1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 763531 inlägg · 7967 ämnen

2985076 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Sanny Svensson idag drar upp vilka lag som skulle kunna rå på Frölunda i ett slutspel; Brynäs ett av dem de nämner (Huge fick jag till de/dem? 🙂).
Sedan som svar på lyssnarfråga, vilka lag kan rå på Luleå i ett slutspel. De nämner med tvekan ett fåtal lag men säger sedan bägge absolut Brynäs.
Lite kul.

Sv: A proposito de nada
Blir det play-in och vi tar SAIK eller Frölunda i kvarten så har vi chansen att gå hela vägen! Kvarten blir största utmaningen isf.

Drömmen hade varit att få slå ut Luleå någon gång på vägen..

Sv: A proposito de nada
Kinnvall och LP med i Veckans lag.

Även Källgren som bubblare.

Gällstedt veckans tränare.

LP nämns också under veckans junior tillsammans med Björck och Eklund.

Källgren nämns också som veckans enda nolla.

Sanny tar även upp hyllningarna av Rödin och Bertilsson och trycker på att dem fortfarande är starkt bidragande till att Brynäs är ett av seriens hetaste lag.

Härlig läsning 💪🏼

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Japp, en ny målvakt innan deadline har jag tjatat om men så lär det inte bli, tyvärr. Hoppet står till att Källgren hittar storformen nu och upprepar det han gjorde 2021.

Sv: A proposito de nada
Ser inte hur någon typ av förvärv förutom ny målvakt hade varit skillnaden mellan en åttondel och en semi.
Grundkapaciteten finns i laget, speciellt om specialteams fortsätter på inslagen väg.
Hur långt vi tar oss i slutspelet kommer till största del bero på hur våra målvakter presterar.
Med en Källgren á la 20/21 eller en ”Furch-värvning” kan vi ta oss till semi.
Fortsätter vi på under 88% så ska vi glada att vi tar oss förbi en åttondel.

Sv: A proposito de nada
Jocke7: Absolut! Nu inför ett eventuellt slutspel behövs 2 fräscha backar, 1 ny målvakt och 1 forward. Då kanske vi kan ta kvarten till sju matcher.

Sv: A proposito de nada
Peja: Visst är det så. Jag bara pekade på en alternativ orsak till att man ibland inte riktigt förstår vad nån annan försöker säga: läsförståelseproblem.

Sen kan man alltid diskutera vad som isf är mest förolämpande: att som Bengt Ramen "beskylla" ngn för att uttrycka sig oklart/dåligt, eller att som jag "beskylla" Bengt Ramen för att ev sakna lite läsförståelse.

Sv: A proposito de nada
Peja: Detta med LW:s lön.

Om man tar den totala lönen över 12 mån så blev den enl Sasse ca 150"/ mån.
Det är väl en normal lön?
LW hade en sign-of från SKE dom gjorde att han inte kunde komma tidigare.
Hade man hittat en back från HA som hade gått in billigare, så bra.
Men en back med de kvaliteterna som LW trots allt besitter kräver 2 år.
Är det att föredra?

Man gick bet på Rafferty och Soda kämpade på som man kanske inte hade hoppats på.
Då står man där utan back.
Och nu är tydligen Hägg förbi september och oktobers tomtebloss DeHaan som "alla" hånade Alcén för att inte värva.
Om Alcen hade fått DeHaan för 150" så är väl inte 249" på dom månaderna som LW spelar dåligt eller?
Summan blir densamma.

Kanske kommer Djoos tillbaka. Men att Brynäs måste ha in större backar, det är säkert.
Det blev tydligt i finalen att Soda vägde för lätt.
LW:s profil är inte att vara offensiv heller.
Då "kräver" jag mer av Norlinder isf.

Sv: A proposito de nada
I Sanny & Svensson-podden nämns Ludvig Claesson i Vaasa som tänkbart nyförvärv innan deadline för att bredda/stärka upp backsidan. Låter inte helt dumt. Saknade backar lär väl iofs vara tillbaka efter uppehållet men hade känts tryggt med en till in ifall det blir skador i slutspelet. Finns ju ändå en del skadebenägenhet hos vissa.

