1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736912 inlägg · 7967 ämnen

Silly season 2012/2013


Sv: Silly season 2012/2013

Linus Wickman: Tror Sundlöv kommer att se till att Mattsson kritar på och sedan spikar han truppen. Bara för att kunna knyta till sig någon spelare längre fram när transfeer fönstret öppnar sig i höst.

Han kan säker ha  Ekholm i åtanke i fall han inte skulle lyckas i Nashville. 


Sv: Silly season 2012/2013
micke63: Mm tycker vi ska satsa på Mattsson och kukkonen. Sen är truppen klar!

Sv: Silly season 2012/2013
Linus Wickman: Lika bra det. Skulle som sagt var tagit en stor det av pengarna i Brynäs som lön. 


Sv: Silly season 2012/2013
micke63: Håller med dig i allt du skriver vi ska absolut inte lägga ner en smärre förmögenhet på Omark det är han INTE värd!

Sv: Silly season 2012/2013

SiliconValle: Frågan är om Sundlöv vill/kan/får betala den lön som Omark lär komma att kräva. Visst har Brynäs en bra ekonomi nu men bara för den sakens skull så bör dom vill inte lägga allt krut på Omark ?

Visst vore det grymt att få ha både Omark & Harju tillsammans i Brynäs men som sagt var. Är det värt pengarna ?

Beträffande den nya unga målvakten, så tror jag att det är helt rätt att satsa på honom. Han kommer säkert att växa till en ännu bättre målvakt med hjälp av Pekka sat att ha Honken som sin mentor.

Forza Brynäs ! 


Sv: Silly season 2012/2013

Wesley: Mattsson blir hur bra som helst hoppas vi får han!!!

Sluta feta i Spanien nu Sundlöv hem och signa Mattson!!!


Sv: Silly season 2012/2013
Vi har redan haft en Rahm i mål. Remember Jamie Rahm? Big no no! to more Rahm. I min hjärna finns det överflöd av dålig RAHM-minne. Gärna Mattsson i ett par år, sen har vi ju junioren JJ på tillväxt, som förresten blev uttagen till J18 landslaget häromdagen.

Sv: Silly season 2012/2013

Huge:Haha, vilket kappvänderi.

Hade du skrivit att du tyckte att Rahm var ett bra alternativ på grund av att marknaden inte bjöd på något bättre så hade jag köpt det. Men nu?

Nej du bäste Huge det håller inte.


Sv: Silly season 2012/2013
tobhund: Har du läst nån härinne som jublat över Robin Rahm-ryktet?

Sv: Silly season 2012/2013

http://www.expressen.se/sport/hockey/hockeyallsvenskan/rahm-bekraftar-det-fanns-muntligt-lofte/

Så det fanns ett löfte från örebro. Hoppas hur som helst att dem inte släpper honom...

Redigerad kommentar


Sv: Silly season 2012/2013

tobhund: Bra skrivet!

Någon som vet när Sundlöv kommer tillbaka från semestern? Så det händer lite grejer!


Sv: Silly season 2012/2013

Förstår inte hur många kunde jubla över ryktet att Robin Rahm var på g till BIF. OK, hockeymässigt gjorde han EN bra säsong I FBK innan han gjorde bort sig. Hur mycket han tappat på att inte få träna eller matcha under två säsonger kan ingen veta. Gissa kan man, men ingen kan VETA.

Det man dock kan gissa sig till är hur Rahm skulle granskas av journalister och övriga hockeysverige med lupp.

Rubrikerna skulle ligga klar på redaktionernas datorer att användas vid varje tveksam situation runt Brynäs kasse:

FUSKMÅLVAKTEN slog till IGEN !

Jag tror att Rahm endast har varit en i mängden av målisar som Sundlöv kollat status på sedan Svedberg lämnade. Jag tror dock inte att man har haft honom som ett huvudspår. Man har ju naturligtvis varit medvetna om risken för negativa rubriker och åsikter om föreningen för att man i så fall knyter till sig en som bevisligen varit villig att riskera allt genom att fuska för att gena i rehabiliteringen efter en operation.

