Luleå HF

SHL · 117882 inlägg · 891 ämnen

« · 1660114 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

björn power: Hej Tony:-) Ja, appselut - Man blir glad! var ordet, sa Bull, och jag tycker den ska vara och förbliva hos oss. Igen-kligen är den ju vår för tredje året i rad. 

2012 vann vi den innan den ens blivit buckla.

I fjol var den vår men vi åkte i semi mot blivande vinnaren JYP på övertidsstraffar av ett enda skäl; att gnomen Mårts tvingat Linus Klasen då i peakform att åka till koskenkorva fast förbundet lovat att ET-spelarna skulle fredas. Så informellt vann vi i fjol också;-)

Och nu i år gjorde vi det igen.

Bucklan är där den ska vara. Vi kan lika gärna bygga en glasmonter utanför Delfinens ingång för den. Så kan den plockas ut en gång åröigen för att skriva in ett uppdaterat årtal samt det vackraste av klubbnamn - igen!

Och vilken härlig resa det varit!

In lågrankade men med bästa resultat i gruppspelet - som vanligt. Lågrankade ändå i slutspelt men fortsatte vara bäst och till slut topprankades vi och tog hemmaplan i finalen.

Miraklet i Salzburg blir ju en klassiker. men med hänsyn till att Daniel stod i hemmamatchen samt i Salzburg till Red Bulls hade 3-0 efter 12 minuter kanske det är dags att byta beteckning till Miraklet Lassie?

Och starka Rauman Lukko som grymt kvitterade läget ocg tog gruppseger efter matchen i Finland ägde Luleå sönder totalt i kvarten.

Och så styrkan att med tre matcher mot Apan tappa första i SHL, oavgjort första CHL i Apschtaan och så trots att vi i stort sett bara spelade box från senare halvan av första ta över helt och komplett plocka ned Apan som kom ingen alls.

Och så förstås tredje perioden i finalen.

I årets CHL en lång rad insatser av Luleå som platsar bland våra finare, t ex när världens vackraste tandlösa leende hade pangat in suddenavgörande i sjunde matchen inför en rödklädd Delfin:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: ..Och Du - B.Ä.I.L  tillsammans med fruktis stora LHF hjärta och börs, kan man bli annat än glad :-D

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Elitserien SHL 2015 - upplösningen!

Ja, jag skiter i toppen och dessutom räknar jag bort eventuella möjligheter för oss att nå över strecket för direktplats i kvartsfinalerna, sedan vi släppte två pinnar till Öret. Annars skulle vi bara varit 4p efter, dvs ett avstånd vi kunde hämtat in på en dryg match. Men nu är det - med målskillnad inräknat - hela 9 poäng på 11 matcher. Så det kan vi lika gärna räkna bort.

Jag är rätt övertygad om att vi hamnar i åttondelsfinal mot Pölsan, Djurgårn eller Trottoarkanten och att vi vinner den varefter vi får möta Apan - eller eventuellt andraplacerade laget i kvartsfinal.

Kampen om nedre strecket

Tänker att det gäller fyra lag

8. Luleå 61p
9. Djurgårn 59p
10. Trottoaren 54p
11. Pölsan 52p 

Och nu återstår 10 februari - 5 mars hela 11 omgångar på 24 dagar. En intensiv period med match nästan varannan dag då alla lag ska möta alla en sista gång innan agnarna säras från vetet.

Har letat upp sexpoängsmatcherna och de kommer

12 feb Pölsan-Trottoarn
14 feb Trottoarn-Luleå
20 feb Luleå-Pölsan
25 feb Luleå-Djurgårn
27 feb Djurgårn-Trottoarn
3 mar Djurgårn-Pölsan

Det blir att följa upplösningen. Extra spännande att se vilket lag som råkar på Europamästarna i åttondelen redan:-) 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jaha. SHL gör två ändringar till nästa säsong:

1. Varje lag möter övrigag 4 ggr: 2 hemma och 2 borta. Nu skippas skiten med 5 möten.

2. Back-to-back påhittet där ett lag ofta tvingats att <24 timmar efter match möta ett utvilat lag försvinner. Möts man två dar i sträck ska båda ha samma förutsättningar.

Det här kan man kommentera på två sätt.

Långt tillbaka hade vi 10 lag i elitserien och 4x9=36 matcher per lag i serien. Med tiden blev det fler, med fler lag men så kom man på att bli inärnasjånälla och skapade derbygrupper. 

Luleå, vill jag minnas fick möta Djurgårn, AIK och var det MooDoo eller Pölsan extramatcher. De där derbygrupperna var ett feltänk redan från början och till slut visades att av fem topplag i serien fick fyra möta varandra, dvs svåra tuffa matcher, inte lätt att ta poäng av de andra. Medan det femte laget fick möta seriens tre bottenlag i "derbymatcher". Det innebar förstås väldiga orättvisor när det gällde att kämpa för serieseger; laget med enklare matcher fick förstås en massa gratispoäng vilket var sportsligt åt helvete.

Så alla var överens om att dessa grupper måste skrotas. Alla utom ett lag vill säga - det som gynnades. Och eftersom det laget hette Warulfven och man dessutom beslutade att i hockeyligan skulle lagen ha vetorätt så blockerade Ulfven förändringar.

Till slut övertalades Ulfven men detta genom skapandet av de fem matcherna, vilket då skulle ge fler hemmamatcher och inkomster och då accepterade Ulfven. Så det där eländet har vi haft som följd av Ulfvens osportsliga uppträdande.

Vidare satt Ulfven i samma position i åratal och blockerade utvidgande av Elitserien till fler lag än 12 lag. Ulfven sket i att det sportsligt var ett riktigt beslut och ville behålla TV-miljonerna på så få lag som möjligt: därför föreslog Ulfven att man i stället skulle stänga hockeyligan. Man gärna kasta ut "onödiga norrlandslag" som MooDoo, som man uttryckte saken.

När det gäller den andra förändringen är det stora mysterier hur ini helvitte man överhuvudtaget fattade ett sådant beslut till att börja med. För Luleås vidkommande hade vi åtminstone inledningsvis fler s k bäcktobäck-matcher än andra och alltid mot lag som vilat - och alltid förlorade vi andra dagen. Så man undrar vem faruln som kunde komma på en så urbota dom sak.

Nu tar jag det på andra sättet. BRA FÖRÄNDRINGAR! 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jesper Jonsson: Ibland snackar jag bara skit.

Var just vid föregående inlägg/svar i tankar om kan det bli något bekymmer och därför skrev jag som jag skrev och missade dessutom femminutersgränsen att ändra det.

Kan ju bättre se det från en positv vinkel och sanningen är ju den att verkligheten blir det man gör den till. Så en positiv inställning är den rätta, som alltid.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Slutligen inser jag att jag inte tillräckligt hyllat han som jag kallar Myllys arvtagare.

Joel Lassinantti.

I går blev han INTE utsedd till MVP för hela CHL trots att han var en av tre kandidater. I stället blev det Lustan Olimb. 

Jag tror att det var så här: det skulle nog bli en i det vinnande laget och när ansvariga konfererade inför period tre för att besluta sig så att man var beredda kändes Lustan som självklara vinnare och Olimb därmed som MVP.

Skulle de ha konfererat EFTER matchen hade det nog blivit Lassi.

Om honom har jag sagt mycket men faktum är att på CHL-hemsidan fräschades mitt minne upp.

Kommer ni ihåg förlustmatchen hemma mot Red Bulls Salzburg, 2-4? 