Sv: A proposito de nada
Peja: Söderström är väl ett bra exempel på back som inte skjuter särskilt hårt men ändå får ses som en spelskicklig och offensiv back.

Ingen som helst fakta men det känns som D'Astous både sköt hårdare och oftare än Söderström. Medan Söderström istället "fintade" oftare på blålinjen. Lite olika spelstil på dem och de var bra på olika saker och framförallt riktigt riktigt bra tillsammans då de kompletterade varandra bra.

Sv: A proposito de nada
Huge: Ett annat sätt att se på saken, ur ett mer civiliserat perspektiv, är att man missförstår varandra ibland och kan klargöra genom att ställa frågor och skriva förtydliganden utan att för den skull förolämpa varandra.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: 249 000 i månaden är väldigt mycket pengar för en så begränsad spelare. Man riskerar också mycket ur ett gruppdynamiskt perspektiv om medspelare som är bättre (eller tror att de är bättre) tjänar betydligt mindre.

Angående Filip Larsson, så har Leksands sportchef berättat att föreningen inte betalar en krona för honom. Han är helt finansierad av externa aktörer, och naturligtvis var de beredda gå in med pengar just eftersom Larsson har den bakgrunden som han har. Han skulle också mycket väl kunna bli tungan på vågen i ett kval, så det är ganska svårt att jämföra honom med Witkowski.

Angående backsidan, så är jag egentligen inte ute efter en häxpipa från blå. Är mer ute efter backar som är konstruktiva med pucken, kan transportera pucken och ibland ”göra sin gubbe” på offensiv blå. Och backar som är duktiga med pucken behöver inte per automatik vara värdelösa defensivt heller. Tvärtom har Brynäs bästa backar på 2000-talet (Tuulola, Sjödda, Gunderson, D’Astous etc) varit bra både med och utan puck.

Sv: A proposito de nada
Bengt Ramen: Inte för att vara elak men det kan ju också vara så att Peja och andra har lite svårt med läsförståelsen och därmed missuppfattar det som xxx BIF xxx eller nån annan har skrivit och vill säga.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Inte för att vara elak men det är inte helt lätt att hänga med i dina inlägg så att Peja missförstår är kanske inte så konstigt.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Jag skrev inte att vi klarar oss på backparen mot Leksand o FBK,
Tyckte jag var tydlig inledningsvis att säga jag trodde vi skulle förlora med bara 4 ordinarie backar mot FBK.

Jag skrev aldrig att vi ska skita i att ha offensiva backar heller utan: ”Påvisar också nyttan av defensiva backar och ett litet överdrivet behov av ”nödvändiga” offensiva och att uppspel kan fungera ändå när det finns struktur och spelbara forwards”

Jag anser som jag skrev att det finns ett (litet) överdrivet behov av offensiva backar som i om defensiva backar helt saknar puckkontroll, möjlighet att gå med puck, passningsförmåga osv osv.
Men även en underskattning av defensiva backar.
Tyckte vi med tre defensiva backar av 4 ordinarie kan lägga stora delar av det tugget bakom oss från matchen mot Leksand o FBK.

Sen att en offensiv pjäs med slägga från blå är att föredra i tex PP är väl självklart.
Men det fungerar med en forwards med slägga också, eller en defensiv dito, det har påvisats förr i SHL.

Poängen i den här frågan, utlyft ur kontexten av mitt inlägg, är att hatet mot Alcen generellt, och tex hans val att värva en defensiv pjäs istället för en offensiv - ffa då defensiven inte fungerade, är så överdriven.
Tycker dessutom att Luke är ganska billig mot tex 600kkr som andra lag spenderat på en frälsare nyligen för de som körde för-dyr-kortet också.

Sv: A proposito de nada
Bengt Ramen: Fast de är ju inte svenska men ändå, Alcén gillar AHL.

Sv: A proposito de nada
Peja: Bellows och Trivigno är AHL spelare de med.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Haha ja.

