1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446714 inlägg · 7966 ämnen

Sv: Silly season 2016-2017


Sv: Sv: Silly season 2016-2017
ellis:
"Alla som lämnat, går dom gratis eller?"
Nu är inte jag nåt vidare på övergångssummor mellan klubbar... men vi får väl i princip ingenting vad jag tror.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{6984}: Som ett stort lhc fan sa till mig på jobbet . Rautio skulle passa som simlärare åt 5 åringar . Inte konstigt han var nöjd å slippa Rautio .

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{6984}: 14:e flaggan hissas nog inte det här årtiondet åtminstone.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Märkliga uttalanden av BZ. "Sedan tar vi även hänsyn till Felix. Ska man ta in en så bra målvakt som Jocke Eriksson slår man nästan undan fötterna på en ung målvakt som Felix."

De vill inte ha en ordentlig förstamålvakt alltså, utan två mellanmjölkspaket mellan stolparna. Jag köper inte riktigt resonemanget. Men visst, han drar upp lönen vilket ses som ett mer logiskt skäl.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
moment22: Denna silly startade med en stor besvikelse. Hade nog varit bättre att infon Bz kom med hade stannat på åsen utan vetskap för oss fans . Skapade bara mer besvikelser . Får hoppas att sillyn blir bättre . Är detta nivån vi kan vänta oss . Då blir det inte speciellt intressant att följa . Vill inte läsa ett enda ord igen som har anknytning till Bz s älskade Bofors .

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Zappaholic: Det som stör mig mest är det där med att JE skulle stå i vägen för Sandströms utveckling.

Är Brynäs i första hand en plantskola åt NHL/KHL eller?

BZ bredde på stort och snackade om att det skulle minsann upp en 14:e vepa i taket. Och så avstår man en grym målvakt för att...han skulle stå i vägen för EN målvakts utveckling.

Men OK, Han gör succé, han håller nollan hela säsongen. Sen drar han till Philadelphia och harvar runt i AHL och hoppas på en chans. Brynäs är tillbaka på ruta ett.

Jag roade mig med att scouta Rautio lite genom att kolla på highlights från säsongen. och här är min slutsats.

1. Rautio har problem att håll upp överkroppen när han går ned i butterfly (vilket jag nämnt förut)
2. Han är en puckmotande målvakt som släpper väldigt mycket returer
3. Han ligger väldigt ofta och simmar på isen.

Där har Pecka en hel del att jobba med. Om han har tid vill säga. För Rautio ska väl inte stå ivägen för vår Guldkalv Felix? ;-)

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Zappaholic: Instämmer i det du senast skrev. Onödigt och fel att sabla ned Rautio. Han är en godkänd målvakt som jag uppfattar det. Men det är just omständigheterna som smakar så beskt. Att man har läge få in en meriterad målvakt från hemtrakten men nonchar detta delikata alternativ.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
ellis: Undrar som sagt vad löneskillnaden kan vara mellan dem. Ponera att JE fixat en extra hemmamatch i slutspelet, det innebär väl ca 1 miljon i extra intäkter. Är löneskillnaden större än så? Därtill så skapar en profilerad värvning intresse kring laget, det gör inte Rautio.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
SnowKing: Vem tror du drar mest publik? En hemvävd produkt som efter ett antal framgångsrika proffsår vänder hem för att spela i moderklubben redan vid 26 års ålder eller en 30-årig f.d. Lulespelare som slog igenom i Allsvenskan som 25-26 åring och egentligen inte har några meriter alls att tala om.
Vem säljer mest tröjor och säsongskort?
Dessutom, budgetmålvakter brukar sällan ge utdelning (lex Modo).

Med det sagt, nu är Rautio här och det är inte så mycket vi kan göra åt det.
Hade tagit Eriksson alla dagar i veckan så låt oss hoppas att BZ inte gjort en rejäl blunder här.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Zappaholic: Kanske det blir dyrt att ge alla ev nya spelare chansen. Kan ju vara bättre att signa spelare man vet nivån på . En el flera chansningar som leder till kval och degradering blir jävligt dyr och svår att vända på .

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{6984}: Jag är inte förtjust över detta jag heller. Jocke hade varit en grym förstärkning. Samtidigt vill inte jag såga Rautio vid fotknölarna. Det är inte en lika sexig värvning som en målvakt som Eriksson, men han måste ju få chansen att prestera i brynäströjan innan alla startar motorsågen.