Daniel Larsson hade spaden. 

Kommer ni ihåg returen i Salzburg.

Daniel Larsson hade spaden.

Till drygt 12 minuter in på första perioden. Då ledde Salzburg med 3-0 och sammanlagt alltså 7-2. 

Då böt Fagervall in Joel Lassinantti.

Och resten är historia...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jesper Jonsson: Javisst är det imponerande och glädjande:-) Men samtidigt sorgset. Hade förstås varit väldigt bra om han kunnat vara anonym men nu är det som det är.

Ju mer jag tänkt på saken, desto mer tror jag att han blir tvungen att lämna den virtuella H-läktaren och även de vanliga läktarna t ex A6/7 på Hovet. Det vill han nog inte, men det blir nog så ändå av randiga skäl och rutiga orsaker. Och det är trist.

Vi får vara glada över den tid vi haft eller som jag alltid vill hämta från konungarnas språk, iriska: We knew the days.

Men ska det gå åt helvitte ska det gå med musik och det gjorde det senast på Hovet när vi spöade upp gårdarna ungefär lika effektivt som Lustan kontrollerade oss i två perioder igår: jag har ju beundrat DIF-klackens förmåga att få med sig hela arenan i ett väldigt tryck men i torsdags gick det inte: vi var helt enkelt alldeles för bra. 

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Dagen efter kvällen före.

De flesta kommentarer är relativt vettiga och hyllar Luleå Hockey för vinsten och för en magnifik folkfest som en värdig avslutning av 2014 års Champions Hockey League. I detta ska vi förstås också hylla Värsta Köplustan som gjorde sitt bästa för att vinna vilket bidrog till att ge alla en strålande underhållning, där Köplustans skicklighet ägde de två första perioderna men där Luleå höll sig kvar genom en strålande målvakt och kämpade sig in i matchen i tredje, då Köplustan fick svårt att stå emot, gissningsvis också som följd av att de sjönk ned något, som man lätt gör när man tror man har greppet vilket alla vi som kan hockey ...just kan. I Delfinen var Luleå förstås åskådarnas favorit och när en "underdog" som vi var efter två perioder kämpar sig in, utjämnar och tar över blir det förstås strålande vackert. Som en Rocky eller som en Muhammad Ali mot George Foreman i Rumble in the Djungle.

Man skulle önska att det stannade där men så gör det inte eftersom det finns en minoritet, i synnerhet med gulsvarta åsikter, som är så jävulskt avundsjuka att de slår knut på sig för att förminska det hela.

"Kalle Anka-turnering. Plastigt påhitt av Mammondyrkare. En turnering där man köper sig in är värdelös. Man ska inte ens nämna Europa när inte KHL "får" vara med. Plötsligt är hela Ryssland mer Europeiskt än det någonsin varit: från speciellt västerbottniskt håll får man inte spela en Europaturnering om inte Vladivostok - som ligger längre österut än Japan! har chans att delta.

Vad gör man åt sådana pulver?

Från en stad 13 mil söder om Luleå, som senaste åren peakat nationellt, vet man att man vet bäst om allt och alla när det gäller hockey. Med tre minuters erfarenhet kliver man nu in och förklarar myndigt att "Alla länder i Europa ska få delta med sina mästarlag och motsvarande! Inklusive KHL! Annars blir det ingen EUROPA-turnering!

Och därmed inbillar man sig ha kommit på något på Nobelprisnivå; man har skådat ljuset, medan alla andra är okunniga och hajar noll.

Fast när mästarlag från England, från Frankrike, från Danmark, ja även från Schweiz, Norge, Tyskland, Österrike, ja vad fan även Tjeckien och Finland deltar - då är det blåbärsgäng i ett Mammon-plastturnering, som bara är ute efter att skada riktiga hockeyspelare från enda riktiga hockeylandet Sverige, från riktiga Hockeyligan SHL varifrån iofs de allra flesta inte heller borde få delta - för de har betalt pengggggar! Fy! Egentligen är det väl bara Apan och Läjkers som är värdiga deltagare. Resten är skräp. Om man frågar någon i Apschtaaan, där man KAN sånt här.

Så. Nu vet vi alla hur det ligger till.

För alla vi andra som vet annorlunda rekapitulerar vi väl.

2008 startade internationella hockeyförbundet Champions Hockey League. Den turneringen var helt korrekt upplagd med bästa lagen från de största länderna, inklusive förstås Ryssland/KHL. Man lirade turneringen precis som den borde och det slutade med att Zürich Lions blev Europamästare, efter att ha slagit KHL-mästarna Magnitogorsk i final. 

Vidare hade man planerat ett världsmästerskap för klubbar, kallat Vicoria Cup och Zürich fick 2009 möta Chicago Blackhawks och vann med 2-1. Chicago var visserligen inte NHL-mästare men skit samma, de kom ju från andra sidan världen iaf. Så Zürich blev på något vis s k världsmästare och eftersom det inte upprepats är de fortfarande regerande. På något vis.

Hela j-a champions hade varit sponsrad av KHL-bossen Alexander Medvedev, men 2010 hoppade han av. Var det för att KHL-mästarna lyckats så dåligt eller? Nja, Medveded meddelade att han och KHL hellre ville att alla nationer skulle slänga in lag i KHL och avveckla ned sina nationella ligor till B-ligor att fungera som farmarligor a la AHL. 

Därav blev intet, de andra Europeiska nationerna ville ha sin egna hockey, men Medvedev och hans bolag vägrade sponsra CHL. Som ersättare hittade man en annan skurk, denna gång från Ukraina, men när CHL skulle starta hoppade även han av, med kortast möjliga varsel.

Internationella förbundet la turneringen på is. Litade sponsorer i två år, fick inga, och la ned hela skiten.

I samband med det tog European Trophy steg för steg och lyckades själva, sponsrade genom att 26 klubbar från olika länder satsade av egna miljoner för att bygga upp en stabil turnering. Det här var en satsning på drömmen om ett hockey-Europa på klubbnivå, satsningar som var ett väldigt risktagande och de flesta trodde det skulle gå åt helvete och pengarna skulle förloras. Många lag - bland annat ett icke nämnt men som kommer från en schtaad där de är duktiga på banjo snålade  och vägrade gå med: andra får riskera sina pengar, våra spar vi för att köpa spelare, resonerade man där. 

Fortsättningen känner alla. European Trophy kämpade sig fram och lyckades. 2013-2014 förhandlade man med alla nationella förbund och internationella förbundet och förklarade att man var villig att låta det vinnande European Trophy-konceptet tas över där tidigare Champions Hockey league hade misslyckats. De 26 klubbar som satsat de pengar som ledde fram till den lyckade föreningen fick som ersättning några % var av aktierna i det bolag som bildades för att det hela skulle drivas eknomiskt sunt och marknadsmässigt, med kunskapen om hur fort det annars kunde gå åt helvete om en rysk oljeskurk drog sig ur. Dessutom fick klubbarna som gav bort sin egen turnering som tack även A-licenser som innebar att de fick vara med i kvalen fem år framåt. Det där var inte speciellt konstigt. Vi talar om klubbar som tillhörde eliten i varje land. Och sådana system med fri entré som det kan tyckas har vi exempelvis för sparkbolls-VM och vem ifrågasätter det?

Jag skrev att alla var med på det. Vilket är en sanning med modifikation. KHL sa nej av politiska skäl eftersom man hade sin egen vision om ett "Stor-KHL" som tog över hela Europas klubb-hockey för att bilda en motvikt till NHL. Men med de ryska oljegangstrarna som bossar. 