En annan spännande sak är att Brynäs har värvat flera svenska AHL-spelare i bra åldrar som saknar tidigare koppling till klubben på senare år. Källgren, Fjällby och Hägg. Nu har inte alla gjort succé men det är spännande inför fortsättningen att Brynäs kan ro hem den typen av spelare. Det finns flera bra namn på den marknaden nu också, förmodligen minst en handfull som är högintressanta för Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Peja: Markström har två år kvar efter detta året. Tror iofs inte att han kommer tillbaka ändå…

Sv: A proposito de nada
Peja: ”3+ år kvar efter säsongen:
Elias Lindholm, 31 år
Jacob Markström, 36 år
Mattias Ekholm, 35 år”

Dessa underbara spelare kommer ju tyvärr aldrig spela i världens finaste tröja igen och det är lite sorgligt. Men många andra på din lista är ju fullt rimliga inom ett till ett par år.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: All I have to Do is Dream - Everly Brothers ;)

Sv: A proposito de nada
Peja: In med samtliga. Ser ut som en bra stomme :-)

Sv: A proposito de nada
Kontraktslägena för potentiella hemvändare:

Går ut efter säsongen:
Calle Järnkrok, 34 år
Adam Boqvist, 25 år
Victor Söderström, 24 år
Gabriel Seger, 26 år
Lucas Carlsson, 28 år

1 år kvar efter säsongen:
Jesper Boqvist, 27 år

2 år kvar efter säsongen:
Noel Nordh, 21 år
Theo Lindstein, 21 år
Samuel Jonsson, 22 år
Jonas Johansson, 30 år

3+ år kvar efter säsongen:
Elias Lindholm, 31 år
Jacob Markström, 36 år
Mattias Ekholm, 35 år

Sv: A proposito de nada
Peja: Har skickat till dig peja flera ggr men får inget svar ang mitt problem med inloggning ..

Sv: A proposito de nada
Jugge: Surret är att Bertilsson är nära ett nytt tvåårskontrakt. Hägg verkar vara nära nytt kontrakt baserat på hans egna intervjusvar i frågan.

Man skulle kunna tänka att Djoos (pga osäkert skadeläge, men det är också bara våra spekulationer att det finns en osäkerhet där) blir den åttonde backen på pappret och att Vesel blir det i praktiken tills Djoos kan spela igen. Då bör man ha in två backar som ersätter Kempny och Witkowski. Givetvis måste en av de vara oerhört spelskicklig, men om man vill behålla en tuff nisch kan man ju ta en spelskicklig och en tuffare pjäs, men om verkligen kan få hem två av de tre (Söderström, Carlsson, Boqvist) du nämner så tar man ju det alla dagar i veckan.

Oavsett vilken position vi diskuterar, så kommer det finnas kapabla spelare från det degraderade laget, så jag tycker man ska ha is i magen med hemvändarna. Jag gissar att de själva vill dra ut på tiden lite eftersom de befinner sig i gränslandet mellan NHL och AHL, och det är inte helt givet vilka typer av erbjudanden de kommer att få där borta.

Sv: A proposito de nada
Jugge: jag har varit inne på det tidigare. Men "hope is not a strategy". Vi måste ta med åldersstrukturen i ekvationen inför nästa säsong. Silfverberg, Larsson, Rödin, ev. Bertilsson kommer inte att bli bättre. Har vi tur är dom ungefär lika bra. Har vi mindre tur är samtliga sämre.
Då gäller det att vi har andra spelare som har spetsegenskaper. Typ som Bellows som nu växt till den spelare jag hoppades på.

Sv: A proposito de nada
Peja: Detta är väl de spelare som är klara (eller "klara") för nästa säsong (och några jag vill förlänga med). Sen är det ju inte säkert att man tycker Leo & Hillström är redo (listar dem då de har kontrakt enligt EP). Och bara för att jag skriver spelare tillsammans betyder det inte att de kommer lira tillsammans. Listar det bara så för att se var det finns luckor.

