Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Tom: Fint att du har kunskap om Chad Hinz-affären.
Att klubben säger sig ha lärt sig av den är bara fint.
Men det intressanta med Hinz tycker jag är efterspelet. Vad tycker du om "journalisten" Fs och Apfansens agerande under det kommande året till dess att chefredaktören fick fly från Schtaan med sina barn?
Och där har vi förstås kopplingen till Apklubbens agerande: skriver Pea även om avbön angående hur de blundade för den vidriga förföljelsen under ett helt år?
Tom: Javisst, kompetente Anders Forsberg importerade allt bra, det kan vi utgå från. Inklusive att han importerade ett spelsystem där Apan som läckt bakåt i alla år äntligen fick ett försvar. Det importerade Forsberg genom att kopiera Rönkens försvarsspel som gråtbert hade lärt sig.
Bagdad-Bob importerade Styrman och Forsberg gjorde sitt bästa för att ge honom självförtroende men inte ens hans stöd kunde kompensera för Bagdad-Bobs iver att ta emot folk från Luleå vilket han feltolkade som att Apan var intressant.
M.Lemiux:
Sen vet jag inte riktigt vart du hittar dessa sorts uttalanden
" att Schtaaaan tog sina SM-guld med majoriten Skellefteågrabbar som dom viktigaste spelarna är än en gång bevisligen en ren och skär lögn."
Som sagt så känns såna här saker mer som en grej ni gjort till eran sanning för jag hittar sällan/aldrig dessa uttalanden från Skellefteå-fans.
Däremot har jag sett folk som skrivit att vi tagit "SM-guld med mestadels Skellefteå-grabbar/egna produkter".
M.Lemiux: Hmm vad är skillnad mellan Arvidsson och Burström då? Båda orter ligger i Skellefteå kommun och de kom ungefär samtidigt?
Jag tycker det är rätt väsentligt att jämföra med andra SHL-klubbar för att man då får ett mått vart laget står med Sverige-mått mätt.
Ja självklart har våra importer varit en starkt bidragande orsak. Men hade man inte haft alla juniorspelare som kommit upp hade ju bredden mest troligt varit betydligt sämre, eller hur? Enligt mig den största bidragande orsaken till att vi gått så bra. Har en "köpespelare" vart skadad har man kan kunnat slänga in Arvidsson; Lindberg, Melker, osv i förstafemman och det har inte blivit märkbar skillnad.
Bara att jämför med ex Luleå. Ni hade ju rätt bidragande stjärnor förra året också men var det verkligen pga dom ni föll i slutändnan? Nix inte enligt mig. När de inte producerade i slutspelet så hade ni inga Arvidsson,Melker;Emanuelsson som kunde avlasta.
Nej Svens bror, precis som Sven, spyr endast galla. Vilket jag tidigare skrivit tycker är synd/tråkigt.
Positivt om Luleå? Spontant kommer jag på att jag berömt er för er fina MV-utbildning i ett tidigare inlägg till Sven.
Yes, Osten är friad. Precis som de 2 riksidioter till heilare i Skellefteå-klacken. Du tycker dom är lika oskyldiga?
Vad ska jag säga om Hinz? Självklart en stor skandal, som till en början sköttes uselt av AIK. Dock har de lärt sig av det och efter det tycker jag helt ärligt Skellefteå är en av de bättre klubbar på att uttala sig "skandaler". (Lasse Marklund undantag när han uttalade sig om Gustaf Burström). Där tycker jag helt ärligt Luleå ligger långt efter då de allt för ofta sticker huvudet i sanden eller bara försvarar sig.
Detta fenomen uttalar till Pea om i Fahlmans bok där han tydligt säger att de fick en grym läropening om Hinz-skandalen. Hinz hade sagt till Skellefteå att provet kommer att vara negativt (inget blåsprov togs, bara blodprov) och i väntan på det så valde AIK (felaktigt enligt mig) att Hinz skulle fortsätta spela tills provsvaren kommit. Pea säger sen klart och tydligt att de borde ha stängt av honom i avvaktan på provsvaren. Men som sagt, detta är trots allt 10 år sen? Fattar inte riktigt vad ni vill ha svar på här?
Tom: Nej, jag menar att jag inte chansar, Burström är ingen Schtaaaan-grabb oavsett om han flyttat dit när han var 11 och han har inte hockeyuppfostrats av Schtaaaaaaan heller som knatte, utan det var av Jörns IF, en klubb som också ska ha cred för hans utveckling och mig veterligt ligger Jörn inte direkt i Schtaaaaan och kan ej räknas som en Schtaaaan-klubb och då är ej Burström en "renodlad" Schtaaan-spelare, i det övriga hockeysveriges logik iaf.
Och nej, jag har inte jämfört med andra Elitklubbar, varför då???Det var inte liksom det som var poängen. Det är fullt möjligt att SKAIK ligger i topp där bland junispoängen har aldrig skrivit nå annat heller, däremot har jag skrivit att SKAIK har utvecklats junisar bra till kompetenta Elitspelare och där har Anders Forsberg stor förtjänst som låtit dessa talanger fått spela och fått förtroende att utvecklas, det har vet jag t.ex Arvidsson och Rundblad sagt. Menar nog mer att iom jag skrivit att SKAIK har vart duktig att utveckla junisar de sista åren så är det väl logiskt att SKAIK borde ligga i poängtopp bland junisar också, eller??
Nej, min poäng var bara att det trots allt är köpespelarna som är de största bidragande orsakerna till SKAIKs framgångar de senaste åren, bevisligen dessutom, inte vem som hade världens bästigaste junisar.
Jag tycker själv att jag berömmer Schtaaan i mina inlägg, bl.a för deras junisverksamhet, och tycker att det iaf är roligare att det går bra för Norrlandslagen (Luleå, Schtaaan, MoDo tyväär har ju Timrå halkat ut men hoppas dom kommer tillbaka snart) än för lagen i söder....när skrev du nått positivt om t.ex Luleå?? Duktige och riktige Svens onde bror gör ju inget annat än att spy galla över oss och han verkat hakat upp sig på Rasistiske Osten och att det är en skandal i Svensk Hockey trots att han blivit solklart friad då han t.om försvarats av SKAIK-fans som satt i hans direkta närhet och att "journalistens F" s.k "säkra"källor dragit tillbaka sina vittnesmål.
Nu vet inte jag hur du ställer dig till denna historia och "journalisten F" men jag tycker vi ska nämna en verklig skandal i svensk hockey historia (och det skulle va kul att höra hur kopia-hjonet ställer sig till detta) nämligen Chad Hinze affären. Jag är rätt säker att Sven frågade dig om detta tidigare Tom, men fick inget svar.
Redigerad kommentar
Sven.Savage:
Bara en snabb fråga angående "kompetente" Anders Forsberg. Var det han som "värvade" Vesce, Sörensen, Styrman ? Eller var det bara guldkornen Möller,Lehtonen, Klingberg han hittade? Du verkar ju ha inside info om detta.
Hans "kompetenta" uttalande om att "Styrman kan vara bäste back i Sverige om 4 år" tyder väl lite på att de måste ha vart en A-fop värvning, eller??
M.Lemiux: Jag menar att du chansar i denna mening
"Det är definitivt bra jobbat av SKAIKs junisverksamhet och Arvidsson gjorde en kanonsäsong men det är bara Arvidsson som kan räknas som en "ren" Skellefteå produkt, dom andra är spelare som kommit till Sctaaaan i lite äldre år, Burström från Jörn"
I och med att jag vet att Burström kom när han va 11 och det anser jag inte vara "i äldre år".
Ja den största poängskörden står köpespelarna för. Men jag antar att du även jämfört med andra SHL-klubbar från förra året och räknat hur många som var topp 10 där? För det har jag gjort, och även i den kategorin så ligger vi i topp.