Så där är läget.

Avveckla våra nationella hockeyligor, bli del av Stor-KHL, spela matcher mot lag i Vladivostok och allt möjligt?

Eller satsa på Champions Hockey League?

Vi vet alla vad samtliga valt. Ändå är det en självklarhet att man vill ha med de bästa KHL-lagen i CHL. Det är i själva verket prioritet ett, den helt överlägsna målsättningen för nästa steg för CHL och man bearbetar kontinuerligt KHL för att lyckas. Förr eller senare går det nog om man är envis eller om politiken a la KHL luckras upp. Men en viktig draghäst för att det ska gå är att CHL hyllas, blir en vinnare och att alla unisont sluter upp.

Det är i den belysningen man ska förstå hur vidrigt eländiga alla avundsjukas elakheter ska uppfattas; hur motverkande för Europahoppet det är att ett antal skitklubbar snackar skit, skit och mer skit om CHL och hur motverkande det är när media av olika slag hoppar på det tåget för att hitta konflikter, för att få det att raaaasas, för att så smolk i glädjebägarna.

Och med denna bakgrund förstår alla också hur extremt korkade är de apsupportrar som stöddigt påstår sig veta bästigast hur en Europaturnering ska organiseras för att deras fiiiiina lag ska vara intresserade att delta.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage:Det var som tusan. Var tvungen dubbelkolla uppgiften.

Vi får hopppas på lite hamsterdance efter smfinal då :)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Anders Klang: Gissar på stöd för de tankar Osten hela tiden fört fram; att jobba för att Luleåbor och Norrbottningar spelar för Luleå och att långsiktigt utveckla junisverksamheten att talangerna från norr kommer till oss:-)

Tittade också på tabellen idag och insåg att efter de två elakt tappade pinnarna mot Öret har vi - med målskillnad inräknad - 9 pinnar upp till strecket för direktplats i kvarten samt + 10 pinnar ned till strecket för kvalmatchserie; och bara 11 omångar återstår.

Det betyder väl att nästan säkert hamnar vi i sociala slutspelet som Robert P kallar det, eller Playin som ligan vill kalla det för att vara intärnasjonälla.

Så bara att ställa in sig på det. Informell åttondelsfinal mot Trottoarkanten, Djurgårn eller Pölsan gissar jag alltså. Det borde vi förstås vinna. Och med största säkerhet därefter Apan i kvartsfinal. Det...blir intressant. Då möter vi ju regerande nationella mästarna.

Men vi är Europamästare...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: 11 omgångar kvar och nio poäng ned till kvalstrecket. Vore bra om hamsterpengarna kunde användas till att bygga en ny storhetstid och inte ett återtåg men det skall nog gå bra. Det är magiskt vilken dragningskraft Luleå Hockey har på Lulebor i försingringen. Vet av egen erfarnhet hur viktigt LHF är då man bor annorstädes. Och det vore spännande att höra tongårna i Kiruna och Boden :-))

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Vår vän FruktHamster:-)

Jag skrev ju för några dagar sedan att jag inte visste något, vilket jag inte gjorde, men nu är ju allt offentligt och kommenterbart.

Hr Hamster är en av oss. Som följt, analyserat, diskuterat, lidit och deppat, glatt sig och blivit lycklig med hockeyn, i vårt fall i form av Luleå Hockey. En helt vanlig människa.

Och ändå inte. Som en följd i första hand av eget hårt arbete men också av att ha haft lyckan att vara på rätt plats i rätt tid har han nått framgång av en sådan omfattning att man inte ens kan föreställa sig det. 

Och i allt detta har han fortfarande ett hjärta som klappar för Luleå Hockey och vill gott. Har läst det han berättat nu och allt han säger är lika klokt som som det han alltid sagt. 

Jag inser naturligtvis att hans liv nu tagit en vändning som är så omvälvande att nästan ingen människa är, har varit eller kommer att vara med om något ens i närheten att likna det. Och jag önskar att det bara blir gott och intet ogott. För mitt i allt detta bryr jag mig faktiskt väldigt lite i vilka eventuella konsekvenser detta kan föra med sig för Luleå Hockey men väldigt mycket vad det kan betyda för Hr Hamster och hans familj, nu i en position som är omöjlig att överblicka och förutse. Hoppas ni får fortsätta vara riktiga och lyckliga människor:-)

Och det var också en annan sak som speciellt slog mig i det som Hr Hamster berättade. Om uppväxten i Luleå, flytten till Stockholm och det då förstärkta hjärtat för Luleå Hockey. Jag förstår detta eftersom det också är min historia. I mitt fall inifrån Luleå men med släkt i Sandnäset var jag där samtidigt som FruktHamster. Och jag är säker på att detta är en historia som vi delar med många av oss som lämnat, men som är ändå är kvar, och som möts på den virtuella H-läktaren för att på nätet, framför dator/TV följa vårt lag, eller när det är möjligt sluta upp på Hovet eller på andra arenor. 

För 126 år sedan skrev Heidenstam "Jag längtar marken, jag längtar stenarna där barn jag lekt."

Han visste vad han talade om även om han inte visste hockey.

Vart livet och världen än tar oss är vi ändå alltid lulepojkar och kommer alltid att bära med oss vår längtan till marken och stenarna där barn vi lekt. Liksom alla andra, från andra platser. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

SJälv räddade jag ju min tid från meningslösheter genom att i höstas ta det kategoriska beslutet att inte öppna det avskräde som Apans snack-sida utvecklats till.

I vanliga fall har ju den pensionerade SS-apan vanan att försvinna helt från nätet när Luleå lyckats med något eftersom han då inbillar sig att det aldrig har hänt. Men har nu sett att det uppdaterats flitigt där så jag gissar att hatbrottslingen för långa invecklade och obegripliga transpirationsteorier med sig själv under diverse signaturer. Jaja, det håller honom i alla fall borta från torg och öppna gator;-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

zigge: Jag har undrat hur vi kunde vänta på matchen men inte förstått - men nu skådar jag ljuset! Jag ska omedelbart kontakta CHL och förklara att de måste kompletta information på inskriptionen på bucklan European Trophy till "Champions 2014 Luleå Hockey plus zigge"

Stort tack:-)

Jo, bisittarexperten var försenad i kopplingen: det han sa stämde utmärkt för period 1-2 då Lustan helt raderade ut oss och vi kom i stort sett aldrig fram till chans. Kanske har var göteborgskt smittad, hade suttit nära sekretariat där klockor brukar "glappa festårru"?

Ja, det känns som att vår säsong är lyckad nu. För er ser det ju säkert ut att det blir kvalserie - mot västerås, bofors eller något. Men ni går ju dit förberedda och fixar det för ett SHL utan MooDoo är inget SHL!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:GRATTIS till Gludet!! Kanske ska ni tacka mig? Jag kom hem  vid periodpaus mellan 2:a - 3:e, såg 0-2 på tavlan, ajdå, kanske avgjort? Nehejdå, det enda jag såg var Lule-dominans, pp-mål, olycklig Färnström osv.  så GRATTIS! Bisittaren, "experten" på SVT, kunde dock aldrig sluta ösa beröm över Köplustan, hur duktiga de var, hur backarna fyllde på blablablabla. Han uppfattade nog knappt att Lule vann?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Lindberg Råkkar: Ja, verkligen. 