MV-sidan tycker jag känns stabil förutsatt att Källgren kommer upp i den nivån han visat senaste 3 matcherna.
Källgren & Chrona (mycket pekar ju på att han kommer)

Backsidan är långt ifrån klar. Vet ju inte hur det blir med t.ex. Hägg men han vill jag personligen ha kvar i.a.f. Bertil tycker jag man ska låta bli att förlänga med och låta honom avsluta på sina egna villkor istället för att ytterligare en skada ska drabba honom så han måste sluta p.g.a. det. Söderström hade man ju inte tackat nej till här (oklart om Djoos kommer tillbaka efter skada också). Men Axel, Norlinder, Hägg & Kinnvall skulle vara en rätt okej grund för en backuppsättning i.a.f. (Vesel har gjort det bra men han har inte kontrakt på något sätt än).

Axel & Djoos
Norlinder & Kinnvall

På FW-sidan är det ju rätt tjockt på centersidan. Inga dåliga centrar heller. Framförallt har vi 2 av ligans bästa tekare i Larsson & Bäckis (Järnkrok har 64.7% i Toronto denna säsong men har legat runt 50% i NHL annars). Är ju inte alls omöjligt att Silfverberg förlänger heller och ifall både han och Bellows skulle förlänga är ju första och andrakedjan mer eller mindre intakta från denna säsong. Men jag tar inte med dem som "klara" då de inte har optionsår på pappret och inget kommit ut om förlängningar än. Tycker väl främst att man ska försöka göra sig av med AJF då jag inte tycker han passar in i laget alls. Till skillnad från Hägg & Bellows har han inte anpassat sig något alls och inte blivit bättre (eller sämre). LP tror jag hamnar i Nordamerika så har inte med honom här. Känns dock helt sjukt att sätta Larsson, Bäckis eller Järnkrok som tredjecenter...

Ny/Silfver- Larsson - Ny/Bellows
Lindblom - Bäckis (om optionsåret aktiveras) - Rödin
Trivigno - Järnkrok (räknar in honom) - ny/AJF (en rightare som kan spela med Bäckis kanske).
Ölund - Ny/Hillström - Ny/Leo Sundqvist

Ölund tycker jag vi ska köra på kant i fjärde och så tar vi in en bättre center som framförallt är bättre på att teka (Ölund ligger på 45% medan Bäckis ligger på 59%, Larsson på 56%). Juniorerna listar jag bara då de står som att de har kontrakt. Jag ser inte det som sannolikt att de kommer köra dem i en "egen" kedja redan nästa säsong. Ser hellre att man plockar in bra BP-spelare som även är duktiga på att stänga ned i 5 mot 5 så att våra offensiva spelare kan fokusera på det de ska göra istället.

Edit: Jag skulle inte bli jätteledsen om man skickar Norlinder heller. Men tror han har mer i sig än vad han visat. Han har varit långt ifrån dålig men också rätt långt ifrån att vara bra.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: ” Däremot, Vesels vara som back?
Jag vill att vi ser nyktert på situationen och försöker att inte dras med i hur häftigt han acklimatiserat sig till rollen, men även nyktert ser ju alla att killen är dunderstabil från backpositionen!”

”Problemet” är hur vi ska få plats med alla på backsidan. Just nu finns 4 backar på kontrakt till kommande säsong: Andersson, Norlinder, Djoos och Kinnvall.

Som Hägg spelat den senaste tiden så ser jag gärna att man förlänger med honom, gärna på flera år. Jag tycker egentligen inte det finns plats för Berra, men ser det som en självklarhet att Alcén ger honom minst 1, kanske 2 år.

Sen skulle ju jag gärna se att man får in en, helst 2 st av Söderström, Carlsson och A Boqvist. Får vi in 2 st så är det 8 backar. Nu vet vi ju inte status på Djoos om han kan spela vidare. Jag skulle heller inte bli så ledsen om Alcén lyckas skicka Norlinder till Ingolstadt.

Vi får se vad som händer. En sak som är säker är att Alcén inte har råd att vara sentimental.