Men spontant känns detta som ett stort jävla nja.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
SnowKing: ..."men allt handlar ju om pengar"

Som alltid tycks fattas - oavsett om man som nu säljer av en nästan halv spelartrupp tydligen.
Alla som lämnat, går dom gratis eller?

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{6984}: Prioriteringen är fel i mina ögon, om vi ska lära oss något av den gångna säsongen. Och nu släpper vi en Gävlekille till konkurrent. En toppmålvakt. Det känns åt helvete.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Zappaholic: Det är lika bra... Haha ;-)

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{6984}: Mig behöver du inte förklara för 😃

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{7225}: Tur att det finns 2 som är nöjda. du och al mighty Huge .

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Jan Grismöbel: Det blir nog bra det här.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Zappaholic: Det handlar om prioriteringar. Med en stabil målvakt så behövs det inte lika mycket spets framåt. Man vinner matcherna med 3-2 istället för 5-4.

En stabil målvakt gör dessutom det möjligt för utespelarna att jobba på ett annat sätt. Forwards behöver inte backchecka lika hårt vilket gör att de orkar checka FRAMÅT längre i matcherna.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues:
Jag hade gärna sett Jocke dra på sig Brynäströjan igen... men allt handlar ju om pengar. Har han en viss budget att hålla sig till så kanske det måste bli såhär. Så som säsongen såg ut med flera matcher runt 4000 på läktaren kan man ju lätt tänka sig att sponsorerna inte öser tusenlapparna över BZ... pengarna behövs bättre till att ersätta Rödin o Scott. Behöver det va märkligare än så?

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{6984}: Håller fullständigt med . Ett djävla Bofors tjat hela tiden . Eller ta över spelare som inte luleå vill ha kvar .

Bz s hjärta är tydligen i Bofors börjar bli tjatigt detta

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Jag är väldigt sugen på att veta löneskillnaden Eriksson/Rautio. Känns som en större målvaktsinvestering hade gjort Brynäs gott, och då prioritera ner någon annan lagdel. Målvaktsspelet har varit ett stort bekymmer för oss.

Felix har i mina ögon gått från jättespännande till osäker. Tycker den gångna säsongen varit en katastrof för hans utveckling. Tungt i JVM och väldigt ojämnt i serien.

Känns som en tankevurpa hos Bengtzén. Jag tror Eriksson hade varit bättre för Felix utveckling än Rautio. En trygg etta att luta sig mot. Risken är att Rautio blir en ny Starkbaum.

När man har chans att få tillbaka en hemvändare av hög klass - då kan man inte utgå ifrån en juniormålvakts utveckling i sitt beslut. Det är horribelt. Det här betyder inte bara att inte vi får Eriksson - det betyder att en konkurrent får honom.

Mycket besviken!

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Rumpelstiltskin: BZ har djävligt mycket att bevisa nu om fansen ska svälja / förlåta denna värvning . Lhc fansen är nog nöjda nu

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues: Jag tror det är en ekonomisk fråga. Inget annat. Sportchefer står och säger en sak i media, men en sak är säker, pengarna styr.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues: finns iaf en tanke bakom, men tycker det är konstigt då Sandström kommer lämna inom något år för att testa NHL, Jocke har försökt och skulle kunna bli en målvakt att ha en bra bit framöver, långsiktigt tycker jag det är ett väldigt dåligt beslut

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Chris11: Man investerar verkligen för framtiden. Man skippar Jocke för att Felix ska utvecklas.
Ok, vi säger att han gör det. Och sedan? Han drar som ett litet vidbränt popcorn och kvar står BZ med sin tvättade hals...

Man hade chansen att signa en topömålvakt och säkra den positionen för ett par, kanske fler säsonger framåt. Men man väljer alltså att satsa på en målvakt som sticker om han utvecklas eller kanske blir kvar om han stannar i utvecklingen? Han kanske inte ens får ett nytt kontrakt hos oss.

Jag blir fan mörkrädd...

Jag förstod att det skulle dyka upp en Boforskoppling med..

HALLÅ BZ DET ÄR BRYNÄS DU ÄR SPORTCHEF FÖR OCH INTE BOFORS. OM DU SÅ GÄRNA VILL HA MED BOFORS ATT GÖRA. SÄG UPP DIG OCH SÖK JOBB DÄR.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
SnowKing: Jag hoppas verkligen att BZ levererar två snuskigt bra spets spelare. För att täcka upp fiasko sillyn hittills.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
SnowKing: Köper du Bengtzéns resonemang?