Ja, den där lista över köpespelare som drar från Apan börjar bli så lång att man väntar sig att den motsatta listan nu ska fyllas av nya köpespelare, inhandalade av bästigaste Lasse J. Även om denne Bagdad-Bob ständigt och jämnt påstår att han bara lyfter upp egna junisar utrustade med värdegrunnnnnd och Möller-klass direkt.
Men var så säkra på att telefonen och kreditkortet går varma hos Bagdad-Bob, men nu, när han inte har kompetente Anders Forsberg med erfarenhet som scout för NHL vid sin sida, får vi se vad den hybrisuppblåste Bagdad-Bob förmår. Än så länge har det mest handlat om föredettingar men nu ska det väl fyllas på med Vesces och Gorens.
Den sjätte köpespelaren ryktas nu vara på ingång:
Köpeklubben Apans köpfest av köpespelare 2014
1. Köpespelaren Pär Lindholm köpt av Schtaan och har nu varit köpt av och spelat i fem klubbar landet runt. Honom har vi köpt tidigare, säger Wallson, och därmed är han en Skellefteåprodukt, en liten grabb som vi givit värdegrunnnnd och nu ska han få ännu mer av den varan, innan NHL upptäcker honom och köper honom.
2. Köpespelaren Mikko Lehtonen klar för sin nionde klubb i sitt sjätte land. Han har vi köpt förut en gång så vi betraktar honom som en ren Skellefteåprodukt, säger köpar-geemmen Lasse J, den bästigaste.
3. Köpespelaren danske Nick Sörenssen låneköps av SkAIK. Dansken har, bara 19 år gammal, redan lyckats signa sig för hockeyspel i fem klubbar i tre länder så det kan bli många flera med tiden. Vi ser honom som ren Skellefteåprodukt, säger Klockare, eftersom han kommer till oss som liten grabb för att få värdegrunnnnnd!
4. Köpespelaren Daniel Widing klar för Schtaan, informerar Mr Madhawk. Det blir bara Widings nionde klubb, och bara fjärde land, kan jämförelsevis ses som trogen. I princip har han spelat SM-final med oss, menar Bert, så det här är en riktig Skellefteåspelare från kryyyyvan och allt.
5. Köpespelaren Martin Sevc, byter klubb igen som han i snitt gjort årligen senaste decenniet. Fjärde landet och nionde klubben för legoknekten Sevc men eftersom han kommer och går mellan klubbarna är det i princip 17e gången han blir köpt av ny klubb senaste 14 åren. Köpeklubben Apan köpte köpespelaren Sevc bara för ett par år sedan och nu köper de honom igen. Med häsnyn till att han tidigare lirat med oss har han redan värdegrunnnnnd och bör betraktas som en ren Schleffteprodukt, meddelar Bagada-Bob Lasse J.
6. Köpespelaren Andrew Calof, 23-årig kanadensare från Princetown University, ryktas påsk-riven för Aporna. 79 kg mid-geten kalufs har en bakgrund i Nepean Raiders Minor Midgets AA samt Hawkwsbury Hawks innan han köptes till Princetown men han har bara lirat skolhockey alltså. Inga problem, meddelar Bagdad-Bob, så snart han kommer hit får han värdegrunnnnd och eftersom han aldrig lirat vuxenhockey betraktar vi honom som en ren Approdukt, dvs här lyfter vi upp en junis från egna led!
1a linan
11. George Holloway 20. Erik Forssell 21. Jimmie Eriksson
2a linan
10. Joakim Lindström 15. Melker Karlsson 45. Oscar Möller
3e linan
14. Petter Emanuelsson 41. Pierre Bellemare 9 Victor Arvisson
4e linan
27. Martin Lundberg 29. Oskar Sundqvist 12. Adam Pettersson
Redigerad kommentar
Tompa pompa:
Först och främst...ja, jag slant på tangenterna när jag skapade min användare och stavade en bland de största hockeygudarna genom tiderna namn fel, vilket jag skäms för, men tack för att du påminner mig.
Å fan, flyttade Burström till Stockholm (för du skrev ju AIK) när han var 11 år, det hade jag faktiskt ingen koll på, tur att han flyttade till Schtaaaan sen för att få värdegrund i SKAIK. Det jag däremot har koll på är ju just att Burström, Melker och Sundqvist inte kommer från just Schtaaaan utan är ditflyttade så jag vet inte vad du refererar till när du menar att jag "chansar". Men å andra sidan kanske du tar åt dig av den sanna historien just för att du kanske tillhör dessa cykloper (vad vet jag?) och inte anser det.Men däremot ett alter ego (Bruse) på detta forum "chansar" mkt och verkar inte ens ha så stor koll på sitt eget lag...nåväl
Vad som däremot också är sant är ju att dessa nämda spelare har utvecklats av SKAIKs junisverksamhet, vilket ni gjort bra dom senate åren, men jag ville bara poängtera sanningen att den klart största poängskörden står köpespelarna för, eller hur??
Sen har jag svårt att räkna en junis som en köpespelare bara för att dom kommer från en annan ort, vet inte vars jag skrev det, tyckte jag skrev att dessa nämda spelare + Arvidsson stod för 138 poäng förra säsongen och köpespelarna för 307 poäng av de 10 bästa poängplockarna....sen vet inte jag hur du tolkat det, jag tolkar det som jag inte skrev att junisar är köpespelare...jaja, ursäkta då.
M.Lemiux:He he he, du och jag och andra kompetenta människor förstår nog inte den sanning som Kryvarpätarna och Bagdad-Bob är övertygade om. Men snart ska Apan iväg - som topprankad bland europeiska klubbar - för att möta finska och danska lag; något som skulle sluta i tvåsiffrigt för Apan om vi förstos Bagdad-Bob och de andra, vi inte får ifrågasätta, om vi inte ska bli utsatta för kryvvarpäarnas vreeeeede, gråtberts gråt och Apans värdegrunnnnnnd.
Nå.
Vi får väl se hur det går;-)
Sven.Savage:
Och av SKAIKs 10 bästa poängplockare (Grundserie+slutspel) säsongen innan stod köpespelarna för 302 poäng(nästan identiskt med gångna säsong) och världens bästa junisar för 108 poäng(20 poäng mindre än gångna säsong).
Då var det 3 spelare från SKAIKs junisverksamhet av de 10 bästa poängplockarna och likadant då en som kan räknas som en Skellefeåkrabb med värdegrund i nappflaskan men då hette han Oscar Lindberg.....så förra SM-Guldet hade SKAIK-junisarna lite mindre framträdande roll än detta, men jag antar att Cyklop-trollen hittar nån "trolig förklaring" som bevisar motsatsen.....suck
Sven.Savage:
Tvärkollade upp en liten rolig sak bara....av SKAIKs 10 bästa poängplockare gångna säsongen pluss slutspel stod köpespelarna för 307 poäng medans världens bästa junisar stod för 138 poäng. Fyra av de tio bästa poängplockarna är från SKAIKs junisverksamhet:
Plats 3: Viktor Arvidsson (40+16) (Grundserie+Slutspel)
Plats 8:Melker Karlsson (25+12)
Plats 9:Niclas Burström (20+3)
Plats 10:Oskar Sundqvist (16+6)
Det är definitivt bra jobbat av SKAIKs junisverksamhet och Arvidsson gjorde en kanonsäsong men det är bara Arvidsson som kan räknas som en "ren" Skellefteå produkt, dom andra är spelare som kommit till Sctaaaan i lite äldre år, Burström från Jörn, Melker från Lycksele och Sundqvist från Boden så att som en fåtal enögda cyklop SKAIK-fans säger(tyvärr märks dom för mkt) att Schtaaaan tog sina SM-guld med majoriten Skellefteågrabbar som dom viktigaste spelarna är än en gång bevisligen en ren och skär lögn.