Näkyväs skott verkade ju gå i femte luckan på fyra spelare i skottriktningen innan den gick in vid stolpen och sedan en till som ramlade in vid stolpe samt en femte lucka på vakten som precis orkade över linje.

Samtidigt som två rejäla skott på Joel träffade stolparna.

Ibland kan hockey vara så orättvis, så chansfull, så osportslig så....alldeles underbar:-)

Håller med du. Fantastiskt skönt att vi fick denna seger.

Nu hoppas jag att CHL-gänget håller löftet från i fjol och ser till att segrarna från 2010, 2011, 2012 och 2013 också ristas in i bucklan. 

Då står det redan för två år det vackaste av namn - Luleå Hockey - på bucklan för all framtid.

Och du - B.S.T.L.

Jag trodde det handlade om Le Mat - men det var European Trophy:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage: Nu har vi i alla fall fått något med oss den här säsongen.
Dock var man nära att gå hem redan efter 2 perioder, känns bra att man stannade.

Det var riktigt kul stämning på läktaren från 1-2 och framåt, inte så ofta det är sånt drag i Coop nuförtiden.

Känns härligt att knäppa Rönnberg på näsan :)

Den enda spelaren som jag tycer lite synd om i Frölunda är deras målis som verkar få en hel del skit. Trots att det bara handlar om att han haft maximal otur vid målen.
Alla 3 målen trillade på något magiskt sätt in som om det pucken vore radiostyrd.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Några kommentarer jag inte hunnit med.

Per Ledin. Lika bra som han vanligen varit, lika usel var han idag. Helt klart att han tappat massor av frånvaron och han var inte sig själv idag. Det sätt på vilket han märktes var genom att konsekvent förlora den puck han fick. Han var inte färdig men ändå ville han in och kämpa och gjorde med all säkerhet allt han förmådde, även om det inte var bättre än så här. Starkt, Per, har han gjort sitt bästa kan ingen kräva mer.

Robin Jonsson. Satt länge och kom först i slutet in. Tyckte också att han såg sorgsen ut. Min gissning är att han inte alls var spelduglig men även han gick in i Luleås svåra situation med många borta. Heder till en sådan insats och hoppas för allt i världen att Robin inte har alltför svårt utan att han kan komma tillbaka. En sådan hjälte är glud värd och inget att Köplustans två mål hade blivit mål om trygge Robin varit på isen då.

Kukan. Som jag har skällt på honom under åren och som jag skulle skällt på honom om han chansat mot den tomma buren, missat och givit Köplustan tekning i vår zon samt - som de lyckades med i SHL i höstas mot oss - att de kvitterat med 3 sekunder kvar av match. Men Kukan lade årets längsta lobbskott pricksäkert in i målet och med 4-2 var vi Europamästare. Kyligt, Kukan:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Steenm: Javisst. Vid sidan av att inte åka ur SHL. Vi visste ju att det jämfört med senaste åren skulle bli ett mellanår och hoppades framför allt att slippa hamna i botten. Det gick ju bara tyngre och tyngre men Osten förstärkte med Sigalet och Billins när det som mest behövdes och nu tror jag att vi inte borde riskera att hamna under strecket. Gott så.

När det gäller slutspelet om Le Mat tror jag inte vi kan utmana i år. Når vi kvartsfinal är det godkänt. Det ska mycket till för att vi ska lyckas bättre än så.

Men när det gäller Europa har vi alla år gått starkt och hoppades att kunna fortsätta i år, även om man aldrig i h-e trott att det skulle nått ända hit. Jag trodde vi var borta efter en match och en period i åttondelen, jag trodde vi var borta när vi skulle få starka Lukko Rauma i kvarten, jag trodde inte vi skulle kunna utmana Apan i semi coh jag trodde att vi var förlorade efter två perioder i finalen.

Men laget och spelarna ville annorlunda och efter andra perioden i Salzburg har vi varit otroligt starka fram till två första i dag. 

Mot Apan i semi fick vi hjälp av att Apsevc fick ett psyksammanbrott och idag fick vi hjälp av att Lustan försökte svara fysiskt men inte var tillräckligt skickliga på det. 

Men sammantaget är Luleå Hockey synnerligen värdiga vinnare. 

Bara att njuta:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Var verkligen detta ert "stora mål" i år? Ajdå...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Svanru, Blister och Huge, Forsberg 1978 och Bratwursten: Massor av tack, hockeyvänner, för gratulationerna. Vårt stora mål denna säsong och nu är vi där!

Jag känner mig helt tom efter all urladdning, helt tom, lycklig med ett sådant där fånigt leende på läpparna som inte vill ta slut:-)

Helt ärligt var Frölunda inte bara bättre utan överlägset bättre under första två perioderna. Alla för hockey viktiga delar var de bättre än Luleå i, t o m rejält j-a bättre. Kändes som ett elitlag spelade mot ett lag i nedre delen av Division 1.

Och så kommer tredje perioden...

Jag tänkte ju att Luleå måste komma nu, men Köplustan är alldeles för bra och spelare för spelare är de bättre än vi på allt och vinner varje närkamp.

Men så började vi vinna närkamperna, så började vi tacklas och gå in hårdare och så började vi jaga fast pucken i deras zon.

Medan de inte kom upp och in i vår zon längre.

Jag tror inte att det enbart berodde på att Luleå tog sig i kragen. Jag tror att Köplustan med 0-2 och med den dominans de haft under första två perioderna började bevaka ledningen, började bli försiktiga, började stå emot i stället för att gå på. Och vi vet ju alla att i hockey kan det räcka med att spelare bara ger 95% av vad de kan, så börjar deras kamrater göra likadant, och så känner mosttåndarna att de bjuds in och då växer de. Luleå kom därför att Köplustan lät oss göra det och när de väl släppt in oss blev de aldrig av med oss.

En förutsättning för detta var att Myllys arvtagare Joel Miraklet Lassinantti låste igen buren i andra perioden så att Köplustan inte kunde gå ifrån ytterligare. En målvakt som kan vinna matcher är Glud värd och Joel vann denna match åt oss: hade han inte hållt tätt - med hjälp av stolparna där två skott hamnade - hade vi aldrig haft chans att nå ikapp i tredje.

Kan tänka mig att Köplustan, om den vill gnälla, gnäller för fem minuter och match efter överfallet på Fabbe och dessutom ville de haft en luleutvisning för bentackling i matchens slutskede.

När det gäller överfallet på Fabbe är det ju en inhoppad tackling mot sarg och då åker man för match. Och det är hela saken. Att det var Fabbes egen klubba som träffade honom på tänderna spelar ingen roll, hade inte Lustan hoppat in en axel mot skallen på Fabbe hade det aldrig hänt.Joel gnällgubben tycker att Fabbe låg kvar länge och dessutom att "han ska väl inte kunna spela igen" senare efter det där. Men det är bara dravel. Joel själv hade agerat exakt likadant. Om något får man väl beundra Fabbe för att han trots lösa tänder går in och ger järnet in i kaklet.

Och när det gäller knä? tacklingen visades ingen repris och det är svårt att säga säkert. Hade känslan av att Lustan svängde undan och Luleås spelare inte gjorde något medvetet, men som sagt jag såg det inte.

I vilket fall känns det oberoende av domarnas insatser som helt rättvist att efter de två första perioderna var Köplustan helt självklara vinnare - och att det inte var över kan vi tacka Lassi för - men när vi dessutom räknar in tredje perioden är det tvärtom Luleå som är klara vinnare - och det kan vi tacka Köplustan för eftersom de blev försiktiga, gav oss chansen och så kan man inte göra i hockey.

