1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 759491 inlägg · 7967 ämnen

Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]


Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Go Jajjen ge inte upp utan lägg ut ett par rökridåer.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Jajjen: "Du menar alltså att ledningen kallade till presskonferens för att informera om underskottet innan man hade analyserat siffrorna?"

Nä. Jag menade precis vad jag sa: att man i en första information bara förklarade lite ytligt hur det ligger till och att man senare (presskonferensen och nu sponsorträffen) lite mer ingående har analyserat och förklarat hur man ser på saker och ting.

Det är följande citat jag avser:

"Nyheterna om underskottet har tagits bort från hemsidan som av en händelse. Av vilket skäl skulle ledningen ta bort dom."

Tja, som sagt kanske av ett fullt naturligt skäl: att den första infon nu känns lite onödig iom att man efterhand fått mer kött på benen och hunnit analysera läget lite mer.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Jajjen: Det hade varit amatörmässigt om Karlsson enbart dragit fram kvaliteten på redovisning och därigenom försökt lägga ut dimridåer.
Men nu har man ju samtidigt öppet och klart redovisat vilka fel man gjort och hur man resonerat.
Och i det läget blir ju Karlssons uttalande om redovisningskvaliten bara ett okontroversiellt konstaterande av fakta till de som ev misstänker fiffel med siffrorna.
Begriper fortfarande inte vad du hetsar upp dig över vad gäller just uttalandet om redovisningen...

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Huge: Jag tror magistern får ta fram stållinjalen för att att inpränta skillnaden mellan årsredovisning och resultat! ;-)

Det hela är väl bara ytterligare ett utfall av frustration över att vi inte värvat Kenny Jönsson & Ilja Kovalchuk.

Hur orkar man gnälla hela säsongen, hela sillyseason och troligtvis hela nästkommande säsong?

Det är speciellt virke i vissa av våra bröder........

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Huge: Man undrar ju vad som skall behöva ske för att du skall få upp ögonen, tredje världskriget, pesten?

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
JanT: Intressant att du tycker det. Har du ens sett några av de siffror som diskuteras? Personligen så tycker jag att det är beklämmande att en förening som omsätter över 100 mille inte kan få ihop korrekta siffror.

Hur ser sponsorerna på detta?  Har du fullt förtroende för dessa herrar? Vad gör valberedningen? Jag hoppas verkligen att de utreder vem som gjort vad under året.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
GävleLasse: Har ingen aning om vilken policy man har hos IT-ansvariga vad gäller publicering eller borttagning av gamla årsredovisningar på hemsidan.
Kan tänka mig att man plockar bort det mesta som legat på sidan under en viss tid och att årsredovisningarna då inte är skyddade på nåt sätt.
Men dom måste väl gå att få fram om man nu misstänker nån sorts jättekonspiration av fifflande ledamöter dom senaste 10 åren.

"Då återstårdet bara ett problem. Om nu de gamla årsredovisningarna har visat sig vara felaktiga. Har man då som styrelse fått full avsvarsfrihet på årsmöten baserat på felaktiga siffror?"

Nja, nu glömde du väl ändå det STORA problemet: att först fastställa ATT de gamla årsredovisningarna varit felaktiga.
Och inte bara spekulera i OM dom varit det.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
GävleLasse: Det var mer jajjens ständiga letande efter fel som jag reagerade på. Visst är det klantigt att underskatta kostnader för arean, inget snack om det.

För tillfället ser jag framåt, med hopp om en bättre säsong än den som varit.

Har gnällt färdigt för i år!

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Huge: Om de nu var korrekta, varför har de då tagits bort? Jag misstänker inte någon slags jättekonspiration. Allt jag kräver är att allt skall gå rätt till.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
JanT: Säsong? jaja, så länge du endast verkar intresera di för den sportslga biten så förstår jag inte varför du ens kommenterar jajjens inlägg.

Detta är viktigare än kommande säsong.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
GävleLasse: "Om de nu var korrekta, varför har de då tagits bort?"

För att man tar bort samtliga artiklar efter en viss tid?
Vad vet jag?

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Huge: "Begriper fortfarande inte vad du hetsar upp dig över vad gäller just uttalandet om redovisningen..."

Varför är jag inte förvånad? Det handlar inte om redovisningen. Det handlar om att högste tjänsteman i organisationen gång på gång visar att han är en ekonomisk dilettant.