En av dom 10 bästa poängplockarna är en Skellefteågrabb helt från eget led som fått värdegrund i nappflaskan och köpespelarna har stått för klar majotitet av poängplockandet...punkt.
Och av dessa 10 bästa poängplockare är det klart att 6 lämnar, ev. lämnar Arvidsson också så än så länge ser det mörkt ut...SKAIKs nyförvärv skrämmer än så länge inte, iofs är backen Sevc ett bra förvärv, men inte i poängplockande sammanhang utan mer det defensiva som lär behövas.....verkar som att båda dom riktiga Norrlandslagen får en svår säsong till mötes.
Sommaren bryter ut och hockeynyheterna sinar. En nyhet är dock att Thuresson skriver på för KHL och är därmed förlorad, såväl för Luleå Hockey som uppfattades intresserade, som för Apan som ringer på allt numera fastän Bagdad-Bob J påstår att de är beredda starta säsongen med vad de har - eller rättare: vad de inte har - eftersom de bara lyfter upp junisar som är färdiga leverera bortåt 400 poäng utan problem.
Alltfler rykten gör trevligt nog gällande att Victor ARvidsson är beredd följa de 21 övriga köpespelarna och lämna Apvraket;-)
Owuya-affären rullar vidare och ytterligare info ramlar in.
Dopningkontrollantens krav framställdes muntligt c:a 16.50, krav avlämnades skriftligt och pissprov avlämnades under uppsikt c:a 17.50. DK förklarar att Owuya tränade c:a en halvtimme ytterligare från att hon trott han varit färdigtränad. Luleå Hockey förklarar att pissårov avlämnades mindre än en halvtimme efter att muntligt krav framställts.
Dopingnämnden består av fem personer, fyra var överens om 12 månaders avstängning, en person var skiljaktlig och ansåg att det skulle ha räckt med en tillrättavisning. Jag får känslan av att vi här förstår varför det dröjt fem månader till beslut. Jag tror att DN anser att Mark mycket riktigt brutit mot reglerna genom att låsa toadörren sedan han informerats om kravet, men samtidigt att man inte tror på att han varit dopad utan att det handlar om att väga behovet att agera hårt för att fastställa hur viktigt det är att alla har klart för sig att reglerna ska följas, mot möjligheten acceptera att Mark inte haft reglerna klara för sig och trots medspelares och DKs uppmaning låst dörren.
Dopingregler är och ska vara hårda för att upptäcka fuskare. Och självklart ingår då att de som myglar sig ifrån testning ska straffas. I vanliga fall tänker vi snarast på de som håller sig borta i veckor-månader för att undvika att testas medan de dopar sig. ATt hålla sig undan en timme känns inte riktigt relevant för det sammanhanget.
Kan Mark ha åstadkommit ett negativt resultat genom att han pissade och drack vatten? Jovisst, men jag undrar fortfarande hur troligt är det och vilka preparat skulle han ha fixat så samt skulle han verkligen haft den medicinska/tekniska kunskapen att göra det? Det tror jag inte.
Min gissning är att det kokar ned till att om Mark INTE låst toadörren, alternativt släppt DK-kvinnan in i toan med sig, samt att han skulle ha satt sig på toa och klämt ut lite nummer två samtidigt som han pissade "ofrivilligt" - ja då skulle han klarat sig.
Av någon anledning skötte han tillfället dåligt och inte bara det - dessutom kommer han nu i kommentarerna ut med förklaringar, visserligen via media men ändå, om DK-folket som pajaser, vilket är extremt dumt. Han borde ha sagt att "det är ett missförstånd" och han hoppas det ska ordna sig efter överklagan bara. ATt pajas-förklara DK var inget klyftigt steg. Han har visserligen en skiljaktlig med sig, men svårt att få ytterligare stöd efter pajaspåståendet tror jag.
Slutligen har spelarfacket förklarat att Owuya ska ha lön av Luleå Hockey under avstängningen eftersom han "inte lämnat positivt dopingprov" vilket låter fullständigt barockt. Är han fälld för att ha dopat sig alternativt brytit mot dopingregler så är han fälld och därmed måste förstås klubbens avtal med honom upphöra även om han möjligen/kanske/troligen inte dopat sig.
Ja, det var en soppa. Visst måste doplingreglerna vara skithårda men nog känns det knepigt när sådana som Mühlegg kom undan testning i månader eller för den delen flera generationer amerikanska sprinterlöpare. Man får ju uppfattningen att hanteringen av dopingkontroller vilar tungt på nationella organisationer som således är korrumperat beredda att se mellan fingrarna något enormt, samtidigt som Mark sannolikt åker för att han låst en toadörr, och en timme senare testats negativt - något som Mühlegg och de andra säkert kommit undan med.
Jahaja. Klumpigt agerat, Mark. Samtidigt som jag lider med dig om du tappar ett års yrkesutövande och därmed kanske en hel karriär om det bara är för att du varit klumpig.
Redigerad kommentar
Sven.Savage:
Det som ryckts ur Sellefteå är ju en sjukt bra och självspelande stomme som de hade turen att få behålla majoriteten av under några års tid. Om Lasse J tror att han kan ersätta den med juniorer och några få värvningar av seniorer så är han dummare än tåget. Det tar tid och behövs en del tur och fingertoppskänsla för att bygga upp något liknande på nytt.
Det står väl helt klart att man kan lita på Bagdad-Bob Lasse J. Följande spelare är väl inga problem att ersätta:
Mål Pass Poäng
Lindström, Joakim 23 40 63
Möller, Oscar 27 18 45
Arvidsson, Viktor 16 24 40
Bellemare, Pierre 20 15 35
Holloway, George 10 23 33
Ericsson, Jimmie 13 16 29
Karlsson, Melker 9 16 25
Sundqvist, Oskar 6 10 16
Emanuelsson, Petter 6 9 15
Frögren, Jonas 3 7 10
Alm, Johan 1 6 7
Summa: 134 184 318
Redigerad kommentar
Det var väl trevligt att höra att Victor Arvidsson är inställd på att slå sig in i Nashville. Han är ju på Rookie-test just nu och vi hoppas han får chansen testa vidare i camp-veckan för NHL-laget: i så fall kanske han är beredd att stanna om han nu erbjuds kontraktäven om han säkert får börja i AHL. Räknar vi med att slippa sådana där trista utlåningar kan vi då få den följande fina förändringen av Aplaget:
1a linan
11. George Holloway 20. Erik Forsell 21. Jimmie Eriksson
2a linan
10. Joakim Lindström 15. Melker Karlsson 45. Oscar Möller
3e linan
14. Petter Emanuelsson 41. Pierre Bellemare 9 Victor Arvisson
4e linan
27. Martin Lundberg 29. Oskar Sundqvist 12. Adam Pettersson
Tre linor borta, men Bästigaste Bagdad-Bob Lasse J fortsätter förklara att man skulle kunna gå in i säsongen och fightas om Glud med det lag man har nu - bara att flytta upp lite junisar som helt klart kommer att täcka förlusterna. Är det inte dags att inse att det helt snurrat till sig för Apans Bagdad-Bob nu?
Om 39 dagar och fyra timmar har vi nedsläpp i Champions Hockey League:
21 augusti 19.30 Krefeld Pinguine - Apan Hockey Club
Ska bli intressant att se Apan Junisar möta tyskarna...
Sommar i P1: Börje Salming. Alltid en höjdare att höra och eller se Börje, för mig vår bäste spelare någonsin.
Tänk bara Sverige-USA i Canada Cup 1976, presentation av förstafemmorna. När Sveriges #5 Börje Salming presenteras ställer sig en fullsatt arena-publik upp och klappar, stampar i golvet och vrålar i fyra minuter. Ryyyyyysning.