Ja jädrar i det:-)

Vi är Europamästare. Igen.

Vilken fantastisk rad vi har i Europa:


          2011 Luleå Hockey #3


          2012 Luleå Hockey #1


          2013 Luleå Hockey #3


          2014 Luleå Hockey #1 

Och vilken härlig stämning på läktaren och när publiken kom ut på isen. Det här värmde upp i Luleå och Europas bästa lag är också Europas nordligaste lag. 

Undrar om det inte är dags att byta namn på landskapet och länet nu?

Norrbotten är Norrtoppen!

Redigerad kommentar



Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Grattis

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Grattis Lule och denna gång kan inte inte ens Svenklaga på zebrorna.

Starkt jobbat och ett stort Grattis till titeln.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Tjohoooo!!!!
Grattis Sven, ni gör en "Brynäs" mot Köplustan.
Vänder 0-2 till 4-2, sista i tom kasse.
Som Bulan sa om våra spelare: "Jävla pannben på killarna!!"
Starkt!!!!👏👍

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Grattis =) ett riktigt sömnpiller i 50min men sen vart det match. Hur tog den där tacklingen på fabbe, Knockade han sig själv?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:Kvitterat och ni är på G mot seger

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Och andra perioden lyckas Luleå inte heller under. Fortsatt kontroll på varandra från lagen men Köplustan skickligare att komma igenom och kunde haft fler mål men Lassi har säkrat upp sig - fast Lustan har haft två stolpträffar.

Luleå har igenntligen bara kunnat visa upp sin offensiv en gång nämligen när man lirade 6 mot 5 i väntan på utvisning men då kändes det som att Lustan sjuönk ner några % för att förbereda sig för boxplay och då tog Luleå chansen att sätta tryck. Men det är det enda vi haft i hela matchen - i vanliga matcher har vi haft 10-15 sådana lägen efter två perioder, i dag ett enda.

Lustan är starkare överallt. Kontrollerar nästan alltid Luleå när vi är i deras zon och har bara enstaka gånger tappat puck. Samtidigt som i motsatta lägen har vi svårare att hinna med att neutralisera Lustorna eftersom de spelar för snabbt, för skickligt, lägger perfekta pass till varandra.

Och till råga på allt har Lustan väldigt lätt att ta sig igenom mitt zon och etablera sig i vår zon, medan vi för motsvarande inte kommer in, inte har någon att passa och hamnar i att bara dumpa puck som då Lustan nästan alltid tar över.

En väsentlig del i allt detta är att Lustan vinner de flesta man-mot-man-situationer. Det är någonstans där matchen sitter, det är de lägen Luleå skulle behöva köra fysiskt, pressa ned Lustan och få dem att känna att det gör ont att gå in i kamp med oss. 

Kan vi ta fram mer styrka, orka med i tempot bättre och köra hårdare fysiskt kan vi få den medvind (ja, jag vägrar "momentum" - varför använda utländska lånebord för de fall det finns en adekvat inhemsk vokabulär?) - vi behöver för att börja äga Köplustan och matchen. Men det känns inte som att vi ska kunna det? Kanske de petar in 0-3 i deras inledande 45 sek PP i inledningen av tredje. 

Det hopp man kan ha bygger framför allt på kunskapen att Luleå efter svaga två första perioder kommit ut väldigt hårt och tagit över helt i tredje perioden i de senaste två SHL-matcherna. Och nu finns det bara en period kvar att spela i årets Champions. Det är nu eller aldrig. Tänder kan ersättas, benbrotta stabiliseras och blåmärken resorberas. Det är nu eller aldrig och nu gäller det att varje lulespelare kommer ut och är beredda att köra bortom kalket, framför allt genom att leverera ett starkt fysiskt spel för att klämma ned Köplustan.

Så känns det. Men samtidigt känns det att efter de två första perioderna är Köplustan tveklöst värdiga vinnare.

Kan vi ändra på det?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: 2 perioder kvar mycket kan hända. Men nog är det skärpning som gäller

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Blister Brigade: Håller med du. Tyvärr.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Satan också!

Köplustan är klart säkrare under hela första perioden. Uppe i Lustans zon neutaliserar de Luleå fullständigt och vi kommer ingen vart. Nere i vår zon håller vi oftast koll på dem men de kommer loss då och då och får vissa målchanser. Chanserna är inte stora men Joel känns lite nervös och Luleås spelare ger honom inte det stöd han behöver. 

Köplustan har 0-2 och båda målen kommer när utespelarna står och tittar på puck i returliknande lägen i stället för att ta bort de lustor som kan klappa in puckarna, vilket lustorna då gjort.

0-1 redan efter 18 sekunder vilket verkar ha ökat på nervositeten bland Luleås spelare i stället för att ge dem j-r anamma. 

Köplustan spelar smart och känns skickligare än Luleå spelare för spelare samt är snabbare och passningssäkrare medan Luleå inte får öppningar utan är blockerade av 1-2-3 Lustor så snart de har puck. 

Än så länge kontrollerar Lustan Luleå ordentligt och med 0-2 nu kan de redan döda matchen om inte Luleå kan öka och spela bättre.

Vid sidan av detta övertag för Lustan har lagen väsentligen neutraliserat varandra >95% av perioden men de få chanserna som förekommit har varit Lustans. Och tyvärr är de chansern som Lustan målat på sådana lägen som inte blir mål mot Luleå i vanliga fall. Men med reservbackar, många spelare borta och andra som nyss är tillbaka från skador får inte Luleå igång lagspelet.

Redan efter första halvan av perioden började Luleåspelare åka själv med puck eftersom Lustan tagit ned alla Luleåspelare. 

Var är det j-r anamma som vi visade mot Apan? 

KOM IGEN NU, LULEÅ!

Sista två matcherna i SHL har vi sovit innan tredje perioder då vi totalt tagit över. Kan vi få det spelet redan nu i andra, tack?

KOM IGEN, LULEÅ!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Frölunda kör över er =/ ser ut som ni är en man mindre. Bäst ni rycker upp er ordentligt

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu lämnar jag datorn i fred för att koncentrera mig på matchen!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Blister Brigade: Säg till dina kompisar strängeligen att ge fan i att jinxa!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: lycka till nu, ska se matchen med en massa lhf fans här hos mej med folköl ;)
Samtliga verkar ha fått hybris nu med minecraft miljarderna... luftslotts varning som Malmö?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Och för alla som börjat inbilla sig att Luleå har chans att vinna kommer här kvällens viktigaste information: De domare som dömde semifinal i Delfinen mellan Luleå och Apan - och tog S E X utvisningar i rad på Luleå under första-andra perioderna är...de som dömer ikväll.

Grattis på förhand, Köplusta!

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

På CHL:s hemsida presenterar man laguppställningarna och där har man placerat Bryggman mella Fabbe och Fogström medan Pitefoppa anges vara trettonde forward.

Det är säkert ett Chamiopniskt feltyrck bara.

Nu är det exakt 1 timme kvar till nedsläpp...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Behov av uppdatering här, ser jag:

1 timme 11 minuter 11 sekunder till nedsläpp...

Tänka sig stämningen i Luleå och i Delfinen nu....:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och - 2 timmar 29 minuter 33 sekunder till nedsläpp...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

25 augusti 2011 - dagen när Luleå Hockey tog kommandot i Europa!


