Redigerad kommentar
Jag kollar på sveriges match mot lettland nu.
Silfverberg-Zachrisson-Widing spelar ihop.
Skulle sitta fint i Brynäs också ;)
Anders Blank: "Jo helt klart är dom ju där för att dom fått förtroendet, men vad har Cz haft för val?? Spela med två femmor eller? Dom har ju varit tvungna att ge juniorerna speltid och därtill förtroende... Det har ju varit skador som fan i truppen, speciellt i slutspelet."
Goddag yxskaft.
Så Järnkrok, Silfverberg, Rödin och Larsson skulle alltså ha fått sin istid enbart pga skador i truppen?
Nåt av det mer okunniga jag läst på länge.
Dom har mer och mer blivit bärande spelare i laget och har helt enkelt förtjänat sin istid med råge.
Du får det att låta som om skadorna skulle ha tvingat CZ att matcha junisarna, nåt han aldrig skulle ha gjort om vi varit skadefria.
Morsning....
Redigerad kommentar
mattias - 74: Jaha, jag som inte har någon vidare koll på Ollas vill gärna veta vilken typ av spelare han är. Har fått för mig att han är en riktig kämpe som alltid kör 100% och aldrig viker ner sig..
Kan väl vara en schysst värvning, precis som Sjödell-Wiklander. Men det som är intressant är som sagt vilken roll han får/vem han ska ersätta.
Redigerad kommentar