Det var inte heller bara en personlig risk han tog. Minns vilken helvetisk situation FBK hamnade i när den planerade förstemålisen stängs av i augusti. Det gick ju bra till slut, men tänk om FBK inte haft turen att hitta Salak strax innan säsongsstart...

Att sedan Rahm av naturliga skäl blir glad att ett elitserielag, och dessutom regerande mästarna, hör av sig till hans agent är förståeligt men jag tror inte vi ska dra för höga växlar på det. Han ska vara glad att ett allsvenskt lag är villiga att ge honom en chans.

Jag tycker inte det skulle vara värt risken att anlita Rahm, nersidan är fan så mycket större än uppsidan med en sådan värvning.

Personligen tror jag betydligt mer Mattsson som ett komplement till Honken nästa säsong. Han är ung, lovande och har dessutom gjort en säsong i Nordamerika och vet hur det ser ut på hockeyns bakgårdar däröver...

Sv: Silly season 2012/2013
Rahm är inte aktuell. Media överdrev det där.

Sv: Silly season 2012/2013

pastorn: "191cm lång, låter som nått för Pekka att trivas med. Kan bli bra."

Självfallet ett kanonalternativ om nu Rahm är ute ur bilden.
Vi vet ju egentligen ingenting om turerna kring honom och kan bara spekulera utifrån antagandet att man verkligen varit intresserade.
Om det här nya ryktet stämmer så är det självfallet ett klart bättre alternativ om man får välja: ett par cm längre än Rahm och har enligt kännare ett bra psyke.
Kan knappast bli bättre, att han inte har nåt skit i bagaget är väl heller ingen nackdel, jämfört med Rahm.
Frågan är om Mattson helt plötsligt dykt upp som alternativ efter att man jobbat ett tag med Rahmspåret eller om man hela tiden haft båda som arbetsprojekt sas?
Hur som helst: Matsson känns rent hockeymässigt som ett klart bättre alternativ. 


Sv: Silly season 2012/2013
mattias - 74: " Personligen förstår jag inte alls varför Brynäs skulle vlja ha Rahm, då är Sperrle bättre. Borde egentligen inte bry mig då jag inte sympatiserar med Brynäs men Huge ä bara för rolig som hela tiden försvarar Brynäs i vått och torrt. Humor på hög nivå. ;)"

Sperrle bättre än Rahm?
Som sagt: humor på hög nivå.

Du skulle såga Sundlöv om han så värvade Henke Lundqvist.
Borde egentligen inte bry mig om en okunnig leksing som av nån anledning tror sig veta bättre i målvaktsfrågan än vad Pecka och Sundlöv gör.
Som sagt: humor på hög nivå...


Sv: Silly season 2012/2013
Linus Wickman: Jasså är han ? Källa på det?. Klart att chansen ökar för Brynäs del när Harju finns där. Det och att han i så fall får spela för de regerande Svenska Mästarna !!!

Sv: Silly season 2012/2013
micke63: Skulle gissa det! Men skulle nog följa utveckling med omark. För ser ut som han vänder hem.

Sv: Silly season 2012/2013

Tväst: Vore kul om han blev Brynäsare. Det skulle ge Pekka något att jobba med samt visa att Sundlöv vågar....

Visa hockey Sverige att Brynäs ännu en gång kan bygga ett lag med unga spelar och vågar satsa.

Nu får vi hoppas att han skriver på, sedan är väl truppen klar ? 


Sv: Silly season 2012/2013

Bellar:

jomenvisst..... tycker oxå det ser lovande ut!


Sv: Silly season 2012/2013
Tväst: Röstar helt klart JA!!

