Jajjen: "Fanns ju "experter" som sa samma sak om en annan Brynässpelare. Han som gör Ovetjkin till en världsstjärna."
lär nog va tvärtom :P
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Det är väl liiiite väl tidigt att säga om Järnkrok har något att hämta eller inte i Nordamerika. Det finns vissa som inte slår in sig i NHL förrän 24-25.
Järnkrok har inte ens lirat en halv säsong i AHL.
Linus Wickman: Jag säger inte att han kommer bli en NHL-spelare. Det är som du säger mycket möjligt att hans egenskaper inte kommer komma till sin rätta där borta. Kanske,kanske inte.
Men att han inte skulle köra minst en full säsong innan han kommer till Brynäs igen känns ju osannolikt.
Man har ju läst på vissa håll att "han borde komma hem nu "ungefär.
Jag förstår inte snacket om att Järnkrok ska/borde komma hem. Han har börjat gå bra i AHL nu oc verkar vänja sig vid spelet därborta.
Han sköt två slagskott i krysset för nån match sen. Old time Järnkrok-style.
Jag hade älskat att se Calle i Brynäs igen, en av mina favoriter genom tiderna.
Men att han kanske får ta 1-1,5 säsong i AHL tror jag nog han själv är beredd på.
Långt ifrån alla stora talanger som går rakt in i NHL och levererar.
Rodrigo:Joel Lundqvist är en utmärkt "finne i arslet" som kan spela på gränsen i en roll i en fjärdelina. En sån som är jobbig att möta. Till skillnad från andra spelare med samma roll. Exempelvis Ledin, Jämtin etc etc så ha Lundqvist en "kyla" vilket innebär att han inte åker ut lika ofta på dumma tilltag.
På så vis är han en tillgång.
Redigerad kommentar
Carl Lejonkräk: "Jag anser att vi ska lulla på som vi gör..."
Typ, allt som går att uppfinna är redan uppfunnet. Jag tror inte du förväntade att Sovjetstaten skulle kollapsa heller. Allt är möjligt om tillräckligt många drar åt samma håll. Varför skulle inte Europa kunna etablera en hockeyliga a lá NHL? Men med den vackra europeiska ishockeyn i centrum.
Rodrigo: Det handlar också om vems perspektiv man snackar om. Om det är bra för individen är omöjligt att förutspå (och ärligt skiter jag i det perspektivet - om det inte är en brynäsare förstås). Men är det bra för svensk hockey? Knappast, va.
foppa78: Ingenting, egentligen. Men jag är riktigt rädd för att han kommer med i truppen i slutändan. Pär Mårts tror mer på att han är en "kulturbärare" än att faktiskt ta någon av dom 60 NHL-spelarna som skulle kunna göra jobbet 10 gånger bättre än J. Lundqvist.
Helt ofattbart är det.
Men med Pär Mårts skulle lika gärna Jimmie Ericsson, Niklas Persson och Staffan Kronwall också kunna ta plats i truppen. Men visst, vi är bara det europeiska land med flest spelare i NHL... känns riktigt värt att ta med en spelare från vår egen liga då, som inte ens är bäst i Europa. SUCK!
Rodrigo: Inget fel på svensk juniorhockey uppenbarligen eftersom NHL plockar så många. Men inte det som det handlade om. I länken ser du Sveriges förtrupp till OS. Är väl egentligen bara Ekman-Larsson, Landeskog Marcus Johansson och Erik Karlsson som kan känna sig givna av 90-talisterna. Alltså fyra spelare i under 24.. Detta trots att vi har några av dom bästa årgångarna någonsin Svensk hockey i åldern 20-24.
J F K: "Näslund åkte över direkt. Spelade mycket i farmarligan"
mycke å mycke, han spelade 12 matcher i IHL under 2 säsonger
Redigerad kommentar
Rodrigo: Om du inte ser en trend så är det för att du inte vill se det.
Titta på den Tjeckiska hockeyn från mitten av 2000 talet fram till nu. Alla talanger sticker över tidigt till AHL eller juniorligorna och hur många lyckas? Har Tjeckisk hockey någonsin varit så frånvarande? Nu är den förvisso på väg tillbaka, men under lång tid har inte profilerna i den tjeckiskaligen bestått av spelare som är 35+?
Zzz: Hmm? Finns det verkligen fler som har "misslyckats" av att åka över tidigt än spelare som har lyckats? Tror nog inte det. Som sagt; det finns ingen genomgående trend här. Hade det varit så hade antagligen NHL-klubbarna också sett detta mönster hos spelare som åker över tidigt och därför, antagligen, låtit många spelare stanna kvar ett år. Precis som det finns många exempel på spelare som misslyckats när dom drait tidigt finns det otroligt många exempel på spelare som har lyckats med: Hampus Lindholm (som drog direkt efter att ha blivit draftad, spenderade en säsong i AHL och nu har imponerat stort i NHL), Gabriel Landeskog, Douglas Murray, Viktor Stålberg (spelade i NCAA), Carl Hagelin, Robin Lehner, Mika Zibanejad (började svagt i AHL men snittade nästan 0.5 poäng/match i NHL förra säsongen), Erik Gustafsson (inte ens draftad), Alexander Edler.