Eller reklamfilmen när Mikael Renberg och Tomas Sandström åker hiss och börjar skryta om sina ärr, drar av sig klädesplagg efter klädesplagg till de står i bara kalsonger för att visa och skryta om alla ärr. Då stannar hissen på ett våningsplan och iklädd smoking kliver en man in. Det är Börje Salming. Mikael och Tomas tystnar omedelbart och drar på sig kläderna:-)
Själv har jag bara ett vid sidan av rinken-minne av Börje. Jag var på ölmässa i Nacka Forum, köpte en renklämma och promenerade runt. Plötsligt står jag framför Börje som marknadsför ett kanadensiskt öl. Oj, det där ser gott ut, kommenterar Börje.
Då vet jag att vad som helst händer mig i världen har jag varit med om något jag aldrig kan glömma. Fyra minuters stående applåd - och han berömmer mitt matval:-)
Hm, det kanske blir fler uttalanden från Bagdad-Bob, den bästigaste Lasse J snart:
"Köpespelare som drar från köpelaget Schtaan"
1. Och Apa Möller, drog till Kazan
2. Bud Holloway, drog till Bern
3. Jimmie Ericsson, drog till St:Petersburg
4. Joakim Lindström, drog till St:Louis
5. Pierre-Eduard Bellemare, drog till Philadelphia/AHL
6. Melker Karlsson, drog till San José/AHL
7. Petter Emanuelsson, drog San Jose Sharks dvs AHL el SkAIK-lån igen.
8. Henrik Karlsson, drog till KHL.
9. Jonas Frögren, drog till Leksand.
10. Stefan Steen, drog till Växjö.
11. Stefan Warg, drog till Malmö.
12. Johan Alm, drog till Nashville/AHL, om ej SkAIK-lån?
13. Oscar Sundqvist, drog till Pittsburgh/AHL, om ej SkAIK-lån?
14. Sam Marklund, 21 år, drog till Asplöven.
15. Markus Hägglund, 20 år drog till Kiruna.
16. Sebastian Mannberg, 20 år drog till Mörrum.
17. Patrik Enberg, 20 år drog till Piteå.
18. Emil Wikström, 20 år drog till Piteå.
19. Carl Becker, 19 år drog till Piteå.
20. Johan Kallio, 20 år drog till Hudiksvall.
21. Rasmus Bengtsson, 21 år drog till Rögle.
22. Victor Arvidsson, drar till Nashville?
Victor Arvidsson blev ju draftad på mållinjen,efter att ha sidsteppats två år. I samband med det förklarade Nasvilles scout Tobias Bergman att planen nog var att Victor skulle bli kvar hos Apan, trots hans fina säsong, eftersom han var så liten och därför behöde växa till sig, hur nu det skuule ske. Kanske lägga på sig 10-20 kg muskler, köra tacklinsliga med Hedman?
Nu är Victor iaf på campen och förklarar att planen är att slå sig in i Nashville. Kanske väljer han AHL-laget ändå, hoppas liksom Alm ta sig all the way to...F...B...I - jag menar NHL...
Albert Hall: Hm, ser att alla tänker annorlunda än jag och det med kloka argument.
Regleringen: "Kontrollerna kan äga rum när som helst och var som helst. Även utomlands och utanför idrotten om du är elitidrottare. Du är skyldig att vara under ständig uppsikt av en funktionär från kallelse ögonblicket till dess kontrollen avslutas" verkar dessutom klar och tydlig och visar att jag har fel.
Antagligen har man beslutat att ge dopingkontrollanterna så totala maktbefogenheter i syfte att eliminera alla slingervägar för fuskare.
Det enda jag möjligen skulle kunna argumentera vidare med vore kanske att det finns väl ytterligare underlag t ex en dokumenterad praxis av hur det skrivna ska tolkas och användas. En sådan skulle kanske då kunna innehålla beskrivning av att DK ska via hänsyn att inte hindra idrottsmannens utövande genom att kalla till dopingtest under pågående idrottsaktivitet som tävling eller träning. I så fall kunde Mark Owuya fortfarande ha stöd för sin tolkning.
Men eftersom ingen här och inte heller i media eller annan plats tagit upp det spår jag gjort betyder det väl att det spåret inte finns.
Gissningsvis är det i stället så att den hänsynen - av DK att inte störa under tävling eller träning - är något de använder med sunt förnuft eftersom ett sådant agerande snabbt skulle göra dessa kontrollanter omöjliga och de skulle inte få stöd av sporten i övrigt varpå de skulle behöva plockas bort.
Nå, jag är inte sämre än att jag kan övertygas av kloka argument och eftersom det nu skett erkänner jag att jag haft fel och ni övriga här haft rätt. Jag ger mig.
Kan det finnas något mer att kommentera i så fall?
• Vad skulle ha hänt om Mark satt sig och skitit med öppen dörr? Skulle kontrollanten accepterat det och inte anmält honom då? Men då kunde han ju smygpissat ändå. Eller om hon accepterat att han skulle träna klart innan han lämnat pissprovet? Då kunde han ju ha pissat i byxorna på isen. Eller om han helt enkelt när hon sa att "du ska testas" pissat på sig omedelbart och förklarat att "du skrämde mig, jag blev rädd och pissade på mig". Alla de där åtgärderna skulle ju ha lett till samma effekt som det som nu skedde, nämligen att han tömt blåsan på därvarande urin och därefter fått lämna pissprov med "ny" urin.
Sådana skeenden kunde alltså också ha lett till anmälan och man undrar hur RF skulle hanterat det?
T ex "Owuya förklarade att han inte kunde lämna pissprov omedlbart eftersom han under/efter kraftig träning drabbats av vätskebrist men var tvungen skita eftersom han annars skitit på sig då han var mycket nödig för nummer 2. Eftersom ingen potta fanns tillgänglig krävde DK att Owuya skulle skita i en skål för att hon efter utfört värv skulle ha kunnat undersöka skålinnehållet för att säkra att det bara bestod av tarmtömt material (hur skulle hon säkrat att ev. diarré-leverans ej innhöll urin tro?) men Mark vägrade skita i skål och därför stängs han av i tolv månsder."
Eller "Owuya har följt bestämmelserna om att han sedan dopingprov krävts varit under uppsikt men misstänks ha pissat på sig i hindrande syfte, sedan DK lultat på susp och matchklädsel. Owuya förklarade att han inte pissat på sig alt. han pissat på sig, men det var innan DK framförde sitt krav alt. han pissat på sig men det var ofrivilligt eftersom han blivit skrämd. Men han döms till 12 månaders yrkesförbud pga av att han pissat på sig."
Och så vidare. Flera intressanta möjligheter att fundera på hur de skulle ha hanterats.
• Alltnog och medan. Att Owuya låste toadörren trots att DK och medspelarna informerade honom om att han inte fick göra det var förstås en dumhet och för den straffas han nu rejält. Man undrar förstås varför han agerade så knäppt. Var det något som skedde som gjorde att han blev förbannad och agerade överilat? Eller var han verkligen rädd att han skulle ha åkt dit för närvaro av misstänkt preparat?
Jag har verkligen svårt att tro på att han var dopad på något sätt. Han lämnade ju faktiskt ett pissprov och det testade negativt. Hade man tid kunde man undersöka saken genom att för varje dopingklassat preparat undersöka farmakokintik och fastställa när han senast kunde ha intagit sådant och i vilken mängd för att en pissprovstest när den nu utfördes skulle ha visat negativt resultat, men om han testats direkt - kan det ha varit 30 minuter eller 60 minuter tidigare? - skulle ha blivit postivt? Men någonstans går gränasen (även för mig;-)) på hur mycket tid jag lägger ned på en förlorad sak så det skiter jag i.
Jag gissar dock att Mark Owuya knappast har så stor kunskappå området att han visste att bara han snabbpissar och därefter väntar in nästa piss klarar han sig. Det närmaste jag skulle gissa, om Mark var rädd att åka dit och genom förfarandet kalrade sig, vore väl i så fall att han missbrukat något ej i syfte att dopa sig men av andra skäl, t ex brass eller koks. Nåja, vem vet.