Medan vi väntar på finalen kan det vara tid att rekapitulera hur Luleå blev bästa lag i Europa-tureningarna 2011-2014. Vi deltog för första gången sommaren 2011 och det började inte vidare bra för oss.

11-aug-11 Djurgårdens IF Slavia Praha 5–2
11-aug-11 Sparta Praha HV71 1–4
13-aug-11 Djurgårdens IF Sparta Praha 4–2
13-aug-11 IFK Helsingfors Jokerit 4–1
13-aug-11 Luleå Hockey Slavia Praha 1–2
14-aug-11 Luleå Hockey Sparta Praha 2–1
14-aug-11 Djurgårdens IF Red Bull Salzburg 4–2
14-aug-11 TPS Slavia Praha 2–0
18-aug-11 Jokerit Luleå Hockey 2–1
19-aug-11 Slavia Praha Sparta Praha 2–6
19-aug-11 IFK Helsingfors Luleå Hockey 5–2
20-aug-11 Jokerit Djurgårdens IF 1–4
21-aug-11 IFK Helsingfors Djurgårdens IF 4–3 OT
21-aug-11 Jokerit Frölunda Indians 7–3
23-aug-11 KalPa Finland Djurgårdens IF 3–1
25-aug-11 Slavia Praha Jokerit 2–4
25-aug-11 Sparta Praha IFK Helsingfors 3–2

Efter de matcherna såg tabellen ut på följande sätt:

Djurgårdens IF 6 21  - 14 13
Jokerit 5 15  - 14 9
IFK Helsingfors 4 15  - 9 8
Sparta Praha 5 13  - 14 6
Slavia Praha 5 8  - 8 3
Luleå Hockey 4 6  - 10 3

Men den 25 augusti 2011 vände det! 

Vi mötte Kärpät hemma och vann matchen på straffar. Två dagar senare mötte vi Warulfven uppe i Kiruna och vann även den matchen. Under den perioden spelades följande matcher:

25-aug-11 Luleå Hockey Oulun Kärpät 6–5 GWS
27-aug-11 Slavia Praha IFK Helsingfors 2–3 GWS
27-aug-11 Sparta Praha Jokerit 2–4
       
27-aug-11 Luleå Hockey Färjestad BK 5–2
       
28-aug-11 Kometa Brno Jokerit 0–3
28-aug-11 Pojišťovna Pardubice IFK Helsingfors 2–1
       
31-aug-11 Slavia Praha Plzeň 1929 3–5

Vilket gav oss följande tabell:

Jokerit 7 22  - 16 15
Djurgårdens IF 6 21  - 14 13
IFK Helsingfors 6 19  - 12 10
Luleå Hockey 6 17  - 15 8
Sparta Praha 6 15  - 18 6
Slavia Praha 7 13  - 16 4

Läget hade förbättrats, men vi måste fortfarande nå plats 1-2 för att nå slutspelet. Vi måste alltså passera Helsingfors och Djurgården. Jokerit kunde vi inte nå. 

Jokerit seglade också ifrån och vann gruppem, samtidigt som de två Praglagen spelade klart sina matcher.

03-sep-11 Jokerit Slovan Bratislava 7–2
03-sep-11 Sparta Praha Eisbären Berlin 2–1
04-sep-11 Adler Mannheim Slavia Praha 3–5
06-sep-11 České Budějovice Sparta Praha 4–3  GWS

Vilket innebar följande tabell:

Jokerit 8 29  - 18 18
Djurgårdens IF 6 21  - 14 13
IFK Helsingfors 6 19  - 12 10
Sparta Praha 8 20  - 23 10
Luleå Hockey 6 17  - 15 8
Slavia Praha 8 18  - 19 7

Och då återstår två matcher för Djurgårn, två för Helsingfors och två för Luleå. Jokerit är redan klara för slutspelet och nu gäller det den sista platsen. 

Den första september möts Djurgårn och Luleå på Hovet. Jag var där och eftersom alla länkar var nere uppdaterade jag Svenska Fans Luleåsida med direktrapportering. 

01-sep-11 Djurgårdens IF Luleå Hockey 2–3

Luleå vann alltså och närmades sig Djurgårn men vi hade det inte i egna händer. Det var en j-a kul match. Djurgårn hade våren innan fått stryk i kvartsfinalens sjunde match mot oss, efter Robin Jonssons underbara, tandlösa mål i sudden, och nu gav Aphardy gårdarna åter att igen slåss och spela fult och brutalt mot oss. Men Luleå både spelade ut Djurgårn med hockey och stod upp fysiskt och vann slagsmålen.

För att ytterligare försvåra för oss spelades närsta dag:

02-sep-11 Tappara IFK Helsingfors 2–3

Och efter det hade vi följande tabellställning:

Jokerit 8 29  - 18 18
Djurgårdens IF 7 23  - 17 13
IFK Helsingfors 7 22  - 14 13
Luleå Hockey 7 20  - 17 11
Sparta Praha 8 20  - 23 10
Slavia Praha 8 18  - 19 7

Den 3 september avgjordes det. Vi spelade i Tjeckloslovakien

03-sep-11 Bílí Tygři Liberec Luleå Hockey 2–3

Och nu hade vi 

Jokerit 8 29  - 18 18
Luleå Hockey 8 23  - 19 14
Djurgårdens IF 7 23  - 17 13
IFK Helsingfors 7 22  - 14 13
Sparta Praha 8 20  - 23 10
Slavia Praha 8 18  - 19 7

Luleå var plötsligt uppe på slutspelsplats. Man såväl Helsingfors som Djurgårn behövde bara ta en enda pinne till för att sparka ut oss från slutspelet...

03-sep-11 IFK Helsingfors Vienna Capitals 2–4

Helsingfors borta. Bara Djurgårn kvar nu. De mötte Pungen - som inte hade något att spela för borta...

03-sep-11 Linköpings HC Djurgårdens IF 3–2

Denna underbara Pung, som nyligen hade spöat Mora i en förlängning och därmed räddat Luleå från kvalspel för att bli kvar i Elitserien, slog till igen! Och slutställningen blev därmed:

Jokerit 8 29  - 18 18
Luleå Hockey 8 23  - 19 14
Djurgårdens IF 8 25  - 20 13
IFK Helsingfors 8 24  - 18 13
Sparta Praha 8 20  - 23 10
Slavia Praha 8 18  - 19 7

Luleå var i slutspel! 

Efter det har ju Europaturneringarna gått fantastiskt fint för Luleå. Vi har som regel vunnit i stort sett allt i kvalspelen och slutat 3a eller bättre i slutspelen. De enda två gånger vi inte nått final har vi förlorat på övertid, mot Jokerit och JYP.

Och sagan startade alltså 25 augusti 2011.

Hur fortsätter den ikväll?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jag tycker att jag har skrivit alldeles för lite om kvällens final i Champions Hockey League. Så här kommer ett inlägg som säkert kommer att höja temperaturen i kroppen och öka på kontrenc...kronstenc....koncentrationen och fokuseringen för oss supportrar av Luleå Hockey som varit med förut:

Nedsläpp om 4 timmar 32 minuter och 47 sekunder...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Per Ledin inför CHL-finalen:

Publiken kommer att bära fram oss och vi ska ge allt. Det gäller att inte vara för spänd men ändå vara beredd att åka genom sargen:-) 

Den evigt unge Per Ledin spelar i en junislina med JVM-stjärnorna Wallmark och Cehlarik.