Dessutom, hur många är det som stannat det där extra året och sen misslyckats i NHL? Antagligen fler än dom som har misslyckats när dom dragit över direkt. Men hör man någon någonsin säga att en spelare borde dragit över tidigare? I princip aldrig. För det är enkelt att peka på den enkla anledningen att man borde stannat en säsong till i Sverige när någon misslyckats, när det antagligen inte alls är anledningen, då otroligt många misslyckas trots att dom stannat ett/ett par år
Silfver: Två av de största modospelarna genom tiderna. Marcus Näslund och Peter Forsberg valde olika. Näslund åkte över direkt. Spelade mycket i farmarligan och harvade i de lägre kedjorna när han fick chansen. Det var först efter flera år han blev tradad till Vancover (mot någon no-name) som han blommade ut.
Foppa stannade i Sverige ett år till. Han åkte över, spelade i andrakedjan och vann årets rookie. Efter det gick det spikrakt.
Hade Marcus bliivit en stjärna direkt om han väntat längre med att åka över? Ingen aning, men med facit på hand är det inte osannolikt. Marcus lyckades trots allt komma tvåa i poängligan ett år och röstades fram som NHLs bästa spelare av spelarna själva, så nog fasen måste han haft rejält med talang.
Rodrigo: Precis som i alla andra sammanhang kan man inte med 100% säkerhet säga att dom hade blivit bättre av att stanna. Men det vi kan konstatera är att jag har statistiken på min sida. Dom jag nämner är spelskickliga spelare som alla har talang för att ha en ledande roll i NHL men av någon anledning har dessa inte haft den utvecklingskurva som många förutspått. Vi ska komma ihåg att många av dessa är bland gräddan av dom svenska juniorframgångarna dom senaste åren. För stora talanger och för många i antal för att helt bortse från det sammanträffandet att samtliga stack över väldigt tidigt.
Det är inte sämre för alla spelare att spela AHL, men jag tror att du mår bättre som 18-19 åring att bo hemma i en lugn miljö och mogna på en trygg plats istället för att flänga runt i AHL. Sen beror det ju på vilken spelstil man har också och det är ingen slump att dom jag nämner är enbart spelskickliga spelare.
Såg ett intervju igår med Mårts där han pratar om Alexander Steens inledning i NHL i år. Han tror att betydelsen att få komma hem under lockouten och spela på stor is och ha mycket puck har utvecklat honom. Steen är också en spelare som stack tidigt som inte har fått det riktiga lyftet i karriären.
Redigerad kommentar
Carl Lejonkräk: genom att vara med i en större liga (läs KHL enligt tidigare diskussion) får vi kanske en mycket större summa intäkter via tv-/radioavtal liksom huvudsponsoravtal etc. — samt att det kommersiella värdet i att synas med ett lag i en större liga kanske innebär mycket högre sponsorintäkter rent generellt — så visst skulle Brynäs muskler kunna vara vida kraftigare i en större och mäktigare liga än vad de är idag. Det är då inte längre nödvändigt att leta sponsorer i Gävleregionen för att gå runt, de skulle fortfarande vara viktiga såklart, men de större varumärkena skulle kanske slåss om att få sponsra Brynäs i en sådan liga.
Sedan om man utmanar lönerna? Ja, om man får märkbart större spelarbudget så skulle man väl till viss del då kanske locka hem någon/några — men tror det skulle dröja lååång tid innan man kan få lika stor spelarbudget som NHL-lagen har...
Fick uppfattningen om att diskussionen mer handlade om att kunna behålla våra spelare/stjärnor, att inte släppa dem som 17-åringar bara för att NHL kan sno dem rakt av — sedan kan vi i detta KHL-scenario skulle kunna locka hem någon av Bäckis, Silfverberg etc. etc. något år tidigare än annat skett så är ju det en fin bonus.
Det handlade ju inte om att Brynäs som SHL-lag skulle utmana NHL:s löner...
Jajjen: "Europas, och ishockeyns, hopp står till KHL. Europas stora hockeynationer borde göra gemansam sak och bilda en liga och plocka hem våra stjärnor. Se Bäckströms Brynäs mot Ovechkins Moskva."
Att Moskva skulle kunna locka hem Ovechkin kanske kan vara realistiskt men hur skulle Brynäs kunna utmana lönerna i NHL?
Sheena Punkrocker:
Lär nog inte va det :O