Det mest troliga är nog faktiskt att han inte varit dopad eller så utan av dumhet inte velat följa reglerna och i så fall kan det kännas tungt att straffet blir yrkesförbud i 12 månader och sannolikt att hans karriär då är över. Ett straff som jag i så fall skulle uppfatta som extremt överdrivet för att ha stänt en toadörr.
Men som då skulle kunna försvaras genom att Mark blir ett personligt offer för kampen mot doping genom att det inträffade kommer att innebära att alla andra som ska dopingtestas i framtiden får fullständigt klart för sig att det är bara att lyda, t o m en stängd dörr kan innebära att man fölorad hela sin karriär.
Vore intressant för övrigt att veta mer detaljerat om vad som skett, t ex hur länge dröjde det till dess att han pissade under uppsikt? Och exakt hur gick diskussionen? Kan det ha varit:
DK: Ni fyra ska dopingtestas!
Mark: Men jag håller ju på att träna, ska jag avbryta träningen för dopingtest?
DK: Materialförvaltaren sa ju att träningen var över.
Mark: Inte för mig. Hento ska specialträna mig en halvtimme nu, jag behöver det eftersom kvartsfinalerna står för dörren.
DK: OK, träna klart då, men sedan ska du dopingtestas.
Mark: OK. Jag är dock lös i magen och måste skita lite innan jag fortsätter träningen med Hento.
DK: Då ska jag följa dig in i toa för att titta på när du skiter.
Mark: LOL. Det kan du glömma.
Andra spelare: DK har rätt, du måste låta henne följa med dig in på toa. Eller sitta och skita med öppen dörr inför oss alla.
Mark: ROFL! Ni försöker driva emd mig. Det kan ni glömma. Jag skiter ensam.
Eller var det så att DK i omklädningsrummet förklarade:
DK: Ni fyra ska dopingtestas!
Mark: Jag kom just på att jag vill träna mer.
Och så vidare.
Det vore förstås intressant att veta detaljerna. Kanske blir offentliga genom överklagan? Det ger sig.
NuMo:
En annan konstig grej med detta är tiden det tagit för att komma fram till avstängningsbeslutet. Nästan fem månader från förseelse till dom, det kan väl inte vara rimligt?
Albert Hall:
Det finns väl två rimliga anledningar till "beteendet". En otrolig naivitet från Mark, eller tvärtom.
Jag hoppas ändå att det är något orimligt. Jag tror ju faktiskt inte ens att Carl Lewis varit dopad.
Det här kan ju ödelägga hans karriär och det är inte bara en handflata på kinden. Det är en slägga i magen.
NuMo:
i drygt 99% av Svens inlägg genom åren så har jag till lite drygt 100% hållit med honom, detta är nog första gången jag inte gör det.
Jag tycker, av vad vi vet hittills, att Mark betett sig oerhört underligt och respektlöst. Lägg märke till, av vad vi hittills fått veta, att även lagkompisar gett råd om vad han borde göra och han verkar inte ha brytt sig.
Naturligtvis är inte detta någon nyhet för LHF eller ens resten av hockeyvärlden. inte ens för Mark själv som ju blev informerad om konsekvenser direkt detta hände i februari. Lulehockey reagerade nästan direkt och skrev kontrakt med ersättare. Att klubben sedan sa att "Mark verkar vilja spela i KHL, och det rspekterar vi" är ju inget annat än spel för galleriet. Resten av hockeyvärlden verkar också ha vetat eftersom, åtmonstone jag, inte hört ett enda rykte om någon klubb någon annanstans i världen.
Så onödigt, Mark, så onödigt.
Sven.Savage:
Man skulle ju kunna tro att det var någon läkare som gjort en felbehandling du talar om. Nä, nu är det allvar. Smita från dopingkontollantentanten. Det gör man inte ostraffat.
Sven.Savage: ? Är du på ritkigt? Världens novell till försvar för en idiotgrej?
Mark gjorde en tabbe, bröt mot ett regelverk som finns för att skydda all idrott från fuskare.
Att ha övervakade pissprov är ett resultat av att de som medvetet fuskade, kissade(innan de började ta otillåtna preparat) i påsar som de sedan förvarade nära kroppen under den tid de hade otillåtna medel i kroppen. Detta för att när dopingpolisen dök upp kunde de utföra sitt pissprov med det gamla kisset som inte bar spår av otillåtna medel.
Att Mark och Sven inte förstår detta förpassar dem med ilfart ner till amatörligan. Jag vill inte till skillnad från er 2 att det ska finnas någon möjlighet för fuskare att nå framgång på ett felaktigt sätt.
J F K och Rytter:
Jag tycker personligen själv att Mark agerade dumt och tror inte att hans överklagan kommer att ändra domen, men vi får se....
Rytter: Jag håller med. Det är solklart så att Mark in the park gjort fel. Det finns inte någon som helst tvekan och risken är rätt stor att han får påbackning ytterligare ett år om det blir ett överklagande.
Det finns många exempel på elitidrottare som använt en "fusk-penis" för att skicka ut andra personers kiss eller rent av sparat eget dito. Nu är risken givetvis oerhört mycket lägre då det är en lagidrott, men tyvärr förstår man varför en elitidrottare inte kan tillåtas gå iväg oövervakad inför ett prov.
Mark var en idiot och straffas väldigt hårt för det. Edwin Hedberg var en idiot som inte kollade innehållet i sitt kosttillskott med en läkare. Hur många fler hockeyspelare ska åka dit för att de helt enkelt inte kollar upp en av de absolut viktigaste sakerna som finns idag???
Står så här i RF:s doping kontroll folder:
"När du kallas till en dopingkontroll ska dopingfunktionären legitimera sig. Du är därefter skyldig att följa dennes anvisningar. "
"Kontrollerna kan äga rum när som helst och var som helst. Även utomlands och utanför idrotten om du är elitidrottare"
"Du är skyldig att vara under ständig uppsikt av en funktionär från kallelse ögonblicket till dess kontrollen avslutas"
Inget snack om att Mark har alla rättigheter att träna mer, skita, äta, dra en trall osv, men det måste ske under uppsikt så DK kan notera allt som händer från och med meddelandet om test fram till lämnat prov. Svårt att skylla på DK att Mark väljer att ignorera detta.
Sven.Savage:
Hur som haver kommer han att överklaga har han deklarerat, kan ju trots allt finnas saker bara berörda känner till som inte togs upp i första domen som kan förmildra omständigheterna. Det får helt enkelt visa sig vad nästa dom säger.
Sven.Savage:
Tror inte heller att Mark var dopad. Men otroligt klantigt och korkat att sätta sig i denna sits, han vet om reglerna och alla andra verkar också ha vetat vad som gäller. Att dessutom skita i det när dom säger vad som gäller är ju idiotiskt.
Han är ju inte avstängd för att han är dopad utan för att han inte följt reglerna som gäller vid kontroll. Bra att man har hårda regler på detta, annars skulle det ju vara fördelaktigt att skita i testet eller bryta mot reglerna för de som dopar sig. Finns ju dessutom ämnen där det kan vara fördelaktigt att först pissa och sedan dricka mängder av vatten och sedan lämna prov, då hinner man inte få tillräckligt höga koncentrationer i urinet och kan lämna ett grönt prov.
Sedan så fort DK har meddelat att Mark ska testas så ska han vara under uppsikt, ifall han vill träna mer eller ifall han vill skita eller dra en tralla så får han göra det med publik. Detta för att DK ska se att han inte tömmer blåsan och sedan fyller på med vätska.
Så istället fär att vinkla detta till att det är DK:s fel, så tycker jag du ska rikta detta mot Mark istället, det är han som gjort bort sig och nu får ta sitt straff.