"När vi gjorde budgeten hade vi bara ett halvårs erfarenhet av Läkerol Arena, och självklart var det ingen i organisationen som exakt visste hur det skulle gå till." Hans-Göran Karlsson, t.f. klubbdirektör.

Han vill alltså leda fårskocken in i framtiden.

Och du fortsätter hålla tummarna...

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Huge: så här fungerar det med databaser och articklar. Man väljer ett antal som skall visas, resten förpassas till arkvet sas. De finns kvar i databasen men visas inte. Nu har jag inte kollat själv men m det ligger äldre artiklar än den vi pratar om så har den tagits bort. I så fall av vilken anledning.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
JanT: "jajjens ständiga letande efter fel"

Vem fan behöver leta?

Fler som inte inser att det här är viktigare än nåt jävla spelarköp.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Jajjen: Du borde nog ändra texten i din profil till;

Sämre
Sämst
Brynäs

Passar liksom bättre på något vis...

Noterar även att din version av redovisningsaffären ändras lite för varje inlägg du skriver.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
JanT: Och du kanske skulle skulle börja engagera dej på allvar i föreningen du påstår dej stötta.

Vad får dej att tro att det är Brynäs jag jagar? Du misstar nog ledningen för föreningen.

Och den ändrade versionen - berätta!

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Jajjen: Är inte det minsta intresserad i att engagera mig i Brynäs IF inre affärer - eller vad du nu syftar på.

Hockeysnack är ren och skär förströelse för mig - inget annat!

Jag kanske har misstagit mig - men det är fler än undertecknad som undrat över kopplingen resultat - redovisning.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
JanT: Varför stör du mej med den korkade frågan? Det var ju din polare Ace som tyckte sej ha svaret.

Resten av ditt svar bekräftar bara min bild. Är man halvintresserad av Brynäs kan man flina åt alla som blir förbannade när laget blir sist och när ekonomin är körd i botten. Vi andra mår så jävla dåligt att det inte går att beskriva för er halvintresserade.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
JanT: Borde inte Jajjen vara gjuten som en rejäl kraft med stort engagemang för föreningen han anser sig stötta?
Han verkar ju veta exakt hur en slipsten ska dras på den här nivån?

Och det där med redovisning - resultat verkar vara svårt.
Enligt Karlsson så behöver ett dåligt resultat inte betyda att redovisningen i sig är dålig/felaktig.
Men det anser Jajjen, eftersom han förundras över hur Karlsson kan påstå nåt så dumt....

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Huge: Och du, Lilleman, måste lära dej att det är skillnad på vad som är bäst för Brynäs och vad som är bäst för klubbdirektören eller styrelseordföranden.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
JanT: Ja, vi halvintresserade nyanserade får väl skärpa till oss.
Nu verkar iaf vår överintresserade onyanserade vän alldeles ha tappat fattningen.
Kallar mig för Lilleman och utgår tydligen från att styrelseordföranden och klubbdirektören inte jobbar för Brynäs bästa.

Det är det jag alltid har sagt: alltför stort engagemang tenderar att slå över i fanatism vilket i sin tur inte befrämjar en sund tankeverksamhet.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
En liten fråga, kan man "mäta" vem som gillar Brynäs mest?
Är väl ingen tävling så vitt jag förstår?

Ingen som håller på Brynäs är väl glad över att lira kvalserie hockey?
Ingen som håller på Brynäs är väl glad över en ekonomisk förlust?

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Huge:
Jobbar för Brynäs bästa?
Sist i serien.
Förlust på 8 miljoner.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Jajjen: Jag tycker att den här krönikan är klockren.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Jajjen, på vilket sett betyder ett dåligt resultat att redovisningen inte är riktig?

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
GävleLasse: Ang de nsakande artikeln. Låg den på Brynäs hemsida då?

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Var inte lätt att skriva på morgonkvisten "de nsakande " skall givetvis vara "den saknade"

Dax att åka till Saltgruvan och göra sin insats för arbetsgivaren.

I vilket fall så lär det storma på årsmötet i år.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
65selander: Va har det med rubriken silly season att göra?(håll dej till ämnet för faan)!!!!

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
65selander: Angående förstacentern:

"– Vi har ingen brådska med den positionen. Det viktigaste är att vi hittar rätt till slut. Vi kan vänta ända till den sista januari, säger Sundlöv med ett skratt."