Sv: A proposito de nada
IronKrook: Tycker det finns mycket som talar för att Bäckis kommer bli ännu om han spelar vidare:

1) Han kommer att vara i mycket bättre fysiskt skick. Det borde ha större positiv påverkan än vad åldern har negativ påverkan, för vanligtvis blir man ju ett år sämre i hans ålder.

2) Han kommer att vara acklimatiserad till stor is från dag ett.

3) Brynäs kommer kunna skräddarsy ihop en omgivning på ett annat sätt när man vet vad Bäckis kan göra och inte göra. Det var mer oförutsägbart inför den här säsongen.

4) Om Brynäs får in fler spelskickliga backar, vilket jag tror kommer ske, kommer det underlätta mycket för honom och de övriga som gillar att etablera längre spel i anfallszon. Det blir ett mycket mindre statiskt spel i offensiv zon med backar som kan dra sin gubbe och hitta bra lösningar. Det skulle egentligen räcka med en, gärna Söderström, som spelar 20-25 minuter per match för att få till en avsevärd skillnad i den bemärkelsen.

Sv: A proposito de nada
Kanske en del glömmer att Bäckström tar ett stort defensivt ansvar i sin centerroll och i ett Brynäs som haft stora defensiva problem under större delen av säsongen. Det har nog sänkt poängskörden en del och den offensiva glansen en aning.

Tänkt på det många gånger, hur bra Bäckis bidragit till hemjobbet och att han är rätt stark i närkamperna. Han är först och främst en tvättäkta lagspelare som ser laget före jaget. Tio ggr bättre än Schröder till lägre lön dessutom.

Senaste matcherna har han dessutom växlat upp offensivt när försvaret och hela laget börjat fungera som en helhet. Då har han kunnat bidra mer i ”förväntade” spelformer.

Vill han fortsätta ett år till är det självklart att han fortsätter, en sådan smart och lojal lagspelare får vi leta efter med ljus och lykta.

Dessutom en Brynäsare ända in i märgen!

Sv: A proposito de nada
Jugge: Ja helt självklart.
Förstår verkligen inte dom som ens funderar annorlunda. Slå på valfri Brynäsmatch, titta noga på vad han utför i det lilla och i det stora. Asså förstår om man är nybörjare som soffcoach om man inte ser kvaliteten. Som gräddlök på laxmoset och bomull i magen så tror jag han (och övriga gubbar) kommer att vara på en ytterligare högre nivå i slutspelet.

Hörde en analys om Omark i veckan - alla var eniga om att han varit bra nu men att gubbar som honom leker inte rommen av sig i serielunken, krävs slutspel för att gå fullt. Håller helt med.

Sv: A proposito de nada
OveJärnkrok: Vill Bäckis aktivera sitt optionsår så är det en självklarhet i min bok. Killen besitter en spetskompetens som väldigt få kan matcha, även fast han är långt över peak. Dessutom spelar han ju för en spottstyver och gör det enbart för glädjen till hockeyn och Brynäs.

Sv: A proposito de nada
parks: Bäckström har förutom en kortare formsvacka gjort det stabilt och bra. En tillgång för oss och vi hade fått betala dyrt för en spelare på liknande nivå.

Han kommer landa nånstans över 30 poäng, smart i alla delar av spelet och en trygghet för laget.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Många mätte Bäckström mot hans fornstora dagar inför säsongen, och visst märks det att han tappar när tempot blir maxat. Men man ska inte underskatta vad han faktiskt tillför. Han gör ett enormt jobb i det dolda som inte alltid syns i protokollet. Även om bäst-före-datumet för den absoluta peaken passerat, så är hans rutin och speluppfattning fortfarande en enorm tillgång för laget. Jag har varit en av de som varit kritisk mot Bäckström under säsongen, särskilt när tempot skruvas upp. Men ser man till det stora hela är det bara att erkänna att han gör det bra. Han kanske inte har samma fart längre, men hans sätt att styra spelet och göra de små sakerna rätt betyder så otroligt mycket för lagets stabilitet.

Sv: A proposito de nada
Luddf: Det blir bra att testa dem i HA, förmodligen räcker det inte med en säsong där för att bli SHL-redo. Ett par-tre säsonger av klassprestarioner där så kan det vara läge.
Erfarenheten säger att det är svårt att ta steget för spelare som inte dominerat över tid i HA.

