken.
Wayne Gresky:
Ja eftersom jag såg Leksandsmatchen så missade jag den men det verkar ju nästan som om matcherna i KS har bättre domare.. Domaren i Örebromatchen var riktigt bra.
MarcusElving:
har sett 4 slutspelsmatcher totalt tror jag och av dom 4 har domarna varit bedrövliga åt många håll. Man tar sig för pannan när man ser domarna i kvalserien hålla en bättre nivå.
Nu kommer jag att radera alla inlägg som handlar om Czarnecki då det bara är två personer som är intresserade av diskussionen. Det saknar helt intresse för övriga skribenter här inne.
Vill ni prata om Czarnecki så rekommenderar jag den väldigt fiffiga bubbel-funktionen alternativt mail.
Punkt och slut.
59:59 | 8-7 (PS) | BIF | 23. Lindblom, Oskar | Pos. Part.: 23 Neg. Part.: 1 |
Redigerad kommentar
Brynäs J20 spelar åttondelsfinal mot Södertälje. Första matchen i Södertälje på onsdag kl. 19 i Axa osv. Jag antar att det blir utan Kalle Johansson om han ersätter Bertilsson.
Vad tror ni om Brynäs nya norman då? Ska gå hockeygymnasiet hos Brynäs!
Länk till Brynäs intag från hockeymagasinet också