Undrar faktiskt hur Roger Rönnberg känner sig nu. Visst har han kontrakt med Köplustan till 2019. Men alla vet ju vilket laget i hans hjärta är och hur det kommer att kännas att komma hem till en fulsatt Delfinen i hemstaden Luleå. 

Jag undrar om inte Rönnberg kommer att känna lycka för Luleå vid en hemmavisnt ikväll? Han vet hur mycket det skulle betyda för oss i Luleå Hockey, för Luleå och för Norrbotten. Och för honom själv. Man kan ha olika anställningar i livet. Men man har bara en hemmastad när man är född och uppväxt där.  


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Inför matchen passar vi på att informera om vad Champions Hockey League's huvdnyhet är idag:

You can always count on Luleå Hockey

The fact that Luleå Hockey are in the CHL final should come as no surprise for those who have followed international club competitions for the past few years. This is the fourth year in a row they have made it to the final four, and their second apperance in the final.  

Till detta kan tilläggas att 2011 förlorade vi semifinalen mot Jokerit i sudden death och slog därefter Pungen i match om tredje pris; samt att 2013 missade vi finalen efter att ha förlorat mot blivande vinnarna JYP på straffläggning (sedan gnomen Mårts, mot förbundets beslut, stulit vår bäste spelare/straffläggare Linus Klasen), även då rankades vi trea i turneringen. 

Det här är alltså fjärde året i rad Luleå blir minst trea i Europa-turneringen och de enda gånger vi missat finalen har det skedd på övertid. 

Inte oväntat har Luleå överlägset bäst resultat i Europaturneringarna 2011-2014 redan innan kvällens finalmatch.

                                Luleå Hockey - bäst i Europa!


5 timmar 15 minuter 45 sekunder till nedsläpp...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Luleås lag i Champions-finalen:

Forwards
Cam Abbott - Chris Abbott - Emil Sylvegård
Lennart Petrell - Jonathan Granström - Daniel Zaar
Per Ledin - Lucas Wallmark - Peter Cehlarik
Johan Forsberg - Niklas Fogström - Karl Fabricius
Lars Bryggman

Backar
Jan Sandström - Christian Jaros
Kristian Näkyvä - Marcus Fagerudd
Dean Kukan - Per Savilahti-Nagander
Robin Jonsson

Målvakter
Joel Lassinantti
(Daniel Larsson)

Som synes planerar alla våra sargade hjältar; Robin Jonsson, Per Ledin, landslagsjanne och de andra som varit borta på sistone försöka spela och vi håller tummarna för att de orkar så länge som möjligt och att det fungerar för de.

Unge Christian Jaros och Lars Bryggman går alltså in för att hjälpa Luleå, som förutom de som varit skadade dessutom saknar spelare som Johan Harju, Chad Billins, Jonathan Sigalet, Viktor Ekarv etc. Och Värsta Köplustan straffar dessa två spelares medverkan genom att i praktiken stänga av dem från spel resten av säsongen vilket framför allt drabbar Asplöven...

Köplustan hade kunnat säga ja till dispens. Det hade inte påverkat dem det minsta, de får möta samma lag ikväll ändå. Nu väljer Köplustan att jävlas med de två spelarna och med Asplöven. Trevligt och snyggt av Köplustan, laget med kreativa matchsekretariat som har klockor som glappar festårrru. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Från träningen meddelas att alla våra skadade spelare vill vara med men vi får väl se hur mycket de klarar och hur länge de kan delta. På sistone har vi ju sett hur flera av dessa vait med så länge de kunnat men stigit av match efter en eller två perioder. Störst frågetecken förstås för Robin Jonsson, som aviseras delta sparsamt. Men hur mycket orkar vår urkämpe Per Ledin, efter att ha varit borta så länge sedan Tollefsen krossade hans armbågsled? Och hur länge kan landslagsjanne spela? Och är Petrell OK efter sjukdomen? Och hur är det med Chris, Botten som nyligen varit borta flera matcher.

Inget tvivel om att Luleå är svårt sargat och vi får ju inte heller ha med nödvändiga backar som Sigalet och Billins, förstås ej heller Johan Harju  m fl.

I denna svåra stund behöver ju Luleå dra till sig alla halmstrån man kan och därför kommer Christian Jaros och Lars Bryggman att tas in för matchen. Annars hade vi väl fått lira utan fullt lag...

Hur agerar då Köplustan?

Ja, läs, förvånas och äcklas:

När Jaros och Bryggman nu spelar för Luleå har möjligheten flytta spelare mellan Luleå och Asplöven formellt runnit ut vilket innebär att Luleå måste söka dispens för att få flytta dem tillbaka till Asplöven efter matchen.

Dispens har sökts i god tid men förbundet har nu meddelat att de vägrar låta Jaros och Bryggman gå tillbaka till Aspis efter match. Varför? Därför att en av de tillfrågade parterna har vägrat godkänna detta och därför stoppas dispensen.

Vilken part?

Värsta Köplustan!

Den eländiga köpeföreningen Köplustan vet mycket väl hur sargat Luleå är och att vi är tvungna att använda våra spelare Jaros och Bryggman i kväll. Att de säger NEJ till Luleås dispensansökan påverkar inte Luleå.

Däremot innebär det att Bryggman och Jaros inte får återvända till Aspis. Och när vi, efter CHL, får spela resten av säsongen med vårt ordinare SHL-lag, dvs med Harju, Ekarv, Sigalet, Billins och de andra betyder det att Jaros och Bryggman knappast får chans att spela för Luleå.

Således kommer Värsta Köplustans NEJ till dispens att drabba två parter:

• Christian Jaros och Lars Bryggman, som sannolikt knappast får spela resten av säsongen.

• Asplöven, som under den avslutande delen av Allsvenskan blir kraftigt försvagade och sannolikt förlorar chansen till att gå till kvalspel till SHL, snarare nu riskerar att hamna i kvalspel till att åka ur Allsvenskan och hamna i Divsion 1. Och dessa kvalspel får de köra utan Jaros och utan Bryggman.

FY FAN VILKET PATETISKT OCH SKAMLIGT UPPTRÄDANDE AV DEN VÄRSTA KÖPLUSTAN! HOPPAS ATT DEN GUDOMLIGA RÄTTVISAN SLÅR TILL OCH ATT NI FÖRLORAR FINALMATCHEN EFTER ATT HA UPPTRÄTT SÅ BEDRÖVLIGT OCK SABOTERAT FÖR TVÅ INGA SPELARE I KARRIÄREN OCH FÖR ETT ALLSVENSKT LAG! FY FAN FÖR KÖPLUSTAN!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Mindre än nio timmar till nedsläpp.

Finalmatch om European Trophy, avslutningen av Champions League, vilket lag vinner titeln Europas bästa klubblag i ishockey 2014:

Luleå Hockey mot Värsta Köplustan.

Luleå bjuder Luleå Fans medlemmar och ungdomar under 18 år på fri entré samt håller i övrigt bra priser. Redan i semin mot Apan hade vi >5000 och även om inte derbykonkurrenten står för motståndet nu hoppas vi Luleå mangrant sluter upp i vinterkylan och vandrar över mjölkuddsbron eller från nära omgivningen för att fylla Delfinen och ge detta en inramning som sätter sig i folks medvetande:-)

Den här j-a Champions tar tid att arbeta in. Många sura tyckare - andra lag, andra lags supportrar, "experter" i media gnäller över "ointresse" "tomma läktare" utan att få in i skallarna att så här har det varit för alla storturneringar i början, det tar tid och alla vi som vill att det ska lyckas måste bjuda till och föra fram en positiv anda (inte som Mikke Renberg när han skulle vara expertkommentator och bidra till att folk blev intresserade, i stället använda tiden till att gnälla över att "det är orättvist att t ex Luleå har en teoretisk möjlighet att påverka om Apan får delta").