Överklaga!
Och lägg samtidigt in en anmälan och driv ett civilrättsligt mål mot dopingkontrollanten och mot den instans (det är väl Riksidrottsförbundet?) som nu dömt honom.
Jag är övertygad om att Mark vinner ett sådant mål. Ett skadestånd på någon miljon från dopingkontrollanten vore väl trevligt:-)
Dopingkontrollanten (DK) säger alltså att ”vi testar efter att träningen är avslutad eftersom vi inte vill störa under träningen”.
Jag undrar om det där är korrekt? Det låter som att DK påstår att de vill vara snälla ungefär. Jag tror snarare att sanningen är att de FÅR inte störa under träningen. Hur skulle det se ut om träning pågår och plötsligt hörs en visselsignal. Nej, det är inte tränaren som blåst av pågående träningsspel, det är DK som dykt upp, blåst av och utropar: Owuya ska omedelbart lämna isen och följa mig in på toa där han ska pissa i en flaska medan jag tittar på. Ni andra kan träna vidare, utan målvakt.
Det där faller ju på sin orimlighet. Jag är för hårda regler föra att ge DK möjlighet att provta så att dopade spelare upptäcks och straffas. Men jag är övertygad om att DK:s befogenheter på något sätt reglerats och att de beslutats för att säkra att spelare inte myglar men samtidigt att spelarna inte störs på ett icke acceptabelt sätt. T ex vore det orimligt att tro att DK natten inför en viktig match har rätt att väcka spelaren fyra på morgonen, kräva pissprov, och på så sätt förstöra för spelaren och laget. Lika orimligt att tro att DK har rätt att 18.59.50 vid nedsläpp 19.00 i en match har rätt att blåsa i visselpipa och ropa ut ”målvakten ska omedelbart av planen och komma in på toa med mig för att pissa, ni får antingen skjuta på matchen eller börja spelet utan målvakt eller kasta in en reserv i målet. Jag bestämmer!”
Ja, ni hör ju. Utan att veta säkert förutsätter jag att det finns regler som stoppar DK från att kräva pissprov när som helst. Det finns förstås regler också för det som hindrar DK från att pissprovkräva när som helst. Och ett sådant hinder är säkert att DK inte har rätt att kräva att en spelare avbryter pågående träning för att pissprovas.
Det låter väl trovärdigt, så måste det nog vara.
Nå, då är det väl bara för DK att söka upp Owuya i hemmet, ringa på dörren, meddela att hej det är DK, nu ska du få pissa i min flaska medan jag tittar på.
Jovisst. Men DK ska testa fyra spelare och det är lita tidskrävande att söka upp var och en i hemmet. Vad händer om de inte är hemma när DK ringer på? Eller om de lagt sig och sova och inte vaknar av ringsignalen? DK får komma tillbaka. Det där tar tid.
DK gör det enkelt för sig och tar sig till spelarnas arbetsplats, dvs Delfinen. Då vet hon att alla spelare är närvarande och kan slå fyra flugor i en smäll. Men problemet är att DK INTE får störa träningen utan får kräva omedelbart pissprov först när träningen är avslutad. Men samtidigt ska dopingprovet vara oannonserat så DK måste se till att hon säkert vet att träningen är avslutad innan hon kräver pissprov. Vanligen inte så svårt men då måste man också känna till hur det går till vid en träning t ex att det först är ett pass med allmän träning där alla deltar och att därefter avslutas den delen men fortsättningsvis utförs individuell träning där vissa spelare eller lagdelar gnuggas vidare på detaljer. DK måste alltså anstränga sig för att inte informera spelaren långt i förväg om att pissprov ska tas utan vara säker på att träning är definitivt avslutad innan hon aviserar att pissprov ska tas. Vanligen inte så stort problem men en viss risk att DK gör fel och informerar för tidigt, innan hon har rätt att kräva pissprov.
Enklast vore förstås att DK söker upp spelarna i hemmet, eller när de omklädda ska lämna Delfinen etc. Men DK är lite lat och vill spara tid så hon söker upp spelarna på arbetsplatsen och hoppas att hon lyckas gå på spelarna i rätt tid.
Nu misslyckades hon alltså. Hon kräver pissprov av Owuya i ett läge hon saknar rätt att kräva pissprov av Owuya. Owuya svarar att du har inte rätt att kräva pissprov av mig förrän träningen är avslutad. Och det har han rätt i. DK har alltså misslyckats och genom att inte säkra att träningen är över för Owuya råkat informera honom i förtid om att han kommer att testas när träningen är avslutad.
Och vad händer? Jo under pågående träning besöker Owuya toaletten. Får man göra det?
Ja, vad fan. Det är klart man får åka av isen och besöka toa om man behöver. Är det någon som tror att man avbryter för att pissa? Det tror inte jag. Under pågående träning förlorar man vätska som fan, även om inte vätskeförlusten är lika extrem som under en match då man som vakt kan minska flera kg i vikt som följd av vätskeförlust så nog förlorar man vätska och troligen har man mycket små urinmängder att pissa ut om ens några. Däremot kan man vara dålig i magen, det kan alla vara. Och under extrema ansträngningar på träning kan man råka skita i byxan. Det är nog inte så roligt och känner man sådan risk tar man nog ett toabesök under pågående träning för att inte skita på sig.
Nå, träning pågår. Mark dricker förstås vätska hela tiden för att kompensera för den vätskeförlust han drabbas av, annars svimmar han ju.
Nu vill han gå på toa, gissningsvis för att skita. Då dyker det upp en DK och kräver att få följa med in på toa för att kontrollera hans skit och att han inte får pissa något samtidigt som han skiter.
Allvarligt talat: vad ska hon göra? Hålla i snoppen på honom, klämma till så inga droppar urin avges samtidigt som han skiter?
Seriöst?
Men hon kräver ju att han inte låser dörren, att hon får titta på vad han gör.
Jamen, vafan KAN han göra? Sitta på en toastol fem minuter och vad inbillar hon sig att hon kan förhindra genom att hon får vara med honom in och titta på honom medan han skiter?
Det hela blir sjukare och sjukare.
Det jag kan teoretiskt tänka mig att DK kan anföra är att ”Jag misstänker att Owuya någonstans inne på toaletten har gömt en flaska med eget piss som han tagit vid ett tillfälle då han är odopad och dessutom har han injektionsutrustning som han kommer att använda för att injicera det där pisset i sin egen urinblåsa genom att sticka rakt genom magen och hoppas befinna sig i urinblåsan med nålen när han sprutar in pisset. Alternativt kommer han att föra in ett cystoskopiinstrument genom sitt eget urinrör 20-30 cm upp i urinblåsan och via det skopiröret bakvägen leda upp det gömda pisset upp i urinblåsan.
Det är ju jättetroligt.
Så. Sanningen är alltså den att DK varit lat och i stället för att lägga energi på att säkra pissprov på ett korrekt sätt har hon hoppat på Owuya och krävt pissprov för tidigt, dvs innan träningen är avslutad. Hon har gjort ett misstag alltså. Owuya har förstås all rätt i världen då att svara att du saknar rätt att kräva pissprov nu eftersom jag inte tränat klart och hon har inget annat än att svälja misstaget.
Så får hon titta på medan han tränar klart, väl medveten om att hon gjort ett misstag. Och hon ser hur han under pågående träning dricker vätska precis som man alltid gör förstås. Och hon ser att han behöver skita och kräver att få titta på medan han skiter med öppen toadörr, något som jag ovan förklarat förstås är komplett meningslöst.
Visst kunde Mark låtit henne titta, lukta och avlyssna skitandet men allvarligt talat, det känns rätt patetiskt. Ville han varit på den säkra sidan borde han väl släppt in henne, men han kanske var blyg eller kanske han var förbannad för att hon uppträtt på ett dåligt sätt ”pajasartat” som han kallade det.
