Redigerad kommentar
Gurra88: Jag tycker iallfall att vi tappade en del av den bärande stommen inför denna säsong och vissa spelare som förväntades vara en del av denna i år har inte klarat av det.
Men håll med om att det saknas logik om det finns ett vida utbrett missnöje samtidigt som att två spelare skriver långtidskontrakt?
Redigerad kommentar
Jag tycker att Tommy ska vara kvar. Tror inte att det kommer att brytas några kontrakt tyvärr heller om man inte lyckas trejda spelare iofs.
Vilken spelare var den senaste BIF bröt kontraktet med? Nån som har koll på det?
Tror nog inte det är fel på Tommys spelidé heller för vi måste komma ihåg att det här laget har varit serieledare under säsongen och låg med i kampen om topp 3-4 när raset började före jul. Frågan är ju vad som inte stämmer??
Gurra88: Jag säger inte att den är tagen ur luften, men det kan vara några personers åsikt. Men som sagt, väljer Brynäs Tommy inför nästa år måste spelare och ledare som inte köper hans modell bort.
Sen tror jag inte att Brynäs kommer vinna något guld på minst ett par i år iom att en helt ny lagstomme måste byggas. Sånt kan man inte värva ihop på ett år.
Carl Lejonkräk: Vad exakt i den meningen är det du inte förstår?
Varför tror du inte att de HAR skrivit kontrakt med Tommy.. Förstår du nu?
Gurra88:Förklara:
"Varför tror du inte att de skrivit kontrakt med Tommy?"
Gurra88:
Det är inte alla spelare som känner igen den beskrivning som ges i GD/AB idag, snarare så att det är en mindre klick som är missnöjd.
Redigerad kommentar
Gurra88: Om det nu finns ett sånt missnöje, varför går två spelare med på att skriva långtidskontrakt samtidigt som att man diskuterar förlängning med Tommy?
Om det nu finns ett missnöje hoppas jag klubben bestämmer vilken väg man vill ta. Anser man att Tommy är rätt man för att leda laget får man göra rent hus med missnöjesgänget. Brynäs måste sätta sin värdegrund, köper man inte det ledningen bestämt så har man inget i klubben att göra.
Peja: Vill de ha bort tränaren så har de inte lika lätt att prestera på topp i matcherna. Det är väl knappast första gången vi ser det? Det är ju knappast 1-2 spelare som underpresterar, utan hela laget. Ska han bänka hela laget nästa år menar du? Eller varför skulle de helt plötsligt börja lyssna? Eller ska man sparka hela laget bara för att behålla Tommy?
Slajsarn:
Jag hoppas verkligen du har fel, plocka bort TJ till förmån för GP känns som att byta ner sig rejält.
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Peja: Stora delar av truppen är kvar nästa säsong.. Finns missnöje redan nu så blir det inte bättre nästa säsong.
Jag gillar Tommy, men han är inte större än laget.
Zappaholic:
Tror inte TJ kommer få sparken, däremot blir jag inte förvånad om ett eller annat kontrakt kommer brytas efter säsongen.
Zappaholic: Vem som helst kan göra det bättre eftersom det finns sånt missnöje.. Men sen vill man ju helst ha en som är lämplig för nästa säsong också ..
Zappaholic:
Ingen, behåll Tommy. En ny tränare lär inte hinna göra någon förändring på fyra matcher. Det är bara att bita ihop och låta TJ köra ända in i kaklet o sedan göra en utvärdering efter säsongen.
Gurra88: För egen del ser jag ingen vits med att hålla fasaden, jag bara skriver vad jag tror kommer hända. Nämligen ingenting förrän säsongen är över.
Vad gäller Strömberg försöker jag bara komma på namn som kan åstadkomma en snabb förändring. Tror inte att en intern lösning kommer klara det.
Det enda du klarar är att gnälla och oja dig över ansvariga och hur otroligt inkompetenta dom är.
Du har inte ens några argument att komma med, istället börjar du med dina sedvanliga svar som:
"Oh, du store orakel!!!"
"Du vet ju alltid bäst!!!"
"Lätt att vara kaxig bakom ett tangentbord!!!"
Hoppsan, glömde ditt paradargument: "Blablablablabla...."