Dessutom en honnör till SVT som gjort en viktig och imponerande insats genom att sända de flesta matcherna. Kvällens finalmatch sänder SVT i TV2/TV1. 

Låt oss hoppas att det blir en succ´s som alla sedan kommer ihåg - det kommer alla som tog del av det hela att bära med sig för framtiden och minnet av en folkfest kommer att kunna säkra och också förstärka intresset för framtiden. Den här kvällen kan med fina insatser av Luleå bli lika viktig för framtiden och leva kvar i folks minnen som seglings-VM i Luleå skärgård den varma, ljusa, soliga sommaren i slutet på 1980-talet, eller varför inte Stockhoms-OS 1912 som anses vara den tvävling som säkrade att OS fortsatte och blev den succ´s OS sedan länge är.

Vilket lag vinner?

Nu är ju förutsättningarna att Luleå är ett lag från nedre halvan av SHL medan Köplustan är ett topplag. Dessutom har vi en helt gäng spelare i nuvarande Luleås A-lag som inte får delta eftersom de kommit till oss efter det att slutspelet av SHL startade tidigt i höstas och dessutom har vi en diger skadelista där vi bara kan hoppas att viktiga spelare som landslagsjanne, Robin Jonsson och Per Ledin kan delta men kanske en, två, tre av de nämnda är borta? Så naturligtvis är Köpelustan starkt segertippad.

Man kan luras tänka att Luleå har bättre chans än vi har eftersom vi varit så jäkla duktiga hela detta år i CHL. Jag vågar påstå att vi ända från start varit det bästa laget och i varje del av turneringen lyckats bäst av samtliga lag. Förutom första fyra perioderna mot Red Bulls Salzburg har vi ju imponerat och varit bäst hela tiden.

Men det lurar inte mig. Sanningen är ju den att den hockey Luleå spelar är grymt effektiv och speciellt så mot alla lag utanför Europa som inte anpassat sig till att möta Rönkenhockey. Det har ju varit vår vinstmaskin alla dessa år i European Trophy/Champions. T o m mot starka Lukkor Rauma dominerade vi ju stort nästan alla perioder av de fyra matcherna: Rönkenhockeyn var för effektiv mot deras gamla hockey. 

Men den här fördelen gäller inte mot de svenska lagen. De förstod redan Rönkens första höst 2010 att enda möjligheten att ha någon chans mot Luleå var att alla lag tog efter oss och det har de gjort; en del av dem t o m bättre än vi själva. Behöver bara påminna om de trista kvartarna mot AIK och Läjkers. Och att man köpte in Rönkens f d assistent var ju det som tätatde försvarsspelet för Apan och gjort dem till svenska mästare senaste åren.

Nej, mot de svenska lagen har vi inte denna fördel. OK för att vi tog ut Apan i semi och gjorde det dessutom fullt rättvist. Men det förklarar jag med att mot Apan gäller andra regler, mot Apan är vi så hjärtinnerligt trötta på att torska att där är vi villiga att ge allt och vi vill vinsten mer än Apan. Så Apan slog vi fullt rättvist, något hjälpta av Apsevcs psykbryt i första semifinalmatchen.

Men de nämnda fördelarna har vi INTE mot Köplustan. De vet hur vi spelar och de vet hur vi ska tas och mot ett Luleå som alltså saknar många spelare måste de bli skyhöga favoriter.

Men.

Jag inledde ju med att tala om den här j-a Champions framtid. Och alla inser att en vinst för Köplustan ikväll kommer att delvis lägga sordin på stämningen och avsluta kvällen i moll. Om Värsta Köplustan vinner i Delfinen blir avslutningen avslagen och det kommer att påverka minnet för de som ser matchen. 

Om underdoggen Luleå vinner blir det annat, då blir det som när vi slog ut Djurgårn i sjunde matchen av kvartsfinalen 2011, då kommer alla som ser denna final att bära med sig ett minne av en underbar hockeyfest för framtiden. Och kom ihåg - förutom att matchen går i svensk TV sänds den också live till 28 länder och territorier över hela världen!

Nu larar jag inte som Luleå-supporter utan som objektiv hockeyälskare:

För Champions Hockey Leagues framtid - låt Luleå Hockey vinna ikväll!


Nedsläpp om 8 timmar 09 minuter och 45 sekunder...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

I morgon ristas ett namn in i pokalen European Trophy, som delas ut till vinnaren. På denna pokal står redan fyra namn:

2010 Eisbären Berlin
2011 Red Bulls Salzburg
2012 Luleå Hockey
2013 JYP Jyväskylä

Om man nu inte ändrat på det man tidigare bestämde (länk). Men annars står vi redan där, som Europas bästa lag, en gång. Och tänk om vi kunde bli inskrivna ytterligare en gång.

Och långsint som jag är vill jag påpeka att vi skulle ha vunnit även 2013. Då hade vi ledningen i semi mot JYP, som dock kvitterade och till slut vann på straffar. I den matchen saknade vi vår då i särklass viktigaste spelare, som då var i kanonslag: Linus Klasen. Med honom i laget hade vi slagit JYP och sedan också tagit finalen.

Varför var inte Linus med? Jo, för han var tvungen att spela koskenkorva kupp. En kupp som svenska förbundet hade lovat att spelare som lirade i European Trophy-slutspelet skulle slippa. Man gnomen Mårts tog ändå ut Klasen och förklarade att "kommer du inte får du aldrig vara emd i OS / World Cup o s v så länge jag är förbundskapten". 

Den Y%&%€%%)) j-a gnom-Mårts stal Europamästartecknet 2013 av os. Skit-Mårts!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Och som det nu ser ut kan troligen både Per Ledin och Robin Jonsson spela i morgon i CHL-finalen mot Värsta Köplustan. T o m andas det om att kanske Per Ledin kan gå på is. Och Lennart ska vara tillbaka.

Det lär behövas. Vi saknar ju en j-a massa av våra nuvarande SHL-spelare. Och dessutom är det samma domare som dömde Luleå-Apan i semifinalmatchen i Delfinen, ni vet, den där Luleå fick sex utvisningar i rad medan Apan slapp och där vi spelade box 8 minuter av 20 i första perioden. Men vi slog Apan som var segare än sega.

Nu möter vi Köplustan, som vann stort mot oss nyss i SHL. Men då hade vi Niko Hovinen i mål i två perioder. Nu kommer vi att spela med Myllys arvtagare - Joel Lassinantti:-)

Hur man än vrider och vänder på saken ska ju Värsta Köplustan vara favoriter. Men vi får ända chansen att spela om det. Att spela finalmatch om vilket lag som blir bäst i Europa.

Är inte livet härligt ibland:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Helt apropos ingenting vill jag lyfta en underbar avrättning av ett par apnötter som uppfört sig uselt och föjer upp det med att uppföra sig ännu uslare. Men blir avslöjade med byxorna nere, fulla av utsöndringar...

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage:Ja Sven vilken fantastisk nyhet, respekt till fruktis. Min respekt har han redan sedan tidigare, ett kunnigt Luleåfan som han är.

Att det här förstör nattsömnen för Aporna inte minst för SS/Barbro gör mig ännu gladare :)


« · 1660114 · »