Frågan man ställer sig är om det var ett diaboliskt lite halvgalet skratt? :)

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Gusten: Tänker han vänta tills Januari så behöver han nog inte fundera på någon julledighet från Brynäs, han lär nog vara utan jobb då.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
66Berglund:

Preciiiis.
Sen dessa Sms man får vid okristeliga tider som imorse vid halvåtta;)

Det är lungt pojkar,Sundlöv har koll på läget,eller nåt sånt.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Ambitionerna är verkligen höga i Brynäs.

"Brynäs var ju illa ute den här säsongen och fick kvala sig tillbaka till elitserien. Var grabbarna nervösa?
– Ja, det kändes. Men det gick ju vägen och snart hoppas jag att vi får vara med och se till att klubben hänger kvar i elitserien, säger Simon Bertilsson."

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Falken: Äh, Bertilsson menar nog att han och de andra unga killarna vill vara med och styra upp skiten i framtiden.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
I samband med frukostmötet berättade Michael Sundlöv om nästa säsongs spelartrupp, som främst på grund av ekonomin har bantats från 30 till 22 spelare (som ska bli 23).
– På gott och ont. 30 spelare var nästan för mycket. En trupp bör väl bestå av 25-26 spelare.

• Är det för lite med 23 spelare?
– Absolut inte. Vi har riktigt bra juniorer som utvecklas hela tiden och det ska bli intressant att följa en spelare som Jonathan Carlsson.

:)

En trupp bör bestå av 25-26 spelare men det är inte för lite med 23... Klippsk kille.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Peja: Du är inte lite negativ du! Har inte du förespråkat mer speltid åt juniorer under en längre tid? Nu kommer de ju att fylla på med juniorer så att man får rätt antal spelare! Klipsk kille?

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
pinklake: Ja, men i så fall borde de väl ge ytterligare 2-3 juniorer A-lagskontrakt så att truppen innehåller 25-26 spelare! Det hade jag föredragit.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Peja: men skulle sundlöv ge 2-3 juniorer A-lagskontrakt så lånar han säkert ut dom till Allsvenskan. jag tycker det är lite konstigt att Anton Persson inte blir utlånad. För han kan ju inte låna ut honom om han vill ha 23 spelare i laget. då måste han värva en till forward och det ska han ju inet.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
21olsson: Han ska ju värva en center. Jag är övertygad om att Persson kommer att lånas ut om han inte får speltid i elitserien. Han vill nog väldigt gärna det för att komma med till JVM.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Peja: Det tror jag också. Jag tror inte han kommer få så mycket speltid i brynäs annars. Det är ju bara att se på Salmonsson,Gynge mfl

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Detta är väl förmodligen en repost?

www.dt.se/sport/article314807.ece

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Sundlöv borde utesluta Johansson. Det blir ryssland för honom. Jag tror att han fattar de me. Nån som vet nån ledig utlänsk center?

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
21olsson: Hahl

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
epa:

Skall Hahl spela i Brynäs får de andra spelarna gå ner i lön typ .

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
mattias - 74: Hahl lär stanna i Timrå. eller?

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
mattias - 74: Ja då får nog Brynäs även bryta kontraktet med Jonsson och sälja Markström till någon etablerad förening.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Kan inte någon ändra på titeln i den här tråden? Eller avser "[A new beginning]" början till slutet?

Dackell, Molin, Hietanen, Hansen, Danielsson och Lind vad ska dom göra kommande säsong som dom inte gjorde föregående???

Är Sundlövs taktik att definitivt undanröja alla spekulationer att vi kommer att kunna uträtta något kommande säsong för att lätta på trycket för spelarna?
I så fall kan jag bara säga - det hjälper inte! Det spelar ingen roll om det är tryck eller inte på det här gänget, det är och förblir ett AS-lag.

Med tanke på att resultaten redan på förhand är givna, kommer det enda intressanta vara hur lång tid det tar innan spelarna börjar intrigera för att avsätta Czarnecki.

Mitt seriösa förslag är att lämna WO inför varje match i syfte att undvika total förnedring av klubbmärket!

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
AVGÅ: "Det spelar ingen roll om det är tryck eller inte på det här gänget, det är och förblir ett AS-lag."

Skulle Brynäs vara ett allsvenskt lag så skulle de inte spela i Elitserien.

Idiotiskt inlägg av dig AVGÅ, jag rekomenderar dig att sluta skriva inlägg för att på så sätt undvika ytterligare förnedring.

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
Man kan ju alltid drömma om en Amerikansk eller Kanadensisk center??

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
arnio: Wait and see...

Sv: Silly Season 2008 / 2009 [A new beginning]
AVGÅ: väntar

« · 1040963 · »