Men kunde han inte passat på att pissa direkt då, ge henne provet, och sedan fortsätta träna? Ja, det hade väl varit det enklaste men han kanske inte kunde. Kom ihåg att spelare som ska dopingtestas efter match eller liknande ibland dröjer timmar eftersom de efter så hård ansträngning och vätskeförlust kan behöva hälla i sig liter efter liter av vatten innan de kan producera det piss som krävs. Och Mark insåg att visst vore det enklast att ge henne pissprovet men det skulle ta honom 0.5-1 timmar och det innebar att hans träning skulle förstöras förstås. Så man kan förstå att han vägrar, något han är i sin fulla rätt till, eftersom DK inte har rätt att kräva att träningen avbryts för att spelaren ska pissa.
Däremot ville han skita eftersom han kände att annars skulle han skita på sig under den fortsatta träningen.
Så tycker jag att man måste tolka den information man fått.
DK har gjort ett misstag. Hon har informerat Owuya om att hon kommer att kräva pissprov efter träningen, men hon har gjort en tabbe och informerat honom för tidigt.
Och det är hela saken.
Var nu god och glöm inte bort vad som hände: Owuya tränade klart, gissningsvis typ en halvtimme till. Därefter pissade han i DK:s flaska och provet analyserades fullständigt och visade ingen som helst närvaro av dopingklassat preparat.
Men kan han ”ändå” ha varit dopad?
Ja, DK framför ju att han kanske var extremt lågt dopad och hade nivåer som låg precis över gränsvärdet för doping. Och eftersom jag informerade honom för tidigt fick han chansen att pissa ut den urin han hade i blåsan och dessutom dricka i sig ny vätska med följd att i det piss jag fick hade koncentrationen av det dopingpreparat han använde minskat jämfört med en halvtimme tidigare och nu kunde det inte längre upptäckas.
Allvarligt talat. Var seriös nu. Visst misstänker man alla dopingfällda som ljuger bort att ”det var inte jag, någon har lurat i mig något” o s v. Men är det någon som tror att Owuya varit dopad så var så god och räck upp handen.
Det är helt enkelt så här. DK har gjort bort sig. Men erkänner inte det och som följd av DK:s tabbe ska nu Mark Owuya straffas. Genom att stängas av från hockeyspel och hockeyträning i hela världen under ett helt år. D v s förlora sin inkomst under ett år. Och hans arbetsgivare Luleå Hockey ska förlora sin målvakt under detta år (nu har ju allt lutat mot att Luleå inte blir hans arbetsgivare, men ändå).
Låter allt detta rimligt?
Det hela kan sammanfattas till följande: En Dopingkontrollant fick inte sitta inne på toaletten och titta på medan Mark Owuya la en kabel. För det ska han stängas av från sitt yrke och förlora ett års arbetsinkomst.
Känns det OK?
Redigerad kommentar
Sven.Savage: Nej, förmodligen inte så mkt, men lite skumt är det, men hade han verkligen vart dopad hade det inte räckt med ett kort toabesök och sen en timmes träning för att dölja det.
Men tydligen så säger reglerna att när kontrollanterna vill att testet ska tas så ska det göras det annars straffas man, det hade både kontrollanterna och dom tre övriga Luleåspelarna påtalat honom, ändå lyssnade han inte, så lite klantigt och dumt var det. Men kanske är det som du säger att han hade ett megafräs och var tvungen att tämja den för att kunna fortsätta träna och lämna provet sen :D
M.Lemiux: Samtidigt behövs kunskap avseende VAD kan Mark göra utan uppsyn på toa plus träna en halvyimme till som kan leda till att ett dopingtest blir negayiv isf positiv?
Helt klart att ju längre tiden går från en doping till mätning desto större chans att medlet eliminerats t ex genom urin och en kissning kan leda till att kocentrationen av medlet sjunker under tillåtna nivåer.
Men vissa intag har så lång eliminationskonetik att en timme senare knappast kan spela någon roll.
Kanske det bara handlade om att Mark in da Park behövde dra en Tarzan i lugn och ro?
Att han behöve träna extra var ju en klokt, eftersom han varit utanför hockey ett tag och - efter inledningsvis extremt starka insatser - började han sila.
Träna och Tarzan? Eller rökde han på dagen innan?
Redigerad kommentar
ante08:
Ja...och nej Ante....läste det alldeles nyligt. Berörd spelare är målvakten Mark Owuya, men som du också kanske läste så gällde inte avstängningen ett positivt dopingtest utan för att han låst in sig på toa när han ombads göra testet...sedan fortsatte han träna och en timme senare lämnade han in testet som inte visade prov på doping så avstängningen gäller att inte lämnade provet när han ombads göra det.
Dock väldigt korkat gjort av Owuya och försvarar inte hans agerande, domen skulle blivit ännu hårdare om resultatet visat otillåtna preparat. Dock så är domen berättigad.
Redigerad kommentar
ante08: Jag skulle kunna säga att Mark Owuya inte alls befunnits dopad, men jag håller med om att vägra dopingtestas är synonymt med dopad.
Nog är det konstigt iaf, det man läser.
Den info man finner är att a) efter träningen kräver dopingkontrollanterna att fyra spelare ska dopingtestas.
Mark säger då att han inte avslutat träningen, går på toa med stängd dörr trots att övriga spelare + kontrollanten säger att han måste låta kontrollanten följa med in och kolla snorren på honom
Därpå tränar Mark vidare.
När han är klar testas han helt korrekt och testerna visar inga dopingpreparat.
Jag tror som regel inte alls på de som befunnits dopade eller smitit ifrån dopingtest, men det här låter i högsta grad anmärkningsvärt. Vad kunde Mark ha gjort på toaletten för att någon halvtimme senare vara dopingfri?
Finns det mer detaljerad information om det hela?
Konstigt var ordet, men du har rätt, ante08, i att det bör nämnas och diskuteras och lite humor är det;-)
Redigerad kommentar
Jaha, det var ett antal, Men nu ska Apan köpa, köpa och köpa och vi börjar listningen. Med dagens köp har vi hittills:
Köpeklubben SkAIKs köpfest av köpespelare 2014
1. Köpespelaren Pär Lindholm köpt av Schtaan och har nu varit köpt av och spelat i fem klubbar landet runt. Honom har vi köpt tidigare, säger Wallson, och därmed är han en Skellefteåprodukt, en liten grabb som vi givit värdegrunnnnd och nu ska han få ännu mer av den varan, innan NHL upptäcker honom och köper honom.
2. Köpespelaren Mikko Lehtonen klar för sin nionde klubb i sitt sjätte land. Han har vi köpt förut en gång så vi betraktar honom som en ren Skellefteåprodukt, säger köpar-geemmen Lasse J, den bästigaste.
3. Köpespelaren danske Nick Sörenssen låneköps av SkAIK. Dansken har, bara 19 år gammal, redan lyckats signa sig för hockeyspel i fem klubbar i tre länder så det kan bli många flera med tiden. Vi ser honom som ren Skellefteåprodukt, säger Klockare, eftersom han kommer till oss som liten grabb för att få värdegrunnnnnd!
4. Köpespelaren Daniel Widing klar för Schtaan, informerar Mr Madhawk. Det blir bara Widings nionde klubb, och bara fjärde land, kan jämförelsevis ses som trogen. I princip har han spelat SM-final med oss, menar Bert, så det här är en riktig Skellefteåspelare från kryyyyvan och allt.
5. Köpespelaren Martin Sevc, byter klubb igen som han i snitt gjort årligen senaste decenniet. Fjärde landet och nionde klubben för legoknekten Sevc men eftersom han kommer och går mellan klubbarna är det i princip 17e gången han blir köpt av ny klubb senaste 14 åren. Köpeklubben Apan köpte köpespelaren Sevc bara för ett par år sedan och nu köper de honom igen. Med häsnyn till att han tidigare lirat med oss har han redan värdegrunnnnnd och bör betraktas som en ren Schleffteprodukt, meddelar Bagada-Bob Lasse J.