Sv: A proposito de nada
LHC försöker tydligen få hem Hultström redan denna säsong. Hade ju varit en skaplig förstärkning för dem.

www.expressen.se/sport/hockey/shl/linkoping-har-stallt-fragan-till-linus-hultstrom/

Sv: A proposito de nada
Peja: Kollade på Raftheim i landslaget när dom mötte Schweiz. Han var felfri defensivt och var helt omöjlig att ta sig förbi, han hade även en hel del fina offensiva räder. Var Sveriges bästa back den matchen. Men det vore som sagt bra en säsongsutlåning av honom och Sundqvist Jr nästa säsong för att få mycket speltid och säsongen efter ta en ordinarie plats i laget.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Ja, det var skön….t🙂

Sv: A proposito de nada
Satt och mös till TV4:s gedigna nästan tio minuters highlightsklipp. Tittade särskilt på PP. det är en helt annan rörelse nu. Tidigare byttes det plats enbart för att Bäckis skull hamna ungefär vid höger tekningspunkt, Silfverberg vid vänster. Och så var det bra med det. Tittar man på Lindbloms mål så befinner sig Bäckis i vänster backposition när man börjar bygga. En medveten rörelse i flera steg resulterar i att när han slår passet till Lindblom befinner han sig i höger backposition. Och då har det inte skiftats på backplats utan Bäckström har i flera steg jobbat sig dit hela vägen längs sargen.

Plötsligt finns det en plan som bygger på lite mer än att Bäckström har fina handleder och då kommer resultaten.
Gillar också att Silfverberg står i mitten. Antingen kommer han att få skottläget (1-0) eller så kommer det bli en lucka för andra eftersom motståndarna är så rädda för hans direktavslut. (2-0 samt 3-0). När Lindblom vek in var det tre av fyra försvarare som inte riktigt kunde låta bli att markera Silfverberg litegrann.

Mycket bra.

Skrattade också åt Rönnqvist när det stod klart att FBK bytte målvakt. På riktigt ett ihållande tresekunders ”ÖÖÖÖÖÖÖHH…jag vet inte om det har… om det är nånting… som har hänt”😅

Sv: A proposito de nada
Cardigan Daffipoff: Kul att se Bäckström igår 👌 man blir glad

Sv: A proposito de nada
För mig är Vesel självklar. 👍

Sv: A proposito de nada
Silfver: Jo, det finns juniorer, men vad jag har sett av Raftheim och Dahlqvist hittills, så har de många steg innan de är på Vesels nivå. Däremot skulle man ju kunna ta in en ung back som håller högre nivå, spelare som Gustafsson i HV och Fransén i Färjestad skulle nog kunna explodera i SHL nästa säsong. Jag hoppas att Brynäs lånar ut några av J20-killarna på ettårslån nästa säsong, det är ganska tydligt att de behöver det steget innan SHL.

Sv: A proposito de nada
Tycker Ölund kan ta steget ner till fjärdekedjan och ta en ytterforwardsplats där. Han var bättre på den positionen ifjol än som center. Vesels spel som back stärker hans aktier som sjunde eller åttonde back nästa säsong. Om han accepterar 80-90 k i månaden får han gärna vara kvar som fjärdecenter/reserv för min del.

AFJ har frånsett en handfull matcher (max) hållit en svag nivå. Om det går att hitta en lösning åt honom i Finland eller Tyskland är det bara att fixa det omedelbums. På den positionen måste det gå att hitta en spelskickligare och poängstarkare ytter som även kan spela BP.

Fortiers storebror (fd Löven) öser in poäng i Liiga. Kanske kan vara något? Annars finns det ett gäng spelare i HA som kanske kan lyfta i en tredje eller fjärdelina. Kalmar har en del skridskostarka yttrar som är redo att testa vingarna i SHL (om de inte går upp direkt).

Noel Nordh snittar nära på 0,5 poäng per match i AHL. Redo för SHL efter två år därborta (även om kontraktet är på ngt år till)?