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
SnowKing: Klart att det handlar om pengar, dumt att tro något annat.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues: Det man säger är alltså att man värvat en sämre målvakt med flit för den bättre är för bra... Jävligt snett!

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues: Åter en gång visar Brynäs att något topplag blir dom aldrig igen . Vilket djävla tankesätt . Räcker det inte med socialt arbete i En bra start ? Nu ska en målvakts personliga utveckling styra skutan . Nej besvikelsen blev nu ännu större . Hur blåögda är föreningen ? Utvecklas Felix snabbt å bra . Då försvinner han .Och då står Brynäs åter en gång utan en spelare som tänker på sig själv först och främst . Besvikelse är ordet i dag .

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues:
"social verksamhet?" nja... om det något lite handlar om det så tror mer på att det är sparade pengar man räknar... pengar som behövs till spetsen i offensiven!

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Hamnar Jocke i Leksand.. Ja, då vette fan alltså..

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Peja: Eriksson till Leksand nu då? En riktig nesa i så fall...

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues: Visst är Jocke E dyrare än Rautio men klasskillnaden gör att lagets möjligheter att spela fler slutspelsmatcher(=cash) skulle ha ökat markant. Jag är tex rätt säker på att Brynäs hade slagit ut Djurgården med Jocke mellan stolparna men det får vi förstås aldrig veta...

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Mittnamn: Historien känns igen...

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Peja: Trodde i min enfald att det handlade om att vinna inte nån jävla social verksamhet? Är grymt besviken😠😠😠😠

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues: Ett svar och en kommentar man kunnat förvänta sig. "Hindra Felix utveckling"... Den ansvarar han väl för själv, tycker man.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues: oerhört tråkigt att det var anledningen. Felix hade ändå utvecklas bra bakom en stjärnmålvakt som Jocke. Får han ta 15 matcher på en hel säsong så kommer han ändå utvecklas. Det hade varit bäst för laget att ha Jocke istället för Rautio. Men nu väljer man att tänka på Felix utveckling istället för att satsa på att vinna SM-guld...

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues: Men herregud, om Brynäs har chansen att värva en stjärnspelare som är från Gästrikland så måste man ta den. Den enda omständigheten som det hade varit OK att inte värva Jocke E hade varit om man redan haft en superkeeper på plats (Markan, Lindbäck etc) men så är det ju verkligen inte. IG för Bengtzén i mv-frågan, tyvärr.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Vilket jävla lallande😠

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues: Känns som det kan ligga något i det. Det finns inget som hindrar någon av parterna från att gå ut med informationen, och väntan skulle kunna innebära att det bara har varit ett rykte. Brynäs kanske insåg att han verkade ha för högt löneanspråk kontra förväntad produktion, eller så har någon annan klubb slängt upp några hundralappar mer.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Chris11: Varifrån får ni all info? Var har Bengtzén uttryckt sig?

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Brynäsgubbe: Lär visa sig i GD under kvällen eller imorgon😯

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Brynäsgubbe: Enligt Bengtzén. Han kommer förmodligen att dementera det ryktet i GD:s intervju senare idag

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
70 Rodrigues: ENLIGT? Herregud vad svårt det är med källor.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Blir tydligen inget med Smoothie😢

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
{7800}:

Exakt.
Han säger ju i intervjun att det HAR VARIT intressanta diskussioner.

Men jag tror nog det är så enkelt att intervjun är gjord för en
eller två dagar sedan. Och eftersom Rautio nu är klar så kommer
inga diskussioner att fortgå med Brynäs. Möjligen med Leksand.

Och att han kan tänka sig att spela i Brynäs i framtiden.
Det kan ju fortfarande stämma. Att han kan spela där från
och med säsongen 2018/2019 eller liknande.

Att Brynäs skulle ha råd att öka budgeten för målvakterna
från Starkbaum/Sandström till Eriksson/Rautio har jag
svårt att se. Då skulle Brynäs i så fall ha fått en egen
pengakran/välgörare a la Luleå, som ingen känner till ännu.

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Står ju att han HAR HAFT kontakt med Brynäs, inte att han haft det idag. Man får väl tänka lite bortanför texten...

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Hjälp Lukas vinna nu!

www.shl.se/artikel/80286/

Sv: Sv: Silly season 2016-2017
Steenm: Absolut, dock tror jag inte att det är aktuellt med två värvningar av målvakter. Blir nog Felix och Ratio som kommer kampera i vinter, Jocke går nog till Leksand, inte mig emot. Jag tror fortfarande att Felix kommer bli grymt duktig.

« · 1741786 · »