Sven.Savage: Mmmm, kanske det...kul med uppstickare men å andra sidan har inte direkt Argentina lyckats komma så långt sedan Itailen VM-1990 då man förlorade finalen mot just Tyskland.
Min känsla var dock rätt, även om jag hoppades lite mer på Holland
Holland böt in straffdödaren mot Costa Rica och vann därför straffarna men idag böt han in fel vakt, en som alltid släpper in straffar och två var han nära men de gick in ändå.
Nåja. Argentina-Tyskland i final.
Känns trist att inte något lag som Colombia, Mexiko, Chile eller Costar Rica är ena laget-
Sven.Savage:
Happ, så får det avgöras på straffar....
Ja, Luleå har utvecklat duktiga målvakter genom åren, det går inte att ta ifrån, bevisligen.
Kollar sparkbollen, bara 7-8 minuter kvar nu innan det blir straffar om 0-0 står sig.
Robben är verkligen en betydelsefull spelare för Holland, ligger bakom det mesta offensivt och är så snabb och påhittig att det är lika svårt för argentinorna som andra lag att få stopp på honom.
Men intrycket svärtas ned av han fuskiga inställning. Inte bara att han filmar och slänger sig som hade han blivit skjuten av en AK4 så snart han är inne i tinornas straffområde - dessutom spelar han fult, drar i motståndare, bultas och så vidare och när de faller signalerar han att han är det oskyldiga lammet.
Sammanfattningsvis kan han inte få någon större uppskattning - riktigt stora spelare behöver inte fuska så där.
Robben känns som sparkbollens svar på Jimmie Eriksson och då tänker jag inte på den första utan den andra aktiviteten.
Jo, jag säger Eriksson om Eriksson. Själv påstår han sig heta Ericsson för att verka finare, men det är bara ljug, inte speciellt otypiskt av köpespelaren i köpelaget.
M.Lemiux: Apropos halva laget, när nu sparkbollssemin går till förlängning, som vanligt om inte Deutschland lirar, får vi i köpelaget Luleå förstås skämmas när det gäller vakterna.
Själva har vi i Luleå förstås inget att sätta emot hela världens bästigaste utbildning med värdegrunnnnd. Men Luleås skam ska definitivt upp på bordet. Vi saxar bland vakter som junisutbildats i Luleå och spelat i elitserien senaste fem åren:
Daniel Henriksson
Född i Övertorneå 1978, 15 mil från Luleå dit han sökte sig som junis liksom kusinen Linus Omark, fick ta spade i Luleås elitserielag redan som 19-åring. Därefter reserv bakom Myllys många år men när han tog över avancerade han snabbt till Tre Kronor. Därefter en lång karriär i Elitserien som vakt för Luleå Hockey, Warulfven, Pungen men också i Ryssland, KHL och Österrike. Senaste tre åren vakttränare i Luleå Hockey.
Gusten Törnqvist
Född i Luleå 1982, uppvuxen i Luleå och utbildad från knatte, pojke, B-junis, A-junis till A-laget i Luleå Hockey. Debut i elitserien för Luleå som 20-åring: spelade totalt fem säsonger för Luleå; dessutom i Frölunda, i 5-6 allsvenska lag och i Norge samt Italien. Lade spaden på hyllan för något år sedan, nu vakttränare i Luleå Hockey.
Viktor Fasth
Född 1982 i Kalix, 7-8 mil från Luleå. Uppvuxen och utvecklad där, kom till Luleå som 16-åring, gick hockeygymnasiet i Luleå och lirade för Luleålaget Brooklyn Tigers. Gjorde efter gymnasiet karriär steg för steg i diverse lag från division 2 till division 1 till allsvenskan till elitseriedebuten i Gnaget som 28-åring 2010. Spelade sedan två elitseriesäsonger för Gnaget innan han värvades till NHL där han blivit kvar när han inte kommer till Tre Kronor för att vara bästigast.
David Rautio
Född i Luleå 1985, uppvuxen i Luleå och utbildad från knatte, pojke, B-junis, A-junis till A-laget i Luleå Hockey. Debut i elitserien för Luleå som 18-åring: har spelat totalt åtta säsonger för Luleå; dessutom i 4 allsvenska lag och i Norge där han utnämndes till årets vakt. Sedan hem till Luleå Hockey under tre år och blev bara bättre och bättre, nu testa spela för Linköping kommande säsong.
Daniel Larsson
Född 1986 och uppvuxen i Boden, 3-4 mil från Luleå. Uppvuxen och utvecklad där, kom till Luleå Hockey som 16-åring och blev kvar i J18 och J20 men ansåg sig inte få spela tillräckligt mycket eftersom konkurrensen från David Rautio var för stor. Daniel gick åter till Boden, därefter till Hammarby och blev senare Elitserievakt i Djurgården som 20-åring. Värvades till NHL Detroit man fick bara lira i AHL under två säsonger och återvände till Sverige. Har spelat fyra elitseriesäsonger i Djurgården och HV, därefter i Gnaget och har nu återvänt hem till Luleå Hockey.
Mattias Modig
Född i Luleå 1987, uppvuxen i Luleå och utbildad från knatte, pojke, B-junis, A-junis till A-laget i Luleå Hockey. Debut i elitserien för Luleå som 18-åring: har spelat totalt fem säsonger för Luleå; värvades till Pölsans elitserielag men gick vidare till NHL; fick börja i AHL/ECHL men långtidskadades och spelar nyss för Växjös elitserielag, ska testa Bofors nu.
Anders Nilsson
Född i Luleå 1990, uppvuxen i Luleå och utbildad från knatte, pojke, B-junis, A-junis till A-laget i Luleå Hockey. Debut i elitserien för Luleå som 18-åring: har spelat totalt tre säsonger för Luleå; värvades till NHL och spelade för deras farmarlag men fick senaste säsongen 19 matcher för New York Islanders. Erbjöds inte tillräckligt bra kontrakt och – efter att som mellanspel gjort succé för Tre Kronor i VM – fick han fina erbjudandet av KHL-klubben AK Bars Kazan.
Joel Lassinantti
Född i Luleå 1993, uppvuxen i Luleå och utbildad i Antnäs, Luleålaget Brooklyn och Luleå Hockey från knatte, pojke, B-junis, A-junis till A-laget i Luleå Hockey. Debut i elitserien för Luleå som 17-åring (fått ta båsdörr men ej hoppat in) sedan lånats för matchträning i Almtuna och Asplöven men nu i Luleå Hockey igen.
Redigerad kommentar
Sven.Savage:
Sörensen då? (som han själv draftade till Ottawa?) De var också Lasse floppvärvning eller?
Vesce då? (som tidigare lirat i AHL och Forsberg borde väl då ha bra koll va?)
Var det Forsberg som hjälpte Modo med superimporterna Tj Hensick, Sean Sullivan och jeff Tambellini förra året också?
Ja, visst vi säger att spelsystemet är rakt kopierat av "Super-Rönken". Det verkar även Styrman ha tyckt om du läser denna intervju: skellefteaaik.se/artikel/13158/
skellefteaaik.se/artikel/13158/
"Appropå spel, om du försöker jämföra Skellefteå och Luleås spelidéer?
- Väldigt olika. I Luleå var det väldigt mycket regler och disciplin. I Skellefteå har jag hört man tänker lite tvärtom och låter hellre spelare försöka "göra en kille" för att utvecklas, än att spela säkert. Skellefteå spelar lite som vi gjorde i JVM och det blir bra för mig."
Du gör det ändå bra Sven måste jag säga. Att lyckas få alla dina lärljungar att tro på allt du skriver kan inte ha vart tvärenkelt.