Wilmer Skoog gör hyggligt med poäng sedan några år i AHL, kontrakt på väg att gå ut.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Läs Gaaves inlägg till ditt inlägg! Säger en hel del om Bäckis!
Han har varit borta ftån hockey länge...o från stor rink. Tekar bäst...myckwt ass...
Hörde du intervjun igår när han fick prat om hösten i Brynäs?
När det blåser hårt så sprider Bäckis Jacob johan...ett lugn på isen!
Hägg Bellows Bäckis har kommit igång Det tar lite tid men samtidigt gillar dessa killar de matcher vi har nu....karaktär o rutin kallas det

Sv: A proposito de nada
Zzz: Och det håller ju inte då att ta in till exempel karlkvist. Vi måste få in lite spelare som är på väg åt rätt håll i karriären.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Så kan det absolut bli och just därför många spelartruppen i ”bra ålder” bli fler och bättre. Man behöver förlänga, helst flerårskontrakt, med spelare som Bellows och Hägg, på samma sätt som man förlängde Bobby, Andersson, Kinnvall etc. Jag tror även det vore smart att hitta spelare i 30-årsåldern som fortfarande är på sin peak, de skulle kunna hjälpa till med att driva laget.

Samtidigt spelar många av de äldre ganska billigt och levererar på en klart anständig nivå på isen. Förra säsongen gick Brynäs med rekordvinst och gissningsvis blir det mångmiljonvinst den här säsongen också. Om veteranerna bidrar till att bygga upp klubbens ekonomi på det sättet, så bygger de också upp väldigt goda förutsättningar för Alcén att ersätta dom. Jag tror inte man ska underskatta deras betydelse för det enorma intresset för klubben, just nu är det fullsatt varje match och att Bäckis, Silfverberg etc finns i laget är definitivt en del av det stora intresset.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag förstår vad du menar, men det är farligt att anse att spelare ska få avgöra själva när situationen är som den är. Om två säsonger kan vi ha tappat i princip hela offensiva stommen.. Det är jobbiga beslut kommer behöva tas för det är många i dagens trupp som ”förtjänat” att avgöra själva när det är dags.

Sv: A proposito de nada
Peja: Tack för förtydligandet. Men en breddcenter eller åttondeback har vi redan i Hillström samt Dahlqvist/Rafty.
Som vi bägge varit inne på kommer generationsväxlingen bli en enorm utmaning och jag får det inte att ihop med en Bäckis/Larsson/Järnkrok centerlina som skall kompletteras med ytterligare en trettioplussare i Vesel.
Vi måste börja någonstans och där är Scott och Vesel det uppenbara första steget.

Sv: A proposito de nada
Zzz: "Hur hade vi resonerat om det vore en annan spelare?"

Bäckström har mer poäng än alla andra våra centrar. Han har 9 poäng mer poäng än Scott och Ölund tillsammans. Han är fyra i Brynäs poängliga.

Han är dessutom en av ligans absolut bästa tekare på nästan 60%. Dessutom är han sexa i hela SHLs assistliga i PP. I Brynäs är det bara Kinnvall som gjort lika många poäng som honom i den spelformen (13). Silfverberg har 1 poäng mindre (12) och sen är Rödin nästa på 9.

Bäckström är verkligen inte den som är anledningen till att Brynäs PP stundtals inte fungerat. Och jag är övertygad att om det stått valfritt annat namn på ryggen där hade många varit nöjda med hans siffror.

"han har ärligt talat blandat och gett under säsongen."
Vilka har inte gjort det i årets Brynäs? Det har väl även Silfverberg, Larsson, Kinnvall, Hägg och massa massa andra gjort också? Är väl egentligen bara Bobby jag tycker hållit en någorlunda jämn nivå över hela säsongen. LP också kanske men svårbedömd när han får spela långt ned. Möjligtvis att man kan nämna Rödin också men han är ju knappast felfri han heller.

Sv: A proposito de nada
Peja: Karlkvist är ju slut redan nu.

2985076 · »