Sv: Silly season 2012/2013
Tväst: Fick samma känsla! ;-)

Sv: Silly season 2012/2013

Linus Wickman:

Alla så överens, hmm........ det kan aldrig bli bra ;-)


Sv: Silly season 2012/2013

Första målvakten som känns rätt av de som nämnts hitills tycker jag.


Sv: Silly season 2012/2013
Låter förbaskat bra en utvecklingsbar ung stor målvakt Me  Like

Sv: Silly season 2012/2013
Köp direkt Sundlöv!

Sv: Silly season 2012/2013
Aldrig sett alla vara så överens över en värvning av en spelare någonsin här! :D

Sv: Silly season 2012/2013
Jajjen: Vore mycket trevligt!

Sv: Silly season 2012/2013
Jajjen: Skulle göra mig nöjd åtminstone.

Sv: Silly season 2012/2013
Han vore en perfekt lösning tror jag. Blir nog bra att ha på utveckling bredvid honken

Sv: Silly season 2012/2013

Gurra88:Det känns som en klockren värvning. Ung hungrig och full av talang :)

Bara att hoppas att han ritar på för Brynäs :)


Sv: Silly season 2012/2013
Han var jävligt likt Svedberg hoppas att han är lika bra också :)

Sv: Silly season 2012/2013
Jajjen: Känns kanon. Riktigt lovande.

Sv: Silly season 2012/2013
Jajjen: 191cm lång, låter som nått för Pekka att trivas med. Kan bli bra.

Sv: Silly season 2012/2013
Jajjen: Han skulle vara en grym värvning.

Sv: Silly season 2012/2013
Jajjen: Känns väldigt intressant!


Sv: Silly season 2012/2013
Huss: Det här är inte klart på långa vägar, det är jag övertygad om.

Sv: Silly season 2012/2013

Nu verkar det officiellt med Örebro och Rahm.....eller....


Sv: Silly season 2012/2013
arnio: Vet inte det. Interjuven i Expressen skvallrar väl om ett visst intresse. Sedan kan det ju vara lite svårt för Sundlöv att hänga med i händelseutvecklingen kanske. Han befinner ju sig i Spanien på semester.

Sv: Silly season 2012/2013
Peja: Brynäs har aldrig varit intresserade tror jag.

Sv: Silly season 2012/2013
Media överdriver Brynäs intresse för Rahm.

Sv: Silly season 2012/2013

Linström_92: Går rykten om att han har ett muntligt avtal att han får lämna för ES men Örebro dementerar det. Förhoppningsvis satsar Sundlöv på en annan målvakt!

http://na.se/sporten/ishockey/1.1713088-klart-rahm-till-orebro


Sv: Silly season 2012/2013
Linström_92: Skönt!

Sv: Silly season 2012/2013
Rahm är nu presenterad av Örebro, så vi kan nog glömma honom.

Sv: Silly season 2012/2013
mattias - 74: Sperrle är en skällsord här i Gävle, likaså Korhonen!

Sv: Silly season 2012/2013
Huge: Håller helt med dig. Robin Rahm kommer att bli en kanonvärvning. Leif Boork är enbart positiv på Twitter. Klart som tusan att Sundlöv och Alcén har tänkt igenom allt in i minsta detalj.

Sv: Silly season 2012/2013

Enaranger:

Ta det lugnt nu, Huge skulle hylla Sundlöv om han så värvade en Thailändsk vägkon till Brynäs. Personligen förstår jag inte alls varför Brynäs skulle vlja ha Rahm, då är Sperrle bättre. Borde egentligen inte bry mig då jag inte sympatiserar med Brynäs men Huge ä bara för rolig som hela tiden försvarar Brynäs i vått och torrt. Humor på hög nivå. ;)


Sv: Silly season 2012/2013

Huge:"Ett jävla tjat om negativ publicitet ifall vi värvar Rahm.
Sundlöv och Alcén verkar uppenbarligen seriöst intresserade, det räcker för mig."

Vad vet du om deras intresse? Inga kommentarer är ju vad som sagts.


« · 1506485 · »